مقالات   >   زمان کاشت زعفران در مناطق سردسیر + گرمسیر ( بهترین زمان کشت زعفران کیه؟ )

زمان کاشت زعفران در مناطق سردسیر + گرمسیر ( بهترین زمان کشت زعفران کیه؟ )

مناسب ترین زمان کاشت زعفران

زعفران از گیاهان بومی ایران است که چند وقتی است کشت آن رونق پیدا کرده است. اما باید بدانیم کشت خارج از اصول هر گیاهی از جمله زعفران میزان سوددهی آن گیاه را کاهش داده و بعضا خسارت هایی را نیز به بار می آورد.

اولین اصل در احداث مزرعه زعفران انتخاب زمان مناسب کشت است. بهترین زمان کشت زعفران فصلی است که پیاز زعفران دچار کمترین استرس شود. در این مقاله به طور کامل بررسی میکنیم.

فصل کشت زعفران

زمان مناسب برای انتقال هر گیاهی دوره ی از زندگی آن است که در خواب قرار دارد. عموما گیاهان در زمستان در خواب قرار دارند و با رسیدن بهار شروع به رشد می کنند. اما چرخه ی زندگی زعفران با سایر گیاهان متفاوت است.

خواب گیاه زعفران از دو بخش خواب حقیقی و خواب ظاهری تشکیل شده است در اردیبهشت ماه خواب حقیقی خود را شروع می کند این بخش تا مرداد ماه ادامه دارد بخش دوم و خواب ظاهری از مرداد ماه آغاز شده و تا مهرماه ادامه پیدا می کند. بهترین موقع کشت زعفران درست در زمان خوب حقیقی آن می باشد.

 

 

مناسب ترین زمان کاشت زعفران چه موقع است؟

بهترین زمان برای کشت زعفران با توجه به مطالب گفته شده در تیتر قبل از اواخر اردیبهشت ماه شروع شده تا پایان خواب ظاهری یعنی تا مرداد ماه ادامه پیدا میکند.

کشت در این زمان کمترین استرس را به پیاز زعفران منتقل میکند. البته در شهریور و مهر نیز می توان با رعایت اصول کشت و مراقبت های لازم کشت موفقی داشت.

زمان کشت زعفران در مناطق سردسیر

زمان کشت پیاز زعفران در مناطق سردسیر

در مناطق سردسیر به دلیل سرد شدن زودتر هوا و بارش های پاییزه دوره ی رشدی پیاز زعفران زودتر شروع می شود و عموما در شهریور ماه که بارندگی ها آغاز شده و هوا رو به سردی می رود پیاز نیز از خواب بیدار شده و شروع به فعالیت می کند.

بنابراین مهلت زمان کاشت پیاز زعفران در مناطق سردسیر زودتر به پایان می رسد و زعفرانکارانی که قصد کشت در مناطق سردسیر را دارند باید زودتر و پیش از آغاز بارندگی ها اقدام به کشت نمایند در صورت افزایش رطوبت خاک در اثر بارندگی ها امکان ایجاد کنه و قارچ زعفران افزایش می یابد.

بهترین زمان کشت زعفران در مناطق سردسیر مانند همدان، کرمانشاه، کردستان، ارومیه و اردبیل پیش از شروع بارش های پاییزه می باشد. این موضوع در شمال کشور هم صدق می کند. در کاشت زعفران در مازندران نیز باید به رطوبت خاک توجه کرد و در زمان کشت زعفران نباید بارندگی وجود داشته باشد.

فصل کشت پیاز زعفران در منطقه گرمسیر

زمان کاشت زعفران در مناطق گرمسیر

برعکس مناطق سردسیر در مناطق گرمسیر هوا دیرتر گرم شده و شرایط برای رشد گیاه زعفران دیرتر مهیا می گردد. در مناطق گرمسیر دوره رشد کوتاهتر است و دیرتر از مناطق سردسیر شروع میشود بنابراین فرصت کافی برای کاشت وجود دارد.

البته نکته مهمی که در مناطق گرمسیر وجود دارد توجه به این نکته است که بهتر است تحت گرمای شدید تابستان کشت زعفران انجام نشود. به دلیل کاهش رطوبت پیاز امکان کاهش عملکرد وجود دارد.

