مقالات   >   عوامل موثر بر نوسانات قیمت زعفران کدامند؟

عوامل موثر بر نوسانات قیمت زعفران کدامند؟

نوسانات قیمت زعفران

زعفران گیاه باارزشی است که قیمت آن به عنوان یک کالای لوکس لحاظ شده است اما قیمت زعفران برای کشاورز همیشه دارای نوساناتی بوده در این مقاله به بررسی عوامل موثر بر قیمت زعفران و نوسانات قیمتی زعفران می پردازیم.

 1)نرخ ارز نوسانی ترین عامل تاثیر گذار بر قیمت زعفران

همانطور که می دانیم ایران یکی از بزرگترین تولید کننده های زعفران می باشد و ۸۰ درصد از صادرات زعفران در ایران تامین می شود؛ بنابراین نوسانات نرخ ارز تاثیر بسزایی بر روی قیمت ‌زعفران خواهد داشت.

افزایش نرخ ارز باعث افزایش صادرات می شود و افزایش صادرات، قیمت زعفران را افزایش خواهد داد. طبق این صحبت ‌ها هر چیزی که باعث افزایش نرخ ارز شود مانند تحریم ها یا صحبت های بعضی از مسئولین باعث تأثیر بر روی قیمت زعفران نیز خواهد شد.

 2)تقاضا برای خرید زعفران در بازار داخلی و خارجی

زعفران یک کالای گران قیمت چه در داخل ایران و چه در خارج از ایران محسوب می‌شود. در واقع زعفران یک ادویه پر خاصیت و با ارزش ولی گران است به همین دلیل قدرت خرید مردم تاثیر بسزایی بر کاهش یا افزایش تقاضا در داخل و خارج کشور دارد.

افزایش یا کاهش تقاضا نیز از عوامل تاثیرگذار بر قیمت زعفران است. هرچه قدرت خرید مردم بالاتر باشد طبیعتاً مقدار بیشتری زعفران در رژیم غذای خود استفاده می کنند.

در صورت وقوع بحران های جهانی مانند کرونا که این روزها درگیر آن هستیم یا وضعیت های بد اقتصادی در کشور قدرت خرید مردم نیز کاهش پیدا می‌کند بنابراین تقاضا برای محصولات کشاورزی از جمله زعفران نیز کاهش می یابد.

 3) عرضه زعفران به بازار چه تاثیری بر قیمت زعفران دارد؟

مقدار زعفرانی که به بازار عرضه می شود نیز یکی از عوامل مهم در قیمت گذاری زعفران می باشد. هرچه مقدار عرضه زعفران به بازار بیشتر باشد قیمت زعفران کمتر خواهد شد.

البته خود عامل عرضه زعفران نیز وابسته به چند علت دیگر است، شامل:

• شرایط آب و هوایی

اگر شرایط نابسامان آب و هوایی و جوی برقرار باشد مانند این روزهای کشور ما که با خشکسالی روبرو هستیم یا در صورت بروز سرمای شدید، موجب صدمه و آسیب به پیاز زعفران یا خود گیاه زعفران خواهد شد.

از بین رفتن زعفران و کاهش تولید باعث ایجاد فاصله زیاد بین تقاضای محصول و میزان عرضه آن دارد و در نهایت موجب افزایش قیمت زعفران خواهد شد.

همچنین گرمای زیاد تابستان یا بارندگی‌های تابستانه و هر نوع تغییرات جوی نیز بر کاهش تولید و در نتیجه کاهش قیمت زعفران تاثیر گذار است.

شرایط مساعد جوی نیز موجب افزایش تولید خواهد شد که آن نیز از عوامل تاثیر گذار بر قیمت زعفران خواهد بود.

• بیمه محصولات کشاورزی

فعالیت های کشاورزی از جمله فعالیت های وابسته به شرایط محیطی هستند بنابراین حوادث و بلایای طبیعی که اتفاق می‌افتد، در سود و ضرر کشاورزان نیز تاثیرگذار است.

