۰۹۳۰۲۹۹۹۷۶۸-٠٢٦٩١٣٠١٣٥٠ دهکده موفقیت گشتا

تاریخچه زعفران

تاریخچه زعفران

زعفران مانند هر گیاه دیگری از اندام ها و قسمتهای مختلفی تشکیل شده است. که از انتها به ابتدا به بررسی این اندام میپردازیم:
ریشه (root): قسمت اعظمی از تغذیه پیاز زعفران به عهده ریشه است. پیاز زعفران از طریق میشه مواد ریز مغذی و مواد آلی را از خاک جذب کرده و به واقع اندامهای گیاه می رساند هرچه. طول ریشه پیاز زعفران بزرگتر و بلند تر باشد پیاز مواد بیشتری را جذب کرده و به واسطه تغذیه بهتر از نظر وزن و اندازه درشت تر خواهد شد.
پیاز زعفران (crom): زعفران کاران از پیاز زعفران با عنوان “بنه” یاد می کند. طول پیاز زعفران ۳ تا ۵ سانتیمتر است و دارای پوشینه های قهوه ای جهت حفاظت پیاز زعفران می باشد پیاز زعفران عقیم است و از پیاز مادر پیاز های دختر (cromel) تکثیر می شوند.
برگ (leaves):  هر یک پیاز زعفران شش تا نه برگ دارد برگ های پیاز زعفران در دسته برگهای سوزنی شکل قرار می گیرند و به رنگ سبز با شباهت زیادی به علف های بلند دارند تولین این برگ ها گاها به ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر هم می رسد. هرچه ریشه در تقویت پیاز بهترین عمل کند اندازه برگ‌ها نیز بلندتر خواهد بود.
مادگی (pistil): قسمت مرکزی گل چه شامل تخمدان های غده ای شکل است مادگی نام دارد. مادگی زعفران نقش رحم در بدن مادر را ایفا می کند خامه ای و کلاله از مادگی رشد کرده و از آن بیرون می آید.
گل و گلبرگ (petals): هر پیاز زعفران ۱ تا ۳ گل به رنگ بنفش می دهد و هر گل دارای ۶ تا ۹ و گلبرگ است. طول عمر گلهای زعفران بسیار کم است و در شرایط مساعد دمایی حداکثر ۳ تا ۴ روز تازگی خواهند داشت.
پرچم: قسمت زرد رنگی که در وسط گل می‌روید و چسبیده به کلاله است را پرچم می نامند از پرچم اصولاً در صنعت رنگرزی استفاده می شود ایا برای استفاده از رنگ زرد در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.
کلاله (stigmate):  چیزی که مردم به عنوان زعفران از آن یاد میکنند قسمت تجاری گیاه زعفران یعنی کلاله است. کلاله به رنگ نارنجیقرمز به طول ۲۳ سانتیمتر می‌روید. مهمترین قسمت گیاه زعفران کلاله آن است، هر کلاله سه شاخه دارد و در موارد نادر کلاله هایی با ۴ یا ۵ شاخه هم‌ دیده می‌شود.

عارضه سفید شدن گلبرگ و کاسبرگ زعفران

آنچه درباره پیاز زعفران باید بدانید

نظر دهید

پاسخ دهید

دهکده موفقیت گشتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
باز کردن چت
واتس اَپ دهکده
میتونیم کمکتون کنیم؟