بنابراین وقت کاشت زعفران در مناطق گرمسیر مانند اصفهان، شیراز، کرج و تهران طولانی تر است اما نباید کشت را به تعویق انداخت. در بعضی از مناطق گرمسیر که رطوبت خیلی بالایی دارند مثل خوزستان بهتر است تا حد ممکن مراحل کشت تا گلدهی در گلخانه سپری شود.

نحوه کاشت زعفران در گلدان را در مقالات دیگر ما بخوانید.

چه فصلی برای کاشت زعفران مناسبه

نکته مهم در انتخاب موقع کاشت زعفران

یکی از نکات مهم پیش از کشت آماده سازی و تغذیه زمین به وسیله کوددامی پوسیده می باشد. بنابراین باید پیش از انتخاب زمان کاشت به به این نکته توجه کنید که از چه زمانی باید شروع به آماده سازی زمین کنید. اگر قرار باشد پوساندن کود دامی را خودتان در مزرعه انجام دهید باید سریع تر اقدام به فراهم کردن شرایط اینکار کنید. زمان کود دهی زعفران برای اولین بار بعد از کشت بسیار در گلدهی موثر است بنابراین در انتخاب بهترین زمان کاشت زعفران حتما به این نکات توجه نمایید.

پیاز ها را انباری نکنید!

بسیار مهم است که فاصله زمانی بین خارج کردن پیاز زعفران تا انتقال و کاشت آنها در زمین طولانی نشود. درصورتی که بعد از درآوردن پیاز ها به انباری منتقل شوند و مدت زمان زیادی در انباری بمانند علاوه بر آنکه تحت تاثیر گرمای حاصل از انباشته شدن و رطوبت پیاز‌ها مکان مناسبی برای رشد انواع بیماری ها و قارچ به وجود می آورد. رطوبت خارج شده از پیاز ها و قرار گرفتن تحت دمای بالا موجب کاهش قدرت جوانه زنی پیاز ها می شود.

اگر شرایط کشت مهیا نیست و مجبور به انباری کردن پیازها هستید حتما آنها را از گونی ها خارج کنید و روی زمین زمین به طور کامل پخش نمایید. ارتفاع پیازهای پخش شده نباید به قدری باشد که بین آنها گرما ایجاد شود. محیط انبار را خنک نگه دارید و حتما شرایط انبارداری را از جانب نبود آفت و جوندگان رعایت کنید تا وقت کاشت زعفران با پیازهای بیمار مواجه نشوید. شرایط انبار به هیچ عنوان نباید به حدی گرم شود که رطوبت از پیازها خارج شود یا به اصطلاح عرق کنند.

زمان جا‌بجایی پیاز زعفران

پیاز زعفران هر 5 تا 7 سال باید از زمین بیرون آورده شود و به زمین دیگری انتقال داده شود اگر هدفتکثیر پیاز زعفران باشد، زمان جا بجایی پیازها سه سال پس از کشت می باشد. نکته حائز اهمیت آن است که از هر روش کاشت زعفران که استفاده می کنید باید زمانبندی مناسبی داشته باشید تا در فصل جابجایی پیاز زعفران و انتقال آن به زمین جدید با مشکل مواجه نشوید.

 

زمان کاشت پیاز زعفران
✅مناطق سردسیر   پیش از بارش پاییزه
✅مناطق گرمسیر از خرداد تا شهریور ماه
✅ زمان جا‌به‌جایی پیاز  خرداد و تیر

 

درآخر :

موفقیت در کشت زعفران با رعایت همین نکات به ظاهر ساده اما کاربردی باعث می شود درآمد کشت زعفران و سود حاصل از این کسب و کار را افزایش دهید. برای اینکار می توانید از خدمات مشاوره کشت زعفران دهکده موفقیت کمک بگیرید.

