مقالات   >   همه چیز در مورد زعفران نگین و انواع آن [ زعفران شبه نگین – نگین اتویی و… ]

همه چیز در مورد زعفران نگین و انواع آن [ زعفران شبه نگین – نگین اتویی و… ]

زعفران نگین چیست

حتما تا بحال شنیده اید که زعفران گران ترین و خوش طعم ترین ادویه در دنیاست که خصوصا در غذاها و دسرهای ما ایرانی ها نقش ویژه ای دارد. این ادویه انواع مختلفی دارد که گل سرسبد آن را می توانیم زعفران نگین معرفی کنیم. هر قدر این نوع از زعفران دارای قلم های درشت تری باشد آنگاه قیمت آن هم تحت تاثیر قرار گرفته و افزایش می یابد. در ادامه شما را بیشتر با این ادویه بی نظیر آشنا می کنیم و توضیح می دهیم که زعفران نگین چیست. سپس در ادامه انواع و اقسام آن را معرفی کرده و به ذکر تفاوت هایی که این نوع از زعفران با سرگل دارد می پردازیم. اگر شما هم دوست دارید این نوع از زعفران را بهتر بشناسید تا انتها با ما همراه باشید.

زعفران نگین چیست؟

برای این که بتوانیم زعفران نگین را به خوبی بشناسیم در ابتدا باید شکل ظاهری خود زعفران را به خوبی بشناسیم. حتما می دانید که این ادویه از گل گرفته می شود، در واقع کلاله های گل همان ادویه زعفران هستند که خود این کلاله قسمت های مختلفی دارد. هر رشته کامل شامل خامه، پوشال، نگین و سرگل می شود.

زعفران های نگین دارای مشخصه هایی هستند که می توانیم به کمک آنها، این نوع از زعفران را به خوبی شناسایی کنیم. این مشخصه ها را می توانیم به شرح زیر بیان کنیم:

1. کلاله های این نوع از زعفران کاملا از یکدیگر مجزا هستند و معمولا به هیچ عنوان به هم نمی چسبند.

2. این نوع از زعفران کاملا خوش رنگ و یک دست بوده و به رنگ قرمز فوق العاده ای است.

3. قلم های این مدل از زعفران کاملا درشت هستند.

4. معمولا رشته های این زعفران یا اصلا فرخوردگی ندارند و یا بسیار بسیار کم دارند.

هنگام پاک کردن زعفران اگر کلاله های آن به شکلی کامل از بخش سفید که به آن ریشه گفته میشود و بخش نارنجی که بوری نام دارد جدا شوند و هیچ رنگی به غیر از رنگ قرمز در زعفران پاک شده مورد نظر وجود نداشته باشد آنگاه می توانیم بگوییم که این زعفران از نوع نگین است.

 

زعفران نگین اتویی چیست

چند نوع زعفران نگین وجود دارد؟

به طور کلی این نوع از زعفران در سه نوع مختلف وجود دارد. اگر بخواهید کمی کلی تر در مورد دسته بندی زعفران ها و انواع آن ها اطلاعات داشته باشید باید بدانید که این ادویه را با توجه به پارامترهای مختلفی دسته بندی می کنند. این پارامترها عبارت هستند از:

• میزان رنگ دهی زعفران

• ضخامت کلاله زعفران

• محلی که کلاله از سایر اجزا جدا شده و قطع شده است.

• مقدار شکسته ها و نرمه هایی که در محصول نهایی وجود دارند.

• طول کلاله زعفران

• پیچ و تاب یا فرخوردگی رشته های زعفران نهایی

سه دسته بندی که برای زعفران های نگین وجود دارند به شرح زیر هستند:

1. درجه 1:

در این نوع از زعفران های نگین کلاله ها کاملا از یکدیگر مجزا هستند. همچنین هیچ فرخوردگی یا پیچ و تابی در رشته ها و کلاله های نهایی مشاهده نمی شود. اگر به کلاله های زعفران درجه یک نگین دقت کنیم می بینیم که همگی آنها کاملا ضخیم و درشت هستند. این نوع گران‌ترین قیمت را در بین سایر انواع دارد در صفحه ” قیمت زعفران امروز ” استعلام قیمت این نوع زعفران راببینید.

2. درجه 2:

در این نوع از زعفران های نگین باز هم کلاله ها کاملا از هم جدا هستند و هیچ پیچ و تاب و فرخوردگی در آن ها مشاهده نمی شود. تنها تفاوت آشکاری که با زعفران درجه 1 نگین و این زعفران وجود دارد ضخامت و ریز و درشتی کلاله هاست. در نوع درجه 1 این زعفران کلاله ها یکدست و ضخیم هستند اما در زعفران درجه 2 نگین کلاله ها مخلوط و به شکل ریز و درشت هستند.

3. درجه 3 یا زعفران شبه نگین:

در این نوع از زعفران های نگین کلاله ها باز هم از هم جدا هستند، اما ممکن است برخی از انها پیچ و تاب و فرخوردگی داشته باشند. همچنین قلم های زعفران یکدست نبوده و می توانند هم درشت و هم ریز باشند.

 

بیشتر بخوانید: زعفران و فشارخون

 

زعفران نگین اتویی چیست؟

زعفران اتویی یا پرسی یکی دیگر از انواع زعفران های نگین است که در زمانی که پروسه فرآوری روی آن انجام می شود به نوعی آن را پرس می کنند. طی این فرایند پرس  رشته های این نوع از زعفران که به رنگ قرمز هم هستند به شکل مسطحی درآمده و حالت تخت به خود می گیرند. زعفران پرسی یا همان اتویی نگین در بازار به وفور موجود نبوده و عموما زمینه آن کم است. خیلی از تولید کننده ها این نوع از زعفران را به صورت سفارشی تولید می کنند. یعنی در اول فصل که محصول برداشت می شود در صورت وجود سفارش برای زعفران اتویی نگین این محصول برای فروش در اختیار مشتریان مورد نظر قرار می گیرد.

فرق زعفران نگین و سرگل

فرق زعفران نگین و سرگل در چیست؟

اگر قصد خرید زعفران مرغوب را دارید خرید زعفران سرگل و نگین بهترین انتخاب است. حال حتما این سوال برایتان پیش آمده است که فرق زعفران نگین و سرگل در چیست؟ اگر بخواهیم خیلی روراست بگوییم خیلی از مردم عادی قادر نیستند این دو نوع زعفران را از یکدیگر تشخیص دهند. چون که هر دوی این زعفران ها از نظر شکل ظاهری هم خیلی خیلی شبیه به یکدیگر هستند و شما باید خیلی تخصصی زعفران ها را بشناسید تا بتوانید تفاوت زعفران سرگل و نگین را متوجه شوید. اما اگر بخواهیم تفاوت های اصلی این دو نوع زعفران با هم را معرفی کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

• نخستین مورد فرق زعفران نگین با زعفران سرگل طول کلاله ای است که برای این دو زعفران مطرح میشود. طول کلاله در زعفران های نگین بزرگتر و بلندتر از زعفران سرگل است.

• زعفران ها نگین کاملا صاف و فاقد هرگونه پیچ و تاب و فرخوردگی هستند. اما در مقابل زعفران سرگل کمی فرخوردگی دارد.

• فاقد شکستگی و نرمه بودن و همینطور داشتن کلاله های ضخیم ویژگی های بارز زعفران های نگین هستند. در حالی که زعفران سرگل هم ممکن است شکستگی داشته باشد و هم کلاله های ضخیم و نازک با هم درآمیخته باشند و برای آنها شاهد کلاله های ریز و درشت هستیم.