مقالات   >   مناسب ترین زمان برای کاشت زعفران کیه؟

مناسب ترین زمان برای کاشت زعفران کیه؟

مناسب ترین زمان کاشت زعفران

زعفران از گیاهان بومی ایران است که چند وقتی است کشت آن رونق پیدا کرده است. اما باید بدانیم کشت خارج از اصول هر گیاهی از جمله زعفران میزان سوددهی آن گیاه را کاهش داده و بعضا خسارت هایی را نیز به بار می آورد.

اولین اصل در احداث مزرعه زعفران انتخاب زمان مناسب کشت است. بهترین زمان کشت زعفران فصلی است که پیاز زعفران دچار کمترین استرس شود. در این مقاله به طور کامل بررسی میکنیم.

مناسب ترین زمان کاشت زعفران چه موقع است؟

زمان مناسب برای انتقال هر گیاهی دوره ی از زندگی آن است که در خواب قرار دارد. عموما گیاهان در زمستان در خواب قرار دارند و با رسیدن بهار شروع به رشد می کنند. اما چرخه ی زندگی زعفران با سایر گیاهان متفاوت است.

خواب گیاه زعفران از دو بخش خواب حقیقی و خواب ظاهری تشکیل شده است در اردیبهشت ماه خواب حقیقی خود را شروع می کند این بخش تا مرداد ماه ادامه دارد بخش دوم و خواب ظاهری از مرداد ماه آغاز شده و تا مهرماه ادامه پیدا می کند.

و بنابراین بهترین زمان برای کشت زعفران از اواخر اردیبهشت ماه شروع شده تا پایان خواب ظاهری ادامه پیدا میکند.

کشت در این زمان کمتری استرس را به پیاز زعفران منتقل میکند. البته در شهریور و مهر نیز می توان با رعایت اصول کشت و مراقبت های لازم کشت موفقی داشت.

زمان کشت زعفران در مناطق سردسیر

زمان مناسب کشت زعفران در مناطق سردسیر

در مناطق سردسیر به دلیل سرد شدن زودتر هوا و بارش های پاییزه دوره ی رشدی پیاز زعفران زودتر شروع می شود و عموما در شهریور ماه که بارندگی ها آغاز شده و هوا رو به سردی می رود پیاز نیز از خواب بیدار شده و شروع به فعالیت می کند.

بنابراین مهلت زمان کاشت پیاز زعفران  در مناطق سردسیر زودتر به پایان می رسد و زعفرانکارانی که قصد کشت در مناطق سردسیر را دارند باید زودتر و پیش از آغاز بارندگی ها اقدام به کشت نمایند در صورت افزایش رطوبت خاک در اثر بارندگی ها امکان ایجاد کنه و قارچ پیاز زعفران افزایش می یابد.

بهترین زمان کشت زعفران در مناطق سردسیر مانند همدان، کرمانشاه، کردستان، ارومیه و اردبیل پیش از شروع بارش های پاییزه می باشد.

فصل کشت پیاز زعفران در منطقه گرمسیر

زمان کاشت زعفران در مناطق گرمسیر

برعکس مناطق سردسیر در مناطق گرمسیر هوا دیرتر گرم شده و شرایط برای رشد گیاه زعفران دیرتر مهیا می گردد. در مناطق گرمسیر دوره رشد کوتاهتر است و دیرتر از مناطق سردسیر شروع میشود بنابراین فرصت کافی برای کاشت وجود دارد.

البته نکته مهمی که در مناطق گرمسیر وجود دارد توجه به این نکته است که بهتر است تحت گرمای شدید تابستان کشت زعفران انجام شود. به دلیل کاهش رطوبت پیاز امکان کاهش عملکرد وجود دارد.

بنابراین زمان کاشت زعفران در مناطق گرمسیر مانند اصفهان، شیراز، کرج و تهران طولانی تر است اما نباید کشت را به تعویق انداخت.

پیاز ها را انباری نکنید!

بسیار مهم است که فاصله زمانی بین خارج کردن پیاز ها تا انتقال و کاشت آنها در زمین طولانی نشود. درصورتی که بعد از درآوردن پیاز ها به انباری منتقل شوند و مدت زمان زیادی در انباری بمانند علاوه بر آنکه تحت تاثیر گرمای خارج از انباشته شدن و رطوبت پیاز ها مکان مناسبی برای رشد انواع بیماری ها و قارچ به وجود می آورد. رطوبت خارج شده از پیاز ها و قرار گرفتن تحت دمای بالا موجب کاهش قدرت جوانه زنی پیاز ها می شود.

اگر شرایط کشت مهیا نیست و مجبور به انباری کردن پیازها هستید حتما آنها را از گونی ها خارج کنید و روی زمین زمین به طور کامل پخش نمایید. ارتفاع پیازهای پخش شده نباید به قدری باشد که بین آنها گرما ایجاد شود. حتما شرایط انبارداری را رعایت کنید و محیط انبار را خنک نگه دارید.

درآخر :

موفقیت در کشت زعفران با رعایت همین نکات به ظاهر ساده اما کاربردی باعث می شود سود حاصل از این کسب و کار را افزایش دهید. برای اینکار می توانید از خدمات مشاوره کشت زعفران دهکده موفقیت کمک بگیرید.

    دیدگاه های شما

  1. profile avatar ناصره گفت:

    وقت بخیر، الان زمینم برای کشت زعفرون آماده نیست، میتونم بکارم بعدش کود حیوانی بدم؟

  2. profile avatar صادق گفت:

    سلام فصل کاشت زعفران کی تو استان چهار محال بختیاری هم تیر ماه هست؟