۰۹۳۰۲۹۹۹۷۶۸-٠٢٦٩١٣٠١٣٥٠دهکده موفقیت گشتا

برنامه کودی زعفران/کوددامی وآمونیوم فسفات

همونطور که می دانید گیاه پرسود زعفران به عنوان یک محصول چند ساله رشد می‌‌کند. بنابراین برای دستیابی به تولید و سودآوری بالا در واحد سطح، حفظ باروری طولانی مدت خاک ضروری است و چند مرحله کوددهی برای تقویت زمین و پیاز زعفران نیاز است.

قبل از مصرف هر کود یا سمی برای مزرعه، لازمه که اطلاعاتی در مورد تاثیری که آن کود یا سم بر روی گیاه و خاک میگذاره مطلع باشیم. کودهاي شیمیایی پرمصرف ترین کودهاي موجود در مزارع زعفران میباشند و مصرف بی رویه آنها میتواند خطرات جدي را براي آب و خاك مناطق کشت ایجاد کند، اما حذف کامل کودهاي شیمیایی آثار منفی جبران ناپذیري را بر عملکرد سالهاي آتی در پی خواهد داشت.

 به همین علت برای اینکه بتوانید مدیریت کودی خوبی برای مزرعه خود داشته باشید ما در دهکده در سری مقالات برنامه کودی زعفران اطلاعات جامع و کامل در مورد هر کود شیمیایی مورد نیاز برای زعفران، مزایای استفاده از آن کود، زمان استفاده از آن و مقدار مورد نیاز برای کشت زعفران را در اختیار شما قرار می دهیم.

توجه!! 

برنامه ی کودی  برای هر زمین زعفران با توجه به مقدار عناصر موجود در آن زمین متفاوت است. برای اینکه بدانیم چه مقدار کود در مزرعه مان استفادی کنیم بهتر است در ابتدا آزمایش خاک انجام دهیم.

 کود هایی که قبل از کشت زعفران داده می شود

در اولین مقاله از سری مقالات برنامه کودی زعفران به اولین کودی که نیاز هست به زمین داده شود می پردازیم. دو کودی که عموما قبل از کشت به زمین زعفران اضافه می شود، آمونیوم فسفات و کود دامی می باشد. 

  کود دامی   

در ایران بسته به وضعیت حاصلخیزی زمین، کشاورزان بین 20 تا 80 تن کود دامی پوسیده، در هر سال، به هر هکتار زمین کشت زعفران اضافه می کنند. کود دامی پوسیده علاوه بر تامین مواد غذایی مورد نیاز گیاه زعفران، با نگهداری آب، خطر ایجاد تنش خشکی برای پیاز زعفران را کاهش می دهد.

فواید مصرف کود حیوانی برای زمین زعفران

 1. مقاومت گیاه زعفران در برابر یخ زدگی زمستان بیشتر می شود.
 2. سبب حفظ رطوبت خاک می شود بنابراین گیاه در خشک سالی مقاوم تر خواهد شد.
 3. پیاز زعفران از گرما در تابستان صدمه کمتری می بیند.
کشاورزان عموما 20تا80تن کود دامی پوسیده به زمین زعفران اضافه می کنند.
کشاورزان عموما 20تا80تن کود دامی پوسیده به زمین زعفران اضافه می کنند.

یکی دیگر از کودهایی که در برنامه ی کودی گیاه زعفران قرار دارد کود آمونیوم فسفات می باشد.

 کود آمونیوم فسفات چیست؟

یکی از انواع کودهای فسفاته که دارای  ازت هست ومنبع عالی فسفر P و نیتروژن N برای تغذیه گیاه است. این کود بسیار حلال است بنابراین به سرعت در خاک حل می شود تا فسفات و آمونیوم در اختیار ریشه گیاهان قرار بدهد. عموما دارای 46درصد فسفرو 18درصد نیتروژن هستند.

 چرا باید از کود آمونیوم فسفات استفاده کنیم؟

به دلیل دارا بودن دو عنصر ضروری نیتروژن و فسفر که نقش مهمی در رشد و باروری پیاز زعفران دارد و استفاده از آن برای اغلب خاک ها مناسب می باشد.

فسفر نقش بسزایی در سیستم ریشه دهی زعفران دارد و در انتقال انرژی در گیاه و گلدهی زعفران بسیار ضروری است.

نیتروژن مهم ترین عنصر در افزایش عملکرد گل و پیاز زعفران است و کمبود آن عملکرد زعفران را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع کود افزایش گلدهی زعفران، نیتروژن است.

استفاده از کود فسفات آمونیم نقش موثری در افزایش رشد رویشی پیاز زعفران و بالا بردن بهره‌ وری گیاه دارد. به همین علت ضروری است که قبل از کشت در اختیار گیاه قرار بگیرد.

