۰۹۳۰۲۹۹۹۷۶۸-٠٢٦٩١٣٠١٣٥٠دهکده موفقیت گشتا

برنامه کود دهی زعفران

همونطور که می دانید گیاه پرسود زعفران به عنوان یک محصول چند ساله رشد می‌‌کند. بنابراین برای دستیابی به تولید و سودآوری بالا در واحد سطح، حفظ باروری طولانی مدت خاک ضروری است و چند مرحله کود دهی زعفران برای تقویت زمین و پیاز زعفران نیاز است.

قبل از مصرف هر کود برای مزرعه زعفران، لازمه که اطلاعاتی در مورد تاثیری که آن کود یا سم بر روی گیاه و خاک میگذاره مطلع باشیم. کودهای شیمیایی پرمصرف ترین کودهای موجود در مزارع زعفران میباشند و مصرف بی رویه آنها میتواند خطرات جدي را براي آب و خاك مناطق کشت ایجاد کند، اما حذف کامل کودهاي شیمیایی آثار منفی جبران ناپذیري را بر عملکرد سالهاي آتی در پی خواهد داشت.

 به همین علت برای اینکه بتوانید مدیریت تغذیه ای خوبی برای مزرعه زعفران خود داشته باشید ما در دهکده در مقاله برنامه کود دهی زعفران اطلاعات جامع و کامل در مورد هر کود شیمیایی مورد نیاز برای زعفران، مزایای استفاده از آن کود، زمان استفاده از آن و مقدار مورد نیاز برای کشت زعفران را در اختیار شما قرار می دهیم. 

توجه!! 

برنامه ی کودی  برای هر زمین زعفران با توجه به مقدار عناصر موجود در آن زمین متفاوت است. برای اینکه بدانیم چه مقدار کود در مزرعه مان استفادی کنیم بهتر است در ابتدا آزمایش خاک انجام دهیم.

 کود هایی که قبل از کشت زعفران داده می شود

اولین کود زعفران، قبل از کشت در زمین به آن داده می شود. دو کودی که عموما قبل از کشت به زمین زعفران اضافه می شود، آمونیوم فسفات و کود دامی می باشد. 

  کود دامی برای تغذیه زعفران  

در ایران بسته به وضعیت حاصلخیزی زمین، کشاورزان بین 20 تا 80 تن کود دامی پوسیده، در هر سال، به هر هکتار زمین کشت زعفران اضافه می کنند. کود دامی پوسیده علاوه بر تامین مواد غذایی مورد نیاز گیاه زعفران، با نگهداری آب، خطر ایجاد تنش خشکی برای پیاز زعفران را کاهش می دهد.

فواید مصرف کود دامی برای زمین زعفران

 1. مقاومت گیاه زعفران در برابر یخ زدگی زمستان بیشتر می شود.
 2. سبب حفظ رطوبت خاک می شود بنابراین گیاه در خشک سالی مقاوم تر خواهد شد.
 3. پیاز زعفران از گرما در تابستان صدمه کمتری می بیند.
 دلیل استفاده از کود دامی پوسیده برای زعفران رو میدونی؟

بهترین کود حیوانی و تأثیرات آن بر زعفران

بهترین کود زعفران
کشاورزان عموما 20تا80تن کود دامی پوسیده به زمین زعفران اضافه می کنند.

یکی دیگر از کودهایی که در برنامه ی کود زعفران قرار دارد کود آمونیوم فسفات می باشد.

کود آمونیوم فسفات برای زعفران

یکی از انواع کودهای فسفاته که دارای  ازت هست ومنبع عالی فسفر P و نیتروژن N برای تغذیه گیاه است. این کود بسیار حلال است بنابراین به سرعت در خاک حل می شود تا فسفات و آمونیوم در اختیار ریشه گیاهان قرار بدهد. عموما دارای 46درصد فسفرو 18درصد نیتروژن هستند.

