مقالات   >   گل زعفران برای چی خوبه؟ ( 15 مورد از خواص گلبرگ زعفران )

گل زعفران برای چی خوبه؟ ( 15 مورد از خواص گلبرگ زعفران )

کاربرد گلبرگ زعفران چیه؟

در حدود 30 هزار کیلوگرم در کشور ما گلبرگ زعفران تولید می شود که عموما به خاطر بی اطلاعی از خواص گل زعفران دور ریخته می شود!

در این مقاله در مورد خواص گلبرگ زعفران به عنوان یکی از اجزای گل زعفران که می تواند سود مفیدی را برای کشاورزان و فعالان صنعت فرآوری فراهم کند صحبت کرده ایم.

 

گلبرگ زعفران چه قسمتی از زعفران است؟

گل زعفران شامل سه قسمت کلاله، پرچم و گلبرگ می باشد. کلاله، زعفران تجاری به همراه ریشه زعفران است. پرچم بخش گرده ی زعفران است و بخش بنفش رنگ که کلاله و پرچم را احاطه کرده گلبرگ زعفران میباشد.

گلبرگ زعفران از نظر مواد معدنی دست کمی از خود زعفران ندارد و خواص بیشماری را برای بدن به وجود می آورد.

بخشی از این مواد معدنی شامل : آنتوسیانین ها، فلاونوئیدها، گلیکوزیدها ، آلکالوئید، کائمفرول، پروتئین، فیبر و چربی می باشد.

عناصر معدنی موجود در گلبرگ شامل : سدیم، پتاسیم، مس، آهن، منیزیوم، روی، فسفر می باشد.

خواص گلبرگ زعفران

15 خاصیت گل زعفران

بسیاری از فواید زعفران در گلبرگ زعفران هم وجود دارد و این ارزش تغذیه ای گلبرگ زعفران را چند برابر میکند! در ذیل به 15 مورد از انها اشاره کرده ایم:

 1) داروی ضد باکتری

قارچ، گیاه سمی و باکترها همراه با غذا وارد بدن می شوند و ایجاد مسمومیت می کنند. از خواص گلبرگ زعفران برای درمان این نوع از بیماری ها به دلیل وجود خواص ضد باکتری آن می توان استفاده کرد.

 2) ضد گرفتگی عضلات

منیزیم و فسفری که در گلبرگ زعفران وجود دارد باعث تقویت سیستم عصبی می شود و نمیگذارد پیام های عصبی مزاحم بر روی عضلات بدن تاثیر بگذارد و در نتیجه مانع از ایجاد اسپاسم های عصبی می شوند.

سدیمی که در گلبرگ زعفران وجود دارد هم مانع از گرفتگی عضلات می شود.

 

بیشتر بخوانید : کسب و کار خانگی با سرمایه کم

 

 3) کمک کننده دستگاه تنفسی

یکی از عناصر موجود در گلبرگ زعفران روی می باشد وجود این عنصر در گلبرگ های زعفران موجب ایجاد خواص ضد عفونت و مانع از ایجاد بیماری های عفونی دستگاه تنفسی شود.

سرفه، آسم و برونشیت ازجمله نارسایی های دستگاه تنفسی هستند که عامل حیات ما، تنفس را با سختی مواجه می کنند. کروسین، سافرانال و آنتی اکسیدان هایی که در گلبرگ زعفران وجود دارد مانع از ایجاد اینگونه اختلال ها در تنفس میشود.

 4) افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن

داروهایی که برای تقویت سیستم ایمنی به کارمی روند بر روی ترشح سیتوکنین، هیستامین، ایمنوگلوبولین و تولید گلبول های سفید بدن تاثیر می گذارند. گلبرگ زعفران هم تاثیری مشابه با داروهایی تقویت کننده سیستم ایمنی برای سیستم دفاعی بدن اجرا می کند.

رادیکال های آزاد، مولکول های مضری هستند که در بدن عموما در حال تعادل با اکسیژن هستند آنتی اکسیدانی که در گلبرگ زعفران وجود دارد یک محافظ برای بدن در مقابل رادیکال های آزاد ایجاد میکند.

