مقالات   >   علت گل ندادن زعفران چیست؟ (بررسی عوامل موثر بر زمان گلدهی زعفران )

علت گل ندادن زعفران چیست؟ (بررسی عوامل موثر بر زمان گلدهی زعفران )

چرا زعفران گل نمی دهد

حتی تصور آنکه بعد از شوق فراوان برای کشت زعفران و انتظار دیدن زمینی پر از گل زعفران، در فصل گلدهی با مزرعه خالی از گل زعفران مواجه شویم، نیز می‌تواند وحشتناک باشد.

برای جلوگیری از این اتفاق دهکده موفقیت ۱۲ عامل عمده که باعث کاهش عملکرد و یا عدم گلدهی زعفران می‌شود را برای شما جمع آوری کرده است.

دوره کشت خاکی زعفران

هر سوالی در مورد دوره ی آموزشی کشت زعفران در خاک یا آموزش کاشت گلخانه ای زعفران داری با ما در میون بگذار!

نام و نام خانوادگی(ضروری)
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

زمان گلدهی زعفران چه موقع است؟

اگر تمام موارد پایین را به خوبی رعایت کنید، پیازهای زعفران در اواخر مهر تا اوایل آذر ماه بعد از آبیاری اول باتوجه به شرایط آب و هوایی مناطق مختلف گل می دهند و می توانید از مزرعه زیبای گل زعفران خود لذت ببرید.

پیاز زعفران برای گلدهی نیاز به شوک سرمایی و دمای پایین دارد بنابراین در سالهایی که با دمای بالای هوا در پاییز مواجه باشیم فصل گلدهی زعفران نیز به تعویق خواهد افتاد.

در حالت عادی زعفران اول گل می دهد و سپس برگدهی  اتفاق می افتد.در دمای بالای 17 درجه برگدهی زعفران زودتر از گلدهی اتفاق می افتد؛ یعنی زعفران اول برگ میدهد و بعد گلدهی به صورت ضعیف اتفاق می افتد چون بیشتر انرژی پیاز زعفران صرف برگدهی شده است.

بهترین زمان کوددهی زعفران چه موقع است؟ در مقاله ی دیگری بخوانید.

علت کم گل دادن زعفران چیست؟

1-پیاز زعفران

پیاز زعفران به عنوان سرمایه گذاری شما در کشت زعفران است که تا چندین سال در زمین باقی می ماند و اولین عامل تاثیرگذار در عدم گلدهی زعفران می باشد. چند نکته در نگهداری و خرید پیاز زعفران وجود دارد که با رعایت آنها می‌توانید از گلدهی پیاز زعفران خود مطمئن شوید.

وزن پیاز زعفران

وزن مناسب پیاز برای گلدهی زعفران باید بالای ۵ گرم باشد. وزن پیاز زعفران وابسته به تغذیه مناسب مزرعه می باشد. اگر قصد کاشت دارید پیاز زعفران را حتماً از مرجع معتبر تهیه کنید.

توجه کنید که پیاز اگر در وزن مناسب نباشد نمی‌تواند مراحل زندگی خود را طی کند و موجب عدم گلدهی آن می شود.

حتی اگر سال دوم کشت است و در سال اول گلدهی خوبی داشتید، حتماً محلول پاشی زعفران را در زمان معین را انجام دهید، پیاز را تقویت کنید تا بتواند به خوبی تکثیر شود و پیاز های دختری که در سال بعد قرار است گل دهند، وزن مناسبی داشته باشند.

توجه کنید هدف از وزن پیاز بنیه و تغذیه خوب پیاز زعفران است. بعضی از کشاورزها قبل از برداشت زمین زعفران را آبیاری می کنند که موجب افزایش رطوبت و وزن پیاز زعفران می شود.

 

کنه و قارچ پیاز زعفران

در خرید پیاز باید دقت کنید که پیازهای سالمی را خریداری کنید؛ حتماً بعد از خرید بررسی کنید که پیاز زعفران شما کنه یا قارچ نداشته باشد. حتما یک گونی را به طور کامل خالی کرده و پیازها را بابت سلامت آنها چک کنید.

