اخبار زعفران ( خبرهای روز زعفران )   >   زعفران ۳۰۰ درصد گران شد / هر کیلو زعفران در بازار چند؟

زعفران ۳۰۰ درصد گران شد / هر کیلو زعفران در بازار چند؟

24 / خرداد / 1401

به گزارش همشهری آنلاین :

قیمت زعفران در ماه‌های اخیر بدون تغییر مانده و مقایسه قیمت‌ها نشان می‌دهد محدوده قیمتی هر مثقال از این ادویه با ارزش بین ۲۴۵ تا ۲۶۴هزار تومان تثبیت شده است.

قیمت زعفران سال گذشته به‌دنبال حمایت دولت از زعفران‌کاران با اجرای طرح خرید تضمینی، رشد جهشی داشت و هر مثقال زعفران که فروردین‌ماه ۹۰ تا ۱۰۰هزار تومان قیمت داشت با رشدی بیش از ۱۰۰ درصدی از مرز ۲۳۰ هزار تومان عبور کرد.

همچنین رسانه خبرگزاری سلام نو نوشت:

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: میزان مصرف زعفران در بازار داخلی یک سوم کاهش پیدا کرده چرا که این محصول به یک کالای لوکس تبدیل شده است از این‌رو بسیاری از خانوارها زعفران را از سبد غذایی خود حذف کردند.

تاثیر منفی خشکسالی بر میزان تولید زعفران

غلامرضا میری در پاسخ به این پرسش که آیا خشکسالی‌ها تاثیری در میزان تولید زعفران در سال زراعی جدید می‌گذارد؟ گفت: برداشت زعفران از آبان سال جاری آغاز می‌شود اما تردید نداریم که میزان برداشت این محصول امسال نیز مانند سال گذشته کاهشی خواهد شد.

وی با بیان اینکه آمار دقیقی از کاهش تولید زعفران در سال زراعی گذشته ارائه نشده است، افزود: وزارت جهاد کشاورزی متولی ارائه آمار تولید زعفران در کشور است اما تا به امروز آمار دقیقی در این زمینه ارائه نداده است، گاهی کاهش تولید را ۳۰ درصد و گاهی ۶۰ درصد اعلام می‌کند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان افزود: سطح زیر کشت زعفران در ۲۲ استان کشور توسعه پیدا کرده از این‌رو می‌توان کاهش تولید زعفران در خراسان بزرگ را پوشش بدهد.

کاهش صادرات زعفران از سال گذشته

میری با اشاره به کاهشی شدن روند صادرات زعفران، گفت: صادرات زعفران از دی سال گذشته تا امروز روند کاهشی به خود گرفته است. صادرات زعفران در دی ماه سال گذشته حدود ۵۸ درصد، بهمن ۳۳ درصد، اسفند ۳۸ درصد، فروردین ۵۹٫۵ درصد و اردیبهشت ۱۹ درصد کاهش پیدا کرد. به نظر من دستورالعمل‌ها و بخش‌نامه‌های در کاهش روند صادرات دخیل هستند.

این فعال اقتصادی عوارض صادرات آب مجازی زعفران را نیم درصد دانست و افزود: زعفران جزو محصولات کم آب بر کشاورزی محسوب می‌شود.