 5) قاعدگی راحت با خواص گلبرگ زعفران

در حدود یک هفته تا 10 روز قبل از قاعدگی به دلیل تغییرات هورمونی در بدن درد یا بی حوصلگی به وجود می آید. استفاده از گلبرگ زعفران این علائم و نشانه های دوران پیش از قاعدگی را کاهش می دهد.

خواص گلبرگ زعفران همچنین در دوران قاعدگی و راحتی خونریزی در این دوران هم کمک کننده است.

طریقه مصرف گلبرگ زعفران

 6) ایجاد احساس خوشی و نشاط با خواص گلبرگ زعفران

یکی از خواص گل زعفران در طب سنتی ایجاد شادی است. گلبرگ با تاثیر بر انتقال دهنده های عصبی باعث افزایش دوپامین در مغز می شود. این هورمون به ایجاد حس نشاط و شادی در بدن کمک می کند بنابراین یکی از خواص گلبرگ زعفران که با خواص کلاله زعفران هم مشابه است تاثیری است که در جلوگیری از افسردگی دارد.

 7) بهبود کیفیت خواب با خواص گلبرگ زعفران

پتاسیم و سافرانالی که در گلبرگ زعفران وجود دارد باعث حفظ آرامش و تنظیم عملکرد سیستم عصبی می شود بنابراین خواب راحتی را برای شما فراهم میکند.

 8) کمک به دستگاه گوارش

از جمله خواص گلبرگ زعفران برای دستگاه گوارش، کمک به هضم غذا می باشد. علاوه بر بهبود هضم به تقویت معده نیز کمک می کند.

 9) چربی سوزی با خواص گلبرگ زعفران

همه به خوبی با این جمله که چاقی مادر همه ی بیماری هاست آشناییم! چاقی باعث فشار خون، کاهش عملکرد قلب، قندخون و خیلی از بیماری های دیگر می شود. گلبرگ زعفران خاصیت چربی سوزی دارد و موجب کاهش کلسترول مضر خون می شود.

 10) بهبود عملکرد قلب با خواص گلبرگ زعفران

کاهش کلسترول به نوبه خود در بهبود عملکرد قلب موثر است در کنار آن فلاونوئیدی که در گلبرگ زعفران وجود دارد هم در پیشگیری از بیماری های قلبی موثر است.

 11) داروی ضد درد گلبرگ زعفران

سافرانالی که در گلبرگ زعفران وجود دارد خواص ضد درد و ضد التهاب برای بدن به همراه دارد.

 12) بینایی بهتر

از فواید گل زعفران وجود کاروتنوئید در آن است که سبب بهبود وضعیت بینایی می شود و از بیماری های چشمی همچون آب مروارید پیشگیری می کند.

فایده های گلبرگ زعفران

 13) خواص گل زعفران برای پوست صورت

اکسیر جوانی و کند کردن روند پیری آنتی اکسیدان ها هستند که به صورت فراوان در گلبرگ زعفران یافت می شوند.

از این خاصیت گلبرگ زعفران برای پوست صورت و جلوگیری از ایجاد چین وچروک صورت هم می توان بهره برد.

 14) کمک به پاکسازی کبد

کبد عضوی است که پاکسازی کل بدن را برعهده دارد. مواد سمی بدن در این عضو تجمع پیدا می‌کنند همین داروی استامینوفن و سایر داروهای شیمیایی و یا حتی ویتامین ها که به طور مرتب مصرف می کنیم مواد مضری دارند که در کبد جمع‌آوری می‌شود بنابراین پاکسازی کبد برای سلامت بدن ضروری است.

داروهایی که برای پاکسازی کبد استفاده می شوند دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی می باشند. گلبرگ زعفران نیز با داشتن آنتی اکسیدان می تواند در پاکسازی کبد موثر باشد.

 15) افزایش انرژی با خواص گلبرگ زعفران

حمل و نقل اکسیژن به وسیله هموگلوبین انجام می‌شود و یکی از عناصر اصلی در اجزای هموگلوبین آهن می باشد. اگر آهن بدن کم باشد حمل و نقل اکسیژن نیز به کندی صورت می‌گیرد که می تواند برای بدن خطرناک باشد.