از سایر گونی ها نیز به طور تصادفی چند پیاز درآورده و پوشینه ها را به طور کامل جدا کنید؛ پیاز زعفران نباید نرم باشد یا نشانه هایی از بیماری های مختلف روی آن وجود داشته باشد. وجود کنه و قارچ باعث ضعیف شدن پیاز و از بین رفتن آن و عدم گلدهی زعفران می شود.

اگر پیاز سالمی را خریداری و به روش مناسب کشت کرده اید؛ توجه کنید که هر10 الی ۱۴ روز یکبار به پیازهای مزرعه سر زده، آنها به طور تصادفی از خاک بیرون بیاورید و از نظر وجود آفات و بیماری ها به خوبی بررسی کنید.

 

علت گل ندادن زعفران

2-عمق کاشت و تراکم پیاز در هر هکتار

عمق کاشت

حتما عمق مناسب را در هنگام کاشت زعفران در خاک رعایت کنید؛ عمق مناسب بسته به منطقه بین ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر می باشد.

اگر برای افزایش عمق کشت پیاز زعفران خاک و ماسه به زمین اضافه می کنید، توجه کنید که خاکی که اضافه می کنید شور نباشد، و اگر نه باعث شوری محیط کشت خواهد شد و از میزان گلدهی زعفران می کاهد.

اگر عمق در هر روش کشت زیاد شود موجب خفگی پیاز زعفران در خاک می شود. عمق زیاد باعث می شود پیاز زعفران انرژی زیادی را برای رساندن تیج های خود به سطح خاک صرف کند بنابراین؛ تمام مواد غذایی خود را مصرف می کند. گاهی حتی این تیج ها به سطح خاک نمی رسند، زیر خاک باقی می مانند و باعث عدم گلدهی زعفران میشود.

تراکم کشت

تراکم مناسب پیاز برای کشت زعفران در هر هکتار 10-۸ تن می باشد. اگر تعداد پیاز ها از این مقدار بیشتر باشد، با یکدیگر بر سر منابع غذایی و آب مقابله کرده و نمی توانند به خوبی رشد کنند و به گل بروند، از طرفی اگر تراکم پیاز در هر هکتار کم باشد مقدار گلدهی نیز به صرفه و اقتصادی نیست.

دلایل گل ندادن زعفران

3نوع بافت خاک

نوع خاک اهمیت زیادی در کشت زعفران دارد. خاک مناسب زعفران نباید خیلی سفت و سنگین باشد. خاک های رسی عموماً بهترین نوع خاک برای کشت زعفران می باشند. خاک های رسی در سال های گرم بهتر از خاکهای شنی عمل می کنند چون رطوبت را در اطراف پیاز زعفران حفظ میکنند و باعث جلوگیری از تنش گرما می شوند.

وجود آهک یا گچ به مقدار زیاد در خاک نیز موجب ممکن است باعث عدم گلدهی زعفران شود.

4-کیفیت آب و خاک

آب و خاک شور برای کشت زعفران نبایداستفاده شوند. EC آب وEC  خاک باید در حد مطلوب یعنی پایین‌تر از ۲۰۰۰ دسی زیمنس باشد. ph نیز باید بین ۶ -۷ باشد. اگر ph از این مقدار بیشتر یا کمتر باشد پیاز زعفران نمی تواند به خوبی مواد غذایی را جذب کند در نتیجه عدم گلدهی زعفران رقم می خورد.

برای سنجش کیفیت آب و خاک قبل از کشت زعفران حتماً از آزمایش خاک کشاورزی  استفاده نمایید.

5-علف های هرز

اگر علف هرز زعفران کنترل نشود، روی برگ های زعفران را می پوشانند و نمی گذارند نور خورشید به مقدار کافی به برگ های زعفران برسد و درنتیجه ی آن، برگ ها نیز نمی توانند مواد غذایی به مقدار کافی تولید کنند. کاهش تغذیه موجب کاهش وزن پیاز زعفران می شود که یکی از دلایل کاهش گلدهی زعفران در سال آینده شما می شود.

از طرفی علف های هرز مزارع زعفران در جذب مواد غذایی با پیاز رقابت کرده و اجازه جذب مواد غذایی را نمی دهند.

