مقالات   >   هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه ای در سال 1401 چقدره؟ + جدول

هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه ای در سال 1401 چقدره؟ + جدول

درآمد زعفران گلخانه ای

با افزایش خبرها در مورد موفقیت های گلخانه های زعفران تمایل فراوانی به سمت این نوع کشت پیدا شده است و عموما در مشاوره ها با سوالاتی مانند درآمد کشت زعفران گلخانه ای چقدر است؟ هزینه کشت زعفران گلخانه ای چقدر است؟ رو به رو هستیم.

البته پاسخ به این سوالات به عوامل زیادی بستگی دارد اما در این مقاله با در نظر گرفتن یک سالن 20 متری برای احداث گلخانه به این سوال همراه با جدول بررسی پاسخ می دهیم که درآمد گلخانه زعفران چقدر است.

هزینه کشت زعفران گلخانه ای

هزینه کشت زعفران گلخانه ای به دو بخش تقسیم می شود:

هزینه های تجهیز و آماده سازی محیط گلخانه

هزینه آماده سازی زمین برای انتقال پیاز زعفران از زمین به گلخانه

هزینه کاشت زعفران ایروپونیک ( آماده سازی سالن )

در مقاله‌ی کشت گلخانه ای زعفران به طور مفصل در مورد تجهیزات مورد نیاز برای کشت گلخانه ای صحبت کرده ایم. لازم است بدانید هزینه تجهیز کردن گلخانه در متراژهای مختلف بسیار متغییر است؛ اما برای آنکه به صوت کلی با هزینه ها و درآمد کشت گلخانه ای آشنا شوید برای مثال یک گلخانه‌ی 20 متری را در نظر گرفته ایم و تجهیزات مورد نیاز برای احداث آن را بررسی می کنیم.

هزینه ی گلخانه ی زعفران

پروفیل نبشی یا آهن

برای قفسه بندی گلخانه و قرار دادن سینی های حاوی پیاز زعفران به ۳۰۰ کیلو گرم آهن نیاز داریم. قیمت آهن به طور لحظه ای در نوسان است و برای بدست آوردن قیمت دقیق باید در لحظه آماده سازی اقدام به استعلام قیمت کنید. قیمت هر کیلو نبشی در فروردین سال 1401 از 17000 الی 18000 تومان میباشد.

دستگاه هواسا کشت گلخانه ای زعفران

دستگاه هواساز

اگر دستگاهی تهیه کنید که مجهز به سیستم گرمایشی و سرمایشی باشد دیگر نیاز به تهیه بخاری و کولر به عنوان سیستم گرمایشی و سرمایشی ندارید. برای یک گلخانه که حدود 20متر مربع باشد میتوان دستگاه هایی با قیمت 25 تا 45 میلیون تومان تهیه کرد. با تهیه دستگاه هواساز مجهز به سیستم گرمایشی و سرمایشی دیگر نیازی به تهیه این دستگاه ها به طور جداگانه ندارید.

درآمد کشت زعفران در گلخانه

سیستم سرمایشی

برای خنک سازی سیستم گلخانه از کولر های آبی استفاد میکنیم. اگر از کولر های آبی دست دوم استفاده کنید طبیعتا به نفع شما خواهد بود با صرف هزینه ی 2 تا 4میلیون تومان می توانید یک کولر آبی مناسب پیدا کنید. توجه کنید که اگر دستگاه هواساز شما به سیستم سرمایشی مجهز باشد دیگر نیاز به تهیه کولر آبی نخواهید داشت.

سیستم گرمایشی

در گلخانه های مجهز سیستم های گرمایشی توسط لوله های انتقال دهنده آب گرم ایجاد می شود. برای گلخانه های کوچک زعفران از بخاری هم می توان استفاده کرد. هواساز های مجهز به سیستم گرمایشی کار بخاری را برای ما انجام میدهند.

کانال کشی گلخانه

به منظور ایجاد جریان یکنواخت رطوبت هوای سرد و گرم نیاز است محیط داخل گلخانه کانال کشی شود. هواساز برای ایجاد هوای یکسان در محیط گلخانه به کار گرفته میشود و برای انتقال هوا به تمام محیط گلخانه احتیاج به کانال کشی میباشد. بهترین راه برای اینکار استفاده از کانال های پلاستیکی در محیط گلخانه است. با توجه به شکل هندسی محیط گلخانه زعفران متراژ استفاده از این کانال ها متفاوت است.

انتخاب جنس کانال

میتوان از کانال های پلاستیکی استفاده کرد. با توجه به مزایای کانال های پلاستیکی تنوع این مدل روز به روز در حال افزایش است و به تدریج جایگزین کانال های فلزی می شود. جنس بدنه ی این کانال کولر از الیاف پلاستیکی است؛ وزن کم، خاصیت ضد باکتری و قارچ، سرعت در نصب، کاهش صدای هواساز، قیمت ارزانتر و عایق حرارتی بودن از مزیت های این جنس کانال است.

