آموزش کشت گلخانه ی هیدروپونیک زعفران

یکی از سیستم های کشت گلخانه ای که بدون نیاز به خاک است و کشت گیاهان در فضای گلخانه در بستر آب انجام می شود. سیستم کشت هیدروپونیک می باشد که در این مقاله در مورد این سیستم کشت و کشت گلخانه ی هیدروپونیک زعفران صحبت می کنیم.

 کشت گلخانه ی هیدروپونیک سیستمی است که در آن به جای خاک از آب استفاده می شود.

بذر را داخل محفظه‌ای می کارند طوری که آب به آن نفوذ کند، سپس گلدانها را گروهی در داخل مخزن پر از آب قرار می‌دهند و ریشه گیاهان در آب شناور می شود. گیاه به همین صورت رشد می کند.

 در کشت گلخانه ی هیدروپونیک، گیاهان به وسیله فرو رفتن ریشه هاشان در محلول مواد غذایی رشد می کنند. در این سیستم بستری که گیاه در آن قرار می گیرد و محلول مواد غذایی به گیاه می رسد از محصولات طبیعی مانند پرلیت و کوکوپیت و یا مخلوطی از پرلیت و ورمی کولیت ساخته می شود و عناصر ماکرو و میکرو مورد نیاز گیاه به طور مصنوعی به گیاه با مخلوط کردن در محلول غذایی داده میشود.

سیستم هایی که در کشت گلخانه هیدروپونیک به کار می روند شامل :

 • Nfc (سیستم کشت نوار تغذیه ای)
 • Dwc(کشت آبی عمیق)
 • سیستم جریان و تخلیه
 • سیستم قطره ای
 • سیستم جریان دائمی

برای کشت زعفران در گلخانه هیدروپونیک از سیستم NFCمی توان استفاده کرد. در این سیستم کشت نوار غذایی جریان ثابت از مواد مغذی وجود دارد و هیچ تایمری برای پمپ شناور مورد نیاز نیست. مواد غذایی به سینی رشد که گیاهان در آن کاشته شده اند پمپاژ شده و در ریشه جریان می یابد و در نهایت به مخزن تخلیه می رسد. در این روش مسیر حرکت مواد غذایی باید دارای شیب ملایم باشد تا از مخزن اصلی با پمپ به محیط رشد پمپاژ شود.

وزن مناسب پیاز زعفران در گلخانه آب کشت زعفران (hydroponic)

در یک آزمایش تاثیر سه وزن مختلف پیاز(8-6،10-8 و بیشتر از 10) در سه تراکم مختلف(50،100،150 پیاز در یک مترمربع) را بر ویژگی‌هایی شامل تعداد گل، وزن تازه گل، وزن گل خشک شده و بازده اقتصادی بررسی کردند.

 نتایج نشان داد پیازی که سنگین تر است (بیشتر از ۱۰ گرم ) بیشترین عملکرد را در این سیستم  داشته و با کاهش وزن پیاز همه ویژگی های بررسی شده کاهش پیدا کرده اند.

 افزایش عملکرد در تراکم ۱۵۰ پیاز در یک متر مربع معادل ۷.۳۸ کیلوگرم در هکتار می شود که تولید زعفران به صورت اقتصادی است

مهمترین مسائل در کشت گلخانه هیدروپونیک زعفران کنترل دما و نور و محلول غذایی است.

محلول غذایی مناسب برای کشت گلخانه ی هیدروپونیک زعفران

برای محلول مواد غذایی در کشت گلخانه هیدروپونیک برای گیاهانی مثل زعفران که از پیاز به وجود می‌آیند، داشتن پتاسیم و فسفر بالا برای عملکرد بهتر لازم است. نیازی به مقدار نیتروژن بالا نیست و باید نیتروژن به اندازه مصرف شود.

 هر محلول غذایی باید شامل همه مواد ضروری مثل N,P,K,Ca,S,B,Mg,Fe,Mn,Zn,Cu,Moباشد.

همه متغیرها مثل ph و Ec عناصر میکرو و ماکرو باید در تعادل باشند و طبق فرمول محلول اندازه گیری شود.

تعیین مقدار عناصر برای محلول غذایی وظیفه کسی است که این تخصص را دارد و فرمول محلول را باتوجه به نیاز گیاه مشخص می کند.

محلول ها طبق دقت گفته شده توسط متخصص باید رقیق شود مقادیر غذایی باید به صورت دوره ای با Ecمتر اندازه گیری شود. Ec یک مقیاس از همه مواد شرکت کننده در محلول است که الکتریسیته را هدایت می کند برای اینکه محلول غذایی کار خود را به خوبی انجام دهد باید شامل تمام عناصر معدنی با دقت مورد نظر باشد.

ECدر محلول تغذیه ای زعفران باید ۱.۴ و ph در محلول باید ۵.۵ باشد تا گلدهی تحریک شود.

 بعضی از افراد کشت کننده زعفران در گلخانه آب کشت(هیدروپونیک) خودشان محلول غذایی را تهیه می‌کنند واز نظر متخصصان استفاده نمی کنند، این باعث می شود که گیاهان را زمانی که در حال آزمایش برای بهترین ترکیب محلول هستند از دست بدهند.

