مقالات   >   10 روش تشخیص زعفران اصل از تقلبی ( با جوش شیرین + اب سرد و …. )

10 روش تشخیص زعفران اصل از تقلبی ( با جوش شیرین + اب سرد و …. )

چگونگی تشخیص زعفران اصل از تقلبی

زعفران یکی از ادویه های لوکس و البته پرخاصیت به شمار می رود و همین موضوع موجب می شود تا عده ای بخواهند با به خطر انداختن جان مردم به سود بیشتری از این صنعت دست پیدا کنند. به همین دلیل ما در دهکده موفقیت یک مقاله جامع در مورد روش های مختلف بررسی اصالت زعفران تهیه کرده ایم که در آن 10 روش تشخیص زعفران اصل از تقلبی را بررسی کرده ایم.

 

راه های تشخیص زعفران اصل از تقلبی :

 

تشخیص زعفران اصل با اب سرد

برای تشخیص زعفران اصل با اب سرد کافی است یک رشته از زعفران را در آب سرد بریزید زعفران اصل با چند نشانه خودش را به شما نشان می‌دهد:

> اگر زعفران شما اصل باشد بعد از این که چند رشته از آنها را در آب ریختید، به کندی رد طلایی از خود برجای می‌گذارد اما زعفران تقلبی به سرعت تمام آب را رنگی میکند.

> اگر کلاله های زعفران را بعد از آزاد کردن رنگ از داخل آب بردارید رنگ کلاله زعفران اصل عوض نمی‌شود و ظاهر کلاله تغییر چندانی ندارد؛ اما اگر زعفران شما تقلبی باشد رشته هایی که به عنوان کلاله به شما فروخته شده کاملاً سفید می شود و دیگر ظاهر قبلی خودشان را ندارند.

> سرعت رنگ دهی کلاله ای که تقلبی است و رنگ شده به سرعت انجام می‌شود و به سرعت آب را رنگی خواهد کرد؛ اما زعفران اصل به تدریج فعالیت رنگریزی را در آب انجام می دهد و حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا کاملا آب را رنگی کند.

> رنگ زعفران اصل تقریباً زرد مایل به نارنجی می باشد. هیچ زعفرانی هیچ وقت رنگ قرمز ندارد. رنگی که زعفران در آب آزاد می کند تقریباً شفاف است اما اگر رنگ قرمز تند در آب دیدید متاسفانه زعفران شما تقلبی است.

> بعد از اینکه کلاله زعفران را از آب در آوردید آن را در میان انگشتان تان بگیرید و انگشتان خود را به هم بمالید اگر زعفران اصل باشد رشته های زعفران از همدیگر جدا نمی‌شوند؛ اما در زعفران های تقلبی به راحتی کلاله های تقلبی پودر می شوند و از بین می روند.

 

روش تشخیص زعفران اصل

 

تشخیص زعفران اصل با جوش شیرین

یکی از راه های تشخیص زعفران اصل با جوش شیرین می‌باشد در این روش مقداری جوش شیرین را در آب حل کنید و چند رشته را داخل آن می ریزیم. اگر ترکیب به رنگ زرد درآمد زعفران شما اصل و اگر رنگ آن قرمز شد زعفران شما تقلبی است.

 

فرق زعفران اصل و تقلبی در طعم

اگر یک رشته از زعفران را به روی زبان خود بگذارید طعم تلخی را روی زبان حس می کنید. درست است که عطر زعفران به عطرهای شیرین شباهت دارد اما طعم آن باید به تلخی بزند؛ بنابراین اگر طعم زعفران به شیرینی می زنند متاسفانه زعفران شما تقلبی است و سودجویان برای کم فروشی به شما از شگردهایی استفاده کرده اند.

 

راه تشخیص زعفران اصل با عطر آن

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم عطر زعفران شیرین است عده ای میگویند عطر زعفران، ترکیبی از عطر و بوی عسل و یونجه می باشد ولی تشخیص این عطر برای عموم افراد ساده نیست!

اما خود زعفران عطر خاص و شیرینی دارد که برای عموم افراد قابل تشخیص است. هرچه زعفران شما تازه تر باشد عطر آن نیز تند تر خواهد بود.

 

تشخیص زعفران اصلی

 

شکل زعفران اصل

شکل کلاله مانند شیپور است! یک انتهای آن نازک و انتهای دیگر آن مانند شیپور می ماند و چند شاخه است. اگر به شکل هر رشته زعفران توجه کردید و مانند شیپور بود باید بگویند که زعفران شما اصل است.

 

زعفران براق نیست!

زعفران اصل به هیچ عنوان براق نیست! اگر زعفران شما براق است یک نحوه تشخیص زعفران اصل آن است که زعفران را در بین کاغذ فشار دهید، اگر کاغذ چرب شود یا وجود چربی را نشان دهد مشخص است که زعفران شما تقلبی است.

