با احداث بانک(خزانه) پیاز زعفران پول بکار!

با توجه به کم آبی که این سالها باهاش مواجه ایم اکثر کشاورزان در پی یافتن گیاهی جایگزین برای ادامه چرخه تولید مزارع خودشون هستن و باتوجه به آوازه ی سود آوری زعفران، کشت آن در سال‌های اخیر در مناطق مختلف ایران باب شده.

گیاهی که با اکثر اقلیم ها سازگاره و شرایط موجود رو می پذیره؛ بهترین انتخاب زعفرانه! 

حتی دیده شده زعفران برداشت شده در برخی از استان‌ها به مراتب کیفیت و مرغوبیت بیشتری از زعفران تولید شده در مشهد داره؛ به همین دلیله که تبلیغات گسترده ای برای کشت زعفران در بیشتر استانها دیده می شه و باتوجه به این حجم از تبلیغات افراد زیادی رو به کشت زعفران جلب کرده!

خب؛ قبل از اینکه بگیم بانک پیاز زعفران چیه و چطور فعالیت در آن بازدهی داره، داستان کوتاهی رو براتون میگم:

برگی از تاریخ

در روزهای گذشته (که احتمالا شما هم مثل من یادتون نمیاد) قاره آمریکا به قاره طلا شهرت پیدا کرده بود. در آن زمان هر روز خبرهایی از جویندگانی با سودای یافتن طلا به گوش می رسید و همین باعث شد مهاجرت به این مرز و بوم بیشتر و بیشتر بشه؛ تا جایی که از کشورهای متعددی برای جستجوی خوشبختی به آمریکا مهاجرت کردن! این موضوع باعث گسترش جمعیت و آبادی بیابان های آمریکا شد اما هدف تنها این نبود!

خبر و تبلیغات به خودی خود به وجود نمی آد؛ تولید ابزار آلات یافتن طلا مثل بیل و فروششان به جویندگان طلا، سودی کلان تری از یافتن طلا، نصیب تولید کنندگان کرد.

حال و روز این روزهای زعفران کاران ایران نیز به همین شکله و اغلب سود و منفعت نصیب کسانی می شه که تامین کننده های پیاز زعفران هستن و حکم همان بیل فروشان رو دارن!
اکثر زعفران کاران تازه وارد از کشت و کار زعفران رضایت ندارن، هزینه بذر اولیه و هزینه انتقال بذر بالا، میزان برداشت کم، باعث شده که عموماً با ضرر مواجه شن؛ همچین کمبود قیمت فعلی زعفران نارضایتی هایی رو در برداره.

نا آگاهی از اصول کشت و نگهداری میزان برداشت را از ۲۵ کیلو در هکتار به یک سوم رسانده! و نتیجه که نارضایتی کشاورزانه را به بار آورده.

در میان متقاضیان کمتر کسی به فکر تولید بانک پیاز افتاده. احداث خزانه پیاز زعفران با کاهش هزینه های تولید در کنار کم شدن هزینه های حمل و نقل؛ باعث میشه تا کشاورزان به تولید بیشتر و سود بیشتر برسن.

چطور راه اندازی مزرعه پیاز مادری(بانک پیاز) سود بیشتری بهم میده؟

در احداث زمین به بانک پیاز زعفران هدف اصلی تکثیر پیاز زعفرانه؛ تولید کننده امتیاز احداث بانک پیاز زعفران را کسب میکنه و تمرکز خودش را به جای برداشت محصول به تولید پیاز زعفران معطوف می‌کنه و در نهایت یک تامین کننده پیاز زعفران میشه.

پیاز زعفران در طی جابه جایی و فعالیت های حمل و نقل از اقلیمی به اقلیم دیگر با تنش های محیطی مختلفی روبرو میشه. این تنش ها علت کاهش محصول در سال های اولیه است.

