۰۹۳۰۲۹۹۹۷۶۸-٠٢٦٩١٣٠١٣٥٠دهکده موفقیت گشتا

آموزش کشت ردیفی زعفران

در سومین قدم از مقالات قدم‌به‌قدم کشت زعفران در مورد بهترین شیوه ی کشت زعفران در خاک، ((کشت ردیفی)) صحبت می‌کنیم و مراحلی که برای کاشت پیاز زعفران باید طی کنیم را بررسی می‌کنیم.

در مقاله ی قبلی گفتیم(بهترین زمان کشت زعفران/ روش های کشت زعفرانفصل کشت زعفران تیر تا مهرماه می‌باشد و زمان مناسب برای مناطق گرمسیر در شهریور و برای مناطق سردسیر در تیرماه است.

برای اینکه زمان کشت توی منطقتو دقیق بدونی، با کارشناسانمون تماس بگیر و رایگان مشورت کن. حتی میتونی از طریق واتس اپ هم باهاش در ارتباط باشی.

اولین قدم بعد از آماده‌سازی زمین و انتخاب روش کاشت این است که پیاز مرغوب خریداری شده را نقره کرده و سپس ضدعفونی کنید.

می دونی ویژگی پیاز زعفران مرغوب چیه؟ نکاتی که قبل از خرید پیاز زعفران باید بدانید

 روش نقره کردن پیاز زعفران

علت نقره کردن در واقع پیداکردن پیازهای خراب، له شده و کپک‌زده است.

برای این کار پوشال‌های دور پیاز را در میاوریم دقت کنید که پوشال‌ها مانند لباس برای پیاز عمل می‌کنند پس نباید پیازها را زیاد از حد نقره کرد تا بخش سفید پیاز نمایان شود. فقط لازم است که پوشال‌های اضافی گرفته شود.

اگر سطح زیر کشت شما بالا است این کار را به‌منظور سرعت بیشتر با سبد یا چهارشاخ انجام دهید.

سپس پولک یا تکمه زیر پیاز را بکنید. این تکمه‌ها یا پولک‌ها درواقع پیاز مادری سال گذشته هستند که از بین رفته‌اند.

 روش ضدعفونی‌کردن پیاز

 قبل از کاشت پیاز، برای ازبین‌بردن کنه‌ها و قارچ‌ها باید اقدام به ضدعفونی‌کردن آنها کنید، برای این کار می‌توان از یک مخزن ۱۰۰ الی ۲۰۰ لیتری استفاده کرد.

 ابتدا اقدام به تهیه قارچ‌کش کاربندازیم و کنه‌کش پروپارژیت نمایید، سپس در داخل مخزن آب تمیز پرکرده، بسته به حجم مخزن از قارچ‌کش کاربندازیم به میزان 2 در 1000 و کنه‌کش پروپارژیت به میزان 1.5 در  1000 لیتر آب مایع ضدعفونی‌کننده را محلول و آماده کنید. در این مرحله باید پیازها را در حجم ۵ الی ۱۰ کیلوگرمی داخل سبد قرار داده و در داخل مخزن به مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه فروبرده سپس سبد را خارج کرده و اجازه دهید تا آب آن کامل خارج شود و سپس اقدام به کاشت آنها کنید.

اگر دسترسی به مخزن ندارید و سطح زیر کشت شما کمتر از5000متر است، خرید مخزن توجیه اقتصادی ندارد یاحتی اگر در بعضی مناطق گرم، هستید یک سطل نسبتا بزرگ فراهم میکنید پیاز ها را داخل سطل ریخته قارچ کش را روی آن میریزید و با یکدیگر مخلوط میکنید.

 دقت کنید که در این روش مقدار قارچ کش را بیش از اندازه نریزید چون باعث سوختن پیاز ها می شود واگر کم بریزید ضدعفونی به درستی انجام می شود، وکنه کش را در شهریور ماه به صورت محلول پاشی در اختیار گیاه قرار می دهیم.

البته این روش تاثیر پذیری پائین تری دارد.

ضدعفونی پیاز برای کشت در ابعاد کوچک

نکته!! اگر در هوای بیش از 20 درجه اقدام به کشت و ضدعفونی می‌کنید باید آب همراه با محلول‌ها ترکیب شده به روی بنه‌ها اسپری شود.

خطر آبیاری تابستان! عده‌ای از کشاورزان سنتی بعد از کاشت اقدام به آبیاری می‌کنند. گرما و رطوبت قارچ و کنه را افزایش می‌دهند و می‌تواند موجب خسارت زیادی شود، پس از آبیاری تابستان جدا خودداری کنید

 روش کاشت زعفران

در کشت خاکی میتوانید از کشت ردیفی و کپه ای استفاده کنید. پیشنهاد ما کشت ردیفی است و باید بدانید که کشت کپه ای منسوخ شده است.

