۰۹۳۰۲۹۹۹۷۶۸-٠٢٦٩١٣٠١٣٥٠دهکده موفقیت گشتا

بهترین زمان کشت زعفران/ روش های کشت زعفران

اگر با مقالات قدم به قدم کشت زعفران همراه ما بودید میدانید که تا به اینجا در مورد آماده سازی زمین و زمین مناسب کشت زعفران صحبت کردیم، در این مقاله درمورد بهترین زمان کشت زعفران صحبت می کنیم و  باانواع شیوه های کشت زعفران آشنا می شویم و کشت با هر شیوه را بررسی می کنیم.

 بهترین زمان برای کشت زعفران

زعفران دارای یک دوره بیداری و یک دوره خواب می‌باشد. بهترین زمان برای کاشت زعفران در دوره خواب حقیقی پیاز، یعنی اواسط اردیبهشت تا نیمه اول تیرماه می‌باشد (البته زمان کشت وابسته به اقلیم منطقه متغیر است). اگرچه تا پایان شهریور امکان کاشت زعفران وجود دارد ولی برای گرفتن بازدهی بهتر، کاشت زعفران در دوره خواب حقیقی توصیه می‌شود.در طی این مدت که هوا آن‌چنان گرم نشده، بهترین زمان کندن پیاز از مزرعه قبلی و انتقال آن به مزرعه جدید می‌باشد.

بهتر است از کاشت پیاز در اواخر تیر و اوایل مرداد خودداری نمود، زیرا در این موقع از سال هوا و زمین بسیار گرم می‌باشد و احتمال از بین رفتن رطوبت حین جابه‌جایی و ایجاد کنه و قارچ به‌مراتب بالاتر است. امکان کاشت تا شهریورماه وجود دارد و در هر منطقه بسته به آب‌وهوا، کاشت در بازه زمانی ذکر شده مقدور است.

زمان مناسب برای مناطق گرمسیر در شهریور و برای مناطق سردسیر در تیرماه است.

اگه هنوز با مراحل خواب و بیداری زعفران آشنایی نداری مقاله ی چرخه ی زندگی زعفران رو بخون!

 

زمان کاشت نامناسب پیازهای زعفران، بر گلدهی و محصول سال بعد اثر منفی می‌گذارد.

انواع روش‌های کشت زعفران

انواع روش های کاشت زعفران

همان‌طور که در شکل بالا مشاهده می‌کنید به چندین طریق می‌توانید کشت زعفران را انجام دهید:

 کشت خاکی زعفران

این نوع کشت مرسوم‌ترین و قدیمی‌ترین نوع کشت زعفران است، که در این مقاله به آن می‌پردازیم:

  • کشت زعفران در باغات و بین درختان با شرایط به خصوصی قابل انجام است.
  • کشت در زمین هم به‌صورت دستی و سنتی امکان‌پذیر است هم با ماشین‌آلات کشت زعفران و به‌صورت مکانیزه انجام می‌شود.

اگر میخوای آموزش صفرتا صد کشت زعفران رو کاملا رایگان ببینین از آموزشگاه دهکده موفقیت دیدن کنین.

 کشت گلخانه‌ای

این نوع کشت به‌عنوان جدیدترین شیوه ی کشت به‌حساب می‌آید که بدون نیاز به خاک می‌توان زعفران را  کشت کرد:

  • کشت هیدروپونیک زعفران یا آب‌کشت، نوعی از کشت است که از آب به همراه موادبی‌اثر مثل پرلیت به‌عنوان بستر کشت استفاده می‌شود.
  • کشت ایروپونیک زعفران یا هواکشت نوعی کشت گلخانه‌ای بدون بستر است. در این نوع کشت ریشه در هوا معلق است وبا اسپری آب به طور مداوم مواد غذایی به آن می‌رسد.
  • کشت فوگ پونیک به‌روزترین شیوه ی کشت زعفران می‌باشد که در عمل مشابه کشت ایروپونیک است و نیاز به بستر کشت ندارد، اما بااین تفاوت که عناصر غذایی به شکل بخار به ریشه گیاه داده می شود.

 کشت در منزل 

بله، همانطور که در تیتر خواندین به راحتی میتونین زعفران را در منزل پرورش بدین، در دهکده موفقیت یک مقاله ی کامل در مورد این نوع کشت زعفران نوشته شده میتونین از آن استفاده کنین.

در ادامه این مطلب به آموزش کاشت زعفران در زمین  می‌پردازیم:

 شیوه‌های کشت زعفران در زمین

زعفران بعد از کاشت، تا حدود 8 سال بازدهی اقتصادی دارد و اگر عملیات کاشت زعفران به‌درستی صورت‌گرفته باشد، این بازدهی قابل‌قبول و سودآور خواهد بود. از این رو عملیات کاشت، مهم‌ترین بخش پرورش زعفران می‌باشد.

انتخاب پیاز مناسب و مرغوب مهم‌ترین فاکتور عملیات کاشت زعفران است که باید با دقت صورت گیرد. پیاز زعفران را می‌توان به چند شیوه کاشت.

 کشت زعفران بین درختان باغ

حتماً شنیده‌اید که زعفران را در باغات و بین درختان نیز می‌توان کاشت اما این موضوع در مورد تمام باغات و تمام درختان صدق نمی‌کند حال سؤالی که پیش می‌آید این است که

شرایط کاشت زعفران در بین درختان چیست؟

قبل از هر چیزی باید بدانید که زعفران به نور مستقیم خورشید نیاز دارد و درختان باغ شما نباید بر روی زعفران‌ها سایه ایجاد کند.

