مقالات   >   رابطه زعفران و فشار خون چیست؟ ( آیا زعفران بر فشار خون تاثیرگذار است؟ )

رابطه زعفران و فشار خون چیست؟ ( آیا زعفران بر فشار خون تاثیرگذار است؟ )

تاثیر زعفران بر فشارخون

امروزه به علت تغییر سبک زندگی، بیماری فشار خون شیوع بسیاری پیدا کرده است. فشار خون یک بیماری مزمن است که در مراحل اولیه علایم خاصی ندارد و ممکن است فرد به طور اتفاقی متوجه بالا بودن فشار خون خود شود و یا در مرحله ای به این مشکل پی ببرد که علایم بسیار شدید شده است.

ابتلا به فشار خون بالا و عدم درمان آن در طولانی مدت باعث ایجاد بیماری های ثانوی مانند مشکلات قلبی و کلیوی نیز می شود؛ بنابراین افرادی که مبتلا به این بیماری هستند باید نسبت به درمان اقدام نمایند. برخی از مواد غذایی در کاهش فشار خون موثر عمل می کنند. یکی از این ترکیبات زعفران است. مطالعات نشان می‌دهد استفاده از زعفران به طور معنی دار فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در بزرگسالان را کاهش می دهد و مناطقی در اسپانیا که زعفران بیشتری مصرف می کردند کمترین میزان بروز بیماری های قلبی – عروقی را داشتند.

رابطه زعفران و فشار خون چیست؟

 

زعفران و فشار خون

— سه ترکیب اصلی وجود دارد که باعث ایجاد ویژگی های منحصر به فرد برای زعفران و فشار خون می شود :

+ پیروکسین که باعث ایجاد طعم خاص زعفران می شود
+ سافرانال باعث ایجاد طعم و بو در زعفران می شود
+ کروکسین که رنگ خاص زعفران را ایجاد می کند

محققان دریافته اند تزریق این سه ترکیب موجب کاهش فشار خون ناشی از نمک می شود.

 

— تحقیقاتی در زمینه تاثیر زعفران و فشار خون انجام شده است که نتایج نشان دهنده ی تاثیر مثبت این گیاه بر روی کاهش فشار خون است. زعفران دارای کروسین، پیروکروسین، سافرانال و کروستین فراوان است که این ترکیبات می توانند اثر خوبی در درمان این بیماری داشته باشند. برخی از تحقیقات نیز نشان دهنده تاثیر مثبت مصرف زعفران بر تقویت قلب و عروق است. از آنجا که فشار خون و سیستم قلبی و عروقی، ارتباط مستقیم با یکدیگر دارند کاهش فشار خون با زعفران، مربوط به اثر زعفران بر قلب نیز می باشد.

 

بیشتر بخوانید : زعفران نگین چیست

 

— زعفران از طریق مکانیسم های مختلف تاثیر خود را بر کنترل فشار خون میگذارد در مقاله خاصیت زعفران گفتیم : زعفران به دلیل وجود آنتی اکسیدان هایی که در ترکیبات خود دارد با گونه های فعال اکسیژن مبارزه می کند. به همین ترتیب با اثری که بر روی سلول های درون مویرگ ها دارد موجب کاهش و کنترل فشار خون می شود.

 

— در تحقیقاتی که انجام شده دریافته اند که زعفران و مکمل های آن باعث بهبود تست پانل لیپیدی ( تستی که برای سنجش چربی های بدن انجام می شود ) و همچنین کم کردن تجمع چربی های دور کمر می شوند. در واقع این تحقیقات بهبود فشار خون رو ناشی از وجود ترکیبات زعفران می داند.

 

— زعفران همیشه به عنوان یک عامل محافظتی در برابر بیماریهای قلبی و عروقی عمل می کند این گیاه پرسود با اثر ضد التهابی که دارد نیز موجب کاهش فشار خون در بدن می شود. زعفران با اثر بر روی سلول ها و بیان ژن هایی که در شروع فرآیند التهاب نقش دارند اثر خود را بر روی فشار خون اعمال می کند.

 

— راه دیگری که زعفران به وسیله آن بر کاهش فشار خون کمک می کند با اثر بر روی هورمون آدیپونکتین است. این هورمون باعث کاهش قند خون و کاهش احتمال ابتلا به فشار خون ناشی از آن در بدن می شود.

 

آیا زعفران می تواند جایگزین داروهای فشار خون باشد؟

تاثیر زعفران بر فشار خون بسیار کم است و نمی توان در درمان از آن استفاده کرد در عین حال بسیار موثر است و نباید تاثیر آن بر روی کاهش فشار خون را نادیده گرفت برای استفاده بهتر از آن می توانید در نوشیدنی و یا غذاهای خود از آن استفاده کنید یکی از نوشیدنی های مورد استفاده در این مورد شیر زعفران است که خواص شیر زعفران به نوبه ی خود برای بدن بی نظیر است. بهترین راه آن است که در مورد رژیم غذایی خود با پزشک متخصص مشورت کنید تا توصیه های لازم در مورد استفاده از ترکیبات گیاهی مانند زعفران را دریافت کنید.