محصول زعفران خود را با کشت گلخانه ای بیشتر کنید! دروغ یا واقعیت؟

کشت گلخانه‌ای زعفران نوعی از روش‌های کشت هست که امروزه تبلیغ فراوانی از سوددهی و مزایای فوق‌العاده آن می‌بینیم. اما آیا واقعیت به همین شیرینی که تبلیغ‌کننده‌ها میگن هست؟

در این مقاله قصد داریم بررسی کوتاهی در مورد مزایای زعفران گلخانه ای و معایب آن داشته باشیم و در طول مقایسه ای که در مورد کشت گلخانه ای زعفران و کشت خاکی انجام می دهیم میتوانید نتیجه گیری کنید که زعفران گلخانه ای مناسب شما است یا خیر؟!

اگر با کشت خاکی آشنایی ندارین ویدئوهای دوره ی آموزشی کشت زعفران را تماشا کنین و برای گلخانه مقاله ی کشت گلخانه‌ای رو مطالعه کنین کمکتون میکنه بهتر مقایسه انجام بدین.

مزایای کشت گلخانه‌ای زعفران نسبت به خاکی

 • از مهم‌ترین مزایای کشت گلخانه‌ای کنترل شرایط جوی پیش ‌بینی ‌نشده مثل: بارندگی شدید در زمان گلدهی، سرما و یخ‌بندان در زمان گلدهی، بارندگی‌های بی‌موقع در تابستان که موجب ایجاد قارچ و کنه در پیاز زعفران می‌شود، هست.
 • کشت گلخانه ای زعفران  در همه ی اقلیم‌ها قابلیت انجام داره.
 • چیدن زعفران در گلخانه برای کارگران راحت‌تر نسبت به مزرعه هست.
 • با فراهم بودن شرایط اقلیمی جهت رشد و نمو در کشت گلخانه ای زعفران، بازدهی محصول به دو تا سه برابر افزایش پیدا می کند. برداشت محصول که در کشت سنتی در همان سال اول از 10-7 کیلو در هکتار است که در کشت گلخانه‌ای به 25-15 کیلو می‌رسد.
 • در کشت خاکی پیاز مدت زیادی زیر خاک قرار دارد، این موجب پیدایش انواع قارچ و کنه می‌شود، البته راه‌های مبارزه و پیشگیری به‌سهولت در دسترس است. اما در روش کشت گلخانه‌ای زعفران به دلیل دسترسی بیشتر به پیازها کنترل آفات و بیماری‌ها بسیار راحت‌تر است.
 • در کشت خاکی کلاله زعفران به طور مستقیم با نور خورشید در تماس است و این امر موجب آزاد شدن کروسین بیشتر و کیفیت عطر و رنگ زعفران می شه اما اگر برداشت گل ها به موقع انجام نشه و نور خورشید بیشتر از حد ممکن به پیاز های زعفران بتابد کیفیت زعفران از دست خواهد رفت، از مزایای مهم کشت گلخانه ای کیفیت زعفران می باشد، کنترل نور هست و گاها عیار و کیفیت محصول نهایی از زعفران هایی که در کشت خاکی دیر برداشت شدن به طبع بیشتر است.
 • زعفران در کشت خاکی به دلیل تماس مستقیم با خاک و کود حیوانی با مسائل بهداشتی فراوانی روبرو هست، اما در کشت گلخانه‌ای آلودگی محصول به حداقل می‌رسد.