زمان زیادی لازمه تا بنه زعفران به شرایط اقلیمی جدید سازگاری پیدا کنه و باید مدتی رو در بستر  کشت جدید بمونه اما اگر کشاورز بذر اولیه را از خزانه پیاز زعفران که در شهر خودش قرار داره  تامین کنه، تنش های اقلیمی به حداقل رسیده و موجب افزایش گلدهی در سال های اول میشه!

نحوه تکثیر پیاز زعفران

خب سود خزانه پیاز زعفران فقط همینه؟!

بالاتر گفتیم که در بانکداری پیاز زعفران تمرکز به روی تکثیر پیازه و رسیدگی به پیاز زعفران متفاوت تر از نوع رسیدگی جهت برداشت زعفران است و حتما نیاز به تخصص و تجربه داره. همین تفاوت سبب بارور شدن دوچندان پیازهای موجود در بانک پیاز زعفران میشه.

اکثر کشاورزان بومی زعفران (زعفران کاران قدیمی) پیازهایی رو برای فروش ارسال میکنن که نهایت گلدهی را داشته و حالا با جا به جایی و ایجاد تنش پیاز اکثر توان خودش را صرف مقاومت میکنه و دیگه توانی برای گلدهی در سال بعد نداره.

همین مسئله باعث میشه در سال های ابتدایی زعفران کار جدید همه توان و سرمایه خود را صرف رسیدگی به مزرعه کنه تا پیاز های درون خاک بارور بشن خب با این وجود زمان از دست میره و با کم تر شدن سال های برداشت، زعفران کار تازه وارد، زیان اقتصادی رو تجربه میکنه. تهیه پیاز از خزانه شهر خودتون این مشکلات را به حداقل میرسانه!

احداث خزانه پیاز زعفران تا حالا انجام شده؟

البته که اگر شما احداث خزانه پیاز زعفران را انجام بدین جزو اولین افراد خواهید بود؛ اما اولین نفری که احداث مزرعه مادری پیاز زعفران انجام میده نیستید! در سالهای گذشته کشاورزانی بودن که مزرعه مادری پیاز زعفران احداث کردن؛ اما تعداد آنها انگشت شماره. شما میتونین اخبار مربوط به احداث خزانه پیاز زعفران را در خبرگزاری های مختلفی مثل باشگاه خبرنگاران جوان، ایانا و مدپلنت مشاهده کنین.

برای احداث خزانه پیاز زعفران به چی نیاز دارم؟

اولین و مهم ترین مورد:

ویژگی زمین مزرعه مادری زعفران

در زمینی که انتخاب میکنین نباید در چند سال گذشته، زعفران کشت شده باشه.

حداقل سه سال در زمین گیاهانی که تکثیر زیر زمینی دارند کشت نشده باشه.

زمین از نظر ph و ec باید شرایط مناسب برای کشت زعفران را داشته باشه.

زمین شما باید فاصله ی لازم را از شالیزار، باغات، مزارع یونجه و مزارع تولیدی زعفران داشته باشه.

میزان آلودگی و آفات در زمین باید به طور دقیق سنجیده بشه و در صورت لزوم آفات و بیماری ها رفع بشه.

ویژگی پیاز زعفران برای احداث بانک پیاز

پیازی که برای احداث خزانه استفاده میشه باید 6-3 گرم وزن داشته باشه و بیشتر از این وزن مناسب نیست.
حتما توجه کنین پیازی که خریداری می کنین باید بدون آفت باشه، جوانه ی انتهایی پیاز سالم باشه و بیشتر از 2 درصد جوانه فعال نداشته باشه.

تولید پیاز زعفران در بانک پیاز زعفران

شروع کار احداث بانک پیاز زعفران

اولین گام:

در انجام هر نوع کشت گرفتن آزمایش آب و خاک اولین گامه؛ اهمیت تهیه آزمایش خاک در کشت پیاز زعفران از جمله نکاتی هست که کمتر کشاورزی ازش میدونه. اگر شما ازش اطلاعی ندارین حتما اطلاعاتتونو افزایش بدین ما یک مقاله در مورد نحوه آزمایش خاک و معرفی مراکزی که می تونین بهشون مراجعه کنین نوشتیم؛ حتما بهش سر بزنین.

