مقالات   >   درآمد کشت زعفران چقدره؟ ( بررسی سود + هزینه کشت زعفران)

درآمد کشت زعفران چقدره؟ ( بررسی سود + هزینه کشت زعفران)

هزینه ی کشت زعفران درهکتار

حتما متوجه افزایش قیمت زعفران در سال آتی شده اید و احتمالاسوددهی این صنعت شمارا هم به این صنعت جذب کرده است. کاهش تولید 70 درصدی زعفران در سال 1400، همه گیری بیماری کرونا و افزایش سرانه مصرف جهانی زعفران سرخ به دلیل خواص بیشمار زعفران همگی سبب شد تا قیمت زعفران تا حدود 250درصد رشد داشته باشد.

در سال‌های اخیر از کشت زعفران استقبال فراوانی شده و اکثر استانها به سمت کشت و کار زعفران روی آوردند، با این اوصاف گمان میرفت که درآمد کشت زعفران و قیمت به دلیل افزایش تولید زعفران کاسته خواهد شد که البته خلاف آن به همه اثبات شد.

فعالیت کشورهای دیگر همچون چین، امارات، ترکیه، یونان و افغانستان در حوزه تولید و بسته بندی زعفران روز به روز در حال گسترش است و با وجود کاهش تولید در ایران میتوانند جایگاه زعفران ایرانی را از آن خود کنند. افغانستان مانند بسیاری از زعفران کاران ایرانی، به روش‌های سنتی کشت زعفران روی آورده است و هر سال به تولید خود می افزاید.

اما کشور چین و امارات به روش های کشت زعفران هیدروپونیک علاقه بیشتری نشان داده است. در روش های کشت گلخانه‌ای زعفران به دلیل انتقال پیاز زعفران به خاک بعد از دوران گلدهی (چیدن گل زعفران)، در نهایت نیاز به زمین زراعی خواهد بود.

از آنجایی که زمان انتقال در اواخر فصل پاییز می باشد امکان بدون خاک ماندن پیاز زعفران و از دست رفتن سرمایه وجود خواهد داشت. به عقیده کارشناسان دهکده موفقیت تنها کسانی در کشت گلخانه‌ای زعفران نتیجه مطلوب می گیرند که تجربه‌ای از کشت سنتی زعفران داشته باشند. در مقاله ی دیگری میزان درآمد کشت زعفران گلخانه ای را برای یک گلخانه ی 20 متری بررسی کرده ایم که می تواند راهنمای خوبی برای علاقه مندان به کشت گلخانه باشد.

 آموزش کشت زعفران در خاک

هر سوالی در مورد آموزش کشت زعفران در گلخانه داری با ما در میون بگذار!

نام و نام خانوادگی(ضروری)
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

هزینه کشت زعفران در هزارمتر و یک هکتار

هزینه و سرمایه اولیه مورد نیاز برای کشت زعفران به دو دسته کلی 1)هزینه های سالیانه 2)هزینه های سال اول تقسیم می شود که برای نوشتن طرح توجیهی کشت زعفران لازم است به آن توجه نمایید.

 1)هزینه سال اول:

مربوط به آماده سازی زمین، تهیه ی پیاز زعفران، آزمایش خاک، تهیه ادوات و نیروی انسانی مورد نیاز برای کشت زعفران و کود دهی پایه هست. که تمام این هزینه ها مربوط به سال اول است و در 7سال بعد تکرار نخواهد شد.

برای خرید پیاز زعفران مرغوب و تغذیه شده از مزارع 3 ساله می توانید از سایت دهکده موفقیت اقدام کنید.

 2)هزینه سالیانه:

مربوط به هزینه ی نگهداری که شامل آبیاری زعفران به همراه کودهای لازم برای آبیاری ، کوددهی در سال های بعدی برای غنی نگه داشتن خاک، محلول پاشی پاشی زعفران ، وجین و سموم علفکش، هزینه ی برداشت در فصل برداشت زعفران و فرآوری محصول زعفران می باشد.

میزان برداشت زعفران در هکتار و هر هزار چقدر است؟

میزان برداشت زعفران در هکتار 5 تا 8 کیلوگرم زعفران دسته یا دختر پیچ خشک می باشد. البته این مقدار برداشت کاملا بستگی به نوع نگهداری مزرعه شما دارد و می تواند بیشتر یا کمتر شود.