هزینه دستگاه سمپاش در کشت گلانه ای زعفران

سمپاش

برای تاسیس گلخانه ی ۲۰ متری زعفران به سمپاش ۵۰ لیتری نیاز داریم. قیمت این سمپاش ها از 350000 تا 1500000 متغییر است که برای این متراژ معمولی ترین نوع کفایت میکند.

سیستم کنترلر

هزینه کشت زعفران در گلخانه

سیستم کنترلر به منظور کنترل دما و رطوبت و فاکتورهای دیگه محیط گلخانه از راه دور برای ما حائز اهمیت است. سیستم کنترلر با ماژول های دماسنج و رطوبت سنج، سنجش دی اکسید کربن و اکسیژن در گلخانه ی زعفران مورد نیاز است.

با هر بار ورود و خروج به محیط گلخانه کاهش دی اکسید کربن و افزایش اکسیژن اتفاق می افتد و در هر مرتبه مقداری نور وارد محیط گلخانه زعفران می‌شود که در اکثر مواقع پیازهای زعفران نیازمند تاریکی مطلق در محیط گلخانه هستند. به این ترتیب وجود سیستم کنترلر برای تداعی محیط رشد پیاز زعفران در گلخانه الزامیست.

الزام و اهمیت سیستمی بودن گلخانه های زعفران به اینجا ختم نمیشود. اختلاف دما و رطوبت در زمان های مختلف رشد بنه در گلخانه به عهده برنامه ریزی زمانی و تایمری است که سیستم کنترلر انجام می دهد.

سود گلخانه زعفران

طبق های چوبی

بسته به جنس چوب و مقدار تهیه قیمت چوب متفاوت است اما میتوانیم از چوب های ارزان ایرانی برای ساخت طبق و سینی استفاده کنیم. همچنین میتوان از طبق های آماده که به فروش میرسند استفاده کرد. ابعاد طبق های چوبی باید ۴۰*۱۰۰ و به ارتفاع ۴سانتیمترباشد. قیمت هریک ازاین طبق ها 25000 تا 30000 تومان است.

سموم قارچ کش و کنه کش

برای ضد عفونی کردن محیط گلخانه، انبار، طبق ها و پیاز ها به یک کیلو گرم از این سموم احتیاج است. قیمت این سموم بسته به نوع برند از 150000 تا 700000 تومان متفاوت است.

هورمون های گیاهی

برای افزایش گلدهی، تغذیه بهترو همچنین کنترل مراحل رشدی گیاه نیاز به هورمون های گیاهی دارید که در تهیه آنها 30000 تا 50000 تومان هزینه دارد.

پیازچه زعفران

تهیه پیاز زعفران

هر ۲۰ متر فضا در گلخانه حدود یک تن پیاز زعفران گلخانه ای در خود جای می دهد. قیمت پیاز گلخانه در سال 1401 از 22 تا 30 میلیون تومان خواهد بود.  اطلاعات کامل از طرح توجیهی کشت زعفران را در مقاله‌ی دیگری بررسی کرده ایم.

هزینه بازگشت به زمین

بعد از گلدهی زعفران نیاز است تا پیازهای زعفران را برای تغذیه بهتر به خاک برگردانیم. برای بازگرداندن پیاز ها به خاک برای هر ۲۰ متر گلخانه نیاز به ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ مترمربع زمین می باشد. پیاز زعفران هرسال تکثیر شده و یک پیاز مادری به دو تا سه پیازدختری کوچک تکثیر می شود. برای آنکه پیاز زعفران به درستی تقسیم شود و بنه های دختری در وزن مناسب تولید شوند نیاز است که خاک مزرعه بارور شود.

برای اینکار ابتدا احتیاج به انجام آزمایش خاک کشاورزی و داشتن نامه آنالیز خاک است تا بتوان وضعیت زمین را به طور دقیق بررسی کرد.

هزینه آزمایش خاک و نمونه برداری کامل از زمین از 450.000 تا 1 میلیون تومان بسته به نوع انجام آزمایش و فاکتورهای درخواستی برای نمونه گیری متفاوت است.

بعد از انجام آزمایش خاک مشخص می شود که زمین از نظر چه عناصری فقیر است و نیاز به جبران این مواد معدنی در خاک وجود دارد. به طور معمول آماده سازی زمینی با این متراژ 3-5 میلیون تومان هزینه دارد.

**استعلام قیمت ها برای فروردین 1401 می باشد لذا ممکن است تغییراتی داشته باشد.**

جدول هزینه های کشت زعفران گلخانه ای

هزینه های جانبی گلخانه

برخی موارد احتیاج است تا در سازه گلخانه تغییراتی ایجاد شود. به طور مثال ممکن است نیاز باشد در یکی از دیوارهای محیط پنجره ای ایجاد شود و این تغییر هزینه مضاعفی بر روی دوش شما خواهد گذاشت.

