مقالات   >   از خرید تا خشک کردن و نگهداری موسیر تازه!

از خرید تا خشک کردن و نگهداری موسیر تازه!

موسیر تازه را چگونه نگهداری کنیم

فصل برداشت موسیر کشت شده در بهار است، به همین دلیل بیشتر موسیر تازه در بهار در بازار موجود می باشد. اما شاید شما هم علاوه بر استفاده از خواص موسیر تازه می‌خواهید موسیر را برای مدت طولانی‌تری در منزل خود نگهداری کنید؛ بنابراین لازمه روش های خشک کردن موسیر تازه را بشناسید. در این مقاله در مورد روش های خشک کردن موسیر تازه و نگهداری از آن به صورت خشک و تر را صحبت می کنیم.

چه نوع موسیری تهیه کنم؟

در خرید حتماً موسیر هایی را انتخاب کنید که بدون ضرب خوردگی باشند، پوست آن ها روشن باشه از خرید موسیر هایی که ظاهر آسیب دیده‌ای دارند یا دچار بیماری ها و کپک زدگی ها هستند خودداری کنید.

موسیرهایی انتخاب کنید که ریزترند چرا که حتما عطر ملایم تری نسبت به موسیر های تند دارند.

دو نوع موسیر وجود دارد؛ نوع اول موسیرهای هستند که پیاز آنها به رنگ سفید یا صورتی رنگ است و موسیر های نوع دیگر دارای رنگ زرد می باشند. موسیرهایی که پیاز آنها زرد رنگ است نسبت به موسیرهای سفید تندتر هستند.​طرز نگهداری موسیر تازه در فریزر

موسیر تازه را چگونه استفاده کنیم؟

موسسه تازه را ابتدا باید پوست کنید؛ برای این کار انتهای پیاز را جدا کنید و پوست دورش را بکنید.

سپس پیاز هایی که پوستشان کنده شده را بشورید و به صورت یک دست آنها را با چاقو یا دستگاه، حلقه کنید.

در مرحله بعد باید تلخی موسیر تازه گرفته شود.

موسیر تازه را چگونه شیرین کنیم؟

برای این کار به مدت ۲۴ ورقه هایی که ایجاد کردید رو در ظرف آب سرد قرار بدید و هر چهار ساعت یک بار آب ظرف رو خالی کنید.

اگر موسیری که خریداری کرده اید زرد می باشد به ظرف آب، آهک اضافه کنید و اجازه بدید یک ساعت در آب و آهک باقی بماند در این صورت رنگ موسیر سفید شده و بافت آن سفت می شود.

نکته‌ای مورد توجه این است که پیاز های مختلف براساس وزن، درشت یا ریز بودنشون یا حتی بر اساس رنگ میزان تندی متفاوتی دارند.

برای اینکه خواص، طعم و عطر موسیر در زمان گرفتن تندی از دست نره بهتره حتما هر بار که آب ظرف را عوض می کنید، موسیر ها را بچشید اگر تندی نبودند زمان آن است که به مرحله ی خشک کردن بروند.

نگهداری موسیر به مدت طولانیروش های خشک کردن موسیر تازه

خشک کردن موسیر در افتاب :

تهیه موسیر آفتابی از روش های خشک کردن موسیر به صورت طبیعی است. برای اینکار یک زیر انداز تمیز روی زمین پهن می کنیم و موسیر هایی که آب آنها تا حدودی گرفته شده را در معرض نور خورشید قرار میدهیم.

موسیرهایی که به این روش خشک می شوند عموماً دارای طعم مناسبی هستند. با خشک کردن موسیر در آفتاب به راحتی میتوانید موسیر خشک خانگی تهیه کنید.

خشک کردن موسیر با نور خورشید باعث میشه که اگر کرمی در موسیر وجود داشته، به دلیل گرما از آن خارج بشود. این روش معایبی نیز دارد:
• مدت طولانی خشک شدن.
• آلودگی های محیط به موسیر جذب می شود.
• ممکنه به صورت کامل موسیر خشک نشود.

خشک کردن موسیر با پنکه:

در این روش بعدی پارچه تمیز را در یک اتاق بدون گرد و غبار و پاکیزه پهن می کنیم، موسیر ها را روی پارچه قرار میدیم و در اتاق از پنکه استفاده می کنیم تا موسیر ها با باد سرد خشک بشوند.

با این روش نیز خیلی ساده میتوانید موسیر خشک خانگی تهیه کنید.

خشک کن موسیر تازهاستفاده از دستگاه های خشک کن موسیر

استفاده از دستگاه های خشک کن موسیر یکی از بهترین روش های خشک کردن موسیر تازه است. برای استفاده از دستگاه خشک کن باید چند نکته را مد نظر قرار بدید:

• سینی که دستگاه خشک کن موسیر داره باید دارای فنس های پلاستیکی باشد.

