اخبار زعفران ( خبرهای روز زعفران )   >   مهاجرت معکوس با کشت زعفران در روستای وامنان

مهاجرت معکوس با کشت زعفران در روستای وامنان

26 / خرداد / 1401

رسانه خبرگزاری بازار نوشت :

وامنان روستایی از توابع شهرستان آزادشهر گلستان است که در حال حاضر یکی از کانون‌های کشت زعفران در ایران به شمار می‌رود، سالهاست که درآمد اصلی اهالی روستا از کشت زعفران تامین می‌شود.

قدمت کاشت این محصول پول‌ساز در روستای وامنان نزدیک ۲۰ سال است. درآمد مناسب از آن در این سال‌ها نه تنها مردم روستای وامنان بلکه انبوهی از مردم روستاهای اطراف را بر آن داشته تا به کشت زعفران مشغول باشند با وجود ظرفیت‌های موجود در این منطقه اما خام فروشی، عدم برند سازی و نبود صنایع تبدیلی از جمله مشکلاتی است که زعفران کاران گلستانی با آن مواجه هستند.

مهاجرت معکوس
ذبیح الله عادلی مدیرعامل شرکت تعاونی زعفران وامنان در گفتگو با خبرنگار بازار، گفت: با رونق کشت زعفران در وامنان ۱۲۶ خانوار مهاجرت معکوس داشتند.افرادی که به خاطر شغل دولتی خود به شهر رفته بودند با رونق کشت زعفران به روستاها بازگشتند، کشت زعفران پویایی و زندگی دوباره به روستاها بخشید و اقتصاد روستاهای این منطقه را متحول کرد. نزدیک به یک هزار سرپرست خانوار عضو شرکت تعاونی هستند و با تجهیزاتی که در حال حاضر اینجا وجود دارد تا پنج سال آینده، قابلیت فرآوری هر محصولی که کشت شود را داریم.

وی ضمن بیان اینکه مهم‌ترین دغدغه کشاورز عرضه محصول خود به بازار است، افزود: با وجود خرید تضمینی محصول توسط شرکت تعاونی، کشاورز با خیالی آسوده به فعالیت خود می‌پردازد ومحصولات به صورت نقد انجام می‌شود در سال‌های گذشته از نیروی انسانی در روستاها برای برداشت محصول استفاده می‌شد اما اکنون برای کشت زعفران با کمبود نیرو مواجه هستیم خرده مالک بودن اراضی در این منطقه باعث شد تا کشاورزان از کشت محصولاتی چون گندم و سیب زمینی که برای کشاورز به جهت آبیاری و شخم زدن زمین مقرون به صرفه نبود به کشت زعفران روی بیاورند.

پیش بینی ها نشان از افزایش می دهند
به گفته معاون باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گلستان، سال گذشته در ۵۵۰ هکتار از اراضی گلستان زعفران کشت شد و امسال پیش بینی می‌شود که سه هزار کیلوگرم از این محصول در استان برداشت شود. پیش‌بینی می‌شود با آغاز فصل برداشت در سال جاری که از اواخر مهرماه آغاز می‌شود با توجه به تولید میانگین ۶.۵ کیلوگرم در هر هکتار، سه هزار کیلوگرم از این محصول در استان برداشت شود.

با توجه به رضایت مردم روستای وامنان و سایر اهالی روستاهای آزادشهر، به نظر می‌رسد کشت این محصول در مناطقی که ظرفیت و پتانسیل در آن موجود است نیاز است تا توسعه یابد به این ترتیب سایر گلستانی‌ها هم از نعمت این محصول پول‌ساز می‌توانند برخوردار شوند.