آبیاری زعفران

چرا زعفران را در تابستان آبیاری نکنیم؟

بدون دیدگاه

این سوال را خیلی ها از ما میپرسند، چرا در تابستان زعفران را آبیاری نکنیم؟ در این گرما و بدون آب مگر گیاه رشد میکند؟ امکان ندارد. جواب ما بله است. نگران نباشید مشکلی برای پیاز های زعفرانتان پیش نمی آید، از نیمه اردیبهشت تا اواسط تیر و پش از آن تا پایان شهریور زعفران در دوره خواب است پس نیازی به آبیاری ندارد. به محض شروع دوره بیداری و خنک شدن هوا یعنی اوایل مهر ماه آبیاری اول صورت میگرد و گیاه
زعفران سیراب می شود.

دراواسط مرداد ماه، پیاز زعفران وارد مرحله خواب ظاهری میشود. در این مرحله هیچ برگ و ریشه ای وجود ندارد اما نطفه گل زعفران در داخل پیاز تشکیل می شود. تجربه ثابت کرده هر چه محیط خاک در تابستان سردتر باشد تعداد گل های بیشتری تشکیل خواهد شد و مقدار محصول افزایش خواهد یافت. بنابراین بعضی از کشاورزان در مرداد ماه اقدام به آبیاری مزرعه زعفران میکنند.

البته باید توجه داشت که افزایش رطوبت خاک در هوای گرم سبب افزایش کنه و بیمار ی قارچی نیز میشود. در اکثر مزارعی که در تابستان آبیار ی شده اند، در همان سال، گل خیلی خوبی برداشت شده است اما برای سالهای بعد بدلیل شیوع قارچ و کنه، مقدار گلدهی شدیدا کاهش یافته است.

برای اطلاع از زمان درست آبیاری مقاله چگونه زعفران را آبیاری کنیم را بخوانید.
در کل آبیاری در مردادماه را، به کشاورزان توصیه نمیکنیم. اما اگر قصد انجام این کار را دارید، این نکات را حتما رعایت کنید:

 • بدانید که هدف از آبیاری در تابستان )مرداد ماه( فقط سرد کردن خاک است.
 • همراه با این آبیاری، به هیچ عنوان کود استفاده نکنید.
 • آبیاری را عمیق انجام ندهید و سطحی آبیاری کنید.
 • اگر آبیاری کرتی انجام میدهید، آب کرتها را خالی کنید.
 • خار و خاشاک مزرعه را قبل از آبیاری تمیز کنید زیرا موجب میشود تا آب به آرامی در سطح مزرعه حرکت
  کند و بنابراين به مقدار زیادی به عمق خاک نفوذ نمایید و بعد از آبیاری هم باعث دیر خشک شدن خاک
  میشود.
 • اگر تجربه این کار را ندارید، هیچگاه تمام مزرعه را آبیاری نکنید، امسال مساحت کمی آبیاری کنید، اگر
  نتیجه مطلوب گرفتید، در سالهای بعد، برای کل مزرعه این برنامه را اجرا کنید.برای مشاوره کاشت زعفران و خرید پیاز زعفران با ما تماس بگیرید.

مدیر سایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری است.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.