 

استفاده از گازشهری

ساده ترین راه تشخیص زعفران اصل از تقلبی استفاده از گاز شهری می باشد. اگر چند رشته از زعفران را بر روی گاز شهری بگیرید و رنگ آن بنفش یا نارنجی رنگ شد زعفران شما اصل است و اگر رنگ رشته ی زعفران روی شعله زرد شد زعفران تقلبی است.

 

بوی زعفران اصل

 

بررسی تفاوت زعفران اصل و تقلبی به کمک دست

زعفران اگر اصل باشد و آن را بین دو انگشت مرطوب خود بمالید انگشتتان رنگ نارنجی یا زرد میگیرد.

 

لیوان آب راحت ترین راه برای تشخیص زعفران تقلبی

یک لیوان آب بردارید و رشته های زعفران را در ان بریزید؛ رشته های زعفران اصل روی آب شناور باقی می‌ماند ولی اگر از زعفران تقلبی باشد به خاطر وزن سنگین آن به انتهای آب فرو می رود.

 

از بنزین و گازوئیل

اگر بنزین یا گازوئیل را در دسترس دارید میتوانید به راحتی زعفران اصل و تقلبی را تشخیص دهید فقط کافی است بدانید زعفران اصل هرگز در بنزین و گازوئیل نمی تواند رنگ خود را آزاد کند؛ بنابراین اگر رشته های زعفران را در بنزین و گازوئیل ریختید از خود رنگ آزاد کرد باید بدانید که زعفران شما تقلبی است.

 

تشخیص زعفران اصل از گلرنگ

 

روش های تقلب در زعفران چگونه است ؟

جا زدن گلرنگ به جای زعفران:

گلرنگ گیاهی دارویی است و در درمان بیماری ها به کار می‌رود اما خواص آن از زعفران و حتی ریشه ی زعفران نیز کمتر است؛ بنابراین قیمت پایین تری دارد و نمی‌توان قیمت آن را با قیمت زعفران مقایسه کرد.

استفاده از رشته های تقلبی:

رنگ کردن ابریشم، کاکل ذرت، رشته‌های نارگیل یا در منصفانه‌ ترین حالت رنگ کردن ریشه زعفران با رنگ قرمز و جا زدن آن به جای زعفران یکی از روش های تقلب در زعفران می باشد.

کم فروشی در زعفران:

افزودن روغن، عسل، نمک و شکر به زعفران باعث افزایش وزن زعفران خواهد شد. از این طریق متقلبان وزن زعفران را افزایش داده و کم فروشی اتفاق می‌افتد.

در روش دیگر کم فروشی زعفران افراد سودجو از بی اطلاعی افراد استفاده کرده و وزن کمتری را در بسته بندی خود قرار می دهند! باید بدانید که یک مثقال زعفران ۴.۶۶ گرم است اگر وزن هربسته بندی زعفران از این کمتر باشد کم فروشی اتفاق افتاده است.

 

در آخر باید بگوییم:

متاسفانه هر روز روش های تقلب بیشتری توسط متقلبان کشف میشود! بنابراین تنها راه مقابله با آنها بالا بردن اطلاعات و خرید زعفران از منابع معتبر و فروشگاه های آنلاینی که به آنها اعتماد دارید خرید کنید.

پیشنهاد دهکده موفقیت برای خریدزعفران این است که سعی کنید تا جایی که ممکن است از خرید زعفران پودر شده و فله پرهیز کنید! تا سلامت خودتان را به خطر نیندازید.

  دیدگاه های شما

 1. میثم گفت:

  عرض سلام وتبریک خدمت شمادوستان عزیزاین سایت واروزی سلامتی وشادکامی سال جدیدخوب هستین سلامتین جناب دستتون دردنکنه بابت اینهمه راهنمایی های خوبتون بابت تشخیص وخریدکردن این محصول بینهایت باارزش تشکرمیکنم ازطرف همه وخودم خیلی ممنون اگرممکنه شماره تماستون روبرامون بفرستین تادرارتباط باشیم ممنون میشم موفق باشید

 2. کریم گفت:

  سلام
  یک نوع مثل همین زعفران تو بیابانها میروید خودرو هستش و زعفران نیستت ولی مثل زعفرانیه …دقیقا مانند زعفران رنگ پس نمی‌ده وووو
  طعم بو زعفران مهمه که وقتی حل می‌کنی با چای و نوش جان می‌کنی یکطمع مخصوصی زعفران داره و حال میاره

  • علی رضا صادقی زاده گفت:

   درود برشما زعفران‌گونه های متعددی داره عزیز ولیکن هیچ یک ارزش غذایی و مادی زعفران رو نداره!