مقالات > مهم مقالات   >   آموزش کاشت زعفران در خانه [ نحوه کاشت زعفران در گلدان + جعبه و … ]

آموزش کاشت زعفران در خانه [ نحوه کاشت زعفران در گلدان + جعبه و … ]

آموزش تصویری کشت زعفران در سبد و گلدان

دلپذیری برداشت و چیدن گل های زعفران موجب شده افراد زیادی علاقه مند به پرورش این گیاه با ارزش شوند. اما بسیاری از این افراد زمینی ندارند. اگر شما هم در این دسته از این افراد قرار دارید در این مقاله 3 پیشنهاد برای شما داریم تا بدون زمین و با کاشت زعفران در خانه تجربه پرورش این گیاه را داشته باشید.

 سؤالی که حتما الان برای شما هم پیش آمده آن است که پرورش زعفران در خانه به چه روش‌هایی قابل انجام است؟ کاشت زعفران در گلدان به چه شکله؟ به چه مقدار فضا احتیاج دارد؟ درآمد کاشت زعفران در منزل چقدره؟ دراین مقاله به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد.

روش های کاشت زعفران در خانه 

> استفاده از گلدان

> استفاده از سبد میوه 

> استفاده از جعبه ( فلاورباکس )

زمان مناسب برای کشت زعفران در منزل

فرقی نمی کند که قرار است کاشت زعفران در گلدان، جعبه یا پشت بام انجام شود در هر صورت بهترین زمان برای کاشت از دهه سوم خرداد ماه تا دهه اول مهر ماه می باشد زیرا در این زمان پیاز زعفران هنوز از خواب خود بیدار نشده و کمترین آسیب را در هنگام جا به جایی و آماده سازی کشت می‌بیند.

 

 

برای پرورش زعفران در خانه به چه چیزی نیاز داریم؟

ابتدا مشخص کنید که قرار است کشت زعفران در خانه را در چه محیطی انجام دهید. پیازهای زعفران را در گلدان بکارید؟ یا کشت در سبد میوه و جعبه را امتحان کنید؟ حتی می‌توانید در پشت‌بام و تراس هم اقدام به کشت خانگی زعفران نمایید.

 

خاک مناسب کشت زعفران در گلدان 

خاک مناسب برای کشت زعفران در گلدان مخلوطی از خاک باغچه، کوکوپیت و پرلیت می‌باشد که عاری از هرگونه سنگ‌های درشت و کلوخه‌های سفت باشد. حتما خاک را پیش از کاشت ضدعفونی نمایید.

 

نحوه کاشت زعفران در گلدان 

 

زمان کشت زعفران در گلدان مانند کاشت زعفران  در زمین کشاورزی، اول تابستان تا اواخر شهریور می‌باشد.

برای کاشت زعفران در گلدان ابتدا گلدان نسبتاً بزرگی تهیه کنید که قطر دهانه‌ی آن حداقل  20 – 25 سانت باشد و حداقل 30 سانت ارتفاع داشته باشد. حتماً باید در انتهای گلدان سوراخ‌هایی برای زهکشی و خروج آب وجود داشته باشد در غیر این صورت پیاز دچار پوسیدگی میشود. استفاده از گلدان های سفالی به دلیل حفظ رطوبت و خنک نگه داشتن محیط رشد پیاز زعفران بر پلاستیکی ارجعیت دارد.

 

روش کاشت زعفران در گلدان

1 )

  محلول قارچ کش یا گوگرد مایع را در آب رقیق کنید. سپس خاک باغچه را با آن ضد عفونی کنید. بعد از خشک شدن خاک را کاملا با دست فشار داده تا خورد و یک‌دست شود.بعد از خشک شدن خاک رو با کود گاوی پوسیده ترکیب کنید.

2 )

پیاز‌های زعفران را نقره کنید، یعنی پوشال‌های اضافه دورش را بکنید و تکمه سیاه زیرش هم‌ جدا کنید. توجه کنید که نباید قسمت سفید پیاز زعفران مشخص باشد و کاملا عریان شود.