معایب کشت گلخانه‌ای زعفران نسبت به کشت خاکی

 • هزینه‌ی خرید تجهیزات و فراهم‌ کردن سازه گلخانه، هزینه ی مضاعفی بر هزینه کشت زعفران در خاک است.
 • بسیاری کشت زعفران در گلخانه را بدون آب‌ و خاک می‌نامند که البته این موضوع اشتباه، چون پیاز زعفران هرسال بعد از گلدهی باید به خاک منتقل بشود و در هنگام خواب حقیقی به گلخانه بازگردانده شود بنابراین لازمه برای کشت گلخانه هم زمین تهیه کنیم و درست مثل کشت خاکی هزینه آبیاری و آماده‌سازی زمین نیز محاسبه کنیم.
 • چون پیازها در فصل پاییز به زمین منتقل می‌شوند، ممکنه بارش باران یا ایجاد شرایط جوی نامناسب اجازه آماده‌سازی زمین یا انتقال و کشت پیاز در زمین را به شما ندهد و پیازها بدون خاک باقی بمانند.
 • در هنگام انتقال پیاز به خاک و حمل ‌و نقل احتمال زیادی دارد که ساقه پیاز آسیب ببیند که این ممکنه باعث ضرر مالی شود.
 • نقل ‌و انتقال و کشت هرساله پیاز، شامل هزینه‌های فراوانی خواهد شد و این هزینه‌ها و سختی این نقل ‌و انتقال در تناژهای بالا بسیار بیشتر خواهد بود.
 • منشأ اصلی کشت گلخانه‌ای زعفران کشور چین هست که باتوجه‌ به نیروی کار ارزان در این کشور و هزینه‌های تولید پایین می‌توانند زعفران گلخانه‌ای را به قیمت پایینی روانه بازار کنند.
 • پیازهایی که چین برای کشت گلخانه‌ای زعفران استفاده می کند 50 گرم وزن دارند که البته قیمت مناسبی هم دارند اما تهیه این نوع پیاز در کشور هزینه ی بالایی داره و غالباً وزن بالای پیازها به‌خاطر درصد رطوبت بالای آنهاست نه تغذیه مناسب آنها.
 • به گزارش خبرگزاری ایرنا :(( به دلیل وجود رطوبت بالا در گلخانه ی زعفران، احتمال بروز قارچ در کشت گلخانه ای زعفران بیشتر است؛ بنابراین استفاده از سموم نیز در کشت گلخانه ای بیشتر می شود و بخشی از این سموم در زعفران باقی خواهد ماند.))
مزایای کشت گلخانه ای زعفران

                                            چند نکته!!

–سازه گلخانه باید طوری باشه که رطوبت را جذب نکنه، یعنی استفاده از اتاق‌های منزل برای انجام این کشت سبب جذب رطوبت و نم کشیدن دیوارها خواهد شد.

–از دلایلی که می‌توان گفت موجب جذب افراد به تکنیک گلخانه‌ای می شه، کاهش مصرف آب است. خارج شدن آب از دسترس گیاه (بخشی از آب توسط خاک و گیاهان هرز جذب می شه) به عنوان مزیتی در کشت گلخانه‌ای یاد می شه. اما در مورد گیاهی مانند زعفران که در کشت سنتی نیز مصرف آب ناچیزی دارد، این مزیت تنها کافی نخواهد بود.

–یکی از نکاتی که در کشت گلخانه ای به عنوان مزیت یاد می شه عدم  وجود علف های هرز در گلخانه هست که لازم است توجه کنین در کشت گلخانه ای در طول مدتی که پیاز در زمین هست باید علف های هرز را از بین ببرین.

–اگر تصمیم به کشت گلخانه ای زعفران گرفتید حتما پیاز مناسب را از مراجع معتبر تهیه کنید که تغذیه شده باشند و وزن بالای 12 گرم داشته باشند.

 نتیجه‌گیری:

باید توجه کنین که کشت گلخانه‌ای مسیری تخصصی هست و حتما از یک متخصص در این حوزه کمک بگیرین و هم خودتون اطلاعات کاملی داشته باشین برای همین پیشنهاد ما به همه ی متقاضیان کشت گلخانه‌ای این است که یک‌بار کشت خاکی را انجام دهند تا با روند کلی کار آشنا شوند و تأکیدی که داریم این هست که حتماً پیش از کشت تمامی هزینه‌ها را محاسبه کنید.

نتیجه ی کلی برعهده شما باتوجه‌به برآورد هزینه‌ها و سنجش شرایط خودتان و البته مشورت متفاوت است اما یکی از نکاتی که منتقدان کشت گلخانه‌ای بیان می‌کنند و لازم است بدونین:

*سودآوری و کیفیت محصول با تبلیغاتی که در این زمینه می‌بینیم مغایرت دارد*

اگر به اطلاعات بیشتر برای مقایسه کشت خاکی و گلخانه ای نیاز دارید مرجع علمی سیلویکا یک مقاله در مورد مقایسه کشت خاکی و گلخانه ای زعفران منتشر کرده که می توانید از آن استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان کشت زعفران می تونی از مشاوران دهکده موفقیت مشورت بگیری.      تماس    واتس اپ

نظر شما در مورد کشت گلخانه ای زعفران چیه؟ سرابه یا واقعیت؟

نظر دهید

پاسخ دهید

پوچ
10 درصد تخفیف
مشاوره رایگان
20 درصد تخفیف
ریشه زعفران یک مثقالی
50 درصد
امروز خوش شانس نبودی
پرچم زعفران یک مثقالی
زعفران یک مثقالی
دوباره امتحان کن!
ارسال رایگان
زرشک نیم کیلویی
شانستو امتحان کن جایزه مال توعه!

ایمیل و شماره تماستو وارد کن و جایزه ببر!

امیدوارم خوش شانس باشی :))

دهکده موفقیت گشتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
باز کردن چت
واتس اَپ دهکده
میتونیم کمکتون کنیم؟