برداشت زعفران

آخرین مرحله از زراعت زعفران، برداشت زعفران می‌باشد. درعین‌حال که دیدن گل‌های زعفران زیبا و لذت‌بخش است؛ سخت‌ترین و حساس‌ترین مرحله، برداشت می‌باشد. زعفران فقط یک‌بار در سال گل می‌دهد و گل‌های زعفران فقط در روز اول کیفیت مناسبی دارند. با برخورد آفتاب به کلاله زعفران مقدار کروسین موجود در کلاله کاهش پیدا می‌کند.

درواقع این مرحله است که قیمت زعفران شما را مشخص می‌کند؛ به همین علت این مرحله نیازمند توجه و دقت فراوانی است.

در این محتوای آموزشی در مورد نحوه صحیح برداشت زعفران یعنی چیدن گل و جداسازی کلاله صحبت می‌کنیم.

میزان برداشت زعفران چقدر است؟

در سال اول در مزرعه زعفران (چندماه پس از کاشت) فقط پیازهای زعفرانی که وزن مناسبی دارند و از تغذیه ی کافی برخوردار بودند گل می دهند. در یک مزرعه زعفران با کشت آرمانی یعنی 10تن در هکتار پیاز زعفران که وزن مناسب (گرم 12-8) داشته باشد؛ در حدود 8 کیلو زعفران می شود برداشت کرد؛ البته رسیدگی اصولی به مزرعه زعفران نیز بسیار در درآمد حاصل از زعفران مهم است!

زمان برداشت زعفران چه فصلیه؟

فصل مناسب جهت برداشت زعفران با توجه‌ به شرایط اقلیمی متفاوت می‌باشد. به طور کلی وقتی دمای خاک به ۸ درجه سانتی‌گراد برسد و در حدود دو هفته پس از آبیاری اول زعفران،  گل‌های زعفران نمایان می‌شوند.

زمان رسیدن به دمای مناسب برای برداشت در مناطق مختلف متفاوت و به شدت به شرایط زمین وابسته است! در برخی مناطق در آبان‌ ماه و در برخی آذرماه فصل گلدهی زعفران است.

برداشت زعفران در حدود دو الی سه هفته از زمان ظهور اولین گل به طول می‌انجامد. عموماً برداشت گل قبل از طلوع آفتاب زمانی که گل‌های زعفران به‌صورت غنچه‌های نیمه‌باز هستند انجام می‌شود. ساعت دقیق برداشت بسته به منطقه متفاوت می‌باشد مثلاً در خراسان زمان برداشت صبح خیلی زود می‌باشد ولی در کرج این زمان به ۹-10 صبح می رسد.

توجه کنید اگر در گلخانه یا در منزل (گلدان، سبد، پشت‌بام، حیاط) کشت زعفران را انجام دادید زمان برداشت زعفران برای شما نیز طبق گفته ی بالا می‌باشد.

 نحوه برداشت گل زعفران

نحوه برداشت گل زعفران به‌صورت دستی

این روش معمول‌ترین روش برداشت در مناطق مختلف می‌باشد. در این روش کارگران برداشت زعفران را انجام می‌دهند. تعداد کارگر موردنیاز در سال اول کمتر و در سال‌های بعد به دلیل افزایش میزان گل دهی زعفران بیشتر می شود.

در روش برداشت دستی زعفران باید توجه کنید که فاصله زمانی چیدن گل و پاک‌کردن آنها زیاد نشود؛ زیرا در این صورت گرده‌های زرد رنگ زعفران به کلاله چسبیده و از کیفیت زعفران می‌کاهد.

نکته! جهت جلوگیری از خراب‌ شدن گل‌ها باید بین آنها هوا برودت داشته باشد؛ به همین دلیل توصیه می‌شود از سبدهای حصیری و منفذ دار و یا کیسه‌ها نخی منفذ دار استفاده شود و در ضمن سبدها بیش از حد پر و فشرده نشوند.

توجه*کارگرهای برداشت بر اساس وزن گل‌های چیده شده برحسب کیلوگرم دستمزد می‌گیرند.*

برداشت زعفران به صورت مکانیزه

برداشت دستی زعفران در متراژهای کم بسیار خوب است اما در تناژهای بالا برداشت دستی هزینه ی تولید زعفران را به شدت افزایش داده و به دلیل طولانی شدن فرایند برداشت کیفیت زعفران را کاهش می‌دهد؛ بنابراین استفاده از روش مکانیزه برداشت زعفران در تناژهای بالا بسیار مفید می‌باشد زیرا فرایند برداشت را با سرعت و کیفیت بیشتر به اتمام می‌رساند.

