مقالات   >   گلبرگ زعفران برای چی خوبه؟

گلبرگ زعفران برای چی خوبه؟

کاربرد گلبرگ زعفران چیه؟

در حدود 30 هزار کیوگرم در کشور ما گلبرگ زعفران تولید می شود که عموما به خاطر بی اطلاعی از خواص آن دور ریخته می شود!

در این مقاله در مورد خواص و کاربرد گلبرگ زعفران به عنوان یکی از اجزای گل زعفران که می تواند سود مفیدی را برای کشاورزان و فعالان صنعت فرآوری فراهم کند صحبت کرده ایم.

گلبرگ زعفران چه قسمتی از زعفران است؟

گل زعفران شامل سه قسمت کلاله، پرچم وگلبرگ می باشد. کلاله، زعفران تجاری به همراه ریشه زعفران است. پرچم بخش گرده ی زعفران است و بخش بنفش رنگ که کلاله و پرچم را احاطه کرده گلبرگ زعفران میباشد.

گلبرگ زعفران از نظر مواد معدنی دست کمی از خود زعفران ندارد و با مواد معدنی که دارد خواص بیشماری را برای بدن به وجود می آورد.

بخشی از این مواد معدنی شامل : آنتوسیانین ها، فلاونوئیدها، گلیکوزیدها ، آلکالوئید، کائمفرول، پروتئین، فیبر و چربی می باشد.

عناصر معدنی موجود در گلبرگ شامل : سدیم، پتاسیم، مس، آهن، منیزیوم، روی، فسفر می باشد.

خواص گلبرگ زعفران

گلبرگ زعفران چه خواص داروئی دارد؟

بسیاری از خواص زعفران در گلبرگ زعفران هم وجود داردو این ارزش تغذیه ای گلبرگ زعفران را چند برابر میکند! در ذیل  به 14 مورد از انها اشاره کرده ایم:

 1) داروی ضد باکتری

قارچ، گیاه سمی، باکترها همراه با غذا وارد بدن می شوند و ایجاد مسمومیت می کنند. استفاده از خواص گلبرگ زعفران برای درمان این نوع از بیماری ها به دلیل وجود خواص ضد باکتری گلبرگ زعفران می باشد.

 2) ضد گرفتگی عضلات

منیزیم و فسفری که در گلبرگ زعفران وجود دارد باعث تقویت سیستم عصبیمی شود و نمیگذارد پیام های عصبی مزاحم بر روی عضلات بدن تاثیر بگذارد و مانع از ایجاد اسپاسم های عصبی می شوند.

سدیمی که در گلبرگ زعفران وجود دارد هم مانع از گرفتگی عضلات می شود.

 3) کمک کننده دستگاه تنفسی

یکی از عناصر موجود در گلبرگ زعفران روی می باشد وجود این عنصر به گلبرگ های زعفران خاصیت ضد عفونتی می بخشد و از بیماری های عفونی دستگاه تنفسی جلوگیری میکند.

سرفه، آسم و برونشیت ازجمله نارسایی های دستگاه تنفسی هستند که عامل حیات ما، تنفس را با سختی مواجه می کنند. کروسین، سافرانال و آنتی اکسیدان هایی که در گلبرگ زعفران وجود دارد مانع از ایجاد اینگونه اختلال ها در تنفس میشود.

 4) افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن

داروهایی که برای تقویت سیستم ایمنی به کارمی روند بر روی ترشح سیتوکنین، هیستامین، ایمنوگلوبولین و تولید گلبول های سفید بدن تاثیر می گذارند. گلبرگ زعفران هم تاثیری مشابه با داروها برای سیستم دفاعی بدن اجرا می کند.

رادیکال های آزاد مولکول های مضری هستند که در بدن عموما در حال تعدل با اکسیژن هستند آنتی اکسیدانی که در گلبرگ زعفران وجود دارد یک محافظ برای بدن در مقابل رادیکال های آزاد ایجاد میکند.

 5) قاعدگی راحت با خواص گلبرگ زعفران

در حدود یک هفته تا 10 روز قبل از قاعدگی به دلیل تغییرات هورمونی در بدن درد یا بی حوصلگی به وجود می آید. استفاده از گلبرگ زعفران این علائم و نشانه های دوران پیش از قاعدگی را کاهش می دهد.

خواص گلبرگ زعفران همچنین در دوران قاعدگی و راحتی خونریزی در این دوران هم کمک کننده هست.