3 )

قارچ کش و کنه کش را در اب رقیق کنید و پیاز‌ها را در آن به مدت 20 ثانیه غوطه ور کنید تا ضد عفونی شوند.

4 )

 10 سانتیمتر از انتهای گلدان پرلیت و خاک ضدعفونی شده رو به مقدار 50:50 بریزید. سپس پیازهای ضدعفونی شده رو بر روی آن قرار دهید.

 

کاشت زعفران در گلدان

5 )

 مقداری از خاک ضدعفونی شده و مقداری کوکوپیت رو به نسبت 50:50 ترکیب کنید و بر روی پیاز های زعفران کاشته شده در گلدان بریزد.

6 )

  ۱۵ شهریور کود آبیاری اول را با سطح خاک ترکیب کنید و با چنگال هم بزنید تا با خاک کاملا ترکیب شود.

7 )

 اوایل مهر در مناطق سردسیر و اواخر مهر در مناطق گرمسیر زمان اولین نوبت آبیاری زعفران در گلدان است. در این زمان تیج پیاز زعفران باید به دو سانت رسیده باشد. 

8 )

 دو روز بعد از آبیاری سطح خاک خشک شده و تَرَک خواهد خورد. به کمک چنگال روی گلدان ها رو بتراشید. (به این کار سله شکنی می‌گویند)

9 )

 اگر رطوبت هوا کم بود و بارش باران نداشتید، هر ۳ روز یکبار با اسپری آب سطح خاک رو مرطوب کنید.

10 )

 حدود دو هفته بعد از آبیاری زمان برداشت زعفران می‌رسد و گل‌ها نمایان می‌شوند.

11 )

 ۱۰ روز بعد از برداشت گل نوبت آبیاری دوم می‌رسد به همراه کود اوره گلدان ها رو آبیاری کنید.

12 )

 با رشد برگ‌ها از اول آذرماه نوبت محلول پاشی است. برگهای پیاز زعفران از طریق محلول پاشی تغذیه را جذب میکنند.

13 )

کود npk ۲۰۲۰۲۰ را در آب جوشیده شده ولرم کاملا حل کنید تا سوراخ های اسپری نگیرد، اجازه دهید دمای آب خنک شود. محلول اول رو در اوایل دی ماه اسپری کنید قبل اسپری محلول، برگها رو خوب خیس کنید.

14 )

 اوایل بهمن ماه نوبت به محلول پاشی دوم میرسد. از کودهای آمینواسید کامل در این محلول استفاده کنید. دقیقا مثل روش قبل محلول رو آماده و بر روی برگ ها اسپری کنید.

15 )

 علف های هرز رقیب اصلی بنه های زعفران هستند همیشه آنها را بچینید.

16 )

 اواسط اسفند نوبت آبیاری سوم است. کود مناسب برای زعفران در این مرحله کود جلبک دریایی، اسید هیومیک و اوره است آنها را به نسبت 1:1:1  ترکیب کنید.

17 )

 مقدار ترکیب کود‌های محلولی 2 گرم در هر لیتر است. 

 

کاشت زعفران در جعبه و سبد میوه

مرحله اول :

برای کشت زعفران در خانه لازم است به ازای هر سبد یک کیلو پیاز زعفران مرغوب تهیه کنید.

مرحله دوم :

سبد میوه‌ای که برای کاشت زعفران در سبد تهیه می کنید باید 30 سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد. سپس یک مشما در انتهای سبد قرار می‌دهیم و کف سبد و دیواره را با آن می‌پوشانیم. می‌توان مشما را از بیرون به دور سبد نیز کشید.

 

کاشت زعفران در سبد میوه

علت استفاده از مشما این است که خاک به بیرون از سبد نریزد. درکف مشما سوراخ هایی به قطر 2سانتی متری ایجاد می‌کنیم تا زهکشی به درستی انجام شود. در ایجاد سوراخ‌های مشما خساست به خرج ندهید! اگر آب به درستی خارج نشود پیازها به بیماری‌های مثل قارچ و پوسیدگی دچار میشوند.