در استفاده از علف کش ها برای از بین بردن علف هرز دقت کنید که دوز مصرف به اندازه باشد و بیش از حد از علف کش ها به خصوص سنکور استفاده نکنید.

هرگز برگ های زعفران را تا پیش از پوسیده شدن و زرد شدن نچینید زیرا همان طور که گفته شد تغذیه پیاز زعفران با همین برگ ها انجام می شود.

زمان گلدهی زعفران

6-کشت مخلوط زعفران به همراه گیاهان دیگر

گاهی بعضی از افراد با این بهانه که پیاز زعفران در تابستان در خواب است، اقدام به کشت محصولاتی مانند جو و خاکشیر در میان ردیف های کشت زعفران می کنند.

این موضوع باعث رقابت برای جذب هرچه بیشتر مواد غذایی شده و موجب کاهش شدید عناصر در خاک می شود. اگر پیاز زعفران به خوبی به عناصر دسترسی نداشته باشد از ذخیره خود استفاده خواهد کرد، نمی تواند به خوبی رشد کند و باعث کاهش عملکرد مزارع زعفران می شود.

اگر پیاز زعفران را در بین درختان می کارید، حتماً توجه کنید که نور کافی به زعفران برسد و فاصله مناسب از پیاز زعفران تا درختان وجود باشد.

7-سن مزرعه زعفران

از دلایلی که موجب کاهش گلدهی و در نتیجه کاهش درآمد کشت زعفران می‌شود سن مزرعه زعفران می باشد. بیشترین میزان گلدهی زعفران از سال دوم تا سال پنجم است. در سال پنجم تا سال هفتم به دلیل افزایش تراکم پیازهای موجود در خاک و نرسیدن مواد غذایی به طور یکسان به همه پیازهای دختری موجب کاهش گلدهی می‌شود.

از طرف دیگر به دلیل تقسیم پیاز هرسال، پیاز زعفران مقداری به سطح خاک نزدیک می شود و کاهش عمق کاشت خود دلیلی بر کاهش گلدهی می باشد.

8-آبیاری 

درست است که پیاز زعفران گیاهی کم آب است و در طول سال به دو تا چهار بار آبیاری نیاز دارد. اما باید توجه کنید که این مقدار کم آبیاری زعفران حتما باید انجام شود چون بخشی از این آب برای تغذیه پیاز زعفران و بخشی برای حفظ رطوبت پیاز زعفران درتابستان ضروری می باشد.

موضوع مهمی که در آبیاری باید رعایت شود سله شکنی می باشد. در صورت عدم سله شکنی زمین زعفران بعد از آبیاری، تیج های زعفران به سختی از خاک خارج شود و حتی گاهی ممکن است نتوانند خود را به سطح زمین برسانند.

زعفران اول برگ میده یا گل

9-شوک زعفران

پیاز زعفران در سال اول به دلیل جابجایی از منطقه‌ای به منطقه دیگر ممکن است دچار شوک شده و عدم گلدهی زعفران اتفاق می افتد.

راه کاری که می توان برای جلوگیری از شوک پیاز زعفران در نظر گرفت استفاده از بانک های پیازی است که در منطقه کشت شما قرار دارد.

10-تاریخ کشت زعفران

کشت زعفران در اواخر خرداد تا شهریور ماه اتفاق می‌افتد چون در این زمان در خواب حقیقی قرار دارد مناسب ترین زمان برای جابجایی آن است؛ البته زمان مناسب برای کشت بسته به مناطق مختلف متفاوت می باشد. اگر زمان کشت آنقدر به تاخیر بیفتد که پیاز از خواب بیدار شود موجب کاهش گل‌دهی زعفران می شود.

11- کمبود عناصر

کمبود عناصر ماکرو مثل منیزیم پتاسیم و ازت نیز ممکن است موجب کاهش گلدهی زعفران شود. بهترین راه حل برای استفاده به انداره این عناصر گرفتن آزمایش خاک و بررسی آن سپس تعیین برنامه کودی زعفران می باشد.