از خواص برگ بنفش زعفران آن است که با داشتن آهن می‌تواند از کم خونی جلوگیری کند و در نتیجه انرژی بیشتری را برای بدن فراهم کند.

طرز استفاده از گلبرگ زعفران

عرق گلبرگ زعفران

از گلبرگ زعفران نیز مثل می توان مانند عرق گل محمدی نوشیدنی تهیه کرد و از خواص این گلبرگ به این شکل استفاده نمود. همانطور که تا اینجای مقاله اشاره شد خواص گلبرگ زعفران بسیار شبیه به خواص زعفران می‌باشد اما قیمت آن بسیار به صرفه تر است!

اگر عرق زعفران تهیه شود می توان به راحتی از خواص گلبرگ زعفران در انواع غذاها و نوشیدنی ها استفاده کرد.

دمنوش گلبرگ زعفران با عسل و دارچین

دمنوش های بی نظیر با گلبرگ زعفران

با استفاده از گلبرگ های زعفران می‌توان دمنوش های مختلفی تهیه کرد و هم از عطر و طعم و هم از خواص گلبرگ زعفران استفاده نمود. میتونید گلبرگ زعفران رو خشک کنید و آن را مانند سایر دمنوش ها در شیشه نگهداری کنید برای اینکار می تونید از دستگاه زعفران خشک کن استفاده کنید یا در روش راحت تر آن را بر روی بخاری قرار بدید.

برای دم کردن گلبرگ زعفران و تهیه دمنوش آن چند برگ از گلبرگ زعفران را مثل سایر گیاهان دارویی در داخل آب جوش بریزید و در حرارت غیر مستقیم قرار دهید تا دم بکشد.

دمنوش گل زعفران هم هضم غذا را بهتر می‌کند و یک دمنوش فوق العاده برای بعد از غذا است و هم از ابتلا به انواع تومور ها در بدن جلوگیری می کند اگر علاوه بر خواص گلبرگ زعفران می خواهید از خواص دیگر گیاهان نیز استفاده کنید می‌توانید به دمنوش گل زعفران، عسل یا دارچین اضافه کنید.

یک قاشق عسل و چند تکه چوب دارچین می تواند طعم دمنوش گلبرگ زعفران شما چند سطح افزایش دهد. حتی می توانید گلبرگ های زعفران را همراه با چای سیاه دم کنید و از آن استفاده کنید.

پودر گلبرگ زعفران

پودر گلبرگ زعفران نیز یکی از روش‌های فرآوری گلبرگ زعفران می باشد. از پودر گلبرگ هم در غذاها و هم به عنوان رنگ طبیعی در تهیه دسرها و هم برای تهیه دمنوش های مختلف می توانید استفاده کنید.

مربای گلبرگ زعفران

از گلبرگ زعفران نیز می توانید مربا تهیه کنید و برای صبحانه و عصرانه از این مربا میل کنید.

گلبرگ زعفران در صنایع آرایشی و بهداشتی

گلبرگ های زعفران همچنین در صنایع آرایشی و بهداشتی مانند تولید سایه، تولید کرم ها، شوینده های پوست و شامپو کاربرد دارد.

به صورت خانگی نیز می توانید با استفاده از گلبرگ زعفران ماسک‌های خانگی درست کنید و از خواص گلبرگ زعفران برای پوست صورتتون استفاده کنید.

تهیه کاغذ از گلبرگ زعفران

دکتر سحرخیز مدیر عامل شرکت سحرخیز در مصاحبه با ایلنا اعلام کرد از شرکت استارتاپی که ایده تولید کاغذ از گلبرگ های زعفران را داشته حمایت کرده و حتی این شرکت توانسته جلد برای بسته بندی هم تولید کند!

در تولید رنگ برای صنایع

در تحقیقاتی که انجام شده متوجه شدند که گلبرگ زعفران خاصیت رنگریزی دارد. با توجه به این خاصیت می‌توان از رنگ آن در صنعت تهیه رنگ فرش، رنگ لباس و حتی رنگ های شیمیایی استفاده کرد.

تحقیقات نشان می دهد که اضافه کردن اسید به گلبرگ زعفران موجب بروز رنگ قرمز میشود که در صنعت های مختلف می توان از آن استفاده کرد.

