۰۹۳۰۲۹۹۹۷۶۸-٠٢٦٩١٣٠١٣٥٠دهکده موفقیت گشتا

چه زمینی مناسبه کشت زعفرانه ؟ /آماده سازی زمین کشت زعفران به چه صورته؟

در این مقاله ی آموزش قدم‌به‌قدم کشت زعفران در مورد زمینی که مناسب کشت زعفران هست و نحوه آماده‌سازی زمین برای کشت زعفران صحبت می‌کنیم.

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای تولید زعفران مرغوب و درجه‌یک داشتن زمین مناسب برای زعفران است. پس از انتخاب زمین مناسب اقدام برای آماده‌سازی زمین کاشت زعفران می‌رسد، و پس از آن، با عملیات خاک‌ورزی و کوددهی زمین بستر فراهمی برای کشت آماده می‌کنیم.

 چه زمینی مناسب کشت زعفران است؟

اگر نمی‌دانید اقلیم و آب‌وهوای منطقتون مناسب برای کشت زعفران هست یا نه؟ می توانید از مقاله ی منطقه ی مناسب کشت زعفران استفاده کنید.

 اولین معیار برای اینکه ببینیم زمین موردنظرمان مناسب است یا خیر: 

در زمین موردنظر نباید درختان دیگری وجود داشته باشد و زعفران نباید در سایه ی دیگر درختان و پوشش گیاهی دیگر یا حتی دامنه‌ها و کوه‌ها قرار بگیرد، زعفران را فقط در بین درختان زرشک و پسته بافاصله ی کافی می‌کارند. 

علت این معیار رو اگر نمی دونین، پس بهتره به آموزشگاه دهکده موفقیت سربزنین و دوره  آموزشی زعفران را رایگان ببینید.

 دومین معیار بافت و جنس خاک است

 باید به آن دقت کنید به‌طورکلی گیاه زعفران، زمین‌های حاصلخیز و زهکشی شده بدون درخت با خاک (لومی، لیمونی، رسی و شنی) و آهک‌دار را بر زمین‌های شور، فقیر و مرطوب و اسیدی ترجیح می‌دهد.

مورد بعدی جوندگانی هستند که ممکنه توی زمین لانه داشته باشند. مثل موش و خرگوش یا جوجه‌تیغی. اگر از این جوندگان در زمین دارید حتماً قبل از شخم و کشت باید برطرفشان کنید چون این موجودات پیازهای زعفران موجود در خاک را مصرف می‌کنند.

سومین معیار عناصر موجود در خاک است. ابتدا باید بدانیم که زمین موردنظرمان حاصلخیزی کافی را برای کشت زعفران دارد یا خیر؟ چه عنصری در خاک زمین ما کم است؟ برای پاسخ به این سؤالات لازم است از زمین آزمایش خاک تهیه شود.

ما در دهکده یک مقاله کامل در مورد نحوه انجام آزمایش خاک و لیست آزمایشگاه‌های آب و خاک تمام کشور فراهم کردیم.

آماده سازی زمین زعفران
آماده سازی زمین برای کشت زعفران چگونه است؟

 ترتیب مراحل آماده‌سازی زمین زعفران

 شخم زمین 

بهترین زمان برای شخم زمین اواخر پاییز یا اول زمستان می‌باشد که، به علت بارش‌های متعدد بافت خاک نرم شده و خاک نیز در حالت استراحت می‌باشد؛ اما اگر شرایط مهیا نبود، می‌توان در اردیبهشت‌ماه اقدام به شخم‌زنی زمین کرد.

در بهار پس از قطع باران‌های بهاری که به‌اصطلاح زمین گاو رو می‌شود، مزرعه را شخم عمیق (25-30 سانتی‌متر) می‌زنند که این زمان در هر منطقه متغیر است. (گاو رو خاکی است که رطوبت آن به حدی است که، به ماشین‌آلات و پای دام و انسان نمی‌چسبد و درعین‌حال در اثر عملیات خاک‌ورزی به‌خوبی از هم باز می‌شود. مقداری از خاک گاو رو را اگر در دست بفشاریم شکل می‌گیرد اما با ضربه ضعیفی به‌سهولت از هم می‌پاشد.)

زیر و رو کردن زمین برای تبدیل علف هرز به مواد هوموسی نیز مؤثر می‌باشد. پس از انجام این عملیات زمین را به حال خود رها می‌کنند تا زمین آیش بماند.

نحوه انجام شخم قبل از کاشت

 ابتدا به کمک تراکتور و یا گاوآهن اقدام به شخم زدن زمین کنید. اگر بعد از شخم اولیه زمین دارای کلوخ باشد به‌وسیله ی کلوخ شکن، کلوخ‌ها را خورد کرده (اگر متراژ زمین کم باشد توسط بیل کلوخ‌ها را خورد می‌کنند) سپس بعد از دو یا سه هفته زمین را دو بار بر جهات عمود بر هم شخم می‌زنند.

 اگر زمین به‌خوبی شخم نخورد و از خاک مناسب برخوردار نباشد، به علت نگه نداشتن رطوبت کافی خاک پیاز دوکی شکل یا هویجی می‌شود و باردهی مزرعه کاهش می‌یابد.

در زمان نزدیک کشت حدود 7-4 تن کود گاوی تخمیر شده عاری از بذر علف هرز به همراه 40 کیلوگرم فسفات آمونیوم در هر 1000 متر، با کمک کولتیواتور با خاک ترکیب کرده سپس بلافاصله برای ممانعت از تجزیه توسط آفتاب زمین را کاملاً هموار و مسطح می‌کنند.

البته این مقدار کود توصیه شده برای تمام زمین‌ها یکی نیست. لازمه ابتدا برای کوددهی به زمین از مقدار عناصر موجود در خاک مطلع باشید، و همان‌طور که در بالا هم اشاره کردم لازمه آزمایش خاک از زمین تهیه کنید. انجام آزمایش خاک

نکته! اگر کود یک‌دست و به یک میزان با خاک ترکیب نشود ممکن است با آبیاری اولیه کودها در نقاطی از زمین سرازیر و جمع شود.

میدونستین مشاوره با کارشناسان ما به صورت رایگانه؟ هم میتونین تماس بگیرین از طریق   واتس اپ مشاوره بگیرین

 

نظرتون در مورد مقاله چیه؟ ممنون میشیم نظراتتون و پیشنهاداتتون رو باهامون در میون بگذارید و به بهتر شدنمون کمک کنین

نظر دهید

پاسخ دهید

دهکده موفقیت گشتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
باز کردن چت
واتس اَپ دهکده
میتونیم کمکتون کنیم؟