  دیدگاه های شما

 1. ناصره گفت:

  وقت بخیر، الان زمینم برای کشت زعفرون آماده نیست، میتونم بکارم بعدش کود حیوانی بدم؟

 2. صادق گفت:

  سلام فصل کاشت زعفران کی تو استان چهار محال بختیاری هم تیر ماه هست؟

 3. آریا گفت:

  سلام ممنون از مطلب خوبتون! ایزه جنوب کشور تیرماه زعفران بکاریم بهتره یا شهریور؟

  • علیرضا صادقی زاده گفت:

   سلام ممنون از نگاهتون. ممکنه کشت انجام بدین اما اوایل مهر به بعد. دوره آموزش کشت زعفران رو شرکت کنید قبل از کاشت

 4. hamed گفت:

  سلام در خوزستان ایزه جنوب کشور مهرماه زمان خوبی برای کشت زعفرون هست؟

 5. ثریا گفت:

  سلام ما توی شیراز زندگی میکنیم. زمینی که داریم اطراف شهره قبلا توش درخت بوده ولی آفت زد و همش از بین رفت الان درختا بیشترشون بریده شدن و فقط چند تا مونده. داریم آماده سازی زمین رو انجام میدیمم و حالا میخوام بدوم زمان کاشت زعفران در شیراز چه موقع هست که اقدامات لازم رو انجام بدیم؟

 6. کرامت گفت:

  سلام پیاز زعفران را تبریز الان بهتره بکارم یا شهریور؟

 7. بیلاقان گفت:

  سلالم تو بیلاقان میشه زعفرون کاشت؟ چه زمانی اینجا بکارم اب و هواش تابستون خنکه. زمستون سرده

 8. امید گفت:

  سلام زمان کاشت زعفران در دشت ساوه کی مناسبه الان هوا بیش از حد گرم شده شهریور بکارم خوبه؟ منطقه ما زعفرون نکاشتن تا حالا

 9. amin گفت:

  سلام من میخوام 2 هکتار کشت زعفران انجام بدم در زنجان الان وقت خوبیه

 10. mahtab گفت:

  سلام خوبین من شهریور ماهو واسه کشت زعفرون انتخاب کردم. چون منطقه ما خیلی گرمه بیش از اون چه که بشه تحمل کرد الان 45 درجه شده دما امکان داره اون موقع بکارم گل بده؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما با توجه به موضوعی که در میان صحبتتون متوجه اش شدم و دمای بالای منطقه اتون لطفا حتما پیش از اقدام برای کشت با مشاوران ما تماس بگیرید تا مطمئن شید که امکان کاشت در منطقه شما وجود دارد.

 11. aliagha گفت:

  خیلی مخلصم میگن شهریور زعفرون بکاری احتمال گلدهی اون سال بیشتره تا اینکه تیر بکاری راست میگن؟؟

 12. مرتضی محب گفت:

  سلام آقا مگه فصل کاشت زعفران پاییز نیست؟ چجوری میشه شما میگی تابستون من نفهمیدم

 13. ناظر گفت:

  سلام پیازم پارسال کنه زده بود الا کنه کش بدم یا با اولین اب

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما از پارسال تا به الان هیچ کاری نکردین؟ پیازها رو از پارسال تا به الان چک کردین ؟ سالم هستند؟

 14. لیلا گفت:

  سلام من تیر ماه زمینمو واسه زعفرون اماده کنم کی میتونم کشت کنم. هیچ کاری نکردم تا الان

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما لطفا سریعتر برای مشاوره با کارشناس دهکده تماس بگیرید راهنماییتون میکنن

 15. بهرنگ گفت:

  سلام من نرسیدم زمینمو اماده کنم الان اگه شروع کنم به کاراش یماه دیگه میشه بکارم. پیازو اون موقع بکارم امسال زعفرون میده. چقدر میده

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما بله تا شهریور فرصت کشت هست اما بهتره برای آماده سازی عجله کنید حتما پیش از کشت از آزمایش خاک استفاده کنید تا ببینید میتونید توی اون منطقه زعفران کشت کنید یا خیر

 16. ناشناس گفت:

  سلام من یک ماه پیش کشت کردم درگرگان ومیخوام ببینم موفق به برداشت میشم اگه خدابخوادبشم میخوام گسترش بدم مزرعه خودمو

  • پشتیبان دهکده موفقیت گفت:

   درود بر شما اگر خاک مناسبي ا لحاظ زهکشی داشته باشید بله قطعا کشت موفقیت آمیز خواهید داشت

 17. محمد مهدی گفت:

  سلام وقت بخیر به نظر شما بهترین زمان کی هست برای شروع و آماده سازی کاشت؟ ممنون میشم راهنماییی کنید من توی منطقه سردسیر تبریز میخوام کشت کنم