• قطر سوراخ های سینی بالا نباشد چرا که موجب افتادن موسیر از داخل سینی می شود.
• دستگاه باید قابلیت تنظیم تایمر داشته باشد، در غیر این صورت ممکن باعث سوختگی و از بین رفتن موسیرها شود.
• دستگاه باید دارای سنسور دما و رطوبت باشد با تنظیم دما و رطوبت میتوان موسیر ها را در بهترین حالت و با بهترین کیفیت خشک کرد.

روش نگهداری موسیر تازه وخشک به چه شکله؟

موسیر را می‌توان به دو صورت خشک و تر استفاده کنید و اگر دوست دارید که مسیر را به صورت تر استفاده کنید میتوانید تاچند ماه پیاز موسیر یا موسیر ریز شده را با روش‌های مختلف نگهداری کنید؛ اما اگر بخواهید موسیر خشک شده را استفاده کنید می‌توانید آن را به شکل پودری، گرانول یا حلقه‌ و اسلایس دراورده و با روش های مناسب نگهداری کنید.

روش های نگهداری موسیر

نگهداری موسیر در سبد : میتونید موسیر را در سبدهایی که سوراخ بزرگی نداشته باشند، جنس آنها نفوذ ناپذیر باشد و ترجیحاً هم پلاستیک نباشند، در جاهای مختلف آشپزخانه یا انبار مواد غذایی نگهداری کرد. در این صورت موسیر را از حمله جانوران موذی مانند موش نیز حفظ می کنید.

استفاده از کیسه‌های توری : می توان از کیسه‌های توری که از جنس فلز باشند یا از سیم های ضخیم ساخته شده باشند استفاده کرد. این کیسه های توری را می شود در پشت در آشپزخانه یا در جاهایی که خشک و خنک باشه نگهداری کرد. بخاطر منافذ کوچکی که دارند اجازه اینکه موسیر از درونشون بیفتد را نمی‌دهند و همچنین جریان یافتن هوا در بین موسیرها گردش می کند.

نگهداری موسیر تازه در فریزر

نگهداری در ظروف فریزری : یکی از راههای نگهداری موسیر مانند سایر مواد غذایی استفاده از ظروف نگهداری فریزری یا ظروف پلاستیکی است. استفاده از ظروف پلاستیکی برای موسیر باعث تازه ماندن به دلیل اینکه اجازه ورود هیچ گونه هوایی رو نمیده می شود؛ اما زمانی اگر قصد دارید از ظروف پلاستیکی استفاده کنید باید بدانید، در طولانی مدت ظروف پلاستیکی شروع به واکنش دادن به ماده غذایی که در درون آن قرار دارد می کند و به این ترتیب کیفیت مواد غذایی را به مرور زمان کاهش می‌دهد.

استفاده از زیپ کیپ : استفاده از کیفیت راه ساده و ارزان برای نگهداری از موسیر هست زیپ کیپ ها به راحتی باز و بسته می شوند حتی با وجود یخ زدگی. در اندازه های مختلفی وجود دارند که می‌توانید به اندازه مصرف هر موقع موسیر را در آنها ذخیره کنید و در داخل فریزر برای چند ماه نگهداری کنید.

استفاده از گونی : گونی بهترین انتخاب می تواند برای نگهداری موسیر تازه باشد زیرا هم با دوام و محکم است، هم به محیط زیست آسیب نمی رساند و هم با منافذی که دارد اجازه عبور هوا را بین موسیر ها می دهد. می توانید گونی ها را در پشت در آشپزخانه، در بالای کمد دیواری، کابینت ها قرار بدید. گونی می‌تواند موسیر تازه را تا چند ماه سالم نگه دارد.

نگهداری موسیر تازه

بستن موسیر ها : شاید بعضی ها در خانه مادربزرگ ها یا در فیلم های قدیمی دیده باشند؛ که ریشه‌های موسیر را به یکدیگر گره زدند و در انبارهای که مواد غذایی را نگه می دارند از آنها نگهداری می‌کنند حتی ممکن است آنها را در آشپزخانه نیز نگهدارند. یکی از بهترین راه ها برای نگهداری موسیر تازه می باشد.

چه مدت می توان موسیر را نگهداری کرد؟

زمان نگهداری موسیر به گفته دانشگاه علوم پزشکی تبریز موسیر خشک را یک سال در دمای محیط و در محلی که خشک و خنک باشد میتوان نگهداری کرد. طبیعتاً مدت نگهداری موسیر تازه پایین تر و تا چند ماه بیشتر نمی شود از آن استفاده کرد.