مرحله سوم :

 بعد از آماده سازی مکان کشت نوبت آماده‌کردن پیازهای زعفران برای کشت می‌باشد.

ابتدا پوشینه‌های قهوه‌ای دور پیاز زعفران را از آنها جدا می‌کنیم و تکمه‌ی انتهایی که پیاز مادری قبل هستند را می‌کنیم. دقت کنید تمام پوشال‌ها را از پیاز جدا نکنید آنها حکم لباس پیاز زعفران را دارند و تنش های محیطی را کم میکنند.

در هر سبد به تقریب 5 کیلوگرم خاک لومی (20% شن+40% رس+40% سیلت ماسه‌ای) پر می‌شود. خاک را با محلول قارچ کش یا محلول گوگرد مایع ضد عفونی کنید و اجازه دهید تا خشک شود.

سپس کود دامی پوسیده و کوکوپیت به نسبت 1:1:1 با خاک مخلوط کنید. برای تقویت خاک می‌توانید از کمپوست، خاک برگ و مواد آلی دیگر استفاده کنید. این مواد تغذیه پیاز زعفران در زمستان هستند.

پرورش زعفران در سبد

به اندازه‌ی 10سانتی متر از انتهای سبد یا گلدان را از خاک ترکیب شده به همراه پرلیت به نسبت نصف پر میکنیم.

مرحله چهارم :

محلولی از قارچ کش و کنه کش تهیه می‌کنیم. ابتدا قارچ کش را در آب رقیق کنید و بعد از محلول شدن به صورت کامل کنه کش را به محلول اضافه کنید و خوب هم بزنید. بعد از آماده شدن محلول پیاز‌های زعفران را در به مدت 20 ثانیه در آن غوطه ور کنید تا ضد عفونی شوند. سپس اجازه میدهیم که پیاز ها خشک شود.

پیاز‌های ضدعفونی شده را روی خاک بچینید. هر پیاز باید حدود 5سانتی متر با پیاز های کناری فاصله داشته باشد. سپس روی پیازها را در حدود 20سانت خاک به همراه کود و کوکوپیت بریزید.

برای کنترل دمای محیط بهتر است تا اواخر شهریور سبد‌ها در سایه باشند و نور آفتاب کمی به آنها بخورد، و هفته آخر شهریور نور خورشید به آنها مستقیم تابیده شود. اگر سبد ها را روی یکدیگر قرار می‌دهید بهتر است هر ماه جای آنها را عوض کنید تا نور به اندازه‌ی کافی به همه آنها برسد.

برای اطلاع از نحوه ی  کاشت زعفران در باغچه  به مقاله ی دیگر دهکده موفقیت مراجعه کنید.

کاشت زعفران در سبد میوه

 هزینه کاشت زعفران در خانه و سبد 

در کشت سبدی با فرض کشت 50 کیلوگرم پیاز و استفاده از 100سبد هزینه ها به شرح زیر می باشد.

هزینه کاشت

درآمد کشت زعفران در منزل

هزینه های این جدول فقط برای سال اول است

 

هزینه های نگهداری و محلول پاشی زعفران در خانه

هزینه های کشت زعفران در خانه

هزینه های این جدول سالانه تکرار خواهند شد.

 

طبق جداول کل هزینه  سال اول برابر است با

هزارتومان 1.963.000=(هزینه سالانه) 64.000+ (هزینه کاشت) 1.899.000

 

پیشنهاد ویژه

با خرید پیاز زعفران از دهکده موفقیت یک سال کود زعفران را رایگان دریافت کنید و در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

هزینه و درآمد کشت زعفران در گلدان

میزان برداشت از 100 سبد در صورت رعایت شرایط کاشت و مراقبت های لازم برابر با 100-150 گرم است. این مقدار در سال های بعد افزایش یافته و در عین حال پیازهای زعفران هم تکثیر شده و تعداد و وزن آنها افزایش می یابد.