وجود بیمه یا یارانه ها محصولات کشاورزی به کشاورزان این اطمینان سود و درآمد را می‌دهند و به آنها کمک می کند برنامه‌های بهتری برای فروش محصول زعفران خود داشته باشد.

زمانی که کشاورز از درآمد خود اطمینان داشته باشد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و همینطور کشت زعفران نیز بیشتر شده و تولید زعفران افزایش پیدا می‌کند که در این صورت قیمت زعفران نیز دستخوش تغییراتی خواهد شد.

• قیمت زمین و دسترسی به آب

یکی از عوامل موثر بر قیمت زعفران قیمت زمین و آب می باشد. در صورتی که قیمت زمین روند رو به رشدی داشته باشد عموما کشاورزان به اشتباه ترجیح می‌دهد به جای کشت محصولات کشاورزی اقدام به فروش زمین خود نماید.

این موضوع به خودی خود موجب کاهش تولید محصولات کشاورزی به خصوص زعفران خواهد شد. بنابراین مقدار عرضه کاهش پیدا کرده و مقدار تقاضا افزایش می یابد فاصله زیاد بین عرضه و تقاضا موجب افزایش قیمت خواهد شد.

با افزایش قیمت زمین استفاده از زمین های اجاره ای برای کشت زعفران صرفه اقتصادی نخواهد داشت؛ این موضوع نیز محدودیت هایی را برای تولید به وجود خواهد آورد.

• قیمت نهاده های کشاورزی

انواع کودهای شیمیایی، هزینه پوساندن سریع کود دامی، مواد دفع آفت و علف هرز، ماشین آلات و ابزارآلات کشاورزی، نیروی کار همه در قیمت نهایی تولید شده زعفران موثر هستند.

استفاده از ماشین آلات در مرحله خشک کردن زعفران یکی از عوامل ضروری می باشد که باعث حفظ کیفیت زعفران می شود در نتیجه یک عامل موثر بر قیمت زعفران خواهد بود؛ بنابراین عاملی است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد.

با این که گیاه زعفران در مصرف کود قانع است اما افزایش قیمت نهاده ها موجب افزایش قیمت تمام شده تولید زعفران و در نتیجه افزایش قیمت زعفران خواهد شد.

صادرات یکی از دلایل نوسات قیمت زعفران

4)صادرات زعفران عامل تاثیر گذار مهم بر قیمت زعفران

هر چقدر صادرات زعفران با کاهش سختگیری‌های مرزی گسترش پیدا کند قیمت زعفران نیز افزایش خواهد داشت.

به طور مثال در این روزهای کرونایی که عموماً مرزها بسته هستند و صادرات و واردات به کمترین حد خود رسیده اند شاهد کاهش قیمت زعفران به دلیل کاهش میزان صادرات خواهیم بود.

 5)قوانین حاکم بر قیمت زعفران در بازارهای داخلی و خارجی

از عوامل تاثیر گذار بر قیمت زعفران قوانین گمرکی است که هر کشور برای خود اتخاذ می‌کند. قانون های مالیاتی که برای ورود و خروج محصولات گذاشته می شود بر میزان صادرات محصولات کشاورزی از جمله زعفران تاثیر گذار است بنابراین موجب افزایش یا کاهش قیمت زعفران خواهد شد.

اگر سیاست های گمرکی اجازه ورود زعفران را به کشورهای مختلف را بدهند و قوانین سختی برای صادرات وجود نداشته باشد طبعاً میزان صادرات نیز افزایش پیدا کرده و قیمت زعفران افزایش می یابد.

برای اطلاع از قیمت های روز زعفران کلیک کنید

 6)رقبا چه مقدار عرضه دارند؟

ایران بزرگترین تولید کننده زعفران است اما رقیبانی مانند چین، افغانستان و اسپانیا نیز تولید زعفران دارند که افزایش تولید محصول زعفران در این کشورها و صادرات آن به کشورهای مصرف کننده نیز یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت زعفران می باشد.

