مقالات   >   صادرات زعفران بدون کارت بازرگانی

صادرات زعفران بدون کارت بازرگانی

مقدار مجاز زعفران همراه مسافر

در مقاله ی قبلی در مورد صادرات زعفران و شرایط مورد نیاز آن صحبت شد. و گفتیم که برای صادرات زعفران نیاز به کارت بازرگانی و مجوزهایی داریم تا بتوانیم زعفران را برای اهداف تجاری از کشور خارج کنیم. در این مقاله به این پرسش، پاسخ می دهیم که آیا می شود بدون داشتن کارت بازرگانی و اخذ مجوز صادرات زعفران انجام داد؟

راه حل ارسال زعفران به خارج از کشور بدون کارت بازرگانی

 1. استفاده از شرکت هایی که مجوزهای لازم را برای صادرات زعفران دارند.

عموما نوع فعالیت این شرکت ها به این صورت است که شما مشتریان را پیدا می کنید و این شرکت ها بسته بندی و تامین زعفران را انجام می دهند؛ آن را با مجوزهای خود صادر می کنند. بعضی از این شرکت ها اجازه استفاده از زعفران و بسته بندی خودتان را به شما می دهند.

شرکت های صادر کننده درصدی را از مقدار فروش برمیدارند. که در مورد جزئیات این روش باید با شرکت هایی که این کار را انجام می دهند صحبت کنید.

مزایا و معایب استفاده از شرکت های صادر کننده

از مزایای این روش این است که شما نیازی به گرفتن مجوز ندارید. از جمله معایب مهمی که دارد و بیشترین توجه را جلب می کند این است که شما با صادر کردن زعفران توسط شرکت های صادراتی هیچ گاه نمیتوانید برند خود را مطرح کنید.

 1. صادرات چمدانی زعفران

نوع دیگر صادرات زعفران بدون نیاز به داشتن کارت بازرگانی صادرات چمدانی زعفران است که به آن کالای همراه مسافر نیز می گویند.

مسافر درواقع شخصی است که با داشتن گذرنامه و اجازه عبور از راه های مجاز به قلمرو گمرکی وارد یا از آن خارج می شود. مسافرانی که از کشور خارج می شوند می توانند کالاهایی از کشور مبدا همراه خود ببرند. البته این کالا ها نباید جنبه تجاری داشته باشند و مقدار محدود و مشخصی برای هر فرد دارند.صادرات زعفران بدون کارت بازرگانی

قوانین تجارت چمدان زعفران

طبق قوانین گمرک ایران مقدار مجاز زعفران به همراه مسافر 100 گرم است. یعنی هر مسافر در صورتی که قصد تجارت نداشته باشد و برای اهداف تجاری نباشد می تواند با خود میزان 100 گرم زعفران را از مرز ایران بدون پرداخت عوارض گمرکی رد کند.

تجارت چمدانی زعفران در ایران حدود دو درصد از ارزش کل کالاهای صادراتی را تشکیل می دهد.

اشخاصی که زیر مجموعه پاسپورت شخص دیگری هستند نمی توانند به صورت مجزا با خود زعفران حمل کنند.
مسافران امکان زیارتی و عتبات عالیات اجازه حمل زعفران به این کشورها را ندارند.

مزایا و معایب صادرات چمدانی زعفران

از مزایای این روش می توان به این موارد اشاره کرد که:

فروش محصول زعفران حضوری، و دریافت وجه به صورت نقد است.
امنیت محصول بالا است زیرا محصول دست خودتان است و اتفاقی برای آن نمی افتد.
نیاز به پرداخت مالیات وجود ندارد.

از جمله معایبی که دارد این است که حجم محدودی از زعفران را می توانید جا به جا کنید. عموما بیشتر زعفرانی که از طریق صادرات چمدانی زعفران جا به جا می شود به صورت فله است و خریداران آن زعفران با کیفیت ایرانی را با قیمت ارزان تری خریداری، و به اسم برند خود بسته بندی می کنند و نامی از زعفران ایران باقی نمی ماند.

صادرات چمدانی خوب یا بد؟

عموما اقتصاددانان علت صادرات چمدانی را بی نظمی و نابسامانی در شرایط بازرگانی می دانند. به گفته ی آنها سخت بودن شرایط صادرات در کشورهایی که تجارت آزاد ندارند موجب ایجاد تجارت چمدانی می شود.

