مقالات   >   میدونی موسیر چه استفاده هایی داره؟

میدونی موسیر چه استفاده هایی داره؟

موسیر تازه را چگونه استفاده کنیم

یکی از گیاهان دارویی پرخاصیت و کم آبی که در کشور ما  کشت  می شود اما همانند  زعفران  هنوز نتوانسته جایگاه خود را در سفره مردم باز کند، گیاه دارویی موسیر است. خواص موسیر بی شمار است و در صنایع غذایی و دارویی کاربرد دارد.

موسیر یک چاشنی فوق العاده برای خوش عطر و طعم کردن انواع غذاهاست اما یکی از دلایلی که ممکن است باعث شده هنوز در غذاهای ما جایی نداشته باشد شناخت کم افراد از روش استفاده از موسیر می باشد؛ در این مقاله به معرفی روش های استفاده از موسیر می پردازیم.

روش های استفاده از موسیر چگونه است؟

فراورده های که از موسیر به دست می آید شامل موارد زیر می باشد:

موسیر تازه
گرانول موسیر
موسیر پودری
موسیر اسلایس یا ورقه خشک شده موسیر

چگونه از موسیر تازه استفاده کنیم؟

روش استفاده از موسیر تازه بدین صورت است که می توانید آن را به صورت اسلایس در بیاورید و طی روش های مختلف خشک کنید.
روش استفاده دیگر در تهیه ترشی های مختلف مثل ترشی موسیر است.

نحوه استفاده از موسیر در غذا

چگونه از موسیر خشک استفاده کنیم؟

روش استفاده از موسیر خشک با فرآوری آن به چند طریق امکانپذیر است:

روش استفاده کم دردسر  از موسیر خشک، پودر موسیر

از پودر موسیر می تونید روی انواع سالادها استفاده کنید. پودر موسیر یک چاشنی فوق العاده است که می توانید آن را همراه با تمامی غذاهایی که طبخ می کنید به کار ببرید.

انواع سوپ از جمله غذاهایی هستند که طعم فوق العاده ای با استفاده از پودر موسیر می توان در آنها به وجود آورد.

روش تهیه پودر موسیر خانگی بسیار ساده است . هر مقدار موسیر را که میخواهید به صورت پودر تهیه کنید بردارید، ابتدا باید پوست آنها را جدا کنید سپس موسیر ها را به تکه های کوچک و مساوی تقسیم کنید و باید برای تهیه موسیر پودری، تیکه های موسیر نازک باشد.
باید موسیر هارو شیرین کنید.

قبلا به صورت کامل نحوه شیرین کردن موسیر را توضیح دادیم یعنی اونها رو به مدت چند روز در آب قرار دهید و آنها را مرتب عوض کنید تا زمانی که موسیرها تلخ نباشند.
موسیر های خرد شده را توی سینی بریزید و جلوی آفتاب قرار بدهید. برای اینکه حشرات یا گرد و خاک روی موسیرها ننشیند بهتر است روی سینی ها را یک توری نازک بکشید وقتی که موسیرها خشک شدن، حال زمان آن است که با آسیاب آنها را پودر کنید.

روش استفاده موسیر تازه

گرانول موسیر چیست؟

تقریبا مشابه با پودر موسیر است با این تفاوت که ذرات گرانول بزرگتر از پودر موسیر است و به همین دلیل آنقدری سبک نیست که به صورت معلق در هوا باقی بماند بنابراین استفاده از گرانول موسیر نسبت به پودر موسیر ساده تر است.

وقتی از گرانول استفاده می کنید تکه های ریز موسیر در زیر دندان احساس می شود.

 

» بیشتر بخوانید : زئولیت چیست؟

 

طرز استفاده از گرانول موسیر چگونه است؟

برای تهیه گرانول موسیر آنها را آسیاب نمی‌کنند بلکه در کارخانه ها با دستگاه هایی که چکش های مخصوص دارند آنها را خورد میکنند؛ بنابراین امکان تهیه گرانول در خانه وجود ندارد و این اتفاق بیشتر با دستگاه های صنعتی می افتد.

گرانولی مرغوب است که رنگ سفید داشته باشد. اگر گرانولی که خریداری کردید کهدر باشد به معنای کیفیت پایین آن است. دانه های گرانول نباید خیلی درشت باشد؛ اندازه دانه های گرانول به اندازه دانه های شکر یا کمی بزرگتر است.

طرز تهیه ترشی موسیر خانگی

طرز تهیه ی ترشی موسیر خانگی

یکی از خوشمزه ترین ترشی هایی که در ایران وجود دارد ترشی موسیر می باشد. طرز تهیه ترشی موسیر هم برای موسیر تازه و هم خشک کاربرد دارد.

مواد مورد نیاز برای تهیه ی ترشی موسیر

موسیر خشک یا تازه
سرکه انگور سفید
نمک
زردچوبه
میتوانید از گیاهان خوشبویی مثل ترخون هم استفاده کنید.

