۰۹۳۰۲۹۹۹۷۶۸-٠٢٦٩١٣٠١٣٥٠ دهکده موفقیت گشتا

درآمد کشت زعفران

در سال‌های اخیر از کشت زعفران استقبال فراوانی شده و اکثر استانها به سمت کشت و کار زعفران روی آوردند، با این اوصاف گمان میرود که حاشیه سود تولید زعفران به دلیل افزایش عرضه کاسته خواهد شد، اما با تمام این ها با تلاش و تمرکز و استفاده از راهکارهای به روز در تولید و فروش قطعاً کسب ثروت از کاشت پیاززعفران میسر خواهد بود.

یکی دیگر از فرضیه های تهدید کننده کشت و کار زعفران، فعالیت کشورهای دیگر همچون چین و افغانستان در این حوزه است. افغانستان مانند بسیاری از زعفران کاران ایرانی، به روش‌های سنتی کشت زعفران روی آورده است، اما کشور چین به روشهای کشت زعفران هیدروپونیک و کشت زعفران آیروپونیک علاقه بیشتری نشان داده است.

در روش های گلخانه ای کاشت زعفران مزیت هایی مانند: جلوگیری از هدر رفت آب یا همان کاهش مصرف آب و سهولت در مبارزه با آفات و جانوران وجود دارد، اما برای گیاهی چون زعفران که در سال مصرف آب چندانی ندارد مصرف بهینه آب در روش کشت گلخانه‌ای زعفران مزیت به شمار نمی آید، البته روش های کشت گلخانه‌ای زعفران به دلیل انتقال پیاز زعفران به خاک بعد از دوران گلدهی (چیدن گل زعفران)، در نهایت نیاز به زمین زراعی خواهد بود. از آنجایی که زمان انتقال در اواخر فصل پاییز می باشد، مشکلاتی نظیر گل آلود بودن زمین  پیش روی زعفران کاران گلخانه ای خواهد بود.

به عقیده کارشناسان دهکده موفقیت تنها کسانی در کشت گلخانه‌ای زعفران نتیجه مطلوب می گیرند که، تجربه‌ای از کشت سنتی زعفران داشته باشند.

درآمد زعفران

پیاز زعفران بعد از کاشت تا حدود ۸ سال بازدهی اقتصادی دارد و اگر عملیات کاشت زعفران و نگهداری از مزرعه زعفران به درستی صورت گرفته باشد این بازدهی قابل قبول و سود آور خواهد بود. فصل کاشت پیاز زعفران از اواخر اردیبهشت ماه تا اواسط مهر ماه ادامه پیدا می کند. مهمترین نکته در سودآوری تولید زعفران انتخاب پیاز مرغوب و سالم است. بهترین پیاز زعفران را می توان از مزارع سه ساله به دست آورد.

میزان درآمد کاشت زعفران گلخانه ای برای زعفران کاران با تجربه از ۷۰ تا 120 درصد سرمایه را خواهد بود. این میزان درآمد، در کشت زعفران به روش سنتی از ۷۰ تا ۱۰۰ درصد سرمایه متغیر است. تکثیر پیاززعفران نیز به عنوان ارزش افزوده نویدی برای زعفران کاران سنتی است که درآمدی مضاعف خواهد بود. به دلیل تکثیر پیاز زعفران میزان برداشت در سال های بعد به مراتب بیشتر خواهد بود. برداشت پیاز زعفران در هر سال ممکن نخواهد بود. شایان ذکر است که صحت مطلب فوق در صورتی مورد تایید می باشد که تمام موارد کاشت تا برداشت را رعایت کرده باشید.

 در برخی موارد در خبر ها یا مقالات متعدد دیده و خوانده می شود کاشت زعفران در منزل نیز قابل انجام است. جهت کشت زعفران در خانه می بایست از مشاوره و راهنمایی کارشناس یا فرد با تجربه استفاده کرد. کشت زعفران در سبد یا همان کشت زعفران در پشت بام یکی از  روش های خانگی کشت زعفران است. در روش کشت سبدی زعفران باید به میزان رطوبت، بارش و میزان دمای هوا در فصل رویش و فصل برداشت دقت دوچندان داشته باشید.

دهکده موفقیت
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
باز کردن چت
واتس اَپ دهکده
میتونیم کمکتون کنیم؟