در صورتی که اصول کشت زعفران را رعایت کنید قطعا می توانید برداشت خوبی در هر سال داشته باشید اما اگر در مراحل تغذیه زعفران و نگهداری مزرعه کوتاهی کنید ممکن است به صورت کلی سرمایه پیاز زعفران خود را از دست بدید.

هر هزار متر چقدر زعفران میدهد؟

میزان برداشت زعفران در هر هزارمتر درست چند ماه پس از کشت حدود 500 تا 800 گرم زعفران خشک می‌باشد. اگر می‌خواهید در سال‌های آینده نیز برداشت خوب و رو به رشدی داشته باشید لازم در مدیریت مزرعه خود دقیق باشید.

توجه! تمامی هزینه های حساب شده برای سال1401 می باشد.

 الف)هزینه های آماده سازی زمین 

آماده سازی زمین به معنی تهیه آزمایش خاک، اصلاح بافت خاک با توجه به نتایج آزمایش، شخم زدن و کلوخه شکنی، استفاده از کودهای موردنیاز بر طبق نتایج آزمایش خاک و در نهایت اختلاط کودها با خاک می‌باشد.

هزینه آماده سازی زمین زعفران

ب)هزینه کاشت زعفران

شامل تهیه سموم ضدعفونی کننده پیاز، تهیه پیاز و فراهم کردن ادوات و نیروی انسانی برای کشت می‌باشد.

میزان برداشت زعفران در هکتار

 ج)هزینه نگهداری 

همانطور که پیشتر اشاره شد تمامی هزینه های این جدول به صورت سالیانه تکرار می شوند و در مراحل وجین، محلول پاشی زعفران و خرید کودهای مناسب آبیاری استفاده می شوند.

درآمد کشت زعفران

هر100-70کیلو گل زعفران 1کیلو گرم زعفران خشک به ما می دهد.

 

سرمایه اولیه مورد نیاز برای کاشت زعفران در هزارمتر و یک هکتار

هزینه کاشت زعفران

د)درآمد کشت زعفران چقدر است؟

 

سود زعفران چقدر است؟

سود زعفران در صورتی که نوع زعفران حاصل از فرآوری زعفران دسته باشد و به قیمت مناسب به فروش برسانید در هر هزار متر در سال اول 11 تا 19 میلیون بسته به کیفیت زعفران تولیدی متفاوت خواهد بود.

سود کاشت زعفران

البته این قیمت فروش برای زعفران دسته یا دختر پیچ هست، اگر شما زعفران را به صورت نگین و سوپر نگین فرآوری کنید؛ طبعا سود بسیار بیشتر خواهید برد. با زعفران نگین و سوپر نگین حتی می توانید به راه اندازی کارگاه بسته بندی و صادرات زعفران نیز فکر کنید و درآمد فوق العاده‌ای را از کشت زعفران به دست آورید.

نکته ای که در کشت زعفران وجود دارد، ارزش افزوده زعفران هست. پیاز زعفران بعد از هفت سال نه تنها از بین نمی رود بلکه حکم یک سرمایه گذاری تضمین شده را برای شما دارد. پیاز زعفران هر ساله تکثیر می شود و وزن و تعداد آن افزایش می یابد و به طبع درآمد کشت زعفران نیز افزایش خواهد یافت. اگر کنجکاوید بدانید راه کاشت زعفران در خانه به چه شکل است؟ باید بدانید نحوه کشت و اصول آن در کشت خانگی با مزرعه تفاوت‌های فوق‌العاده زیادی دارد که با یکدیگر قابل مقایسه نیست.

بعد از هفت سال شما می توانید پیاز های زعفران را از خاک خارج کنید و اقدام به فروش آنها کنید. یا اگر به کشت و پرورش زعفران علاقه مند شدید به زمین دیگری منتقل کنید و هفت سال دیگر هم با تجربه ی بهتر و بیشتر از درآمد کشت زعفران لذت ببرید.

اما هوشمندانه تر است از این ویژگی زعفران بهره بیشتری ببرید و یک کار کم هزینه تر با بازدهی بیشتر انجام دهید. احداث مزرعه تولید پیاز زعفران کار هوشمندانه ای است که میتوان انجام داد. در مقاله ” چگونه پیاز زعفران تولید کنیم ” به طور کامل این روش و سوددهی آن را بررسی کرده‌ایم.