ایجاد ردیف می‌تواند توسط ماشین به‌صورت مکانیزه باشد و یا به‌صورت کرتی یا دستی انجام شود. در سطح زیر کشت بالا ترجیحا از ماشین کاشت زعفران استفاده کنید. در سطح زیر کشت پایین برای ایجاد شیار میتوانیداز کولتیواتور  استفاده کنید. در سطح کمتر از1000متر با بیل اقدام به ایجاد ردیف کنید.

 توجه کنید ردیف‌ها باید مستقیم و با فاصله یکسان از یکدیگر باشند.

نکته: اگر عمق کاشت بیش از 20 سانتیمتر باشد جوانه گل‌ها دیرتر خارج شده و احتمال سرمازدگی افزایش میابد، اگر عمق کاشت کمتر باشد پیازها دوکی یا هویجی شکل می‌شوند و درصد گلدهی کاهش میابد.

  کشت‌های ردیفی

 الف) کشت نواری معمولی با تراکم کم ۳ تا ۴ تن در هکتار (کشت سنتی):

 در این روش اقدام به ایجاد شیار در زمین به‌وسیله بیل یا تراکتور به عمق ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر می‌کنند، سپس چند نفر شروع به چیدن پیازهای ضدعفونی شده با فاصله هر پیاز ۸ تا ۱۰ سانتیمتر می نمایند، خاک شیار کناری که خالی است را به روی شیاری که پیازچه زعفران داخل آن چیده شده بریزید، فاصله هر شیار با شیار کناری ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر می باشد متوسط برداشت در این روش از سال سوم به بعد ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرم در هر هکتار می باشد.

 ب) کشت آرمانی با تراکم ۱۰ تن در هکتار (کشت نوین):

امروزه کشت آرمانی بهترین کشت ممکن زعفران می باشد. به این صورت که تراکم پیاز در هر 1 هکتار به 8-10 تن می رسد و فاصله هر شیار از شیار کناری 20-30 سانتیمتر می باشد، در نتیجه بازدهی محصول از سال سوم 20-25 کیلو گرم در هکتار خواهد بود.

 هزینه کوددهی، آبیاری و هزینه کارگر کاهش می یابد، همچنین چیدن گل ها به دلیل فاصه کمتر ردیف ها و نزدیک بودنشان راحت تر خواهد بود. این در صورتی است که شما مرتب به زمین خود رسیدگی کنید و عوامل گفته شده را به ترتیب و منظم انجام دهید. در این صورت در همان سه ماه اول کشت، حدود یک کیلو گرم زعفران خشک در هکتار خواهید داشت.

در روش نواری و آرمانی و سطح زیر کشت بالا از دستگاه های اتومات و نیمه اتومات استفاده میشود. اما به علت گرفتگی لوله های خروجی پیاز در هر دو دستگاه، دستگاه های نیمه اتومات بیشتر استفاده میشود تا در صورت گرفتگی لوله کاگر ها بتوانند اقدام به بازگشایی لوله دستگاه کنند. 

فاصله ی پیاز ها در کشت ارمانی 5تا7سانت هست

اگر زمین و پیاز ها بعد از کاشت دچار آفت شد، از سم سولفور دو کربن و یا دیازینون به صورت محلو پاشی  استفاده کنید.

 کاشت زعفران پایان کار شما نیست

در واقع کاراصلی زعفران بعد از کاشت شروع می شود. فراموش نکنید که هر دو هفته یک بار باید به زمین کشت شده سر بزنید، به صورت رندوم و تصادفی  پیاز ها را از خاک در بیاورید، آنها را خوب چک کنید که دچار امراض و بیماری های مختلف نشده باشند و همچنین آفاتی مثل کرم ریشه در خاک نداشته باشید. توجه کنید که نمونه های متفاوت از بخش های مختلف زمین راحتما چک کنید.

میدونستی پیاز های زعفران دهکده موفقیت از مزارع سه ساله که بهترین مزارع هستن به فروش میرسه؟ میتونی نمونه بارامونو توی پیج اینستاگرام دهکده موفقیت ببینی.


شما چه نکته ای برای کشت میتونیدن اضافه کنین که ما بهش اشاره نکردیم؟

نظر دهید

پاسخ دهید

دهکده موفقیت گشتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
باز کردن چت
واتس اَپ دهکده
میتونیم کمکتون کنیم؟