 دستگاه برداشت زعفران، گلچین یا گل کن نام دارد و در چند نوع اسپانیایی، کوله‌ای و کالسکه‌ای موجود می‌باشد.

 دستگاه برداشت اسپانیایی زعفران

 این دستگاه برای زمین‌هایی که کشت ردیفی با فاصله زیاد انجام داده‌اند مناسب می‌باشد، اما به علت فاصله زیاد ردیف‌های دستگاه در مزارع ایران قابل‌ استفاده نیست.

 دستگاه کوله‌ای برداشت زعفران

دستگاه برداشت گل زعفران مدل کوله‌ای برای زمین‌هایی طراحی شده است که به‌ صورت خطی و دانه تسبیحی کاشت نشده‌اند و ترتیب نامنظمی دارند؛ ولی برای استفاده از این دستگاه مزرعه زعفران شما باید صاف و مسطح باشد. نام دیگر این دستگاه جاروبرقی است و همان‌طور که از نام آن پیداست مانند یک جاروبرقی عمل می‌کند. سوخت این دستگاه بنزین است.

 دستگاه کالسکه‌ای برداشت زعفران

دستگاه گل جمع کن زعفران مدل کالسکه‌ای مخصوص زمین‌های زعفرانی طراحی شده است که به‌صورت خطی و دانه تسبیحی کاشت شده‌اند. برای استفاده از این دستگاه لازم است سطح زمین یا مزرعه زعفران صاف و مسطح باشد.

مزایا دستگاه‌های برداشت زعفران:
 1. سرعت و سهولت در برداشت
 2. کاهش هزینه کارگری (این دستگاه تنها با یک اپراتور قابلیت استفاده دارد)
 3. قابلیت برداشت تا ۵۰۰۰ متر در روز
معایب دستگاه‌های فوق:
 1. دقت کم، قطع برخی ازگل‌ها از نیمه و باقی‌ماندن خامه‌ و ریشه زعفران بر روی تیج
 2. مکش ذرات خاک
 3. مخزن جمع‌آوری کوچک
نحوه برداشت زعفران

 روش های جداسازی کلاله از گل زعفران

جداسازی کلاله از گل زعفران که پر کردن زعفران هم نام دارد؛ باید در سریع ترین زمان پس از چیدن گل ها انجام شود.

محلی که برای این کار انتخاب می کنید باید تمیز و به دور از هرگونه گرد و غبار و آلودگی باشد.

کارگرانی نیز که برای این کار انتخاب می کنید باید لباس تمیز برتن داشته و از دستکش استفاده کنند.

 جداسازی گل به‌ وسیله دست

جداسازی به‌ وسیله دست توسط کارگران انجام می‌شود. حفظ سرعت و دقت در این روش بسیار مهم می‌باشد در این روش کلاله‌ها را به چند طریق می‌توان جدا کرد که انواع مختلف زعفران را پدید می‌آورند.

توجه! مو و پرز و پرچم، ريشه، گرده و ساير ناخالصی ها در هيچ مرحله ای هرگز وارد زعفران نشود.

تفاوت انواع زعفران با یکدگیر

 استفاده از دستگاه زعفران پاک‌کن

این دستگاه به‌ صورت مکانیزه فرآوری زعفران را انجام می‌دهد. معمولاً درصد خطای پایینی دارد و به کلاله زعفران آسیب نمی‌زند و با سرعت بالایی فرایند جداسازی را برای انواع زعفران انجام می‌دهد.

 زعفران دسته: این نوع زعفران شامل قسمت کلاله و خامه (قسمت سرخ – سفید – زردرنگ) می‌باشد که معادل آن به فارسی زعفران دسته می‌باشد.

 زعفران سرگل: قسمت‌های زردرنگ را جدا نموده و زعفرانی یک‌دست به رنگ قرمز بدست می آید.

 زعفران پوشال: در این روش معمولاً کلاله سه شاخه همراه با خامه، از سایر اندام‌های گل جدا شده و سپس کلاله با خامه همراه آن در ظرف خشک می‌شوند.

 زعفران نگین: رشته های ۳ شاخه ای کلاله ( قسمت های قرمز رنگ ) بدون خامه یا همان ریشه سپید زعفران از میان رشته های موجود جداسازی می شوند و کاملا سه شاخه از یکدیگر جدا هستند.

 زعفران نرمه: زعفران نرمه شامل کلاله های شکسته و خورد شده زعفران است که در طی فرآیند انتقال شکسته شده اند.