در خزانه داری پیاز زعفران عمق و نوع گرفتن آزمایش خاک کاملا متفاوته و به میزان فرسایش خاک و شیب مزرعه نیز توجه خاصی میشه. صحت نمونه برداری و یا اشتباه در نمونه برداری نتیجه آزمایش را کاملا تغییر میده. پس بهتره با مشاور مزرعتون مشورت لازم را انجام بدین.

در صورت وجود املاح مضر و مواد اضافه در ساختمان خاک، بافت خاک باید اصلاح بشه و در صورت لزوم با تدابیر علمی میشه از راهکار هایی مثل حفر کانال جهت خروج املاح اضافه استفاده کرد. البته که این کار نیاز به راهنمایی و مشاوره گرفتن از افرادی که متخصص هستن داره.

گام دوم:
عمق شخم و آماده سازی زمین در دو سطح انجام شده تا هر سطح به طور جداگانه برای کشت آماده بشه. کلوخ شکنی و تسطیح زمین از مراحل بعد از شخم هست.
مقدار کود های مصرفی به کمبود ها یا بیش بود های عناصر موجود در خاک بستگی داره و طبق نامه آنالیز خاک مشخص میشه، قیمت این کود ها براساس نوع برند انتخابی متفاوته.
مهم ترین کودی که حتما لازمه به زمین داده بشه، کود گاوی -کود پایه- هست. در هر هزار مترمربع 5000 کیلوگرم معادل 5 تن به همراه ماده معدنی زئولیت به میزان 20% وزن کود معادل 1000کیلوگرم جهت پوسیده کردن استفاده میشه.

گام سوم:
در بانک پیاز، میزان بذر مصرفی در هر 1000 متر 2 تن ( 2000 کیلوگرم) است که گاها این مقدار به 3 تن هم میرسه. در شرایطی که میزان بذر افزایش داشته باشه بنه های زعفران را دو سطح مجزا کاشته میشه.

کاشت پیازها در دو سطح مسئله ای مهمیه که توجه بهش میتونه روی بهره وری مالی تاثیر به سزایی داشته باشه.

در احداث بانک پیاز نیز بعد از تهیه پیاز زعفران باید عملیات سورت کردن پیاز ها و بعد عملیات ضد عفونی پیاز زعفران انجام می شه، در هر متربع 100 عدد پیاز زعفران به صورت ردیفی باید کاشته شه.

دیگه همه چیز مهیا شده تا مرحله کشت به اتمام برسه!

رسیدگی و مراقبت از مزرعه پیاز مادری زعفران

طبق نیاز مزرعه و شرایط اقلیمی برای هر مزرعه جدول رسیدگی ( کوددهی + آبیاری + وجین + محلول پاشی ) مجزا با توجه به نتیجه آزمایش خاک و طبق نظر مشاور باید تجویز بشه.

نحوه کسب در آمد از مزرعه مادری پیاز زعفران چطوریه؟

برای احداث خزانه زمینی با متراژ 2000 متر به بالا مناسب برای کاشت پیاز هست، با این تفاوت که میزان بهره بری از زمین 3 ساله هست و پیاز ها باید در سال دوم و سوم خارج شن و به فروش برسن.
در اسفند ماه هر سال هر یک پیاز مادری که در بانک پیاز زعفران کاشته شده به 3 الی 6 پیاز دختری تکثیر میشه. میانگین بذر اولیه 2-4 برابر مقدار اولیه ی کشت در نظر گرفته میشه. با روش های تغذیه ای مناسب تکثیر و تجویز برنامه تغذیه ای به طور جداگانه، که نسبت به آزمایش خاک زمین مشخص میشه، این روند در طی دو سال ادامه پیدا می کنه و  میزان بذر نهایی آماده فروش، تا 6 برابر مقدار اولیه خواهد شد.