طریقه مصرف گلبرگ زعفران

 6) ایجاد احساس خوشی و نشاط با خواص گلبرگ زعفران

گلبرگ زعفران با تاثیری بر انتقال دهنده های عصبی  باعث افزایش دوپامین در مغز می شود. این هورمون به ایجاد حس نشاط و شادی در بدن کمک می کند بنابراین با یکی از خواص گلبرگ زعفران که با خواص کلاله زعفران هم مشابه است تاثیری است که در جلوگیری از افسردگی دارد.

 7) بهبود کیفیت خواب با خواص گلبرگ زعفران

پتاسیم و سافرانالی که در گلبرگ زعفران وجود دارد باعث حفظ آرامش و تنظیم عملکرد سیستم عصبی می شود بنابراین خواب راحتی را برای شما فراهم میکند.

 8) کمک به دستگاه گوارش

خواص گلبرگ زعفران برای دستگاه گوارش کمک به هضم غذا می باشد. علاوه بر بهبود هضم به تقویت معده نیز کمک می کند.

 9) چربی سوزی با خواص گلبرگ زعفران

همه به خوبی با این جمله که چاقی مادر همه ی بیماری هاست آشناییم! چاقی باعث فشار خون، کاهش عملکرد قلب، قندخون و خیلی از بیماری های دیگر می شود. گلبرگ زعفران خاصیت چربی سوزی دارد و موجب کاهش کلسترول مضر خون می شود.

 10) بهبود عملکرد قلب با خواص گلبرگ زعفران

کاهش کلسترول به نوبه خود در بهبود عملکرد قلب موثر است در کنار آن فلاونوئیدی که در گلبرگ زعفران وجود دارد هم در پیشگیری از بیماری های قلبی موثر است.

 11) داروی ضد درد گلبرگ زعفران

سافرانالی که درگلبرگ زعفران وجود دارد خواص ضد درد و ضد التهاب برای بدن به وجود می آورد.

 12) بینایی بهتر

استفاده از گلبرگ زعفران به دلیل وجود کاروتنوئید در آن موجب بهبود وضعیت بینایی می شود و از بیماری های چشمی همچون آب مروارید پیشگیری می کند.

فایده های گلبرگ زعفران

 13) با خواص گلبرگ زعفران روند پیری رو کندتر کنید!

اکسیر جوانی و کند کردن روند پیری آنتی اکسیدان ها هستند که به صورت فراوان در گلبرگ زعفران یافت می شوند.

از این خاصیت گلبرگ زعفران برای پوست صورت و جلوگیری از ایجاد چین وچروک صورت هم می توان بهره برد.

 14) کمک به پاکسازی کبد

کبد عضوی است که پاکسازی کل بدن را برعهده دارد. مواد سمی بدن در این عضو تجمع پیدا می‌کنند همین داروی استامینوفن ای که به طور مرتب مصرف می کنیم مواد مضری دارد که در کبد جمع‌آوری می‌شود بنابراین پاکسازی کبد برای سلامت بدن ضروری است.

داروهایی که برای پاکسازی کبد استفاده می شوند دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی می باشند گلبرگ زعفران نیز با داشتن آنتی اکسیدان می تواند در پاکسازی کبد موثر باشد.

 15) افزایش انرژی با خواص گلبرگ زعفران

حمل و نقل اکسیژن به وسیله هموگلوبین انجام می‌شود و یکی از عناصر اصلی در اجزای هموگلوبین آهن می باشد. اگر آهن بدن کم باشد حمل و نقل اکسیژن نیز به کندی صورت می‌گیرد که می تواند برای بدن خطرناک باشد.

گلبرگ زعفران با داشتن آهن می‌تواند از کم خونی جلوگیری کند و در نتیجه انرژی بیشتری را برای بدن فراهم کند.

گلبرگ زعفران چه استفاده ای دارد؟

در تولید رنگ برای صنایع

در تحقیقاتی که انجام شده متوجه شدند که گلبرگ زعفران خاصیت رنگریزی دارد. با توجه به این خاصیت می‌توان از رنگ آن در صنعت در تهیه رنگ فرش، رنگ لباس و حتی رنگ های شیمیایی استفاده کرد.

تحقیقات نشان می دهد که اضافه کردن اسید به گلبرگ زعفران موجب بروز رنگ قرمز میشود که در صنعت های مختلف می توان از آن استفاده کرد.