12-وجود بیماری

ازجمله عواملی که باعث کاهش گلدهی می شود حمله جوندگان می باشد که از پیاز زعفران تغذیه می کنند. همینطور بیماری های زعفران که موجب پوسیده شدن برگ ها و پیاز می شوند نیز موجب عدم گلدهی زعفران می شوند پس حتما بعد از کشت زعفران مزرعه خود را از بابت بیماری ها و آفات به خوبی چک کنید.

علت گل ندادن زعفران در گلدان چیست؟

شرایط کاشت زعفران در گلدان با کشت در زمین بسیار متفاوت است. هر پیاز زعفرانی که در گلدان کشت کرده اید در زمان گلدهی زعفران می تواند یک گل به شما بدهد.

برای گلدهی زعفران در گلدان بهتر است موارد زیر را رعایت کنید :

حتما هر دو هفته پیازهای زعفران را بیرون بیاورید و چک کنید تا دچار آفات و بیماری نشده باشند.
زمان درست ابیاری را حتما در نظر بگیرید و به روش مناسب آبیاری انجام دهید.
حتما سله شکنی بعد از ابیاری را انجام دهید.
پیازهای زعفرانی که در گلدان کاشته شده اند هم نیاز به رسیدگی و کود دهی دارند بنابراین محلول پاشی و کوددهی زعفران ها را فراموش نکنید.
بعد از تقسیم شدن و خواب پیازها در زمان اردی بهشت تا شهریور پیازهای زعفران تقسیم شده را چک کنید. اگر گلدان برای پیازها کوچک شده بود گلدان بزرگتری انتخاب کنید.

  دیدگاه های شما

 1. علی عابدی گفت:

  من شنیدم تو سال اول زعفران گلدهی نداره درسته؟

 2. مطهره گفت:

  سلام روز خوش من امسال سال دومی هست که کشت زعفران انجام دادم ولی آزمایش خاک انجام ندادم احتمال داره که گلدهی زعفرانم امسال انجام نشه و پیاز های زعفران گل ندن؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما. لطفا از طریق واتس اپ با مشاوران ما در تماس باشید. گل دهی زعفران همانطور که مطالعه فرمودین به عوامل متعددی بستگی داره و کوددهی به زعفران هم یکی از عوامل اصلی هست. تغذیه زعفران در کشت خیلی مهمه لطفا حتما با مشاوران صحبت کنید.

 3. سحر گفت:

  من پیازام ریزه در حد 2تا 3 4 گرم امسال گل میده؟ پارسال که کشت کردم نرسیدم محلول پاشی انجام بدم امسال چیکار کنم زعفرانم گل بده؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما محلول پاشی زعفران یکی از مراحل مهم در کشت زعفران هست که تغذیه پیاز رو فراهم می کنه. برای اینکه پیاز ها بتونن گل بدن باید وزنشون 8 گرم باشه بنابراین از مزرعه زعفران شما امسال گلدهی نداره اما امسال با تقویت کردن و بارورکردن پیاز هاتون میتونید به گلدهی خوبی برسید.

 4. کسری گفت:

  سلام من پارسال زعفران کاشتم ولی پیازای زعفرانم گل نداد امسال که بررسی کردم پیازام خیلی ریز شده گیخواستم ببینم چرا پیاز زعفرانم گل نداده؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود برشما گلدهی پیاز زعفران به عومل مختلفی که گفته شد بستگی دارد زمین شما باید بررسی بشه ممکنه علف های هرز مانع تغذیه پیاز در فصل تقسیم شده باشه و ممکنه از کودهای مناسب جهت تغذیه استفاده نکرده باشین

 5. محمد گفت:

  فصل گلدهی زعفران کی میرسه؟ من توی شیرازهستم و نمیدونم کی گل های زعفران برداشت میشن؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما امسال به دلیل گرمای زیاد فصل پاییز گلدهی زعفران ب تاخیر اتاده لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید.