 چرا باید از کود آمونیوم فسفات برای تغذیه زعفران استفاده کنیم؟

استفاده از آمونیوم فسفات به عنوان کود زعفران به دلیل دارا بودن دو عنصر ضروری نیتروژن و فسفر که نقش مهمی در رشد و باروری پیاز زعفران دارد اهمیت دارد.  استفاده از آن برای اغلب خاک ها مناسب می باشد.

فسفر نقش بسزایی در سیستم ریشه دهی زعفران دارد و در انتقال انرژی در گیاه و گلدهی زعفران بسیار ضروری است.

نیتروژن مهم ترین عنصر در افزایش عملکرد گل و پیاز زعفران است و کمبود آن عملکرد زعفران را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع کود افزایش گلدهی زعفران، نیتروژن است.

استفاده از کود فسفات آمونیم نقش موثری در افزایش رشد رویشی پیاز زعفران و بالا بردن بهره‌ وری گیاه دارد. به همین علت ضروری است که قبل از کشت در اختیار گیاه قرار بگیرد.

 برخی از مزایای استفاده از کود فسفات برای مزارع زعفران

 • یکسان بودن شکوفه ها در فصل گلدهی، افزایش مقاومت در برابر سرما و افزایش میزان محصول زراعی و باغی است.
 • پایداری ازت موجود در کود آمونیوم فسفات باعث جذب تدریجی آن توسط ریشه پیاز زعفران می شود و در نتیجه سرسبزی بیشتر و افزایش عملکرد و زودرسی محصول بهره های دیگر استفاده از این‌ کود است.
 • فسفر یکی از عناصر ضروری مورد نیاز هر گیاهی است که تقریبا در آب بدون حرکت است بنابراین مشکل شسته شدن با آب را ندارد و همیشه در دسترس ریشه است. پیاز زعفران برای جذب فسفر نیاز به ریشه ای سالم دارد البته pH خاک بر جذب این عنصر تاثیر گذار است.
 • کمبود فسفر موجب کاهش برگ و کوچکی برگ در پیاز زعفران میشود و در درختچه زرشک رشد شاخه ها از رشد ریشه بیشتر خواهد بود.
 • با اضافه کردن این کود به خاک مواد ریز مغذی بهینه تامین میشود، یا به عبارتی مواد مغذی موجود در خاک برای جذب بهتر به ریشه گیاه فراهم و آماده تر از قبل میشود (کنترل اسیدیته خاک).
 • این ماده به صورت همگن (یکسان در نقاط مختلف) روی خاک استفاده می شود و در صورتی که کمبود شدید عنصر فسفر در گیاه‌ مشاهده شود، در نزدیکی ریشه استفاده میشود تا کمبود این عنصر، قبل از مرگ گیاه به سرعت جبران شود.
در کود دهی اولیه به همراه کود حیوانی پوسیده 100 کیلوگرم در هکتار
در کود دهی اولیه مزرعه زعفران به همراه کود حیوانی پوسیده 100 کیلوگرم در هکتاراستفاده می شود.

چه موقع از کود فسفات آمونیوم استفاده کنیم؟

کود فسفات آمونیوم در فصل پاییز و بهار استفاده میشود. در پاییز در هنگام کاشت و در بهار هنگام جوانه زنی و یا قبل از جوانه زنی مورد استفاده قرار می گیرد. و برای زعفران بهتر است که در بهار و قبل از کشت استفاده شود.

برای مزرعه زعفران چه مقدار آمونیوم فسفات استفاده کنیم؟

میزان دقیق مصرف کود فسفات در مزارع زعفران تنها باآزمایش خاک مشخص میشود و عوامل زیادی چون: ph خاک، کمبود یا بیش بود این عنصر، میزان حاصل خیزی خاک در تجویز مقدار این کود موثر است. اما به طور کلی در کود دهی اولیه به همراه کود حیوانی پوسیده 100 کیلوگرم در هکتار با صلاح دید کارشناس مزرعه از این کود استفاده میشود.

برای مشاوره با کارشناسان از راه های ارتباطی ما استفاده کنید: تماس   واتس اپ

      هشدار!!  