 

کاشت زعفران در پشت‌بام و تراس

روش کشت زعفران در پشت بام

 

برای کشت زعفران در پشت‌بام و تراس می‌توانید از سبدهای میوه پلاستیکی استفاده کنید، اما اگر شخص با حوصله‌ای هستید پیشنهاد کاشت زعفران در جعبه یا فلاور باکس می‌باشد.

مزیت استفاده از این روش این هست که نمای زیبایی به خانه‌تان می‌بخشید، ماندگاری این روش بهتر از کشت سبدی می‌باشد و این روش برای مقادیر بالا مناسب‌تر است.

برای پرورش زعفران در خانه به صورت کشت در تراس و پشت‌بام حتماً باید توجه کنید که بستر شما (تراس یا پشت‌بام) در برابر آب عایق باشد.

خب حالا مرحله‌به‌مرحله شروع به ساختن جعبه می‌کنیم:

 

آموزش تصویری کشت زعفران در پشت بام در فلاور باکس

1) ساختن جعبه فلاورباکس

برای ساخت جعبه باید از الوارهای ساج برمه‌ای، بلوط و ایروکو استفاده کرد و توجه کنید که نمی‌توانید از هر چوبی در این سازه استفاده کنید. از الوارهای تحت‌فشار اصلاً استفاده نکنید زیرا حاوی آرسنیک می‌باشند.

اندازه جعبه بسته به فضای شما و تعداد پیازی که قصد کاشت آن را دارید، متفاوت است.

در این مقاله با فرض کشت 300 کیلو زعفران نیاز به ایجاد یک جعبه ی 120*60 می‌باشد. (فاصلهٔ پیازها از دیواره 3 سانتی‌متر و 5 سانتی‌متر فاصله هر پیاز با دیگری) و ارتفاع جعبه باید 25-30 سانت باشد.

الوارها را به‌اندازه مناسب برش دهید و دقت کنید حتماً برش‌ها صاف باشد. الوارهای انتهای جعبه را با فاصله از یکدیگر قرار دهید یا بعد از اتمام ساخت جعبه روی الوارهای انتهایی سوراخ‌هایی به قطر 3-4 سانت ایجاد کنید این کار باعث خروج آب و زهکشی مناسب می‌شود.

حتماً با بست مناسب از محکم شدن اتصالات چوب اطمینان حاصل کنید.

 

   2) لایه‌های عایق

انتهای جعبه را با توری مرغی بپوشانید و توری را به چوب متصل کنید کاربرد آن این است که مانع خروج ریشه از جعبه خواهد شد.

روی توری را با الیاف landscape fabric بپوشانید اگر از این نوع پارچه پیدا نکردید می‌توانید از شن و ماسه استفاده کنید و روی توری را کاملاً بپوشانید کاربرد این لایه مثل فیلتری است که مانع گندیدگی ریشه می‌شود و رطوبت را از محیط ریشه دور می‌کند.

 

  3) اضافه‌کردن خاک

سپس جعبه را در محلی که می‌خواهید باغچه شما قرار داشته باشد، بگذارید و درون آن را با خاک پرکنید.

محیط کشت باید وزن کمی داشته باشد به همین دلیل نسبت به خاک معمولی تفاوت‌هایی دارد. در این حالت باید از محیطی برای کشت استفاده کرد که حتی‌الامکان سبک بوده در حالت مرطوب باشد. یک مخلوط معمولی مرکب از یک‌سوم ماسه، یک‌سوم سنگ‌های متخلخل و یک‌سوم گیاخاک مصنوعی (ترکیبی از چوب پوسیده و کود نباتی) محیطی مناسب را تشکیل می‌دهد.

سپس پیازها را در خاک می‌کاریم پیازها باید در عمق 15-20 سانتی کاشته شوند سپس روی خاک، کود دامی یا کمپوست، خاک‌برگ پوسیده شده می‌ریزیم و با سطح خاک مخلوط می‌کنیم.