 

اطلاعات سود کشت زعفران
✅درآمد زعفران از هزارمتر  23 تا 25 میلیون
✅برداشت زعفران از هزارمتر  500 تا 800 گرم
✅ سود کشت زعفران در هکتار 120 تا 240 میلیون
✅ برداشت زعفران در هکتار  5 تا 8 کیلوگرم
✅ هزینه کشت زعفران در هزارمتر  14 تا 20 میلیون
✅ هزینه کشت زعفران در هکتار
 130 تا 155 میلیون

 

برای اطلاع از شرایط احداث خزانه این فرم را تکمیل کنید.

 

مشاوره احداث بانک پیاز زعفران

نام و نام خانوادگی(ضروری)

 

سود و درامد کشت زعفران در هکتار

به دلیل تکثیر پیاز زعفران، میزان برداشت زعفران در سال های بعد به مراتب بیشتر خواهد بود.باید ذکر کنیم که صحت مطلب فوق و سوددهی کشت زعفران در صورتی مورد تایید می باشد که تمام موارد کاشت تا برداشت را رعایت کرده باشید.

 

  دیدگاه های شما

 1. علی گفت:

  اینجور که شما میگین درآمد کشت زعفران فوق العادس و کشاورزا الکی بی پولن.

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما. بله اگر کشاورزها به توصیه لازم گوش کنن و رسیدگی به زمین رو فراموش نکنن همین مقدار درآمد کشت زعفران را در هزارمتر و هکتار گفته شده رو میتونن برداشت کنن. دلایل مختلفی برای سودکم بعضی از کشاورزان وجود داره که البته یکی از آنها برداشت کم و فروش با قیمت پایینه.

 2. معصومه گفت:

  این هزینه و در آمدحساب شده برای کشت زعفران برای سال 1400 هست؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما خیر هزینه و در آمد و سود حساب شده زعفران برای سال 99 هست

 3. علی گفت:

  اگر بخواید یک مقدار کلی بگید سرمایه اولیه برای کشت زعفران چقدر؟ چقدر باید پول داشته باشم زمین دارم. برای کشت خاکی میگم.

 4. نسترن گفت:

  سلام میشه از کشت زعفران سالانه ۳۰۰ میلیون پول درآورد اگه یک هکتار پباز زعفران بکاریم با روش کشت ارمانی؟

  • علیرضا صادقی زاده گفت:

   سلام بله ممکنه. اگر اموزش بببینید و زمین رو بارور کنید میشه

 5. نیما گفت:

  سلام تو کرج زعفرون بکارم همین قد سود میده بهم؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما بله اگر اصول کشت رو رعایت دهید و کشت را با اطلاعات کامل انجام بدید هرجا کشت کنید همینقدر سود خواهید کرد

 6. علی گفت:

  سلا من میخواستم امسال کشت انجام بدم. 1 هکتار زمین داریم توی تبریز. پارسال کود دامی دادیم و شخم زدیم امسال هیچ کاری نکردیم الان شروع کنیم دیره میخوام ببینم هر هکتار چقدر زعفران میدهد؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما وضعیت زمین باید بررسی بشه با توجه به این که در منطقه سردسیر هم هستید باید هر چه زودتر اقدام کنید برای کشت. لطفا با مشاوران ما تماس بگیرید یا از طریق فرم مشاوره اطلاعات خودتون رو پرکنید.

 7. نریمان گفت:

  میشه بفرمایید یک هکتار زمین چقدر زعفران می دهد؟ برای آنکه یک هکتار را بکاریم نیاز به چه ابزارالاتی داریم؟

 8. مریم گفت:

  سلام زمین در ساوه دارم میخوام زعفران بکارم نیاز ب مشاوره و تست خاک دارم امکانش هست به صورت حضوری و سر زمین اموزش ببینم

  • دهکده موفقیت گفت:

   درود بر بله برای کشت زعفران به صورت اصولی با مشاوران ما تماس بگیرید

 9. مهدی گفت:

  سلام،میشه بگید سال اول از یک هکتار روزی چند کیلو (گل زعفران) حدودا میشه جمع کرد؟

  • دهکده شاپ گفت:

   درود بر شما برای اینکه متوجه بشید از یک هکتار چه مقدار میتونید رعفران برداشت کنید اول باید ببینم تو اون زمین چه مقدار میشه پیاز کشت کرد که لازمه قبل از کشت آزمایش خاک بگیرید
   برای سال سوم حدود 10 کیلو میتونید زعفران خشک برداشت کنید

 10. رضا گفت:

  سلام در مازندران شهر ساحلی فریدونکنار که شرجی و پُرباران هست میشه زعفران کشت کرد ؟
  اگر نمیشه بصورت گلخانه ای میشه ؟

 11. جواد گفت:

  من خودم کشاورزم
  در هزار متر زمین یک استخر ماهی زدم و بقیه رو زعفران کاشتم.
  مشکل کشاورزان ما، بی سوادی و غروره.
  میگن ما که 40 ساله کشاورزیم بهتر میفهمیم یا این مهندسین جوان ؟

  به نظر من در هیچ جای دنیا مثل ایران پول نریخته. گشور 4 فصلی که شمالش برنج و جنوبش خرما داره.
  رمز موفقیت : توکل بر خدا ، دوری از دلال ها

 12. منظررومیانی گفت:

  سلام من میخوام زعفران بکارم یه هکتار زمین دارم پیاز زعفران رو خریدم ولی متاسفانه درحد اولیه اطلاعات دارم

 13. شاهینم گفت:

  حساب کتاباتون اصلا منطقی نیست!!
  اولا درآمد تو همین صفحه قیمت زعفران زمان این محاسبات کیلویی ۲۳ میلیون بود که از هر۱۰۰۰ متراگه خیلی خوب برداشت کنیم ۸۰۰گرم محصول میده که میشه ۱۹ میلیون واین درحالیه که ۲۳تا۲۵ میلیون هزینه شده …که مطمینن هزینه ها بیشتر از ایناست هزیته تهیه آب و کرایه و….
  دوما شما هزینه و درآمد برای ۱۰۰۰ متر و یک هکتار یعنی ۱۰۰۰۰مترحساب کردید که تناسب یک به ده دارن و تقریبا هزینه و درآمدبرای هر هکتار ده برابر ۱۰۰۰متر باشه که اینطور نیست

  • علیرضا صادقی زاده گفت:

   درود بر شنا قیمت زعفران الان ۷۰ میلیون هست و هر هکتار ۲۵۰ میلیون هزینه داده بازدهی هر هکتار ۸کیلو باشه به گفته ۸۰۰ گرم در ۱۰۰۰ متر شما، ۵۶۰ میلیون سود دهی داره در هکتار، یکبار هزینه ۷ سال برداشت، منطقی هست؟

 14. سجاد گفت:

  تو آذربایجان شرقی هم میشه کشت کرد

  • علیرضا صادقی زاده گفت:

   درود بله اذربایجان شرقی یکی از فعالان کشت زعفران در این سالها هست، تبریز میتونه مهد کشت زعفران باشه

 15. محمد گفت:

  درود
  در جنوب خوزستان با کاهش دما با تاخیر نسبت به خراسان کشت ممکنه؟مثلا ممکنه مهرماه جنوب قابل مقایسه با شهریور استان‌های دیگه باشه

 16. علی گفت:

  با سلام
  من حدود 10 تا سایت رو مطالعه کردم و از جمله سایت شما
  مطالبی که گفتید تا حدودی درست هستند و ممنون بابت زحمت هاتون
  ولی در بعضی جاها کلا اعداد و ارقامتون نمیخونن باهم
  نمونه بارزش که یک جا چارت زدید آخر مطالبتون که در هر هکتار 35 کیلو برداشت میشه کرد خالص ولی تو یه مطلب دیگه گفتین 10 الی 14 کیلو و یه جاهم گفتین 8 کیلو حدودا
  چجوریه پس؟؟

  • علی رضا صادقی زاده گفت:

   درود بر شما. در هر هکتار 35 کیلو رو من نمیدونم از کجا مطالعه کردید اما طبق جدولی که در محتوا هست میزان برداشت زعفران در سال اول در هر هکتار 3 الی 5 کیلو میباشد و در سال دوم به طور حدودی با انجام رسیدگی های لازم به 5 تا 10 کیلو میرسه ( میانگین 8 کیلو ) و در سال سوم با رعایت اصول میتونید 10 الی 15 کیلو برداشت داشته باشید ( میانگین 13 کیلو )