 • از برخورد این ماده با ریشه و بذر گیاه باید به طور جدی خودداری کرد چرا که می‌تواند خاصیت فرّار ایجاد کند، در این صورت گیاه دچار عدم رشد و باروری می شود.
 • در مصرف کود فسفات آمونیوم باید بسیار دقت کرد چرا که می‌تواند ph خاک را افزایش دهد.
 • اگر رنگ های متفاوتی از کود را در بازار دیدید تعجب نکنید رنگ های مختلف می تواند ناشی از تفاوت میزان عناصر آمونیوم و فسفر موجود در کود باشد.
 • برای نگهداری کود از بسته بودن کیسه اطمینان حاصل کنید دمای محیط را کنترل کنید تا رطوبتی به کود نرسد.

 کود بعد از کشت زعفران

 پتاس

یکی از کود هایی که بعد از کشت زعفران به زمین داده می شود کود پتاس است. پتاس و فسفر از جمله عناصر هستند که وجود آنها در خاک برای پیاز زعفران ضروری می باشد.

مصرف این کود حتما باید با بررسی آزمایش خاک همراه باشد. این کود درصورت نیاز می تواند به صورت سرک روی سطح خاک پاشیده می شود. از مصرف آن بدون تشخیص مشاوران خود داری کنید.

مقدار مصرف آن کاملا بستگی به آزمایش خاک و کمبود این عنصر دارد.

 نقش پتاسیم در زعفران

 • افزایش عمر انبارداری محصول و بنه
 • افزایش فعالیت ریزوبیوم ازت
 • افزایش مقاومت پیاز در مقابل بیماری ها و آفات
 • افزایش مقاومت بنه در برابر کم آبی و سرمازدگی
 • افزایش تحمل گیاه نسبت به شوری و کمبود رطوبت
 • کنترل شدت نور و تشدید عمل فتوسنتز
 • افزایش راندمان آب آبیاری
 • افزایش ماندگاری خاصیت کودهای ازته
 • کاهش تجمع نیترات
 • تنشهای اقلیمی را به حداقل ممکن می رساند

کود های شیمیایی دارای پتاسیم

 • نیترات پتاسیم: بهتر است از این نوع کود به صورت نواری روی خاک استفاده شود.
 • کلرور پتاسیم: دارا بودن کلر زیاد این کود می تواند باعث مسمومیت در گیاهان شود. کود کلرور پتاسیم در طبیعت به میزان بیشتری وجود دارد. در زمین های معمولی بدون شوری به دلیل ارزانی از این کود بیشتر استفاده می شود.
 • سولفات پتاسیم:ترکیب اسید سولفوریک با کلرور پتاسیم باعث به وجود آمدن سولفات پتاسیم می شود که در این نوع کود، وجود سولفات باعث ایجاد مشکل در رشد گیاهان خواهد شد.

   ختم کلام

باز هم تاکید می کنیم برای استفاده از کود بهتر است آزمون خاک انجام شود و براساس آن عناصر غذایی مورد نیاز به خاک اضافه و از صرف هزینه های بی فایده جلوگیری شود.  کشاورزان باید به این نکته دقت کنند که استفاده از کود ازته می تواند باعث کاهش عملکرد زعفران شود، پس در استفاده از آن افراط نکنند.

و نکته ی اخر: برای سودآوری بهتر فقط کوددهی کافی نیست قبل از آن لازمه که با روش های کاشت و خود گیاه به خوبی آشنایی داشته باشیم. به همن منظور دهکده موفقیت دوره های تخصصی کشت زعفران را رایگان در اختیار شما قرار داده.

شما چه کودی به مزرعه زعفرانتون میدید؟بهمون بگید تاباهم بررسیش کنیم.

1 نظر
 1. تو مساحت کوچیکه چطور کود بدیم

پاسخ دهید

دهکده موفقیت گشتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
باز کردن چت
واتس اَپ دهکده
میتونیم کمکتون کنیم؟