در صورتی تجارت چمدانی زعفران موجب توسعه اقتصادی می شود که صادراتی که از این راه صورت می گیرد بیشتر از واردات آن باشد و باعث ایجاد اشتغال در کشور شود.

تجار و بازرگانان از تجارت چمدانی زعفران استقبال می کنند؛ به دلیل آنکه نیاز به برگرداندن ارز به سامانه نیست آنها صادرات چمدانی زعفران را به عنوان یک فرصت تلقی میکنند.

البته تجارت چمدانی به نفع دولت ها نیست زیرا نمی توانند عوارض و مالیاتی برای خروج زعفران از کشور دریافت کنند؛ بنابراین طبیعی است که مخالف آن باشند.

در کشور ایران چیزی به اسم صادرات چمدانی وجود ندارد؛ اما در خیلی از کشورها این موضوع دیده می شود و عموما ایرادی به آن گرفته نمی شود.

صادرات چمدانی عموما در بین افراد مرزنشین وجود دارد این موضوع در آمریکا و مکزیک به خوبی دیده می شود. کشورهای مختلف نیز برای آنکه افراد مرزنشین بتوانند درآمد خوبی داشته باشند اجازه صادرات چمدانی را می دهند.

تجارت چمدانی می تواند برای کشور نیز سودمند باشد. با ایجاد مراکز اقامتی و توسعه ی آنها در مناطق آزاد می شود از این تجارت بهره مناسبی برد.

صادرات چمدانی زعفران در ایران به دو شکل انجام میشود:

در اولین شکل عموما افراد برای جلب اعتماد مشتریان خود در خارج از کشور و راه اندازی یک بیزینس شخصی مقداری زعفران را برای ارائه به مشتری می برند.

البته این روش برای اعتماد سازی روش مناسبی نیست. زیرا با این روش عموما خریداران قیمت محصول شما را کاهش می دهند. پیشنهاد ما برای اعتماد سازی این است که ابتدا برند سازی را با حضور در فضاهای مجازی انجام دهید؛ سپس اقدام به جذب مشتری نمایید.

در دومین شکل افراد مرز نشین تلاش می کنند با صادرات چمدانی زعفران و فروش آن در بازارهای سنتی مرزی سود خوبی به دست آورند. به همین علت در داخل کشور اقدام به خرید زعفران می کنند و با خروج از مرز به دنبال جذب مشتری در بازار های سنتی می افتند.

اگر این افراد خوش شانس باشند می توانند در این بازارها مشتری های خوبی پیدا کنند، محصول خود را بفروشند و سود کسب کنند. در حالت دیگر به این علت که در بازارهای سنتی تعداد افراد فروشنده بیشتر از خریدار است عموما فروشندگان موفق به فروش زعفران به قیمت مناسب نمی شوند. اگر بخواهند زعفران را برگردانند احتمال مصادره شدن آن وجود دارد و مجبور می شوند به قیمتی حتی پایین تر از قیمت خریداری شده آن را بفروشند و گاها ضرر فراوانی می کنند.

صادرات چمدانی زعفران با پست هوایی

سومین راه حل ارسال زعفران با پست بین المللی

سومین راه حل و در واقع بهترین راه حل صادرات زعفران بدون کارت بازرگانی استفاده از پست های بین المللی می باشد.

در این روش شما با استفاده از برندسازی یعنی حضور در شبکه های اجتماعی و بازاریابی جهانی اقدام به جذب مشتری می کنید؛ سپس محصول را با استفاده از پست برای مشتریان خود ارسال می کنید.

در این روش از پست های بین المللی می توانید استفاده کنید مثل:

پست اکسپرس هوایی PDE
پست DHL dubai

این شرکت های پستی ارسال درب به درب دارند 3-5 روز کاری بسته را به گیرنده می رسانند و قیمت مناسب تری دارند و بسته بندی مرسوله را نیز انجام می دهند.

توجه کنید که در این نوع ارسال هم محدودیت گمرکی وجود دارد و مقدار مجاز پست زعفران به خارج از کشور 100 گرم می باشد و برای بیشتر از 100گرم نیاز به استفاده از کارت بازرگانی و اخذ مجوز می باشد.

مزایا و معایب استفاده از پست بین المللی

مهم ترین مزیتی که می توان برای اینکار به شمار برد این است که برند شما در وطل زمان شناخته خواهد شد و میتوانید به تدریج روند پیشرفت را طی کنید.

از جمله معایب آن این است که باید حتما حساب بانکی بین المللی برای واریز وجه داشته باشید.