 6. mohsen گفت:

  سلام زمان گلدهی زعفران چه فصله؟ من امسال کشت کردم ولی هنوز پیا زعفرانم گل نداده با اینکه ابیاری هم انجام دادم چیکار باید بکنم؟

 7. معصومه گفت:

  سلام من ۳ سالی هست زعفران‌کاشتم پارسال خوب گلدهی داشت امسال فقط سه چهارتا .. کود مخصوص پیاز زعفران چی هستش؟ چون فکر میکنم ضعیف شدن

 8. علیرضا صادقی زاده گفت:

  درود بر شما مزرعه شما بهتره بررسی بشه، تغذیه تنها بخشی از عملکرد مزرعه رو تعیین میکنه، لطفا با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

 9. مهسا گفت:

  چرا امسال زعفرونا فقط برگ دادن گل در نیاوردن؟ من پارسالم زعفرانو داشتم گفتم امسال به گل میره و برداشت خوب میشه!

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما امسال به خطر گرمایی که بضی مناطق درگیرش شدن متاسفانه باعث شد زعفران اول برگ در بیاره و بعد گلدهی داشته باشه. برا مشاوره میتونید با کارشناسان ما تماس بگیرین.

 10. نرگس گفت:

  سلام ؛ امسال یکم دیر زعفرونامو کاشتم ولی فقط چن تای اولی که زودتر از بقیه سبز شده بودن گل دادن و بقیه شون فقط برگاشون بلند شدن ؛ تا کی میتونم منتظر گل دادنشون باشم ؟ اصلا امیدی داشته باشم ؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما توی زعفران عمدتا گلدهی قبل از برگدهی اتفاق میوفته و وقتی برگ ها بلند میشن دیگه پیاز زعفران گل نمیده. اگر دیگه گلی از باقی پیازها ندارین شروع کنین به دادن زاج آب و محلول پاشی تا برای سال آینده پربارتر باشید.

 11. فریبا گفت:

  سلام،روزتون بخیر،من درمناطق جنوبی کشور هستم،پارسال زعفرونم گل داد ولی امسال اصلا گلدهی نداشت،البته تو شهریور ماه پیازها رو جابه جا کردم.نه جدیدا و نه پیازهای قدیمی هیچ کدوم گل ندادن،چرا؟فقط برگ داره

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود برشما محلول پاشی ها و تغذیه پیاز زعفران رو انجام دادین؟ توی چه متراژی کشت داشتین؟ لطفا اطلاعات کاملتری بهمون بدید که بتونیم راهنمایی کنیم.

 12. تهرانی فر گفت:

  سلام
  دوسال است زعفران هایی که در داخل باکس کاشتم پشت بام گذاشتم فقط برگ سبز میده و اصلا گل نداده البته وزن انها کم بود کمی بزرگتر از فندق
  لطفاً راهنمایی بفرمایید چکار کنم
  الان اب بدهم یا برگها رو بکنم امیدی هست پیازها درست شوند
  نمیدانم چکار کنم کلی هزینه پیازها کردم

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما لطفا با کارشناسان دهکده موفقیت مشکلتون رو در میون بگذارید 09302999768

 13. بستام گفت:

  سلام سال 99 78 کیلو گلداد زعفرونم پارسال شد 30 کیلو کود پتاس بالاهم دادم کود حیوونیم دادم چرا کم گل شده.ممنون میشم بگین

 14. مصطفی گفت:

  سلام و وقت بخیر بنده در منطقه تربت حیدریه زمین زعفران دارم شش سال هست ک کشت کرده ام اما ب اون صورت گل دهی خوبی نداشته و هرسال هم کم تر میشه… از چ کودی استفاده کنم؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما برای مشکلی که می فرمایید باید شراییط زمین بررسی بشه و چک بشه که از چه کودهایی تا به الان استفاده کردید و پیاز زعفران در چه وضعیتی هستند لطفا با کارشناس مجموعه به شماره 09302999768 تماس بگیرید تا راهنماییتون کنن.

 15. خدیوی گفت:

  با سلام
  ایا باید حتما پولک پیاز برای کاشت کنده شود

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما خیلی بهتره این اتفاق بیوفته و پولک کنده بشه تا کنه به پیاز سال بعد منتقل نشه. البته با ضدعفونی کردن پیازها هم میتونید از بروز کنه جلوگیری کنید.