مقالات   >   تاریخچه کشت زعفران ایرانی/ریشه کلمه زعفران

تاریخچه کشت زعفران ایرانی/ریشه کلمه زعفران

ریشه کلمه زعفران به چه معناست

تاریخچه پیدایش زعفران

در مورد پیشینه گیاه زعفران نظریه های مختلف و متعددی وجود داره که در ادامه توضیح مختصری در مورد هر کدوم بهتون خواهم داد
عده ای از دانشمندان می گن: زعفران قدمتی بیش از ۳۰۰۰ سال داره. در ایران باستان در زمان مادها کشت زعفران انجام میشده.

 در عصر حکومت ساسانیان و هخامنشیان زعفران در صنایع مختلف مانند طب سنتی, صنایع غذایی که در علم آن زمان وجود داشته, وارد شده. هخامنشیان از زعفران در رایحه های مختلف, پختن شیرینی ها, نان هاو همچنین روغن هایی برای آرایش, بهره میبردن.
در سنگ نگاره های تخت جمشید تصاویری از دو خادم برای تقدیم عطر و بخور زعفران به داریوش کبیر در کاخ پرسپولیس، کنده کاری هایی انجام شده.
نظریه دیگری وجود داره که می گه در کتیبه هایی که در بین النهرین پیدا شده, اینطور نوشته شده که زعفران همزمان در یونان باستان, ایران و در بخش هایی از آسیای مرکزی کشت میشده و تنها مختص به ایران نیست. اما احداث اولین مزارع زعفران در ایران در هگمتانه یا همدان قدیم و در برخی از مناطق مازندران و کرمانشاه بوده.

دانشمندانی همچون ابوعلی سینا بخارایی و بسیاری از پزشکان ایرانی از زعفران در تولید ماسک های زیبایی استفاده می کردن. 
از دیر باز زعفران عنوان ماده شادی آور در جشن های مفرح استفاده می شده. وبه علت تقویت کننده هوش و حافظه در منابع طب و داروشناسی کهن ایرانی مورد استفاده قرار می گرفته.

اگر شما هم میخواین از این خواص زعفران بهره ببرین میتونین زعفران و کلی محصول باکیفیت رو از فروشگاه دهکده تهیه کنین.

بعد از حمله اعراب به ایران زعفران در مناطقی مانند بروجرد, اصفهان و خراسان نیز شهرت پیدا کرد. با حمله مغولان کشت زعفران در ایران به تدریج کم میشه و تا مرز انقراض نیز می رسه.

اما مردم ساکن در مناطق کوهستانی قائنات کم کم به کشت زعفران می پردازن و اینگونه استان خراسان به تدریج پایتخت تولید زعفران در ایران و جهان می‌شه.
پس از حمله اعراب به ایران در عصر ساسانیان عرب ها با زعفران آشنا شدن.

زعفران را از شهرهای کرمانشاه و همدان به کشور خود وارد نموده واستفاده های خوراکی و غیرخوراکی از زعفران می کردن. از محلول زعفران گاهی به عنوان استان برای درج علامت بازرگانی بر روی محموله های تجاری استفاده می شده .
در زمان قاجاریه توی کشور خودمون از زعفران در تهیه انواع نوشیدنی و دسرهابهره می بردن.

معادل فارسی دری واژه زعفران از کلمه زرپران گرفته شده

پیشینه زعفران در جهان

بعداز آن کم کم زعفران به اسپانیا رواج پیدا کرده و در حدود پنج قرن بعد زعفران به ناحیه ای از انگلستان به نامWalden, که امروزه به Walden saffron معروفه، گسترش یافت. در این‌نواحی از زعفران در تهیه جوهر و رنگ پارچه نیز از زعفران استفاده میشده.

با رواج بیماری هایی همچون مالیخولیا و جنون برای رفع آثار این بیماری ها و برای سردرد به عنوان مسکن و داروی تسکین دهنده درد از خواص زعفران استفاده میشده است.
خلاصه که(تاریخچه زعفران چه به صورت انحصاری و چه به صورت اشتراک با چند نقطه دیگر در قاره آسیا) ایران در مقام اولین تولیدکننده زعفران قرار داره(به افتخارش).

و تاریخچه زعفران در ایران قدمتی چند هزار ساله داره.

واسه همینه که دهکده موفقیت تلاش میکنه تا در حفظ ارزش میراث میهن عزیزمان زرپران پارسی با همکاری شما همکده ای ایرانی اقدام به گسترش این گنجینه کنه و دوره ی آموزشی کشت زعفران رو به صورت رایگان در اختیارتون قرارداده تاازش استفاده کنید و از صفر تا صد راه اندازی مزرعه برای کشت هم پشتتونه و حمایتتون می کنه.

ریشه کلمه زعفران

ریشه کلمه زعفران عربیه، و معادل فارسی دری واژه زعفران از کلمه زرپران گرفته شده.

زرپران به معنی گلی که همچون زر گرانبهاست.
نام علمی گیاه زعفران crocus sativvus هست، در زبان ترکی zefrun، معادل انگلیسی saffron، در زبان اسپانیائی azafràn، در زبان ایتاالیا zuffron و درزبان فرانسوی safrane تلفظ می‌شه.

نظرتون درباره ی ترویج کشت زرپران ایرانی چیه؟به نظرتون لازمه یا خیر؟

مشاوره رایگان تماس با ما/ واتش آپ دهکد

مطالب مرتبط