  دیدگاه های شما

 1. حسین مطوری گفت:

  حسین مطوری هستم درشهر خراسان جنوبی قاینات زندگی میکنم واین شهر در کاشت زعفران مرغوبترین واصلترین زعفران دنیاست من برای فروش میخوام صادرکنم هرکس خواست بامن تماس بگیرد

 2. ناشناس گفت:

  سلام وقت بخیر جناب مطوری لطفا با من تماس بگیرید ممنونم. 09011908282 علیزاده هستم

 3. حسین جوی گفت:

  سلام جناب مطوری ممنون میشم راهنماییم کنید ممنون
  09308338457

 4. محمدمحمودی گفت:

  سلام دوستان من هرساله زعفران میکارم و کاملا هم همه راضی هستند چون با ضمانت کار میکنم منتهی علاقه دارم صادر کنم تا بتونم اندازه زحمتی ک میکشم دریافت کنم کسی می‌تونه واقعا کمک کنه چون صادقانه کار میکنیم ممنون

 5. جم گفت:

  با این شماره تماس بگیرید
  09388343568

 6. محمد زارعی گفت:

  اقای مطوری سلام با من تماس بگیرید
  09131369908

 7. احسان حسین پور گفت:

  اقای محمودی لطفا با من تماس بگیرید،آقا مطوری شما هم تماس بگیری
  09193613615

 8. سجاد پناهی گفت:

  سلام جناب مطوری
  پناهی هستم بین المان و ایران در رفت امد هستم امیدوارم بتونیم باهم همکاری داشته باشیم
  سپاس فراوان
  پناهی

 9. تاج زاده گفت:

  سلام آقای محمودی، اگر جنس محصولاتتون مرغوب هستش با بنده تماس بگیرید. 09374608389

 10. ناشناس گفت:

  سلام و عرض ادب دوستان
  پورحسین هستم از تبریز عزیزانی که زعفران دارند و تمایل به صادرات به کشور ترکیه با من تماس بگیرند ممنون 09142331145

 11. حسن پورحسین گفت:

  سلام و عرض ادب
  دوستانی که زعفران دارند و تمایل به صادرات به کشور ترکیه را دارند با من تماس بگیرند ممنون ۰۹۱۴۲۳۳۱۱۴۵

 12. عرفان گفت:

  من صادر کننده زعفران هستم از تولید کننده های عزیز دخواست دارم کسانی که تولید خوبی دارن در قائن با بنده ارتباط برقرار کنن که با هم همکاری کنیم و به صادرت زعفرانشان مشغول شویم ایدی بنده در اینستاگرام erfan_78_kurd

 13. علیرضا گفت:

  لطفا تماس بگیرید

 14. ناشناس گفت:

  سلام سالاری هستم کار من پیدا کردن مرغوب تریم زعفران برای کسایی هست که دنبال بهترین کیفیت زعفران هستند؟ با خریدار کشور های عربی هم کار میکنم

 15. ناشناس گفت:

  سردار
  با سلام
  لطفا با من تماس بگیرید
  09307866903

 16. حسین گفت:

  سلام، من بهمراه مادرم تولیدکننده زعفران ارگانیک هستیم که بسیار مرغوب و با کیفیت هست و از هیچ نوع کودشیمیایی استفاده نمیشه.

  • دهکده شاپ گفت:

   سلام دوست من لطفا برای همکاری های بیشتر با ما ارتباط بگیر. منتظره تماست هستیم

 17. آقائی گفت:

  سلام من در نیشابور ساکن هستم تولیدکننده و تامین کننده زعفران هستم اگر کسی خرید داشت یا برای صادرات میتونه کمک کنه بنده در خدمتم تماس 09155515052

 18. حسن گفت:

  سلام بنده اهل شهر گنابادم که زعفران با کیفیتی داره
  گناباد یکی از شهرهای تولیدکننده زعفران در قائنات هست
  خوشحال میشم با یه مشتری که ترکیه باشه کار کنم
  شماره تماس 09152008664

 19. سمیه مرادی گفت:

  سلام خسته نباشید..من تولید کننده بهترین و مرغوبترین زعفران هستم ..تمایل صادر کردن آن به عمان و یا کشورهای دیگر هستم جهت همکاری لطفاً تماس بگیرید
  09379087507

 20. محمد قاسم فرهمند گفت:

  سلام علیکم من می‌خواهم. این کارا شرو کونم اگر مایل هستین تماس بگیرن