 سایر محصولات حاصل از فرآوری زعفران

پرچم: به قسمت زرد رنگی که حاوی گرده‌های گل زعفران است و در کنار کلاله قرار دارد پرچم می‌گویند پرچم خواص و کاربرد بیشماری دارد.

خرید زردی زعفران(پرچم )

ریشه: در انتهای بخش قرمزرنگ کلاله بخش سفیدی قرار دارد که ریشه زعفران نامیده می‌شود و مثل زعفران پرفایده می‌باشد.

خرید ریشه دو مثقالی 1400

گلبرگ: از گلبرگ زعفران می‌توانید در تهیه مربا و انواع دمنوش همراه با گیاهان دیگر استفاده کنید و از خواص بی‌شمار آن لذت برید.

 خشک‌کردن و بسته‌بندی زعفران

بعد از جداسازی کلاله‌ها هنگامی‌که وزن زعفران جداشده حدوداً به 200-150 گرم رسید باید اقدام به خشک‌کردن زعفران نمود.

 روش‌های مختلف برای خشک‌کردن زعفران وجود دارد مثل

 • قراردادن در هوای آزاد
 • روش اسپانیایی
 • استفاده از ماکروویو
 • استفاده از هیتر
 • استفاده از دستگاه‌های خشک‌کن

بهترین روش، روشی است که در مدت‌زمان کوتاهی عمل خشک‌کردن کلاله را انجام دهد تا کیفیت زعفران به‌خوبی حفظ شود. بعد از خشک کردن زعفران لازم است اقدام به بسته بندی زعفران  نمود.

روش های نگهداری زعفران در منزل و کارگاه متفاوت می باشد؛ بعد از بسته بندی زعفران لازم است بهترین روش نگهداری را انتخاب کنید.

چند نکته در برداشت زعفران!

1. بهتر است در برداشت زعفران گلها هر چه زوتر قبل از تابش آفتاب چيده شوند.

2. گل ها بعد از برداشت زعفران بايستی هرچه سريع تر براي فرآوری منتقل شوند.

3. در انتقال گل دقت كنيد از ظروف محكم و تميز (مانند سبد كه هوا مبادله مي شود) استفاده شود-گلها فشرده نشوند- جابه جايی در حداقل زمان انجام شده و جداسازی بلافاصله انجام بعد از انتقال گل های برداشت شده در سریعترین زمان انجام شود.

4. خشك كردن سريع زعفران در حفظ رنگ، عطر، طعم و كيفيت زعفران بسيار مؤثر است. زعفران را در كوتاهترين زمان (بين بيست دقيقه تا دو ساعت) با استفاده از هیتر و الک ویژه، خشک کن های مخصوص خشکاندن زعفران سريعاً خشك كنيد.

5.زعفران نبايد از محيط، آلودگی و رنگ بگيرد. دقت كنيم كه زعفران سريع خشك شود اما نباید حرارت خشک کن آنقدری بالا باشد که موجب سوختگی کلاله زعفران شود.

نظر شما در مورد مقاله چیه؟ خوشحال میشیم تجربیاتتون رو توی کامنت بشنویم.

ماه برداشت زعفران با توجه به شرایط آب و هوای متفاوت است. به طور کلی وقتی دمای شبانه روز به 8 درجه برسد گل ها نمایان می شوند.

زعفران یک بار در سال گل می دهد.

در هر هزار متر 800-500 گرم زعفران در سال اول برداشت می شود.

3 نظرات
 1. سلام زمان برداشت زعفان در چه ماهیه؟

  • درود برشما زمان دقیق برداشت زعفران در مناطق مختلف متفاوت ولی عموما برداشت زعفران در فصل پاییز اتفاق می افته.

 2. سلام من توی اصفهان میخوام زعفران کشت کنم هنوز کشت نکردم میخواستم ببینم زمان برداشت زعفران توی منطقه ما کی هست؟

پاسخ دهید

پوچ
10 درصد تخفیف
مشاوره رایگان
20 درصد تخفیف
ریشه زعفران یک مثقالی
50 درصد
امروز خوش شانس نبودی
پرچم زعفران یک مثقالی
زعفران یک مثقالی
دوباره امتحان کن!
ارسال رایگان
زرشک نیم کیلویی
شانستو امتحان کن جایزه مال توعه!

ایمیل و شماره تماستو وارد کن و جایزه ببر!

امیدوارم خوش شانس باشی :))

دهکده موفقیت گشتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
باز کردن چت
واتس اَپ دهکده
میتونیم کمکتون کنیم؟