رنگ گلبرگ زعفران جایگزین رنگ شیمیایی خوراکی

در مصارف خوراکی عموماً از رنگ های خوراکی که شیمیایی هستند استفاده می‌شود اما جدیدا متوجه شدند که این رنگ‌های خوراکی برای بدن به شدت سمی هستند و موجب بروز انواع سرطان ها می شود؛ بنابراین با خاصیتی که گلبرگ زعفران دارد می توان از آن برای ایجاد رنگ در انواع دسرها، نوشیدنی‌ها و غذاهای مختلف استفاده کرد.

عرق گلبرگ زعفران

از گلبرگ زعفران نیز مثل گلبرگ  می توان عرق تهیه کرد و از خواص این گلبرگ به این شکل استفاده نمود. همانطور که تا اینجای مقاله اشاره شد خواص گلبرگ زعفران بسیار شبیه به خواص زعفران می‌باشد اما قیمت آن بسیار به صرفه تر است!

اگر عرق زعفران تهیه شود می توان به راحتی از خواص گلبرگ زعفران در انواع غذاها و نوشیدنی ها استفاده کرد.

دمنوش گلبرگ زعفران با عسل و دارچین

دمنوش های بی نظیر با گلبرگ زعفران

با استفاده از گلبرگ های زعفران می‌توان دمنوش های مختلفی تهیه کرد و هم از عطر و طعم و هم از خواص گلبرگ زعفران استفاده نمود.

برای دم کردن گلبرگ زعفران و تهیه دمنوش آن چند برگ از گلبرگ زعفران را مثل سایر گیاهان دارویی در داخل آب جوش بریزید و در حرارت غیر مستقیم قرار دهید تا دم بکشد.

دمنوش گل زعفران هم هضم غذا را بهتر می‌کند و یک دمنوش فوق العاده برای بعد از غذا است و هم اینکه از ابتلاع به انواع تومور ها در بدن جلوگیری می کند اگر علاوه بر خواص گلبرگ زعفران می خواهید از خواص دیگر گیاهان نیز استفاده کنید می‌توانید به دمنوش گل زعفران تون عسل یا دارچین اضافه کنید.

یک قاشق عسل و چند تکه چوب دارچین می تواند طعم دمنوش گلبرگ زعفران شما چند سطح افزایش دهد. حتی می توانید گلبرگ های زعفران را همراه با چای سیاه دم کنید و از آن استفاده کنید.

گلبرگ زعفران در صنایع آرایشی و بهداشتی

گلبرگ های زعفران همچنین در صنایع آرایشی و بهداشتی مانند تولید سایه، تولید کرم ها، شوینده های پوست و شامپو کاربرد دارد.

به صورت خانگی نیز می توانید با استفاده از گلبرگ زعفران ماسک‌های خانگی درست کنید و از خواص گلبرگ زعفران برای پوست صورتتون استفاده کنید.

پودر گلبرگ زعفران

پودر گلبرگ زعفران نیز یکی از روش‌های فرآوری گلبرگ زعفران می باشد. از پودر گلبرگ هم در غذاها و هم به عنوان رنگ طبیعی در تهیه دسرها و هم برای تهیه دمنوش های مختلف می توانید استفاده کنید.

مربای گلبرگ زعفران

از گلبرگ زعفران نیز می اولن مربا تهیه کنید و برای صبحانه و عصرانه از این مربا میل کنید.

تهیه کاغذ از گلبرگ زعفران

دکتر سحرخیز مدیر عامل شرکت سحرخیز در مصاحبه با ایلنا اعلام کرد از شرکت استارتاپی که ایده تولید کاغذ از گلبرگ های زعفران را داشته حمایت کرده و حتی این شرکت توانسته جلد برای بسته بندی هم تولید کند!

مضرات استفاده از گلبرگ زعفران

به این نکته توجه کنید که مصرف بیش از اندازه هر ماده مفیدی، مضر می باشد.

استفاده بیش از حد از گلبرگ زعفران نیز نه تنها مفید نیست بلکه مضراتی چون

اسهال
خونریزی
حالت تهوع
استفراغ
کم خونی
کم شدن هموگلوبین
کم شدن گلبولهای قرمز
آسیب به معده و کبد را به همراه دارد.

دو نکته مهم در مصرف گلبرگ زعفران

مصرف گلبرگ زعفران برای بانوان باردار مضر میباشد.

برگ زعفران در مقابل حرارت و اشعه ی خورشید خیلی زود پلاسیده می شود بنابراین باید به سرعت خشک شود. برای خشک کردن گلبرگ زعفران می توان از روش های خشک کردن زعفران استفاده کنید.