میزان برداشت زعفران در گلخانه چقدر است؟

همانطور که در مقاله‌ی  درآمد کشت زعفران  در خاک اشاره شد زعفران گیاهی دو ساله است و از سال دوم (یک سال پس از کاشت) شروع به سودده می کند.

به طور معمول از هر پیاز میتوان 2 گل گرفت. (اندازه و وزن کلاله مستقیما به تغذیه سال گذشته پیاز وابسته است) و در یک گلخانه ی 20 متری میزان برداشت زعفران 120.000 گل می شود که در حدود یک کیلوگرم زعفران خشک شده در سال اول یعنی در حدود چند ماه پس از کاشت بدست می آید. و اگر مراحل کشت گلخانه ای را به درستی انجام دهید در سال آینده محصول بیشتری از کشت زعفران بدست خواهید آورد.

این مقدار در کمترین حالت ممکن و برداشت عادی است با تحریک بنه توسط هورمون ها میتوان به برداشتی تا دو برابر این مقدار دست پیدا کرد.

ما در  آموزش کاشت زعفران گلخانه ای   به دانش پذیران خود آموزش می دهیم که چگونه کسب و کار زعفرانی سودآورتری بر پایه علم داشته باشند.

پکیج های آموزشی زعفران

نام و نام خانوادگی(ضروری)
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

 

درآمد گلخانه زعفران

میزان درآمد زعفران گلخانه ای برای زعفرانکارانی که در این سال ها با مجموعه دهکده فعالیت داشته اند در نوسان بوده و علت این نوسان میزان رسیدگی، توجه به فاکتورهای محیطی (دما، رطوب و اکسیژن) و برخی از عوامل دیگر مانند تجهیزات بوده است.

استفاده از تجهیزات با کیفیت و سیستم کنترل به شما کمک میکند تا بتوانید کنترل عوامل محیطی را به طور کامل در دست داشته باشید و درآمد کشت زعفران گلخانه ای را افزایش دهید. به همین میزان استفاده از هواساز و عدم استفاده در میزان محصول دهی کاملا اثر گذار است.

برای یک گلخانه 20 متری نیاز به 1000 کیلو گرم یا یک تن پیاز گلخانه ای به وزن 8 تا 15 گرم دارید.

جدول درآمد کشت زعفران گلخانه ای

 

هزینه و درآمد کشت گلخانه ای زعفران
✅هزینه گلخانه زعفران 26-36 میلیون
✅درآمد گلخانه زعفران 23 تا 41 میلیون
✅ میزان برداشت گلخانه 120 هزار گل
✅ سطح مورد بررسی سال 20 متری

  دیدگاه های شما

 1. محمد گفت:

  سلام خداقوت میشه تو گلخونه خیار، زعفرون زد؟! هزینه های گلخانه ی زعفران کم نمیشه نسبت به جدول که اشاره کردید؟

 2. الهه گفت:

  سلام کشت گلخانه ای زعفران رو چطور میتونم بدون خاک و زمین انجام بدم؟

  • علیرضا صادقی زاده گفت:

   سلام در هر صورت به زمین احتیاج دارید اما میتونید ازالیاف جایگزین کشت استفاده کنید

 3. leyla گفت:

  سلام ما تو بیرجند زمین زعفرون داریم 12 سال میشه چرا انقدر که شما نوشتی زعفرون نمیده میشه کمکمون کنید

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما لطفا با شماره تماس های گذاشته شده تماس بگیرید ا فرم رو پر کنید تا مشاوران ما راهنمایی های لازم رو بهتون بدن

 4. فرهاد گفت:

  والا من سالهاست کشت میکنم نمیتونم انقدر درامد داشته باشم. اگه متن های رسیدگیتونو نمیخوندم مگفتم دروغ میگین. رفتم خوندم دیدم ما ابمبه زور دادیم.بضی زمینامون 14 15 سال پیاز میمونن

 5. ندا گفت:

  سلام. میخواستم بدونم درامد کشت زعفرون گلخونه بهتره یا درامد کاشتنش تو زمین

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما سوال شما خیلی به شرایط مختلفی بستگی داره و تخصصی هست به طور کلی برای اینکه در آمد و سود رو مقایسه کنید میتونید دو تا مقاله در آمد کشت گلخانه و کشت سنتی رو با هم مقایسه کنید

 6. Rastin گفت:

  سلام چقدر طول میکشه هزینه گلخونه رو دربیارم. زعفرون گلخونه گرونتره تو بازار میخرنش الان

 7. احسان گفت:

  آیا کشت زعفران گلخانه ای به صرفه است؟ ما میخوایم تو شهر خوزستان شروع کنیم به کشت ممنون میشیم راهنمایی بفرمایید.

  • معصومه مزدکی گفت:

   به صرفه بودن این کشت و درآمد زعفران گلخانه ای بستگی به شرایط کشت شما امکاناتتون و تخصصی شما در زمینه گلخانه دارد.