روش استفاده از موسیر تازه در تهیه ترشی موسیر

روش استفاده از موسیر تازه در تهیه ترشی موسیر به این صورت است که ابتدا باید پوست پیاز های موسیر را بگیرید سپس آنها را ورقه ورقه می‌کنید.

موسیر های تازه تند هستند برای اینکه تلخی اونها گرفته و شیرین شوند، باید ۲ تا ۳ روز توی آب سرد خیس شوند و چند بار باید آب موسیرها را عوض کنید تا زمانی که تلخی موسیر به طور کامل از بین برود.

بعد از اینکه تلخی موسیر از بین رفت موسیر ها را در ظرف صافی می ریزیم تا آب اضافی موسیر خشک شود.

طرز تهیه ترشی موسیر با موسیر خشک

موسیر های خشکی که در منزل دارید یاخریداری کردید را ابتدا بشویید. روی موسیرهای خشک مقداری آب جوش بریزید وقتی که آب جوش سرد شد باید به طور مرتب آب را عوض کنید و دوباره آب جوش روی آنها بریزید و این کار را چند بار تکرار کنید تا ورقه های موسیر نرم شود.

سپس موسیر را در ظرف صافی می ریزیم تا آب اضافی آن گرفته شود.

ادامه روند تهیه ترشی موسیر

در هر دو روش استفاده از موسیر برای گرفتن رطوبت اسلایس های موسیر آنها را روی یک پارچه پهن کنید بعد از آنکه رطوبت موسیر گرفته شد، موسیر ها را در ظرف مناسبی که برای تهیه ترشی موسیر در نظر گرفتید بچینید.

روی آنها زردچوبه بریزید و به مقدار لازم هم نمک اضافه کنید. شیشه را با سرکه انگور سفید پر ‌کنید اگر تمایل دارید که طعم ترشی موسیر ملایم باشد می توانید از مخلوط سرکه و آب استفاده کنید.

در نهایت در شیشه را به خوبی ببندید حتما توجه کنید که در شیشه ترشی موسیر به خوبی بسته شده باشد.

به مدت دو هفته شیشه ترشی موسیر را در دمای آشپزخانه در جایی که نور خورشید به طور مستقیم نتابد قرار دهید. بعد از این مدت ترشی آماده است. میتوانید ترشی موسیر را یخچال نگهداری کنید.

طرز تهیه ماست موسیر خانگی

طرز تهیه ماست موسیر خانگی

فکر نمی کنم کسی باشد که اسم ماست و موسیر یا ماست موسیر را نشنیده باشد. ماست موسیر یک پیش غذای فوق العاده ایرانی است که جزئیات خانواده بورانی ها می باشد.

یکی از روش های استفاده از موسیر تهیه ماست موسیر خانگی می باشد که طرز تهیه آن بسیار آسان است.

مواد لازم برای تهیه ماست موسیر خانگی

برای تهیه ماست موسیر خانگی نیاز دارید به :

ماست کم چرب یک فنجان (ماست کیسه شده بهترین انتخاب برای تهیه ی ماست موسیر هست)
پودر موسیر یا گرانول 4/3 قاشق غذاخوری( اگر از موسیر خشک اسلایسی استفاده می کنید نصف فنجان)
نمک 4/1 قاشق چای خوری
فلفل سیاه 4/1 قاشق چای خوری
می توانید برای خوش طعم و خوش عطر شدن ماست موسیر که تهیه کرده اید از انواع گیاه های خوشبو مثل پونه نعناع استفاده کنید.

برای تهیه ماست موسیر خانگی باید ابتدا موسیر ها را یک ساعت در ظرف آب جوش بریزید بعد آنها را خورد یا ساطوری کنید.

می توانید از پودر موسیر یا بهتر از آن از گرانول موسیر استفاده کنید. گرانول به خاطره درشت بودن قطعاتش، زیر زبان حس می شود و هم کار شما را راحت تر می کند و هم طعم خوبی به ماست موسیر می دهد.

موسیر را به همراه نمک، فلفل و گیاهان خوشبو مخلوط کنید خوب هم بزنید و بگذارید تا ماست مزه موسیر استفاده شده را به خود جذب کند.

اگر می خواهید کاملا طعم موسیر در ماست آزاد شود، یک شبانه روز به ماست فرصت بدهید تا عطر موسیر را بگیرد. در غیر این صورت اگر عجله دارین ۳ تا ۴ ساعت ماست موسیر را در یخچال قرار دهید و بعد استفاده کنید.

می توانید خیار را رنده کرده و در هنگام تهیه ماست موسیر در آن بریزید و طعم فوق‌ العاده‌ای به آن ببخشید. بهتر است خیار را با پوست رنده کنید چون ظاهر بهتری به ماست موسیر میدهد.

کلام آخر:

روش استفاده از موسیر را دست کم نگیرید! در یکی از گزارش های ایسنا از مناطقی که با همین روش های بسیار ساده کارآفرینی های بزرگی انجام شده صحبت شده! بهتره شما هم استفاده از موسیر پر فایده را در رژیم غذاییتون جای بدید.