مقالات   >   قیمت زعفران امروز ( قیمت روز زعفران عمده در سال 1403 )

قیمت زعفران امروز ( قیمت روز زعفران عمده در سال 1403 )

قیمت زعفران امروز

لیست قیمت زعفران روز در سال 1403

قیمت ها بر حسب میلیون تومان است.

نوع زعفران
قیمت به روز
✅ زعفران سوپر نگین صادراتی پرسی و اتویی 104.000.000
✅ زعفران سوپر نگین اتویی 102.000.000
✅ زعفران نگین معمولی درجه یک 95.000.000
✅ زعفران نگین معمولی درجه دو 94.000.000
✅ زعفران شبه نگین 94.000.000
✅ زعفران سرگل صادراتی 91.500.000
✅ زعفران سرگل 90.000.000
✅ زعفران سرگل درجه سه  89.000.000
✅ زعفران پوشال قلمدار  93.500.000
✅ زعفران پوشال معمولی  92.500.000
✅ زعفران دخترپیچ 75.000.000
✅ زعفران نرمه 60.000.000
✅ زعفران نگین عرفی  96.000.000
✅ زعفران شکسته سرگل 50.000.000
✅ زعفران ریشه 10.000.000
✅ پرچم زرد زعفران 1.000.000

 

اگر زعفران مرغوب و باکیفیت از برداشت امسال مزرعتون دارید میتونید برای فروش به قیمت روز زعفران به دهکده موفقیت مراجعه کنید. فقط کافیه با ما تماس بگیرید.

 

11 دلیل افزایش قیمت زعفران امروز در سال 1402 کدامند؟

1)نرخ ارز نوسانی ترین عامل تاثیر گذار بر قیمت روز زعفران

ایران بزرگترین تولید کننده زعفران در دنیا می باشد و ۸۰ درصد از صادرات زعفران از کشور ما انجام می شود؛ بنابراین نوسانات نرخ ارز تاثیر بسزایی بر روی قیمت روز ‌زعفران خواهد داشت.

افزایش یا کاهش نرخ ارز باعث افزایش صادرات می شود در نتیجه قیمت روز زعفران را افزایش یا کاهش خواهد داد. طبق این صحبت ‌ها هر چیزی که باعث افزایش نرخ ارز شود مانند تحریم ها یا صحبت های بعضی از مسئولین باعث تأثیر بر روی قیمت امروز زعفران نیز خواهد شد.

 2)تقاضا برای زعفران در بازار داخلی و خارجی

چه در داخل ایران و چه در خارج از کشور زعفران یک کالای گران قیمت  محسوب می‌شود. در واقع زعفران یک ادویه پر خاصیت و با ارزش ولی گران است به همین دلیل کاهش یا افزایش تقاضا در داخل و خارج کشور نیز از عوامل تاثیرگذار بر قیمت زعفران است.

 3) عرضه زعفران به بازار چه تاثیری بر قیمت امروز زعفران دارد؟

مقدار زعفرانی که به بازار عرضه می شود نیز یکی از عوامل مهم در قیمت گذاری زعفران می باشد. هرچه مقدار عرضه زعفران به بازار بیشتر باشد قیمت امروز زعفران کمتر خواهد شد.

البته خود عامل عرضه زعفران نیز وابسته به چند علت دیگر است، شامل:

• شرایط آب و هوایی

اگر شرایط نابسامان آب و هوایی و جوی برقرار باشد مانند این روزهای کشور ما که با خشکسالی روبرو هستیم یا در صورت بروز سرمای شدید، موجب صدمه و آسیب به پیاز زعفران یا خود گیاه زعفران خواهد شد.

از بین رفتن زعفران و کاهش تولید باعث ایجاد فاصله زیاد بین تقاضای محصول و میزان عرضه آن دارد و در نهایت موجب افزایش قیمت به روز زعفران خواهد شد.

همچنین گرمای زیاد تابستان یا بارندگی‌های تابستانه و هر نوع تغییرات جوی نیز بر کاهش تولید و در نتیجه کاهش نرخ زعفران تاثیر گذار است.

شرایط مساعد جوی نیز موجب افزایش تولید خواهد شد که آن نیز از عوامل تاثیر گذار بر قیمت زعفران خواهد بود.

 

 

• بیمه محصولات کشاورزی

فعالیت های کشاورزی از جمله فعالیت های وابسته به شرایط محیطی هستند بنابراین حوادث و بلایای طبیعی که اتفاق می‌افتد، در سود و ضرر کشاورزان نیز تاثیرگذار است.

