مقالات   >   زعفران سرگل ( + تفاوت زعفران سرگل با سرگل شکسته در چیست؟ )

زعفران سرگل ( + تفاوت زعفران سرگل با سرگل شکسته در چیست؟ )

زعفران سرگل چیست

همه ما هزاران بار زعفران خریده‌ایم و هر بار فروشنده اطلاعات بسیار زیادی درباره کیفیت محصول و نوع زعفرانی که می‌خریم، به ما داده است؛ با این حال هنوز هم نمی‌دانیم که کدام نوع آن می‌تواند بر جلوه غذایی که پخته‌ایم، تأثیر بگذارد. بنابراین، لازم است تا یک بار برای همیشه انواع زعفران را بشناسیم و بدانیم که زعفران سر گل به چه زعفرانی می‌گویند.

درست است که این محصول انواع مختلفی دارد، اما اگر بدانید زعفران سرگل چیست  یا زعفران‌ نگین و شکسته چه ویژگی‌هایی دارند، دیگر هرگز فریب نوع تقلبی این محصول را نخواهید خورد. این مقاله برای شما است که به اصل بودن همه چیز اهمیت می‌دهید، پس تا انتهای آن با ما همراه باشید.

زعفران سرگل چیست؟

اگر گل زعفران را دیده باشید، متوجه می‌شوید که در قسمت بالای آن کلاله‌هایی وجود دارند. بخشی از این کلاله‌ها که قسمت انتهایی آن محسوب می‌شوند، قرمز رنگ بوده و در بین اهالی فن به زعفران سر گل معروف هستند. سرقلم، سرریشه یا ممتاز نیز از دیگر نام‌های آن است. برخی مواقع نیز به دلیل شهری که در آن کشت می‌شود، نام زعفران را با نام شهر همراه می‌کنند. به عنوان مثال، می‌توان به زعفران ممتاز قائنات اشاره کرد.

علت نام‌گذاری این زعفران به عنوان ممتاز این است که در حین جداسازی تار هیچ قسمت سفیدی وارد آن نمی‌شود و تارهای آن به یکدیگر نیز نمی‌چسبند. همین امر باعث می‌شود تا این نوع از زعفران رنگ‌دهی بسیار مطلوبی داشته باشد و عیار آن در بهترین حالت تا 270 نیز برسد. برای خرید زعفران سرگل اصل با عیار بالا به فروشگاه دهکده مراجعه نمایید.

 

تفاوت زعفران سرگل و سرگل شکسته

 

تفاوت زعفران سر گل شکسته با سرگل در چیست؟

زعفران سرگل نیز انواع مختلفی دارد که سرگل شکسته یکی از آن‌ها است. اگر می‌خواهید بدانید که زعفران سرگل شکسته چیست، باید این نکته را بدانید که تفاوت بین این دو نوع به روند تولید آن‌ها برمی‌گردد. گل‌های زعفران که برای پاکسازی و جداسازی به دست نیروی انسانی می‌رسند، برای تبدیل شدن به محصول نهایی و مورد استفاده مصرف‌کننده راه درازی را طی می‌کنند.

راهی که زعفران و تارهای آن طی می‌کنند، شامل مسیر جابه‌جایی آن و انتقال برای خشک کردن تارها است. این مسیر باعث می‌شود تا تارهای زعفران سر گل کم‌کم شکسته و خرد و ریز ‌شوند. زمانی که این محصول را الک می‌کنند، قسمت‌هایی که خرد شده‌اند، کاملاً جدا می‌شوند و با نام‌هایی مانند نرمه یا سرگل شکسته به دست مشتری می‌رسند.

نکته مهم در مورد زعفران شکسته سرگل یا همان نرمه این است که این محصول گزینه مناسبی برای صادرات نیست. قسمت‌های درشت برای صادرات جدا می‌شوند و قسمت‌های ریز به صورت فله در بازار به دست مشتری می‌رسند. تنها نکته‌ای که مانع از صادرات این زعفران می‌شود، ظاهر خرد شده و ریز آن‌ها است.

زعفران سر گل بهتر است یا نگین؟

یکی از بهترین انواع زعفران، نوع  نگین آن است. این محصول نیز به دلیل تفاوت ظاهری از زعفران سرگل متمایز است و به هیچ عنوان دارای قسمت زرد یا سفید نیست و شکستگی کمتری دارد. زعفران نگین انواع مختلف و درجات کیفی متفاوتی دارد و ارزش آن‌ها به سرقلم و کلاله‌ای است که دارند. محصولی با شکستگی کم‌تر و کلاله درشت‌تر طرفداران بیشتری دارد.

اگر از نزدیک زعفران نگین را نگاه کنید، متوجه می‌شوید که نسبت به انواع دیگر حجیم‌تر است. مهم‌تر از ظاهر، میزان رنگ‌دهی بسیار بالا و عطر و بوی بسیار مطبوعی است که این محصول دارد و باعث تمایز آن با سایر زعفران‌ها می‌شود. تفاوت زعفران سرگل و نگین را در مقاله ای دیگر از دهکده موفقیت بخوانید.

 

معرفی زعفران سرگل

اکنون که با چند نوع اصلی زعفران آشنا شده‌اید، ممکن است این سؤال برایتان به وجودآمده باشد که زعفران سرگل بهتر است یا نگین؟ برای پاسخ به این پرسش باید بدانید این دو با هم چه تفاوتی دارند. به طور کلی نگین نسبت به سرگل کشیده‌تر، بلندتر و دارای شکستگی کمتر است. ظاهر زعفران سر گل باعث می‌شود تا نوع تقلبی آن بیشتر در بازار موجود باشد.

همین موارد باعث می‌شود تا زعفران نگین خواهان بیشتری داشته باشد و بهترین گزینه برای صادرات زعفران های نگینی هستند که به وسیله دستگاه های دستگاه خشک کن زعفران فرآوری شده اند. سرگل‌ها چون در مسیر دچار شکستگی می‌شوند، از نظر قد کوتاه‌تر از نگین هستند. عطر و بوی نگین نیز بیشتر از نوع سرگل است.

 

کلام پایانی

خرید زعفران مرغوب و خوب همیشه یکی از دغدغه‌های افرادی است که عاشق عطر و رنگ این گیاه منحصر به فرد هستند. سرگل یکی از معروف‌ترین انواع زعفران است و طرفداران خاص خود را دارد، اما در مقایسه با نوع نگین نمی‌تواند برتری خود را حفظ کند.