کاشت زعفران در پشت بام

به جای استفاده از جعبهٔ چوبی می‌توانید جعبه‌های پلاستیکی را کنار هم قرار دهید دیواره‌های بین آنها را از بین ببرید، همین مراحل را در آنها تکرار کنید؛ البته که استفاده از جعبه پلاستیکی هزینهٔ پایین‌تری دارد اما استفاده از جعبه چوبی ماندگاری بالاتری دارد. به جای حذف دیواره ها میتوانید چند سبد را کنار هم به سادگی قرار دهید.

**میتونید فلاورباکس که مدنظرتون هست رو سفارش بدید. شرکت های مختلفی وجود دارن که اینکارو انجام میدن.

 هزینه ی کاشت زعفران در خانه و پشت بام با فلاور باکس

هزینه های کشت در فلاور باکس بااندازه ی 60*120*30

هزینه کشت زعفران در منزل و فلاورباکس

هزینه ی نگهداری سالیانه

کاشت زعفران در گلدان

هزینه کل برابر است با

هزارتومان3.146.000 =(هزینه نگهداری) 121.000 + (هزینه کاشت) 2.809.000

 

دو نکته مهم در تولید زعفران در خانه

 1. هرگاه علف هرز از گلدان و سبد خارج شد آنهارا بچینید.
 2. در هر نوع کشت  که انجام میدهید دقت کنید نوک پیاز ها رو به بالا قرار داشته باشد.

کی میتونم زعفران را درمنزل برداشت کنم؟ درآمد کشت زعفران در منزل چقدره؟

در هر نوع کشت که انجام میدید تقریبا در آبان و آذر می توانید محصول خود را برداشت نمایید. هر یک کیلو پیاز زعفران حدود 1-۲ گرم زعفران مرغوب در سال اول به شما می دهد.

مقدار درآمدی که کشت خانگی زعفران به شما می دهد بستگی به تناژ کشت دارد. اما انتظار درآمد مناسب از کشت زعفران در منزل تصور اشتباهی است و روش های گفته شده بیشتر پاسخگوی مصرف شخصی و خانگی زعفران می باشد و راهی برای درآمد زایی نیستند.

اطلاعات کاشت در خانه
✅خاک کاشت زعفران در گلدان خاک باغچه، کوکوپیت 
✅روش کشت در منزل سبد، گلدان، جعبه
✅ هزینه کشت در 10 سبد  200 هزارتومان
✅ درآمد زعفران در خانه بسته به سطح کشت
✅ مشاوره  دارد

  دیدگاه های شما

 1. nima گفت:

  سلام من مازندران هستم. تو پشت بوم گلخونه بزنم بعدش میتونم پیازهارو انتقال بدم تو این باکسها. میشه باکس هارو بلند بگیرم دو طبقه بکارم پیازام جا بشه؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما برای کشت زعفران در پشت بام باید دقت کنید که پشت بام شما تحمل وزن خاک و باکس ها رو داشته باشه همچنین باید پشت بام به خوبی عایق شده باشه.
   اگر شرایط بالا رو دارید میتونید از فلاور باکس استفاده کنید. خیر دوطبقه نمی تونید کشت کنید.

 2. معصومه گفت:

  سلام مرسی سایتتون خیلی عالیه، منم می‌خوام تو باکس بکارم، پیازهم سفارش دادم

 3. سینا گفت:

  سلام کشت زعفران در پشت بام خانه ممکن هست؟ از روش کشت زعفران گلخانه ای در خانه میشه استفاده کرد؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود برشما بله میتونید در پشت بام خانتون زعفران را در فلاور باکس هایی که توضیح دادیم کشت کنید.
   روش گلخانه متفاوته از روش کشت خاکی اگر میخواید توی خونتون اینکارو انجام بدید حتما آموزش های لازم رو ببینید.