 18. فراز گفت:

  تبریز اول شهریور

 19. ابراهیم حمیدی گفت:

  ببخشید مااهوازمیشینیم من اولین سال میخوام زعفران بکارم اول خواستم ببینم میشه بکارم واگه میشه چه موقه زمان مناسبی هستش باتوجه به هوای گرم اهواز وبه چه صورتی بکارم وازکجاپیازچه زعفران تهیه کنم ممنون میشم اگر پاسخ بدین

 20. جواد گفت:

  سلام تو مهر هم میشه کاشت،تو اب و هوای استان مرکزی

  • دهکده موفقیت گفت:

   درود بر شما بله میتونید کشت کنید، در هر صورت کاشتنش بهتر از نکاشتنش هست، به این دلیل که پیاز شما در سال اول وارد تنش میشه و در صورتی که امسال کشت کنید تنش پیاز گرفته میشه و سال آینده محصول خواهید داشت، در صودتی که کشت رو به سال دیگه منتقل کنید تنش به سال بعد منتقل میشه

 21. قربانی گفت:

  سلام خسته نباشید من اواسط مرداد پیازدرجه یک زعفران خریدم ولی به دلایلی نتونستم کشتشون کنم وتوی کارتن توانباری بوده تاالان که۲۶ مهره امروز دیدم پیازهاهرکدومشون سه چهارتاجوانه ۳سانتی زدن خیلی هم شاداب.سوالم اینه که تافرداپس فردا که هنوزبارش پاییزی شروع نشده میشه بکارمشون ؟اگه میشه درچه عمقی جوانه ها کاملا زیرخاک برن؟ زیاددیرنیست براکشت؟اگه همینجوری هم بمونن ضایع میشن درسته؟

  • دهکده موفقیت گفت:

   درود میتونید کشت کنید اما دقت کنید طوری قرارشون بدین که تیج_جوانه پیاز ها رو به بالا قرار بگیره، عمق کشت ۱۵ سانت باشه، اگر بمونن خراب میشه

 22. نادر گفت:

  با سلام ممنون از راهنمایی تون ، پس زمین رو آماده کنم ، کی باید بیام پیاز زعفران ببرم ، استان همدان شهرستان نهاوند

  • علی رضا صادقی زاده گفت:

   درود برشما برای تهیه میاز با قیمت ۱۴۰۲ میتونید الان پیش خرید داشته باشید و در تابستان ۱۴۰۳ تحویل بگیرید، و یا در اول تیرماه ۱۴۰۳ اقدام به خرید کنید و با قیمت سال آینده پرداخت داشته باشید

 23. متین گفت:

  سلام خسته نباشید . ببخشید من استان کردستان هستم میتونم الان زعفران کشت کنم ؟

  • علی رضا صادقی زاده گفت:

   درود بر شما فصل کاشت از تیر تا شهریور است از الان میتونید اقدامات آماه سازی رو انجام بدید اگر قصد شروع دارید میتونید با کارشناس دهکده صحبت کنید 09302999768

 24. اسما گفت:

  سلام من نزدیک دوکیلو پیاز زعفرون دارم فراموش کردم تو پلاستیک جوانه زدن و تازه میشه الان تو گلدون بکارم ممنون

 25. ایمان امینی گفت:

  سلام خسته نباشید من چهارمحال بختیاری هستم چند سال زعفران کشت کردیم الان می‌خوام جا به جا کنم میتونم اردیبهشت جا به جا کنم

  • علی رضا صادقی زاده گفت:

   درود برشما تیرماه انجام بدین، از الان زمین جدید زعفران رو اماده کنید.

 26. رضا گفت:

  سلام. در استان کرمان شهرستان بم میشه زعفران کاشت.اگه میشه چه زمانی

  • علی رضا صادقی زاده گفت:

   درود باید میانگین بارش سال گذشته، و حداکثر و حداقل دمای سال گذشته رو بررسی کنید، و ازمون خاک هم تهیه کنید!

 27. احسان گفت:

  سلام .نحوه آماده سازی زمین به چه صورته

  • علی رضا صادقی زاده گفت:

   درود لطفا از مقاله آموزش کشت زعفران ما استفاده کنید