وجود بیمه یا یارانه ها محصولات کشاورزی به کشاورزان این اطمینان سود و درآمد را می‌دهند و به آنها کمک می کند برنامه‌های بهتری برای بازاریابی زعفران خود داشته باشد.

زمانی که کشاورز از درآمد خود اطمینان داشته باشد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و همینطور کشت زعفران نیز بیشتر شده و تولید زعفران افزایش پیدا می‌کند که در این صورت قیمت زعفران نیز دستخوش تغییراتی خواهد شد.

• قیمت زمین و دسترسی به آب

یکی از عوامل موثر بر قیمت زعفران قیمت زمین و آب می باشد. در صورتی که قیمت زمین روند رو به رشدی داشته باشد عموما کشاورزان به اشتباه ترجیح می‌دهد به جای کشت محصولات کشاورزی اقدام به فروش زمین خود نماید.

این موضوع به خودی خود موجب کاهش تولید محصولات کشاورزی به خصوص زعفران خواهد شد. بنابراین مقدار عرضه کاهش پیدا کرده و مقدار تقاضا افزایش می یابد فاصله زیاد بین عرضه و تقاضا موجب افزایش قیمت خواهد شد.

با افزایش قیمت زمین استفاده از زمین های اجاره ای برای کشت زعفران صرفه اقتصادی نخواهد داشت؛ این موضوع نیز محدودیت هایی را برای تولید به وجود خواهد آورد.

• قیمت نهاده های کشاورزی

انواع کودهای شیمیایی، هزینه پوساندن سریع کود دامی، مواد دفع آفت و علف هرز، ماشین آلات و ابزارآلات کشاورزی، نیروی کار همه در قیمت نهایی تولید شده زعفران موثر هستند.

استفاده از ماشین آلات در مرحله خشک کردن زعفران یکی از عوامل ضروری می باشد که باعث حفظ کیفیت زعفران می شود در نتیجه یک عامل موثر بر قیمت زعفران خواهد بود؛ بنابراین عاملی است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد.

با این که گیاه زعفران در مصرف کود قانع است اما افزایش قیمت نهاده ها موجب افزایش قیمت تمام شده تولید زعفران و در نتیجه افزایش قیمت زعفران خواهد شد.

 

 

4)صادرات زعفران عامل تاثیر گذار مهم بر قیمت امروز زعفران

هر چقدر صادرات زعفران با کاهش سختگیری‌های مرزی گسترش پیدا کند قیمت زعفران نیز افزایش خواهد داشت.

به طور مثال در این روزهای کرونایی که عموماً مرزها بسته هستند و صادرات و واردات به کمترین حد خود رسیده اند شاهد کاهش نرخ روز زعفران به دلیل کاهش میزان صادرات خواهیم بود.

 5)قوانین حاکم بر قیمت زعفران در بازارهای داخلی و خارجی

از عوامل تاثیر گذار بر نرخ زعفران قوانین گمرکی است که هر کشور برای خود اتخاذ می‌کند. قانون های مالیاتی که برای ورود و خروج محصولات گذاشته می شود بر میزان صادرات محصولات کشاورزی از جمله زعفران تاثیر گذار است بنابراین موجب افزایش یا کاهش نرخ روز زعفران خواهد شد.

اگر سیاست های گمرکی اجازه ورود زعفران را به کشورهای مختلف را بدهند و قوانین سختی برای صادرات وجود نداشته باشد طبعاً میزان صادرات نیز افزایش پیدا کرده و قیمت روزانه زعفران افزایش می یابد.

 6)رقبا چه مقدار عرضه دارند؟

ایران بزرگترین تولید کننده زعفران است اما رقیبانی مانند چین، افغانستان و اسپانیا نیز تولید زعفران دارند که افزایش تولید محصول زعفران در این کشورها و صادرات آن به کشورهای مصرف کننده نیز یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت زعفران می باشد.

در صورتی که این کشورها بتوانند تولیدی بیش از تولیدات ایران داشته باشند و به خوبی بحث صادرات را انجام بدهند می‌توان قیمت تمام شده زعفران را تعیین کنند.

 7)برداشت سخت زعفران عامل مهم تاثیر گذار بر قیمت زعفران

 

 

یکی از عوامل تأثیر گذار دشوار و پر هزینه بود مرحله چیدن زعفران است. به دلیل اینکه هنوز استفاده از ماشین آلات کشاورزی در مرحله برداشت زعفران رونق پیدا نکرده است کار دشواری می باشد که یکی از دلایل افزایش قیمت زعفران و تمایل کشاورزان به افزایش قیمت آن برداشت و فراوری سخت زعفران می باشد.

