۰۹۳۰۲۹۹۹۷۶۸-٠٢٦٩١٣٠١٣٥٠دهکده موفقیت گشتا

مقایسه کشت خاکی با گلخانه ای در زعفران

کشت گلخانه‌ای زعفران نوعی از روش‌های کشت هست که امروزه تبلیغ فراوانی از سوددهی و مزایای فوق‌العاده آن می‌بینیم. اما آیا واقعیت به همین شیرینی که تبلیغ‌کننده‌ها میگن هست؟

 توی این مقاله میخوایم درمورد کشت گلخانه و کشت خاکی و معایب و مزایای هرکدوم صحبت کنیم اما قطعا نتیجه گیری درست با خود شما و بسته به شرایط هرشخص می تونه متفاوت باشه.

اگر با کشت خاکی آشنایی ندارین ویدئوهای دوره ی آموزشی کشت زعفران را تماشا کنین و برای گلخانه مقاله ی کشت گلخانه‌ای رو مطالعه کنین کمکتون میکنه بهتر مقایسه انجام بدین.

مزایای کشت گلخانه‌ای زعفران نسبت به خاکی

 • از مهم‌ترین دلایل انجام کشت گلخانه‌ای کنترل شرایط جوی پیش ‌بینی ‌نشده مثل: بارندگی شدید در زمان گلدهی، سرما و یخ‌بندان در زمان گلدهی، بارندگی‌های بی‌موقع در تابستان که موجب ایجاد قارچ و کنه در پیاز زعفران می‌شود، هست.
 • این نوع کشت در همه ی اقلیم‌ها قابلیت انجام داره.
 • چیدن محصول در گلخانه برای کارگران راحت‌تر نسبت به مزرعه هست.
 • با فراهم بودن شرایط اقلیمی جهت رشد و نمو برای پیاز زعفران در گلخانه، بازدهی محصول به دو تا سه برابر افزایش پیدا می کنه. برداشت محصول که در کشت سنتی در همان سال اول از 10-7 کیلو در هکتار است که در کشت گلخانه‌ای به 25-15 کیلو می‌رسه.
 • در کشت خاکی پیاز مدت زیادی زیر خاک قرار داره، این موجب پیدایش انواع قارچ و کنه می‌شه، البته راه‌های مبارزه و پیشگیری به‌سهولت در دسترس است. اما در روش گلخانه‌ای به دلیل دسترسی بیشتر به پیازها کنترل آفات و بیماری‌ها بسیار راحت‌تره.
 • در کشت خاکی کلاله زعفران به طور مستقیم با نور خورشید در تماس است و این امر موجب آزاد شدن کروسین بیشتر وکیفیت عطر و رنگ زعفرون می شه اما اگر برداشت گل ها به موقع انجام نشه و نور خورشید بیشتر از حد ممکن به پیاز های زعفرون بتابه کیفیت زعفران از دست خواهد رفت، از مزایای مهم در کشت گلخانه ای کیفیت زعفران می باشد، کنترل نور هست و گاها عیار و کیفیت محصول نهایی از زعفران هایی که در کشت خاکی دیر برداشت شدن به طبع بیشتره.
 • زعفران در کشت خاکی به دلیل تماس مستقیم با خاک و کود حیوانی با مسائل بهداشتی فراوانی روبرو هست، اما در کشت گلخانه‌ای آلودگی محصول به حداقل می‌رسد.
 •  

