مقالات   >   علت دوکی یا هویجی شدن پیاز زعفران چیه؟( بهترین عمق کاشت زعفران )

علت دوکی یا هویجی شدن پیاز زعفران چیه؟( بهترین عمق کاشت زعفران )

علت عارضه دوکی شدن پیاز زعفران

کشت زعفران همانطور که می تواند پرسود باشد، میتواند موجب ضرر و از دست رفتن سرمایه شود! هویجی شدن یا دوکی شکل شدن پیاز زعفران نیز یکی از این موارد است که با گسترش کشت زعفران در مناطق مختلف افراد زیادی را درگیر کرده است.

سه علت هویجی شدن پیاز زعفران

رعایت نکردن عمق کشت :

اگر از دهکده موفقیت مشاوره گرفته باشید یا در دوره های ما شرکت کرده باشید میدونید که تاکید زیادی بر رعایت عمق کشت زعفران داریم.
عمق کشت در مناطق مختلف و با توجه به بافت خاک و شرایط اقلیمی متفاوت می باشد. به صورت کلی عمق کشت باید بین 20-15 سانتی متر باشد.  البته عمق مناسب به میزان ماده آلی خاک نیز مرتبط است.

برای اینکه از عمق مناسب کشت در منطقه ی خودتون مطلع بشید باید بدونین که بافت خاک مزرعه شما چه نوع بافتی است، عناصر غذایی و مواد آلی ضروری برای زعفران به چه میزان در خاک موجود می باشد. به همین دلیل ضروری است که در مراحل آماده سازی و پیش از کوددهی پایه اقدام به تهیه آزمایش خاک نمایید.

دوکی شکل شدن پیاز زعفران

فقیر بودن خاک و کمبود عناصر غذایی :

گاهی هویجی شدن پیاز زعفران به عمق کشت مربوط نیست و با اینکه پیازهای زعفران در عمق مناسبی کشت شده ولی با این حال این عارضه به وجود می آید. در واقع هویجی شدن پیاز در عمق مناسب به این دلیل به وجود می آید که خاک در عمق 15 یا 20 سانتی نیز عناصر غذایی کافی برای رشد را ندارد و به اصطلاح فقیر است. این موضوع نیز باید با تفسیر نتیجه آزمایش خاک مشخص می شود.

 

مزایا و معایب آبیاری زعفران در تابستان را در مقاله‌ی دیگری بخوانید.

کمبود رطوبت و خشکی :

گاهی نیز مشکل از عناصر غذایی خاک و یا نوع خاک نیست و پیاز برای جذب آب و رطوبت به سمت مناطق عمیق تر خاک پیش می رود و عارضه هویجی شدن پیاز زعفران را به وجود می آورد بنابراین در این شرایط باید به آبیاری زمین زعفران توجه زیادی کنید. اگر کاشت زعفران دیم را انجام داده اید برای حفظ رطوبت و انجام آبیاری اقداماتی را انجام دهید که در مقاله ی دیگری در این مورد صحبت کرده ایم.

 

با عارضه دوکی یا هویجی شدن پیاز زعفران چه کنیم؟

بعد از اینکه با این عارضه مواجه شدید ابتدا باید بررسی شود که کدام مورد موجب هویجی شدن پیاز های مزرعه شما شده است.

اگر عمق پایین باعث ایجاد این مشکل شده می توان با اضافه کردن خاک نرم به همراه کود دامی پوسیده تا حدودی خسارت ایجاد شده را جبران کرد.

  دیدگاه های شما

 1. الناز گفت:

  سلام درمان دوکی شدن یا هویجی شدن پیاززعفران چیه؟

  • علیرضا صادقی زاده گفت:

   سلام عمق کمه کاشت علت هویجی شدن پیاز زعفران هست. لطفا مقاله کاملش رو بخونید.

 2. نصرالله گفت:

  سلام خوبی پارسال دوک شده بود پیازم الان خاک کود اضافه کنم درست میشه؟ چقدر اضافه کنم؟

 3. مراد گفت:

  سلام پارسال پیاززعفرون دوک شده الان باید خاک بریزم یا ماه دیگه

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما لطفا با مشاوران ما تماس بگیرید تا بهتون بگن که دقیقا باید چیکار کنید

 4. رضا گفت:

  سفتی زمین هم هست موقعی داخل گل راه میرید یا وسیله سنگین وارد زمین میشود.فقیر بودن کود گاوی مخلوط با اوره و گوگرد خوبه .عمق زیاد دوکی میشه عمق کم ریز شدن پیاز مثل نخود میشه .عمق ۱۸ فاصله هر تیر با تیر بعدی ۱۵