۰۹۳۰۲۹۹۹۷۶۸-٠٢٦٩١٣٠١٣٥٠ دهکده موفقیت گشتا

ریشه کلمه زعفران

ریشه کلمه زعفران عربی است، و معادل فارسی دری آن از کلمه زرپران گرفته شده است که به معنی گلی که مچون زر گرانبها است میباشد.
نام علمی این گیاه crocus sativvus می‌باشد، در زبان ترکی zefrun، معادل انگلیسی saffron، در زبان اسپانیائی azafràn، در زبان ایتاالیا zuffron و به معنای فرانسوی safrane تلفظ می‌شود.
در مورد تاریخچه گیاه زعفران نظریه های مختلف و متعددی وجود دارد که در ادامه آنها را شرح خواهیم داد:
عده ای از دانشمندان می گویند زعفران قدمتی بیش از ۳۰۰۰ سال دارد و در ایران باستان در زمان مادها کشت زعفران انجام میشده است و در عصر حکومت ساسانیان و هخامنشیان زعفران در صنایع مختلف مانند طب سنتی صنایع غذایی که در علم آن زمان وجود داشته وارد شده است. هخامنشیان به استفاده از زعفران در رایحه های مختلف پخته بلوک ها شیرینی ها و نان ها و همچنین روغن هایی که برای آرایش استفاده می‌شده است از زعفران بهره می بردند.
در سنگ نگاره های تخت جمشید همچنان تصاویری از دو خادم برای تقدیم عطر و بخور زعفران به داریوش کبیر در کاخ پرسپولیس، کنده کاری هایی انجام شده است.
نظریه دیگری وجود دارد که می گوید در کتیبه هایی که در بین النهرین پیدا شده است اینطور نوشته شده است که زعفران همزمان در یونان باستان و ایران و در بخش هایی از آسیای مرکزی کشت میشده و تنها مختص به ایران نمی باشد. اما احداث اولین مزارع زعفران در ایران در هگمتانه یا همدان قدیم و در برخی از مناطق مازندران و کرمانشاه بوده است بعد از حمله اعراب به ایران زعفران در مناطقی مانند بروجرد اصفهان و خراسان نیز شهرت پیدا کرده است اما با حمله مغولان کشت زعفران در ایران به تدریج کم میشود و تا مرز انقراض نیز می رسد اما مردم ساکن در مناطق کوهستانی قائنات کم کم به کشت زعفران پرداخته اند و اینگونه استان خراسان به تدریج پایتخت تولید زعفران در ایران و جهان می‌شود.
پس از حمله اعراب به ایران در عصر ساسانیان عرب ها با زعفران آشنا شده و زعفران را از شهرهای کرمانشاه و همدان به کشور خود وارد نمودند و مورد استفاده های خوراکی و غیرخوراکی از زعفران می کردند از محلول زعفران گاهان به عنوان استان برای درج علامت بازرگانی بر روی محموله های تجاری استفاده می شده است.
در آن است که کم کم زعفران به اسپانیا رواج پیدا کرده و در حدود پنج قرن بعد زعفران به ناحیه ای از انگلستان به نام Walden
که امروزه به Walden saffron معروف است گسترش یافت. در این‌نواحی از زعفران در تهیه جوهر و رنگ پارچه نیز از زعفران استفاده میشده است.
در زمان قاجاریه از زعفران در تهیه انواع نوشیدنی و دسرها استفاده بسیاری میشده است. همچنین دانشمندانی همچون ابوعلی سینا بخارایی و بسیاری از پزشکان ایرانی از زعفران در تولید ماسک های زیبایی استفاده می کردند.  در شعر هایی که توسط شاعران پارسی نظیر فردوسی و نظامی سروده شده به عطراگین کردن فضا توسط زعفران اشاره شده است.
“زخار خاره خالی میانش” “معطر کن به مشک و زعفرانش”.
از دیر باز زعفران عنوان ماده شادی آور در جشن های مفرح استفاده می شود و به علت تقویت کننده هوش و حافظه در منابع طب و داروشناسی کهن ایرانی مورد استفاده قرار می گرفته است. با رواج بیماری هایی همچون مالیخولیا و جنون برای رفع آثار این بیماری همچون سردرد به عنوان مسکن و دارویی تسکین دهنده درد از زعفران استفاده میشده است.
در این بین نکته ای که حائز اهمیت است این است که تاریخچه زعفران چه به صورت انحصاری و چه به صورت اشتراک با چند نقطه دیگر در قاره آسیا، ایران در مقام اولین تولیدکنندگان زعفران قرار دارد، و تارخچه زعفران در ایران قدمتی چند هزار ساله دارد، از این رو دهکده موفقیت در تلاش است تا در حفظ ارزش میراث میهن عزیزمان زرپران پارسی باه همکاری مردم شریف ایران اقدام به گسترش این گنجینه کند.

عارضه سفید شدن گلبرگ و کاسبرگ زعفران

آنچه درباره پیاز زعفران باید بدانید

نظر دهید

پاسخ دهید

دهکده موفقیت گشتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
باز کردن چت
واتس اَپ دهکده
میتونیم کمکتون کنیم؟