در صورتی که این کشورها بتوانند تولیدی بیش از تولیدات ایران داشته باشند و به خوبی بحث صادرات را انجام بدهند می‌توان قیمت تمام شده زعفران را تعیین کنند.نوسان قیمت زعفران

 7)برداشت سخت زعفران عامل مهم تاثیر گذار بر قیمت زعفران

یکی از عوامل تأثیر گذار بر قیمت زعفران دشوار و پر هزینه بود مرحله برداشت زعفران است. به دلیل اینکه هنوز استفاده از ماشین آلات کشاورزی در مرحله برداشت زعفران رونق پیدا نکرده است کار دشواری می باشد که یکی از دلایل افزایش قیمت زعفران و تمایل کشاورزان به افزایش قیمت آن برداشت و فراوری سخت زعفران می باشد.

8)زعفران تقلبی، عامل تاثیر گذار بر قیمت زعفران

از عواملی که بر افزایش قیمت زعفران تاثیر منفی می‌گذارد، زعفران های تقلبی هستند که هم در بازار داخلی و هم در بازار خارجی وجود دارند.
این زعفران ها عمده از موادی غیر از زعفران تهیه شده و با مواد رنگی خوراکی رنگ گرفته اند. فروش این نوع از زعفران ها با قیمت پایین تر در بازارهای داخلی و خارجی باعث کاهش قیمت زعفران و از طرفی بی اعتمادی مشتریان خواهد شد و بر از عوامل تاثیر گذار بر قیمت زعفران است.

 9)نوع بسته بندی زعفران چه تاثیری بر قیمت آن دارد؟

بسته‌بندی زعفران به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود و هر بسته بندی قیمت متفاوتی را دارد؛ که بر قیمت زعفران خرده تاثیر گذار است. به طور مثال زعفرانی که توسط های واحدهای صنفی کنترل شده و در بسته بندی های مجاز مانند شیشه ای یا فلزی بسته بندی می شود قیمت گران تری نسبت به زعفران هایی که در بسته بندی های پلاستیکی و به دور از شرایط کنترل شده تولید می شوند، دارد.

 10)کیفیت زعفران شما چطور؟

عناصر مهم در زعفران شامل کروسین، پیکروکروسین و سافرانال می باشد. هر چه مقدار این عناصر در زعفران بیشتر باشد منجر به کیفیت بهتر آن خواهند شد.
البته سنجش این مواد در زعفران به وسیله آزمایش هایی انجام می شود و هرچه زعفران از کیفیت بالاتری برخوردار باشد قیمت آن نیز بالاتر می باشد.

 11)نوع زعفران تولید شده

انواع زعفران فرآوری شده قیمت متفاوتی نیز خوهند داشت. مثلا زعفران نگینی که با کیفیت بالا فراوری شده قیمت بالاتری نسبت به زعفران پوشال دارد. این موضوع در انواع دیگر زعفران نیز وجود دارد.

کلام آخر

نکته مهمی که تاثیر گذار بر قیمت زعفران می باشد و عموما کشاورزان به آن توجهی نمی کنند این است که کشاورزان برای دریافت سود سریع زعفران خود را به صورت فله به دلالان می فروشند.

این موضوع دو نکته منفی دارد عموما در ابتدای برداشت هر محصولی قیمت آن کاهش می یابد و دلالان مقدار زعفران خریداری شده را به قیمت بالاتر به دست مشتریان می‌رساند.

در صورتی که کشاورزان به فکر فروش سریع محصول شان نباشد و تمرکز خود را برای فرآوری و استفاده از کارگاه های بسته بندی بگذارند با بسته بندی زعفران، فرآوری و تبلیغات محصول کشاورزی درست می توانند محصولات خود را به چندین برابر قیمت زعفران فله به فروش برسانند و سود بسیاری از کشت زعفران بدست بیاورند.

    دیدگاه های شما

  1. احمدی گفت:

    چه جوری از این نوسانات باخبر بشیم که بتونیم پیش بینی کنیم قیمت رو؟ امسال بازم خیلی کشاورزا ضرر کردن چون نمیدونستن چیکار کنن