اخبار زعفران ( خبرهای روز زعفران )   >   استاندار خراسان رضوی از خام فروشی زعفران می گوید!

استاندار خراسان رضوی از خام فروشی زعفران می گوید!

30 / تیر / 1401

به نقل از خبرگزاری موج :

یعقوبعلی نظری استاندار خراسان رضوی روز پنجشنبه در سخنانی عنوان کرد: در حال حاضر بخش عمده‌ای از زعفران این استان خام‌فروشی می‌شود که این چالش باید حل و فصل شود.

نظری این سخنان را در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی در محل اتاق بازرگانی مشهد ابراز کرد و ادامه داد: این در حالی است که زعفران مورد فرآوری قرار گرفته و محصولات زعفرانی دارای ارزش افزوده بالا از استان به سایر نقاط دنیا صادر شود.

استاندار خراسان رضوی همچنین تصریح کرد: با توجه به اینکه تصمیم‌گیری در این زمینه جنبه استانی دارد، نیازی به معطل ماندن برای تصمیم‌گیری از مرکز نداریم.

وی گفت: از دیگر مباحثی که در رفع مشکلات حوزه تولید زعفران بایستی مورد توجه قرار گیرد، تدوین بسته آموزشی برای تولیدکنندگان از سوی سازمان جهاد کشاورزی است تا با روش‌های نوین در تولید زعفران و فرآوری آن آشنا شوند.

استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: ضروری است در این بسته مسائل و مولفه‌های لازم در حوزه کشت زعفران مطرح شود، زیرا میزان برداشت محصول از سطح زیر کشت از این موضوع تاثیر می‌پذیرد.

نظری متذکر شد: زعفران کالایی استراتژیک برای استان خراسان رضوی است و باید بر موضوع افزایش برداشت این محصول از هر هکتار تمرکز کنیم و با توجه به اینکه خراسان بزرگ خاستگاه زعفران است، توجه به مسائل مرتبط با صنایع تبدیلی در این حوزه می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.

وی در درباره شهرک‌های صنفی افزود: موضوع شهرک‌های صنفی باید به گونه‌ای عنوان شود که به نام مجتمع‌های صنفی صنعتی و در نزدیکی شهر‌ها باشند. اگر با شهرداری مشکلی وجود داشته باشد، می‌توان راحت‌تر رایزنی کرد و موضوع محلی می‌شود.

استاندار همچنین با اشاره به موضوع شهرک صنعتی شماره ۵ مشهد که ظرفیتی جدید برای استقرار سرریز صنایع مشهد واقع در شرق آن است، بیان کرد: این شهرک هم ظرفیتی است که می‌توان بخشی از آن را به اصناف اختصاص داد. ما آمادگی همراهی با اصناف در خصوص استقرار آن‌ها در این شهرک را داریم.

نظری در بخش دیگری از این نشست با درخواست غلامحسین شافعی، رییس اتاق‌های بازرگانی ایران و خراسان رضوی در خصوص برگزاری جلسه‌ای ویژه به منظور بررسی مسائل و مشکلات حوزه زعفران استان و تصمیم گیری درباره این محصول موافقت کرد.

مطالب مرتبط