وجین و دفع علف های هرز

وجین و دفع علف های هرز مزرعه زعفران

بدون دیدگاه

علف های هرز با جذب آب و مواد غذایی و جذب نور خورشید با گیاه در رقابت هستند و سبب کاهش محصول می شوند، برای از بین بردن علف های هرز مزرعه زعفران  از روش های زیادی میتوان استفاده کرد اما معمولا با ترکیب چند روش میتوان نتیجه مطلوبی را بدست آورد. روش های مبارزه با علف های هرز: مکانیکی، بیولوژیکی، زراعی و شیمیایی می باشد. اما در زراعت زعفران به دلیل خواب تابستانی روش شیمیایی توصیه نمی شود و از روش مکانیکی به ویژه وجین استفاده می کنند.

پیاز زعفران گیاهی ضعیف، کوتاه و ظریف می باشد و اگر علف های هرز به موقع از بین نروند بسیار سریع رشد کرده و از بین بردن آنها مشکل خواهد بود. علف های خود پیاز زعفران نیز علف هرز محسوب میشود. برای کولیده نشدن و جلوگیری از له شدن پیاز از بردن ماشین آلات سنگین به زمین خود داری کنید و در 5 ماه بهار و تابستان که گیاه زعفران در دوره استراحت می باشد به روش های دستی بیلچه، شفره یا وجین کردن ماشینی، کولتیواتور های دستی و برقی اقدام به از بین بردم این علوفه کنید. در کل هر زمان علف های هرز نمایان شود وجین امری ضروری است.

تاریخ اولین وجین مزرعه زعفران بعد از برداشت گل و آبیاری دوم می باشد تا علف های هرز از بین رفته و مسیر بین ردیف ها که با رفت و آمد کارگران گل چین که کولیده شده نرم گردد. وجین دوم به فاصله یک ماه از وجین اول جهت استقرار علف های هرز زمستانه و عمل وجین های بعدی بنا به ضرورت در فصول گرم انجام می شود. علف های هرز از طریق انتقال بذر به وسیله باد، انسان، حیوانات و کود های نامرغوب تولید و تکثیر می شوند.

روش شیمیایی: جهت استفاده از روش شیمیایی برای مبارزه با علف های نازک برگ، پس از برداشت گل میتوان از سم سوپر گالانت به میزان 2 لیتر در هکتار مصرف نمود در صورتی که مبارزه در زمان مناسب انجام گیرد یک نوبت سمپاشی کافی است.

جهت مبارزه با علف های پهن برگ از سم بازارگان به میزان 2-4 لیتر در هکتار استفاده کنید. مناسب ترین سم های بازار سم سونالان به میزان 3 – 3.5 لیتر در هکتار در  زمان آذر ماه و علف کش سنکور یک کیلو در هکتار در آبان ماه می باشد. اما زعفران خود نیز پهن برگ است و پیشنهاد می شود از روش شیمیایی اجتناب کنید.

جهت مشاوره کاشت زعفران، خرید پیاز زعفران و آموزش و پشتیبانی کاشت زعفران با دهکده تماس بگیرید.

دهکده همراه موفقیت شماست

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.