رنگ گلبرگ زعفران جایگزین رنگ شیمیایی خوراکی

در مصارف خوراکی عموماً از رنگ های خوراکی که شیمیایی هستند استفاده می‌شود اما جدیدا متوجه شدند که این رنگ‌های خوراکی برای بدن به شدت سمی هستند و موجب بروز انواع سرطان ها می شود؛ بنابراین با خاصیتی که گلبرگ زعفران دارد می توان از آن برای ایجاد رنگ در انواع دسرها، نوشیدنی‌ها و غذاهای مختلف استفاده کرد.

 

گل زعفران برای چی خوبه

 

مضرات گلبرگ زعفران

به این نکته توجه کنید که مصرف بیش از اندازه هر ماده مفیدی، مضر می باشد. استفاده بیش از حد از گلبرگ زعفران نیز نه تنها مفید نیست بلکه مضراتی چون :

اسهال
خونریزی
حالت تهوع
استفراغ
کم خونی
کم شدن هموگلوبین
کم شدن گلبولهای قرمز
آسیب به معده و کبد را به همراه دارد.

دو نکته مهم در مصرف گلبرگ زعفران

مصرف گلبرگ زعفران برای بانوان باردار مضر میباشد.

برگ زعفران در مقابل حرارت و اشعه ی خورشید خیلی زود پلاسیده می شود بنابراین باید به سرعت خشک شود. برای خشک کردن گلبرگ زعفران می توانید از روش های خشک کردن زعفران هم استفاده کنید.

  دیدگاه های شما

 1. سید مسعود گفت:

  خیلی عالی بود ممنون، حیف تا حالا دور میریختیم

 2. محمد گفت:

  سلام منم خشک کردم خیلی عالی بود

 3. فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید گلبرگ بنفش به همراه اون پرچم های زرد خشک باید بشه؟ یا بدون اون پرچم ها؟

 4. ثریا گفت:

  بخش بنفش رنگ زعفران، گل بنفش زعفران چه خاصیتی دارد؟

  • پشتیبان دهکده موفقیت گفت:

   درود بر شما اگر مقاله رو مطالعه کنید از خواص بیشماری که دارن صحبت کردیم

 5. پرویز گفت:

  سلام مطالب عالی بود من خودم الان درحال برداشت هستم و از روش هایی که گفته شد در مورد گلبرگ ها استفاده میکنم

 6. داوود گفت:

  عالی بود الان درست کردن واقعا عالی بود ممنون

 7. عرب تیموری گفت:

  سلام وقت شما بخیر . مقدار مصرف روزانه رو اگه لطف کنین ممنون میشم

  • پشتیبان دهکده موفقیت گفت:

   درود بر شما والا مقدار مشخصی برای میزان مصرف در ماه اعلام نشده در جایی ولی دمنوش گلبرگ زعفران هم مثل تمام دمنوش های دیگه باید در حد اعتدال مصرف بشه.

 8. نرگس گفت:

  سلام ممنون از اطلاع رسانی تون
  برای بیمارانی که دچار نارسایی کلیه هستند مفید است؟

 9. فاطمه گفت:

  مطالب بسیار عالی و حیف از این سرمایه نازنین که تا حالا دور ریخته می شد

 10. رمضانی گفت:

  سلام وقت بخیر اگر با پرچم زرد دم کنیم اشکال داره

  • علیرضا صادقی زاده گفت:

   خیر مشکلی نیست دمنوش ارامش بخش خوبی هست گلبرگ زعفران و پرچم زعفران واقعا ارامش بخش هست

 11. شهربانو خاصه گفت:

  سلام مطالبتون عالی بود .اگر گلبرگ زعفران خشک بشه آیا بازار فروش داره

 12. اعظم گفت:

  سلام من گل برگ بنفش وباگل زردش خشک کردم اشکال داره؟؟؟

  • علیرضا صادقی زاده گفت:

   درود خیر مشکلی نیست، گلبرگ زعفران رو در دمنوش ها استفاده کنید

 13. ناشناس گفت:

  سلام من گلبرگ زعفران را برای تهیه مربا در اب جوش ریختم .آب به رنگ سبزشفافی در آمد وگلبرگ بنفش سبز رنگ شد .مشکلی پیش اومده یا طبیعی وقابل مصرفه؟

  • علیرضا صادقی زاده گفت:

   درود بر شما قابل مصرف هست، با پرچم های زرد رنگ ریختین؟

 14. طالبی گفت:

  سلام ودروددرهفته چندلیوان ازدمنوش گل زعفران خوبه استفاده کنیم که زیادروی نکرده باشیم

  • علیرضا صادقی زاده گفت:

   درود به وضعیت سلامتی شما بستگی داره عزیز، اگر نرمال هستین هفته دو مرتبه کافیه

 15. ناشناس گفت:

  سلام خدا خیرتون بده که آگاهی می دهیدجلوگیری از اسراف هم می شود

 16. قدیری گفت:

  سلام خیلی مطالب عالی بود اگر می شود به کسانی که مزرعه کشت دادند اطلاع رسانی بشود که دور ریز نداشته باشد حتی می شود تیبک درست کنند واین گیاه گیاهی هست که از همه اجزاءان میشود استفاده کرد کاش بشود به سرعت از صدا وسیما هم اطلاع رسانی شود واین گیاه ارزشمند را از دست ندهیم

 17. ناشناس گفت:

  سلام خیلی خیلی عالی خدا خیرتون بده

 18. نگین گفت:

  درود بر شما. واقعا مطالب عالی بود. حیف که اطلاع رسانی نمیشه و اینقدر اسراف میشه تومملکت ما?‍♀️

 19. ناشناس گفت:

  سلام بنده خشک کردم برای فروش اما کسی برای خرید پیدا نشد زیاد خشک کردم

  • علی رضا صادقی زاده گفت:

   درود برشما پیام بفرستید برای واحد مشاوره و عکس گل زعفران خشک شدنتون رو برای ما بفرستید

 20. رضا گفت:

  سلام ممنونم از اطلاعات بسیار زیادی که درمقاله بالا خواندم ای کاش دررسانه ها اعلان که هم برای کشاورزان وبرای ملت شریف ایران استفاده کنند

 21. Ali گفت:

  مولا یارتون باشه بخاطر اطلاعات درمانی که در اختیار مخاطب میزارید.

 22. علی گفت:

  با سلام.تشکر از اطلاعات درمانی که در اختیار مخاطب میزارید.

 23. اسماعیل گفت:

  بسیار ممنون از راهنمایی شما یه دمنوش به دمنوشهامون اضافه شد

 24. ناشناس گفت:

  سلام قیمت میگید لطفا برای مصرف خودم میخوام خیلی بیخوابی دارم انشالله مفیدباشه

 25. عبادی گفت:

  سلام
  بنده حدود ۵۰۰ گرم گلبرگ خشک شده ی بسیار تمیز دارم که با وسواس بالا خشک کردم،اگه کسی خواست درخدمتم.ارسال هم داریم ۰۹۱۵۸۷۱۹۷۵۹

 26. ناشناس گفت:

  دوستان گلبرگ‌زعفران فواید زیادی داره .من واقعا بنظرم مفید هستش ولی من یه نکته ای رو نمیدونستم و توی مصرفش زیاده روی کردم و هر شب میخوردم دمنوش گلبرگ زعفران رو ..و الان معدم چند روزی هست که شدید درد میکنه …لطفا معتدل مصرف کنید

 27. کبری السادات موسوی گفت:

  آیا با پرچم های زرد استفاده بشه،اشکال داره؟؟؟

  • علی رضا صادقی زاده گفت:

   درود بر شما ممکنه حساسیت زا باشه اما مشکلی رو به صورت کلی ایجاد نمیکنه

 28. رویا گفت:

  سلام و درود سپاس از وقتی که گذاشتید واین همه مطلب مفید در اختیار کاربران قرار دادید،به واقع ما در مملکتی زندگی میکنیم که زمینش سخاوتمندانه درّ و گوهر به ما میده به امید اینکه ما هم قدر دان این همه نعمت باشیم و به درستی استفاده کنیم ان شاالله.