آموزش کشت زعفران   >   درآمد کشت زعفران چقدره؟

درآمد کشت زعفران چقدره؟

هزینه ی کشت زعفران درهکتار

 

در سال‌های اخیر از کشت زعفران استقبال فراوانی شده و اکثر استانها به سمت کشت و کار زعفران روی آوردند، با این اوصاف گمان میرود که درآمد کشت زعفران به دلیل افزایش عرضه کاسته خواهد شد، اما با تمام این ها با تلاش و تمرکز و استفاده از راهکارهای به روز در تولید و فروش قطعاً کسب درآمد از کاشت زعفران میسر خواهد بود.

یکی دیگر از فرضیه های تهدید کننده کشت و کار زعفران، فعالیت کشورهای دیگر همچون چین و افغانستان در این حوزه است. افغانستان مانند بسیاری از زعفران کاران ایرانی، به روش‌های سنتی کشت زعفران روی آورده است، اما کشور چین به روشهای کشت زعفران هیدروپونیک و کشت زعفران آیروپونیک علاقه بیشتری نشان داده است.

در روش های گلخانه ای کاشت زعفران مزیت هایی وجود دارد مانند:

جلوگیری از هدر رفت آب یا همان کاهش مصرف آب

سهولت در مبارزه با آفات و جانوران

البته در روش های کشت گلخانه‌ای زعفران به دلیل انتقال پیاز زعفران به خاک بعد از دوران گلدهی (چیدن گل زعفران)، در نهایت نیاز به زمین زراعی خواهد بود.

از آنجایی که زمان انتقال در اواخر فصل پاییز می باشد امکان بدون خاک ماندن پیاز زعفران و از دست رفتن سرمایه وجود خواهد داشت؛ که در مقاله ی مزایا و معایب کشت گلخانه ای به طور کامل داده شده است.

به عقیده کارشناسان دهکده موفقیت تنها کسانی در کشت گلخانه‌ای زعفران نتیجه مطلوب می گیرند که تجربه‌ای از کشت سنتی زعفران داشته باشند.

 هزینه کشت زعفران در هزارمتر و یک هکتار

هزینه و سرمایه اولیه مورد نیاز برای کشت زعفران به دو دسته کلی 1)هزینه های سالیانه 2)هزینه های سال اول تقسیم می شود

 1)هزینه سال اول:

مربوط به آماده سازی زمین، تهیه ی پیاز زعفران، کشت زعفران و کود دهی پایه هست. که تمام این هزینه ها مربوط به سال اول است و در 7سال بعد تکرار نخواهد شد.

برای تهیه پیاز زعفران مرغوب و تغذیه شده از مزارع 3 ساله می تونی از سایت دهکده موفقیت اقدام کنی.

 2)هزینه سالیانه:

مربوط به هزینه ی نگهداری که شامل آبیاری، کوددهی، محلول پاش، وجین و هزینه ی برداشت و فرآوری محصول زعفران می باشد.

توجه! تمامی هزینه های حساب شده برای سال99 می باشد.

 الف)هزینه های آماده سازی زمین 

 سود کشت زعفران در هزارمتر

 ب)هزینه کاشت زعفران

 

متوسط عملکرد زعفران در هرهکتار

 ج)هزینه نگهداری وبرداشت زعفران در هزارمتر و یک هکتار

هر100-70کیلو گل زعفران 1کیلو گرم زعفران خشک به ما می دهد.

 

هزینه کشت زعفران در هزارمتر

سرمایه اولیه مورد نیاز برای کاشت زعفران در هزارمتر و یک هکتار

 

 کل هزینه کشت زعفران برای هزارمتر و یک هکتار

 د)سود حاصل از برداشت زعفران در یک هکتار و هزارمتر

 

 درامد کشت زعفران در هزار متر

البته این قیمت فروش برای زعفران دسته یا دختر پیچ هست، اگر شما زعفران را به صورت نگین و سوپر نگین فرآوری کنید؛ طبعا سود بسیار بیشتر خواهید برد. با زعفران نگین و سوپر نگین حتی می توانید به راه اندازی کارگاه بسته بندی و صادرات زعفران نیز فکر کنید و درآمد فوق العاده ای را از کشت زعفران به دست آورید.

اگر با انواع زعفران و شناسایی آنها آشنایی نداری از مقاله انواع زعفران استفاده کن.

نکته ای که در کشت زعفران وجود دارد، ارزش افزوده زعفران هست. پیاز زعفران بعد از هفت سال نه تنها از بین نمی رود بلکه حکم یک سرمایه گذاری تضمین شده را برای شما دارد. پیاز زعفران هر ساله تکثیر می شود و وزن و تعداد آن افزایش می یابد و به طبع درآمد کشت زعفران نیز افزایش خواهد یافت.

بعد از هفت سال شما می توانید پیاز های زعفران را از خاک خارج کنید و اقدام به فروش آنها کنید. یا اگر به کشت و پرورش زعفران علاقه مند شدید به زمین دیگری منتقل کنید و هفت سال دیگر هم با تجربه ی بهتر و بیشتر از درآمد کشت زعفران لذت ببرید.

اما هوشمندانه تر است از این ویژگی زعفران بهره بیشتری ببرید و یک کار کم هزینه تر با بازدهی بیشتر انجام دهید. احداث خزانه زعفران کار هوشمندانه ای است که میتوان انجام داد.

 

سود و درامد کشت زعفران در هکتار

به دلیل تکثیر پیاز زعفران، میزان برداشت زعفران در سال های بعد به مراتب بیشتر خواهد بود.باید ذکر کنیم که صحت مطلب فوق در صورتی مورد تایید می باشد که تمام موارد کاشت تا برداشت را رعایت کرده باشید.

کشت زعفران در سبد یا همان کشت زعفران در پشت بام یکی از  روش های خانگی کشت زعفرانه که توضیحات کاملشو میتونید در مقاله ی کشت زعفران در منزل بخونین.

نظرشما در مورد سرمایه گذاری روی زعفران چیه؟میشه بهش عنوان سرمایه گذاری هفت ساله نگاه کرد؟

  دیدگاه های شما

 1. علی گفت:

  اینجور که شما میگین درآمد کشت زعفران فوق العادس و کشاورزا الکی بی پولن.

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما. بله اگر کشاورزها به توصیه لازم گوش کنن و رسیدگی به زمین رو فراموش نکنن همین مقدار درآمد کشت زعفران را در هزارمتر و هکتار گفته شده رو میتونن برداشت کنن. دلایل مختلفی برای سودکم بعضی از کشاورزان وجود داره که البته یکی از آنها برداشت کم و فروش با قیمت پایینه.

 2. معصومه گفت:

  این هزینه و در آمدحساب شده برای کشت زعفران برای سال 1400 هست؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما خیر هزینه و در آمد و سود حساب شده زعفران برای سال 99 هست

مطالب مرتبط