احداث بانک پیاز زعفران

نحوه  تکثیر پیاز در بانک پیاز  زعفران

پیاز زعفران کاشته شده در بانک پیاز در تابستان غیر فعال و به اصطلاح در خواب می باشد و فعالیت خود را در پاییز و زمستان شروع می کند. اگر پیاز اولیه کاشته شده در بانک پیاز زعفران را پیاز مادری بنامیم؛ روی آنها جوانه هایی وجود دارد که رشد می کنند و پیاز های جدید را به وجود می آورند که به آنها پیاز زعفران دختری می گویند. پیاز های زعفران دختری تکثیر شده در بانک پیاز زعفران باید به خوبی و بر طبق اصول تغذیه ای، بارور شوند تا به وزن مناسب برسند.

در تصاویر نمونه ایی از تغذیه غیر اصولی پیاز های زعفران در بانک پیاز زعفران را مشاهده می کنید. پیاز زعفران به شدت ریز شده اند.  نه قابلیت فروش و نه قابلیت باردهی دارند. برای جلوگیری از این اتفاق حتما از مشاوران خود برای تغذیه اصول پیاز راهنمایی بگیرید.

مزرعه مادری پیاز زعفراناحداث بانک پیاز زعفران

میزان هزینه و درآمد احداث بانک پیاز زعفران چقدر است؟

با یک مثال میزان هزینه و در آمد بانک پیاز زعفران را حساب می کنیم:

اگر در 5000 متر زمین، 10 تن پیاز زعفران بکاریم :

در سال اول به نسبت 3 برابر تقسیم بشه، در سال دوم میزان پیاز موجود در مزرعه پیاز زعفران مادری به 30000 کیلو گرم که معادل 30 تن هست می رسه. به نظر ما که شگفت انگیزه!
در سال دوم تکثیر با توجه به کاهش فضای در خاک، تکثیر پیاز زعفران به 2 برابر میرسه؛ اما با این تفاوت که این مرتبه میزان بذر تکثیر شده از 30 تن محاسبه میشه و بانک شما حدود 60 تن پیاز زعفران آماده برداشت داره.

6 برابر وزن بیشتر،  در دو سال!

عموما در حدود 25 درصد از مقدار نهایی پیاز تکثیر شده وزن و قوای بیشتری را دارند و مناسب برای کشت در محیط گلخانه هست؛ مابه التفاوت قیمت آن با بذر سنتی به سه برابر هم میرسه.

جدول درآمد و هزینه کشت زعفران

هزینه های احداث مزرعه مادری پیاز زعفران
درآمد کشت زعفران

جمع کل هزینه ها برای احداث 500 متر مزرعه مادری پیاز زعفران = 73.600.000

با فرض:

قیمت پیاز زعفران در سال 1400 : قیمت پیاز زعفران کشت خاکی از 4000 تومان تا 7500 تومان در هر کیلوگرم بسته به درصد خاک و مرغوبیت پیاز متفاوت بوده.

قیمت پیاز زعفران گلخانه ای در سال 1400 : قیمت پیاز زعفران گلخانه ای از 12000 تومان تا 17000 تومان قیمت گذاری شده است و میزان درصد رطوبت پیاز، وزن پیاز و سلامت پیاز در نحوه قیمت گذاری موثره.

میزان برداشت و گلدهی زعفران : به طور طبیعی پیازهای کاشته شده در سطح یک به گلدهی میرسند و در طی مدتی که در زمین قرار دارند در 450.000 گل میدهد که از هر  گل تازه زعفران 80.000 یک کیلوگرم زعفران خشک به دست می یاد.

درآمد احداث بانک پیاز زعفران

توجه کنین که میزان در آمد در کم ترین حالت 435 میلیون تومان است با در نظر گرفتن این موضوع که در این دوسال قیمت پیاز زعفران افزایشی نداشته باشه!