 زعفران نیاز به توجه زیادی ندارد و از گیاهانی است که استفاده زیادی از عناصر ندارد و به خوبی رشد می کند، تنها چیزی که باید به آن توجه کنیم دوره ی جوانه زنی و گلدهی است، این ویژگی باعث می شود محلول غذایی به طور خاصی طراحی شود که گلدهی و شکوفه دهی را ارتقا دهد.

می‌توانید فرمول محلول را از هر فروشگاهی کود وسمی تهیه کنید فقط باید مطمئن شوید که رقیق شدن محلول طبق گفته متخصصان باشد.

سیستم نوار تغذیه ای در کشت گلخانه هیدروپونیک زعفران

دمای مناسب گلخانه هیدروپونیک زعفران

دمای مورد نیاز برای گلخانه هیدروپونیک زعفران یکی از مسائل مهم در تکنیک هیدروپونیک است که باید توسط تولید کننده تنظیم شود.

 محدوده ۶۰ تا ۶۵ درجه فارنهایت در طول روز باید تامین شود و دمای شب نباید بیشتر از ۵۳ درجه شود. این محدوده بهترین دما برای گلدهی است. اگر دما از این گرمتر شود گیاه دچار عارضه قطره گل می شود و در دمای خیلی سرد هم گیاه می تواند قطره گل را تجربه کند.

بنابراین دما داخل محیط رشد باید طوری تنظیم شود که گرما و خشکی تابستان را تامین کند تا رشد را افزایش دهد سپس شرایط مرطوب و خنک تر فراهم شود تا گلدهی را افزایش دهد.

 نور مورد نیاز کشت هیدروپونیک زعفران

14 تا ۱۶ ساعت نور مستقیم در طول روز مدت بهینه نوردهی است که باعث افزایش گلدهی پیاز زعفران در گلخانه هیدروپونیک می شود. بعد از گلدهی طول روز می تواند به ۱۲ تا ۱۴ ساعت کاهش پیدا کند. پس اطمینان حاصل کنید جایی سیستم هیدروپونیک را بر پا می کنید که بیشترین نور در طول روز را داشته باشد. در غیر اینصورت باید از لامپ هایLED برای نوردهی استفاده کنید.

 مزایای کشت گلخانه ی هیدروپونیک زعفران

 1. باعث رشد سریع تر گیاه در حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد می شود. چون مخلوط مواد به طور کامل در اختیار گیاه است گیاه نیازی به صرف انرژی برای جذب مواد ندارد
 2. توزیع خوب نور: اشعه نور را به طور مساوی می توان توزیع کرد و از تابش مستقیم جلوگیری کرد
 3. بهره وری از انرژی: بهره وری از شرایط محیطی مثل گرما و سرما داخل گلخانه
 4. کنترل میکرو اقلیم: ایجاد شرایط پایدار از نظر گرما رطوبت و نور برای گیاه ۵
 5. حفاظت در برابر بیماریها و آفات
 6. تهویه عالی
 7. حفاظت در مقابل باد و باران
 8. افزایش تولید
 9. تولید در آب و هوای مناسب

 معایب کشت هیدروپونیک زعفران

 1. استفاده از پمپ هوا پمپ آب و سیستم کنترل آب و هوا همه با هم مقدار زیادی برق مصرف میکند که از این نظر ممکن است باعث خارج شدن از صرفه ی اقتصادی شود.
 2. افزایش هزینه کارگری در کشت هیدروپونیک
 3. در کشت هیدروپونیک محلول مواد غذایی به شدت مهم است چون کل تغذیه ی گیاه از این محلول است و بی دقتی در آن باعث از بین رفتن کل گیاهان میشود.
 
 
توصیه ما اینه که حتما قبل از تصمیم برای کشت مقاله مزایا و معایب کشت گلخانه ای زعفران را مطالعه کنید.
برای خرید پیاز زعفران برای کشت هیدروپونیک با مشاوران کشت زعفران دهکده موفقیت تماس بگیرید یا از واتس اپ دهکده استفاده کنید.
 

به نظر شما کشت ایروپونیک زعفران بهتره یا هیدروپونیک؟

اگه نمیدونید کشت ایروپونیک چیه در دهکده موفقیت توضیح کامل این نوع کشت وجود داره.

2 نظرات
 1. عالی و جامع. چه وسایلی میخواد از کجا باید خرید

پاسخ دهید

پوچ
10 درصد تخفیف
مشاوره رایگان
20 درصد تخفیف
ریشه زعفران یک مثقالی
50 درصد
امروز خوش شانس نبودی
پرچم زعفران یک مثقالی
زعفران یک مثقالی
دوباره امتحان کن!
ارسال رایگان
زرشک نیم کیلویی
شانستو امتحان کن جایزه مال توعه!

ایمیل و شماره تماستو وارد کن و جایزه ببر!

امیدوارم خوش شانس باشی :))

دهکده موفقیت گشتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
باز کردن چت
واتس اَپ دهکده
میتونیم کمکتون کنیم؟