8)زعفران تقلبی

از عواملی که بر افزایش قیمت  امروز زعفران تاثیر منفی می‌گذارد، زعفران های تقلبی هستند که هم در بازار داخلی و هم در بازار خارجی وجود دارند.
این زعفران ها عمده از موادی غیر از زعفران تهیه شده و با مواد رنگی خوراکی رنگ گرفته اند. فروش این نوع از زعفران ها با قیمت پایین تر در بازارهای داخلی و خارجی باعث کاهش قیمت زعفران و از طرفی بی اعتمادی مشتریان خواهد شد.

 9)نوع بسته بندی

بسته‌بندی زعفران به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود و هر بسته بندی قیمت متفاوتی را دارد؛ که بر قیمت زعفران خرده تاثیر گذار است. به طور مثال زعفرانی که توسط های واحدهای صنفی کنترل شده و در بسته بندی های مجاز مانند شیشه ای یا فلزی بسته بندی می شود قیمت گران تری نسبت به زعفران هایی که در بسته بندی های پلاستیکی و به دور از شرایط کنترل شده تولید می شوند، دارد.

 10)کیفیت زعفران

عناصر مهم در زعفران شامل کروسین، پیکروکروسین و سافرانال می باشد. هر چه مقدار این عناصر در زعفران بیشتر باشد منجر به کیفیت بهتر آن خواهند شد.

زعفران هایی که با دستگاه خشک کن زعفران فرآوری شده اند از کیفیت بالاتر و رنگ بهتری برخوردارند.البته سنجش این مواد در زعفران به وسیله آزمایش هایی انجام می شود و هرچه زعفران از کیفیت بالاتری برخوردار باشد قیمت آن نیز بالاتر می باشد.

 11)نوع زعفران تولید شده

انواع زعفران فرآوری شده قیمت متفاوتی نیز خوهند داشت. مثلا زعفران نگینی که با کیفیت بالا فراوری شده قیمت بالاتری نسبت به زعفران پوشال دارد. این موضوع در انواع دیگر زعفران نیز وجود دارد.

 

  دیدگاه های شما

 1. میری گفت:

  امسال واقعا قیمت زعفران روزانه تغییر کرد الان ثابت شده ولی نه؟

 2. مرادی گفت:

  واقعا امسال قیمت زعفان نواسانات زیادی داشت امیدورزم به اندازه نوسانات سود هم داشته باشه. ممنونم از شما و مقاله خوبتون

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما بله قطعا برای کسایی که کشت کرده بودن سود بالایی داشته. ممنون از شما و نظراتتون

 3. مجتبی گفت:

  قیمتا از 25 تغییری نداشته یعنی دیگه افزایش قیمت زعفران نداریم تو سال 1400؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما خیر قیمت زعفران افزایش قیمت نداشته و فعلا روند ثابت هست.

 4. ظهیر گفت:

  سلام امسال چرا افزایش قیمت نداشتیم قیمت پایینتر از پارسال بود

 5. سجاد گفت:

  یه زمانی پراید هفت میلیون بود زعفران سه میلیون وپانصد ولی با بی تدبیری مسوولان نظام پراید ده برابر زعفران گرونتره به کی بگی

 6. ناشناس گفت:

  بدون سلام .چونکه همه چیز در این مملکت ساعتی گران میشه .نوبت زعفران که رسید ثابت ماند .چرا …یه کشاورز به چه امیدی زحمت بکشد چرا اجازه نمیدن کشاورز رشد کنه .به نظرم باتوجه به این تورم موجد ..زعفران باید دویست میلیون بشه ..تمام

  • علیرضا صادقی زاده گفت:

   درود بر تو، چرا بدون سلام🤣، منم مثل تو کشاورز و زعفرانکار هستم، و دقیقا در حق ۹۰ میلیکن ایرانی داره اجحاف میشه

 7. ناشناس گفت:

  زعفران باید برحسب تورم موجود قیمت گذاری بشه تا کشاورز انگیزه تولید داشته باشد

  • علیرضا صادقی زاده گفت:

   درود قیمت گذاری زعفران باید به نسبت ارزش جهانی باشه عزیز، اما اینجا تهِ خطِ…

 8. ناشناس گفت:

  سلام واقعا هیچ کس این زعفران کاران اصلا حمایت نمیکنه من الان حدود یک کیلو برداشت کردم نمی‌دونم چه طور بفروشم نه قیمت درست می‌دونم نه می‌دونم کی می‌خره