 برخی از مزایای استفاده از کود فسفات

 • یکسان بودن شکوفه ها در فصل گلدهی، افزایش مقاومت در برابر سرما و افزایش میزان محصول زراعی و باغی است.
 • پایداری ازت موجود در کود آمونیوم فسفات باعث جذب تدریجی آن توسط ریشه پیاز می شود و در نتیجه سرسبزی بیشتر و افزایش عملکرد و زودرسی محصول بهره های دیگر استفاده از این‌ کود است.
 • فسفر یکی از عناصر ضروری مورد نیاز هر گیاهی است که تقریبا در آب بدون حرکت است بنابراین مشکل شسته شدن با آب را ندارد و همیشه در دسترس ریشه است. پیاز زعفران برای جذب فسفر نیاز به ریشه ای سالم دارد البته pH خاک بر جذب این عنصر تاثیر گذار است.
 • کمبود فسفر موجب کاهش برگ و کوچکی برگ در پیاز زعفران میشود و در درختچه زرشک رشد شاخه ها از رشد ریشه بیشتر خواهد بود.
 • با اضافه کردن این کود به خاک مواد ریز مغذی بهینه تامین میشود، یا به عبارتی مواد مغذی موجود در خاک برای جذب بهتر به ریشه گیاه فراهم و آماده تر از قبل میشود (کنترل اسیدیته خاک).
 • این ماده به صورت همگن (یکسان در نقاط مختلف) روی خاک استفاده می شود و در صورتی که کمبود شدید عنصر فسفر در گیاه‌ مشاهده شود، در نزدیکی ریشه استفاده میشود تا کمبود این عنصر، قبل از مرگ گیاه به سرعت جبران شود.
در کود دهی اولیه به همراه کود حیوانی پوسیده 100 کیلوگرم در هکتار
در کود دهی اولیه مزرعه زعفران به همراه کود حیوانی پوسیده 100 کیلوگرم در هکتاراستفاده می شود.

چه موقع فسفات آمونیوم استفاده کنیم؟

کود فسفات آمونیوم در فصل پاییز و بهار استفاده میشود. در پاییز در هنگام کاشت و در بهار هنگام جوانه زنی و یا قبل از جوانه زنی مورد استفاده قرار می گیرد. و برای زعفران بهتر است که در بهار و قبل از کشت استفاده شود.

برای مزرعه زعفران چه مقدار آمونیوم فسفات استفاده کنیم؟

میزان دقیق مصرف کود فسفات تنها باآزمایش خاک مشخص میشود و عوامل زیادی چون: ph خاک، کمبود یا بیش بود این عنصر، میزان حاصل خیزی خاک در تجویز مقدار این کود موثر است. اما به طور کلی در کود دهی اولیه به همراه کود حیوانی پوسیده 100 کیلوگرم در هکتار با صلاح دید کارشناس مزرعه از این کود استفاده میشود.

برای مشاوره با کارشناسان از راه های ارتباطی ما استفاده کنید: تماس   واتس اپ

      هشدار!!  

 • از برخورد این ماده با ریشه و بذر گیاه باید به طور جدی خودداری کرد چرا که می‌تواند خاصیت فرّار ایجاد کند، در این صورت گیاه دچار عدم رشد و باروری می شود.
 • در مصرف کود فسفات آمونیوم باید بسیار دقت کرد چرا که می‌تواند ph خاک را افزایش دهد.
 • اگر رنگ های متفاوتی از کود را در بازار دیدید تعجب نکنید رنگ های مختلف می تواند ناشی از تفاوت میزان عناصر آمونیوم و فسفر موجود در کود باشد.
 • برای نگهداری کود از بسته بودن کیسه اطمینان حاصل کنید دمای محیط را کنترل کنید تا رطوبتی به کود نرسد.

   ختم کلام

باز هم تاکید می کنیم برای استفاده از کود بهتر است آزمون خاک انجام شود و براساس آن عناصر غذایی مورد نیاز به خاک اضافه و از صرف هزینه های بی فایده جلوگیری شود.  کشاورزان باید به این نکته دقت کنند که استفاده از کود ازته می تواند باعث کاهش عملکرد زعفران شود، پس در استفاده از آن افراط نکنند.

و نکته ی اخر: برای سودآوری بهتر فقط کوددهی کافی نیست قبل از آن لازمه که با روش های کاشت و خود گیاه به خوبی آشنایی داشته باشیم. به همن منظور دهکده موفقیت دوره های تخصصی کشت زعفران را رایگان در اختیار شما قرار داده.

شما چه کودی به مزرعه زعفرانتون میدید؟بهمون بگید تاباهم بررسیش کنیم.

نظر دهید

پاسخ دهید

دهکده موفقیت گشتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
باز کردن چت
واتس اَپ دهکده
میتونیم کمکتون کنیم؟