زردی زعفران(پرچم زعفران)

شاید برای شما هم جالب باشه که بدونین پرچم زعفران هم مصرف خوراکی داره.  برای آشنایی با پرچم زعفران باید بدونیم که گل زعفران از سه بخش تشکیل شده. گلبرگ های زعفران که رنگشون بنفشه و در بخش بیرونی هستن. در بخش درونی کلاله وجود داره که رنگش سرخه، کلاله خود زعفران هست. بخش سوم که درکنار کلاله قرار داره و زرد رنگه رو پرچم میگن.

در واقع گرده هایی که گل زعفران برای گرده افشانی استفاده میکنه  یا زنبور ازش برای گرده گیری بهره میبره ، درآن جمع شدن. سه پرچم در اجزای گل زعفران قرار داره. در گذشته زردی یا پرچم زعفران را دور می انداختن ولی امروز با کشف خواص فوق العاده آن در صنعت های مختلف از زردی زعفران استفاده می شود.

9خاصیت پرچم زعفران

این بخش از زعفران مثل ریشه و خود زعفران خواص زیادی داره. همانطور که در آن ریشه و زعفران کروسین وجود داره که یک آنتی اکسیدان معرکست؛ در پرچم زعفران  نیز کروسین، آنتی اکسیدانها و مواد شیمیایی مفید دیگری  وجود داره که مثل یک داروی بی نظیر برای بدن عمل می کنه و در درمان بسیاری از بیماری ها مفیده.

از خواص پرچم مواردیه که پایین شمرده شده :

 1. بهبود حافظه
 2. کنترل و تنظیم قند خون
 3. اختلالات و ضعف شبکیه چشم
 4. بهبود بیماری قلبی
 5. مسکن اعضای بدن
 6. درمان یرقان
 7. بهبود گردش خون
 8. محافظت از سلول های مغزی
 9. با خوردن پرچم زعفران، جریان گردش خون بدنتون افزایش پیدا میکنه.

کاربرد زردی زعفران ر و میدونی؟

پرچم زعفران هم برای مصارف خانگی خیلی پرکاربرده و هم توی صنعت دارویی و پزشکی کاربرد داره. در پزشکی از پرچم زعفران برای تولید داروهای ضدافسردگی نیز بهره می برند؛ در صنعت پزشکی هم برای تولید داروهای ضد سرطانی و ضد التهابی کاربرد داره.

امروزه با توجه به نامناسب بودن استفاده از رنگ های خوراکی شیمیایی عموما تولیدکننده ها به دنبال رنگ های خوراکی طبیعی میگردن، زردی زعفران با رنگدهی فوق العاده می تواند جا یگزین رنگ های شیمیایی شه و ارزش خوراکی غذاها را هم بالا ببره.

برای مصرف خانگی نیز می تونین زردی زعفران رو در خورشت ها، به عنوان زرد چوبه یا همراه با زرد چوبه، برای تولید بستنی زعفرانی یا شیرینی پزی و تزئین غذاها استفاده کنین.

اگر برای موهاتون از حنا استفاده می کنین میتونید پرچم رو با حنا مخلوط کنین و از خواص پرچم زعفران برای موهاتون بهره ببرین.

در صنعت رنگرزی هم میتوان از پرچم زعفران استفاده کرد. از پرچم زعفران نیز برای رنگ آمیزی نخ در قالی بافی یا ساخت و رنگ آمیزی صنایع دستی و وسایل تزئینی و سوغاتی استفاده می شه و به عنوان یک رنگ با دوام برای نقاشی ها ازش استفاده می کنن. و باید بهتون بگم که نقاشی ها یا نایع دستی که با پرچم زعفران رنگ میشن هم بسیار گران هستن.

آیا پرچم زعفران میتونه مضر باشه؟

 هشداری که باید بهتون بدیم اینه که پرچم زعفران برای کسایی که آلرژی یا حساسیت دارن مخصوصا به گرده ها مضر هست و نباید از آن استفاده کنن.

 

شما تا حالا از بخش زرد رنگ زعفران استفاده کردید نظرتون چی بوده؟

2 نظرات
 1. شله زرد پختم باهاش، عالیه مادر

پاسخ دهید

پوچ
10 درصد تخفیف
مشاوره رایگان
20 درصد تخفیف
ریشه زعفران یک مثقالی
50 درصد
امروز خوش شانس نبودی
پرچم زعفران یک مثقالی
زعفران یک مثقالی
دوباره امتحان کن!
ارسال رایگان
زرشک نیم کیلویی
شانستو امتحان کن جایزه مال توعه!

ایمیل و شماره تماستو وارد کن و جایزه ببر!

امیدوارم خوش شانس باشی :))

دهکده موفقیت گشتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
باز کردن چت
واتس اَپ دهکده
میتونیم کمکتون کنیم؟