 نکته مهم دیگر در مورد کاشت زعفران بین درختان توجه به میزان آبیاری درختان یا نهال‌های شما می‌باشد، گرما و رطوبت به طور هم‌زمان دو عامل تشدیدکننده بیماری‌های کنه و قارچ در پیاز زعفران است، پس اگر در تابستان و فصل گرما که درختان نیاز آبی بیشتری دارند به پیاز زعفران آب برسد با بیماری شدید کنه و قارچ مواجه شده و از بین می‌رود.

اما زعفران را در میان چه درختانی و چه باغاتی می‌توان کشت کرد؟

باتوجه‌به متن بالا درختان شما باید جوان باشند، یعنی نهال باشند تا سایه بر روی پیاز زعفران نیفتد، و فاصله بین آنها باید بیش از ۳ متر باشد، تا با رعایت فاصله یک متر از درخت بتوان از یک متر میانی که باقی می‌ماند استفاده کرد، بهتر است یک متر میانی شما به‌صورت پشته باشد و میزان خاک آن بیشتر باشد تا از آبرسانی اضافه به پیاز زعفران جلوگیری شود.میزان رشد ریشه نهال‌های شما باید در هر ماه چک شود، چراکه نهالی همچون پسته دارای ریشه‌های وسیعی است و بایستی قبل از رسیدن ریشه به پیازهای زعفران، آنها را خارج کنید.

 در سال‌های بعد که ریشه نهال‌ها رشد کردند می‌توانید پیازها را به درون سبد انتقال دهید و از کشت سبدی بهره ببرید، باغاتی که فاصله بین درختان آنها بیش از ۳ متر هستند: زرشک، بادام و پسته … مناسب برای کشت زعفران در بین فاصله درختان می‌باشند، اما رعایت نکات ذکر شده در مورد آبیاری و میزان نور موردنیاز پیاز زعفران را نباید فراموش کرد.

کوددهی و رسیدگی پیاز زعفران با درختان باغات قطعاً متفاوت است و پیاز زعفران نیازهای خود را دارد.

 کشت کپه‌ای دستی

 در این روش توسط بیل اقدام به حفر چاله به عمق و عرض ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر می‌نماییم. در این مرحله یک نفر به تعداد ۳ تا ۱۵ عدد پیازچه در داخل هر چاله قرار داده و نفر بعدی اقدام به پوشاندن پیازچه‌ها با خاک توسط بیل می‌نماید و سطح زمین را مسطح می‌کند.

فاصله هر چاله با چاله بعدی بین 10 تا 15 سانتیمتر در یک ردیف و با ردیف کناری ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر را در نظر می‌گیرند. در این صورت در هر مترمربع 60-50  پیاز کاشته می‌شود. اگر از پیازهای 10-8 گرم استفاده شود در 1000 متر حدود 500 کیلوگرم پیاز لازم است.

 کشت تسبیحی

 می‌توان به روش تسبیحی کشت را انجام داد و پیازها را به‌صورت تک‌تک و به فاصله 5-7 سانتی‌متری از یکدیگر و یا به‌صورت زیگزاگ در حالی که جوانه انتهایی روبه‌بالا است در عمق 15-20 سانتی‌متری کاشت. در این نوع کشت هر پیاز مواد عالی و غذایی موردنیاز خود را خواهد داشت و می‌توان اطمینان حاصل نمود که برای سال‌های بعد پیازهای درشت و باروری را در اختیار خواهید داشت.

نکته!! روش‌های فوق تنها برای کشت در متراژ کم مناسب است.

نکته!! دقت شود که در هر کشت انتهای پیازها بر روی زمین قرار گیرد.

نکته!! در زمان کاشت لایه خشک انتهای پیاز یا همان پیاز مادری، به همراه پوسته آزاد آن بهتر است جدا شود، تا مواد غذایی موجود در خاک راحت تر جذب پیاز شود.

 کشت‌ ردیفی یا مکانیزه زعفران

آموزش کامل این نوع کشت رو توی مقاله ی آموزشی کشت ردیفی زعفران دهکده موفقیت بخون!

الفکشت نواری معمولی با تراکم 3 تا ۴ تن در هکتار (کشت سنتی)

 در این روش اقدام به حفر زمین به‌صورت شیاری به‌وسیله بیل یا تراکتور به عمق ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر می‌کنند، سپس چند نفر شروع به چیدن پیازهای ضدعفونی شده با فاصله هر پیاز ۸ تا ۱۰ سانتیمتر می‌نمایند، در مرحله بعد با بیل یا تراکتور اقدام به حفر شیار بعدی کنید و خاک شیار جدید را به روی شیاری که پیازچه زعفران داخل آن چیده شده بریزید، فاصله هر شیار با شیار کناری ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر می‌باشد متوسط برداشت در این روش از سال سوم به بعد ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرم در هر هکتار می‌باشد.

ب)کشت آرمانی با تراکم ۱۰ تن در هکتار (کشت نوین)

 امروزه کشت آرمانی بهترین کشت ممکن زعفران می‌باشد، به این صورت که تراکم پیاز در هر 1 هکتار (10000 مترمربع) به 10-8 تن می‌رسد و فاصله هر شیار از شیار کناری 20-30 سانتیمتر می‌باشد، در نتیجه بازدهی محصول از سال سوم 20-25 کیلوگرم در هکتار خواهد بود.

می توانین با دریافت مشاوره رایگان با تماس یا از طریق واتس اپ دهکده بهترین نوع کشت متناسب با متراژ زمینتان، انتخاب کنین. 

 

شما کدوم نوع کشت رو انتخاب کردین؟دلیل انتخابتون چی بوده؟ برامون کامنت کنید تا سایرین هم بتونن از نظراتتون استفاده کنن

نظر دهید

پاسخ دهید

دهکده موفقیت گشتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
باز کردن چت
واتس اَپ دهکده
میتونیم کمکتون کنیم؟