 4. ریحانه گفت:

  بهترین مقاله ای بود که راجب کشت زعفران در منزل خوندم عالی بود

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما خوشحالیم که مقاله کشت زعفران در خانه مورد پسندتون بوده

 5. مهناز گفت:

  سلام روز بخیر برای کشت توی باغچه هم میشه از فلاور باکس استفاده کرد؟

 6. فاطمه گفت:

  چقدر زعفران توی گلدون کشت کنیم که برای مصرف یک سالمون جواب بده؟ حدودا مثلا بشه 4 مثقال؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما گلدهی به عوامل مختلفی بستگی داره و دقیقا مشخص نمیشه اما فکر میکنم اگر 20-30 کیلو پیاز تهیه کنید کافی باشه.

 7. مهری گفت:

  کشت زعفران توی سبد بهتره یا توی گلدون بهتر جواب میده گلاش بیشتر میشه؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما توی هردو هم توی گلدون و هم توی سبد کشت زعفران به خوبی جواب میده تعداد گل بستگی به تعداد پیازهاتون داره

 8. زهرا گفت:

  برای کشت زعفران توی گلدان از چه نوع گلدونی استفاده کنیم بهتره؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما بهتره از گلدان سفالی استفاده کنید اما توی گلدان پلاستیکی هم میتونید کشت زعفران رو انجام بدید

 9. بهرام خدیوی گفت:

  باسلام من در گلدان کاشته بودم سال
  اول گل داد ولی امسال بجای رشد هی منتظر شدم دیدم خبری نیست بعداً
  گلدان را خالی کردم دیدم سیاه شده اند
  چراوکجا اشتباه کردم

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما آقای خدیوی. شما باید بعد از اولین آبیاری کود اوره به گلدان میدادین. و از دی ماه هر 15-20 روز با کودهای npk محلول پاشی انجام میدادین این کارو ها رو کردین؟

 10. مهنا گفت:

  سلام خسته نباشید برای کشت زعفران توی گلدان میتونیم از گلدان پلاستیکی استفاده کنیم مشکلی پیش میاد؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما بله میتونید از گلدان پلاستیکی هم استفاده کنید اما بهتره از گلدان سفالی استفاده کنید.

 11. ترانه گفت:

  برای کشت زعفران در منزل از چندتا گلدان پلاستیکی کنار هم استفاده کنیم مشکلی پیش میاد؟

 12. مهنا حسینی گفت:

  چه سبدی باشه فرق نداره؟ اخ میگید ارتفاع باید زیاد باشه سبدم باید بلند باشه دیگه نه؟

 13. مستانه گفت:

  سلام من حدود 50 تا پیاز زعفران دارم که از شهریور مونده و هنوز نکاشتم میتونم توی گلدان بکارمشون؟ الان بکارم در میاد؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما خیر الان زمان کشت نیست و پیازها توی این شرایط باقی نمی مونن

 14. زینب گفت:

  برای تولید زعفران در خانه میصرفه برای درآمد ایجاد کردن؟ من میخوام کل پشت بوممون رو زعفرون بکارم میخوام ببینم جواب میده میتونم درآمدی ازش داشته باشم؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما پیشنهاد ما این هست که تا جای ممکن اینکارو نکنین یا قبل از انجامش با یک متخصص مشورت کنید.

 15. فرامرزی گفت:

  سلام وقت بخیر ممنون از مقاله ی خوبتون و توضیحات کاملی که دادین. سوالی که دارم این هست که کاشت زعفران در گلدان پلاستیکی ایرادی داره؟ مشکلی برای پیازها به وجود نمیاره از بابت پوسیدگی یا آسیب؟

 16. محمد حسین حبیب زاده گفت:

  سلام من تو قم هستم تو قم خیلی گرمه باید تو کجا نگه داری کنم؟

 17. غلامعلی گفت:

  با سلام با روش کشت سبدی میتونم به درآمد برسم و در پشت بام زعفرون کشت کنم

 18. ساغر گفت:

  سلام وقتتون بخیر می تونم کشت زعفران در جعبه هم انجام بدم؟ ما توی استان خوزستان زندگی می کنیم اونجا چطوره برای کشت؟

 19. احمد گفت:

  سلام میتونیم تو خونه زعفرون بکاریم پول دربیاریم با این روش چقدر سود میده؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما کشت توی خونه بیشتر جنبه لذت بردن از کشت رو داره و برای کسب درآمد بالا نمیشه روش حساب کرد

 20. خسروي گفت:

  سلام
  گلدان زعفران ميتونم داخل پاسيو بزارم نور داره اما آفتاب نه

 21. ناشناس گفت:

  سلام
  ما الان (۱۵ مهر در آبسرد تهران) زعفران کاشتیم، جواب میده یا دیر کاشتیم؟

  • sadeghi گفت:

   درود بر شما امید به خدا جواب میده اگر هم امثال گل نداد بهتر ازین بود که سال دیگه بکارید، فقط کوددهی مرتب انجام بدین

 22. مهدی قدسی گفت:

  سلام ممنونم اگه طرز آبیاری دقیق رو تا موقع برداشت زعفران البته در فلاور باکس در منزل توضیح دهید؟ من یک بار در اواسط مهر ماه ابیاری کامل کردم ، و پیاز ها تا 4 سانت رشد کردند آبیاری های بعد کی و چگون هست ؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما ابیاری اول رو که انجام دادید اجازه بدید تا گلهای زعفران بیرون بیاد بعد از اتمام گلدهی دو هفته بعد از برداشت گلها دومین مرحله ی ابیاری که با کود انجام میشه رو به فلاور باکس بدید بعد از اون باید در سه مرحله از دی تا بهمن ماه محلول پاشی برای پیازها انجام بدید اخرین آبیاری هم با زرد شدن برگ ها باید انجام بدید.

 23. سما گفت:

  سلام. خسته نباشید. خیلی مطالبتون عالی بود. ممنون🌹 ببخشید من کرمانشاه زندگی میکنم. میتونم آخر آبان ماه پیازها رو بکارم؟

  • پشتیبان دهکده موفقیت گفت:

   درود بر شما ممنون که مطالعه کردید. الان زمان کشت نیست فصل کاشت از خرداد تا تیر ماه هست

 24. رویا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من اواخر مرداد تو پشت بوم خونه پیاز کاشتم.
  الان که آخر آبانه زعفرون هام حسابی رشد کردن و برگ دادن ولی دریغ از یدونه گل.تا ۱۰ سانت برگ دادن فقط.
  به نظرتون دیگه به گل نمیرن اصلا؟؟
  و این که پیاز ها تو زمین بمونن یا در بیارم و تابستون بعد دوباره بکارم؟

  • پشتیبان دهکده موفقیت گفت:

   درود بر شما لطفا این مقاله رو ببینید توش در همین مورد توضیح کامل دادیم. نه لطفا پیازها توی خاک بمونن و سعی کنید با زاج اب و محلول پاشی پیازها رو تقویت کنید. حتما چک کنین که پیازها افت نداشته باشند.
   https://dehkadeco.com/no-saffron-flowering/

 25. امینی گفت:

  سلام قیمت هر کیلو پیاز زعفران چقدر هست؟

 26. وحید پدرطاهری گفت:

  سلام بزرگوار من در رفسنجان در منزل در سبدهای پلاستیکی می خواهم زعرفران بکارم الان شهریور این کار رو انجام بدهم یا اول مهر

 27. ناوخاصی گفت:

  سلام من ۱۵ تا پیازچه دارم صبر کردم که خرداد بکارمشون دیدم تو نایلون جوانه زدن مجبور شدم الان که اسفنده بکارمشون الان جوانه هاش باز شده تبدیل به برگ شدن هیچ ضدعفونی نکردم همینجور تو خاک کاشتمشون به نظرتون گل میدن چون دیدم آبان ماه گل میده ما سردسیر هستیم از کرمانشاه تو راه رو گذاشتمش بخاطر سرما

  • علی رضا صادقی زاده گفت:

   درود فصل کشت زعفران تیرماه هست، پیازتون باید تغذیهمیشد و به تکثیر میرسید، فصل گلدهی هم ابان هست، قبل از تهیه ابتدا دانش بدست بیارید❤️