معایب کشت گلخانه‌ای نسبت به خاکی

 • هزینه‌ی خرید تجهیزات و فراهم‌ کردن سازه گلخانه، هزینه ی مضاعفی بر هزینه کشت در خاکه.
 • بسیاری کشت زعفران در گلخانه را بدون آب‌وخاک می‌نامند که البته این موضوع اشتباه، چون پیاز زعفران هرسال بعد از گلدهی باید به خاک منتقل بشه و در هنگام خواب حقیقی به گلخانه بازگردانده بشه بنابراین لازمه برای کشت گلخانه هم زمین تهیه کنیم و درست مثل کشت خاکی هزینه آبیاری و آماده‌سازی زمین نیز محاسبه کنیم.
 • چون پیازها در فصل پاییز به زمین منتقل می‌شن، ممکنه بارش باران یا ایجاد شرایط جوی نامناسب اجازه آماده‌سازی زمین یا انتقال و کشت پیاز در زمین را به شما نده و پیازها بدون خاک باقی بمانند.
 • در هنگام انتقال پیاز به خاک و حمل ‌و نقل احتمال زیادی داره که ساقه پیاز آسیب ببیند که این ممکنه باعث ضرر مالی شود.
 • نقل ‌و انتقال و کشت هرساله پیاز، شامل هزینه‌های فراوانی خواهد شد و این هزینه‌ها و سختی این نقل ‌و انتقال در تناژهای بالا بسیار بیشتر خواهد بود.
 • منشأ اصلی کشت گلخانه‌ای زعفران کشور چین هست که باتوجه‌ به نیروی کار ارزان در این کشور و هزینه‌های تولید پایین می‌تونن زعفران گلخانه‌ای را به قیمت پایینی روانه بازار کنن.
 • پیازهایی که چین برای کشت گلخانه‌ای استفاده می کنه 50 گرم وزن دارن که البته قیمت مناسبی هم دارن اما تهیه این نوع پیاز در کشور هزینه ی بالایی داره و غالباً وزن بالای پیازها به‌خاطر درصد رطوبت بالای آنهاست نه تغذیه مناسب آنها

                                            چند نکته!!

سازه گلخانه باید طوری باشه که رطوبت را جذب نکنه، یعنی استفاده از اتاق‌های منزل برای انجام این کشت سبب جذب رطوبت و نم کشیدن دیوارها خواهد شد.

از دلایلی که می‌توان گفت موجب جذب افراد به تکنیک گلخانه‌ای می شه، کاهش مصرف آب است. خارج شدن آب از دسترس گیاه (بخشی از آب توسط خاک و گیاهان هرز جذب می شه) به عنوان مزیتی در کشت گلخانه‌ای یاد می شه. اما در مورد گیاهی مانند زعفران که در کشت سنتی نیز مصرف آب ناچیزی دارد، این مزیت تنها کافی نخواهد بود.

یکی از نکاتی که در کشت گلخانه ای به عنوان مزیت یاد می شه عدم  وجود علف های هرز در گلخانه هست که لازم است توجه کنین در کشت گلخانه ای در طول مدتی که پیاز در زمین هست باید علف های هرز را از بین ببرین.

 نتیجه‌گیری:

باید توجه کنین که کشت گلخانه‌ای مسیری تخصصی هست و حتما از یک متخصص در این حوزه کمک بگیرین و هم خودتون اطلاعات کاملی داشته باشین برای همین پیشنهاد ما به همه ی متقاضیان کشت گلخانه‌ای این است که یک‌بار کشت خاکی را انجام دهند تا با روند کلی کار آشنا شوند و تأکیدی که داریم این هست که حتماً پیش از کشت تمامی هزینه‌ها را محاسبه کنید.

نتیجه ی کلی برعهده شما باتوجه‌به برآورد هزینه‌ها و سنجش شرایط خودتان و البته مشورت متفاوت است اما یکی از نکاتی که منتقدان کشت گلخانه‌ای بیان می‌کنند و لازم است بدونین:

*سودآوری و کیفیت محصول با تبلیغاتی که در این زمینه می‌بینیم مغایرت دارد*

برای دریافت مشاوره رایگان کشت زعفران می تونی از مشاوران دهکده موفقیت مشورت بگیری.      تماس    واتس اپ

نظر شما در مورد کشت گلخانه ای زعفران چیه؟ سرابه یا واقعیت؟

نظر دهید

پاسخ دهید

دهکده موفقیت گشتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
باز کردن چت
واتس اَپ دهکده
میتونیم کمکتون کنیم؟