نکته ی دوم اینه که در کنار بانک پیاز زعفران شما از برداشت زعفران هم درآمد دارین که به شرح زیره:

شش کیلو گرم زعفران خشک  = میلیون تومان 60.000.000

البته که سود این کار بسیار شیرینه اما در هر مرحله از این کار نکاتی وجود هست که نیاز به مشاوره و راهنمایی داره. از کاشت پیازچه های زعفران در خاک تا بارور کردن پیازها؛ پس برای اینکه سودتونو  تضمین کنین حتما یک مشاور در کنار خودتون داشته باشین.

درآمد احداث بانک پیاز زعفران

مزایای احداث خزانه پیاز زعفران چیه؟

 1. اولین و مهم ترین مزیت این کار حذف واسطه های خرید پیاز زعفرانه.
 2. دومین مزیتی که به دنبال مزیت اول احداث بانک پیاز اتفاق می‌افته اینه که با کوتاه شدن دست واسطه ها امکان سوء استفاده نیز کاهش پیدا می‌کنه.
  مواردی با دهکده موفقیت تماس گرفتن که پیاز زعفران را با ۲۰ درصد خاک اضافه خریداری کردن! یعنی زعفران کار ده تن پیاز زعفران خریداری کرده که دو تن آن خاک همراه پیاز شده در صورتی مقدار مجاز خاک همراه پیاز باید10 درصد باشه؛ یا بعضی از مراجعین گفتن که توی گونی هاشون سنگ بوده و اینجوری وزن پیاز رو دلالان بالا بردن!
 3. سومین مزیتی که احداث بانک پیاز زعفران در هر شهر داره اینه که شخص مشتری میتونه با دیدن کیفیت پیاز زعفران خزانه شما خرید مطمئن تری داشته باشه و با دلالان برخورد نکنه.
 4. چهارمین مزیتی که احداث خزانه پیاز زعفران داره اینه که وقتی در هر استان مزارع زعفران وجود داشته باشه، هزینه ی حمل و نقل انتقال پیاز زعفران برای مشتری کاهش پیدا میکنه؛ بنابراین زعفران کار تازه کار به دنبال استان های دیگه برای خرید نمی روه و خب برای صرف هزینه کمتر حتما از شهر و استان خودش خرید می کنه.

احداث بانک پیاده زعفران برای چه کسی خوبه؟

 1. برای زعفران برای زمین دارانی که متراژ زمین آنها پایینه و می خوان با همین متراژ پایین سود بالایی رو بدست بیارن.
 2. برای کسانی که توی منطقه شون به تازگی کشت زعفران ترویج پیدا کرده یا حتی مناطقی که کشت زعفران در آن امکان پذیره اما اکثریت از آن اطلاعی ندارن!

اگر سوال دارین یا نیاز به راهنمایی دارین شماره تماستونو بگذارین تا مشاوران دهکده موفقیت باهاتون تماس بگیرن.

 

نام و نام خانوادگی(ضروری)

  دیدگاه های شما

 1. profile avatar علی گفت:

  من پارسال با کمک مهندس صادقی یک بانک پیاز توی فاروج درست کردم و امسال پیازام خیلی خوب بودن. ممنونم از شما

 2. profile avatar زهرا گفت:

  سلام برای احداث بانک پیاز زعفران باید از کجا شروع کنم؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود برشما لطفا فرم مشاوره رو پر کنین باهاتون تماس میگیریم.

 3. profile avatar محمدرضا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من میخوام برای امسال بانک پیاز احداث کنم. هنوز وقت هست برای احداث بانک پیاز؟ باید چیکار کنم؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود برشما بله تا اخر شهریور فرصت برای احداث بانک پیاز زعفران هست.

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود برشما برای احداث بانک پیاز زعفران وقت هست میتونید فرم مشاوره رو تکمیل کنید.

 4. profile avatar فریبا گفت:

  سلام کسی هم تا به حال احداث بانک پیاز زعفران انجام داده؟ من میخوام انجام بدم ولی چه طوری باید اطمینان کنم؟