آبیاری گیاه زعفران

یکی از نکات مهمی که در مراحل کشت زعفران حائز اهمیت است نیاز آبی زعفران، دفعات آبیاری و نحوه آبیاری آن می‌باشد. به علت اینکه دوره ی رشدی زعفران در زمستان و پاییز است، این گیاه نیاز آبی کمی دارد و اغلب نیاز آبی خود را با آب باران و برف تأمین می‌کند، اما در چند مرحله‌ی رشدی نیاز به آبیاری دارد و نمی‌شود آن را نادیده گرفت. البته کیفیت آب آبیاری برای زعفران هم بسیار مهم است به همین دلیل لازم است از کیفیت آب مزرعه مطلع باشید.

کی زعفران را آبیاری کنم؟

به‌طورکلی آبیاری زعفران در زمین در 5 مرحله (بسته به منطقه می‌تواند کمتر هم باشد) انجام می‌شود.

میتونید کلیه نکات آبیاری را در این پادکست آموزش نحوه  آبیاری از دهکده موفقیت بشنوید.

آموزش آبیاری زعفران
 • حتما قبل از اقدام برای آبیاری توضیحات هر آبیاری را مطالعه کنید.
 • وجین آب و زرد آب را حتما زمانی که نزولات جوی اعم از باران و برف کافی نبود به مزرعه زعفران بدهید و قبل از آن از مشاوران کمک بگیرید.

آبیاری اول زعفران(بسار آب)

 آبیاری اول زعفران به‌عنوان بسار آب یا آب گل هم شناخته می‌شود. با این آبیاری به زعفران یک شوک سرمایی داده می‌شود تا از خواب ظاهری بیدار شود و چرخه ی رشدی خود را آغاز کند.

اگر با چرخه ی زندگی زعفران آشنایی نداری مقالشو حتما بخون!

 تاریخ این آبیاری زعفران بسیار مهم است زیرا درصورتی‌که در زمان مناسب آن انجام نشود منجر به رشد رویشی به‌جای گلدهی می‌شود و برگ‌ها زودتر از گل نمایان می‌شوند؛ این موضوع از کیفیت گل می‌کاهد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که میانگین دمای شبانه‌روز بیشتر از 15 درجه سانتی‌گراد باشد و آبیاری زعفران انجام شود.

برای اینکه خواب پیاز زعفران به طور کامل شکسته شود نیاز دارد که در حدود دوهفته در دمای 17 درجه سانتی‌گراد قرار بگیرد. طبعاً رسیدن به این دما در مناطق سردسیر زودتر و در منطق گرمسیر دیرتر اتفاق می‌افتد؛ بنابراین زمان دقیق آبیاری زعفران باید با توجه به شرایط اقلیمی منطقه تعیین شود.

 به طور کلی زمانی که میانگین دمای شبانه‌روز به 12 درجه سانتی‌گراد برسد زمان مناسب برای آبیاری اول زعفران می باشد.

اما توصیه کلی برای تمام مناطق کشور به شرح ذیل می‌باشد:

 • اقلیم‌های سردسیر: ۱۰ شهریور آب اول و اول مهر آب دوم
 • اقلیم‌های معتدل: ۲۰ شهریور آب اول و ۱۵ مهر آب دوم
 • اقلیم‌های گرمسیری: اول مهر آب اول ۲۵ مهر آب دوم

بعضی از کشاورزان برای جلوگیری از سرمازدگی زعفران، اقدام آبیاری زودتر از موعد زعفران می‌کنند هرچند که این اقدام همان‌طور که در بالا هم گفته شد از عملکرد می‌کاهد اما برای مناطقی که سرمای زودرس دارند می‌تواند باعث جلوگیری از سرمازدگی هم شود. چون آبیاری زودرس احتمال تشدید آفات و علف هرز را دارد، بهتر است در آبیاری زعفران از سم ترفلان استفاده شود.

آبیاری زعفران + اصول و نکات آبیاری زعفران

 نحوه انجام آبیاری اول زعفران

در آبیار اول چون زمین بسیار خشک است باید به‌صورت سنگین انجام شود تا پیازهایی که در عمق 20-15 سانتی خاک قرار دارند بتوانند به‌خوبی از این آب استفاده کنند

 کودهای مورد استفاده در آبیاری اول

در زمان آبیاری اول چون پیاز زعفران برگ یا ریشه ندارد دادن کودهای شیمیایی عموماً کار بی‌فایده‌ای است.

در این آبیاری بهتر است از کودهایی مثل کودهای اسیدآمینه و کودهای میکروبی استفاده کنید.

اگر در آزمایش خاک کمبود پتاس وجود داشت بهتر است قبل از آبیاری اول از کود پتاس به‌صورت سرک استفاده کنید همچنین از کودهای هیومیک اسید که درصد بالایی از پتاس را دارند نیز می‌توانید برای این منظور بهره ببرید.

**نکته مهم**

حتماً بعد از آبیار اول زمین را سله شکنی کنید

آبیاری تابستانه زعفران + بارش های تابستانه در مزارع زعفران

نکته‌ای که در آبیاری اول زعفران بسیار حائز اهمیت می‌باشد سله شکنی است. سله ترک‌هایی که بعد از بارش باران و آبیاری در سطح خاک ایجاد می‌شود، است و موجب سفت شدن خاک می‌شود.

در سله شکنی از کج بیل، گاوآهن ایرانی و چهار شاخ فلزی استفاده می‌شود و تا عمق 8-5 سانتی سطح خاک را نرم می‌کنند این کار به خروج بهتر گل کمک می‌کند.

زمان مناسب سله شکنی

زمان مناسب سله شکنی زمین زعفران (در صورتی که بارش باران وجود نداشته باشد) بعد از گاو رو شدن زمین در حدود 48 ساعت بعد از آبیاری زعفران انجام می‌شود.

بعد از آبیاری، زعفران به‌سرعت رشد می‌کند و اگر سله شکنی دیر انجام شود منجر به قطع شدن ساقه‌های گل دهنده می‌شود که خسارت زیادی را ایجاد می‌کند. از طرفی اگر سله شکنی انجام نشود ساقه‌ها نمی توانند خود را به سطح زمین برسانند و نور کافی دریافت نمی‌کند و ممکن است بسیاری ازگل‌ها در زیر خاک بمانند و از بین بروند.

 گلدهی

حدود یک هفته بعد از آبیاری زمانی که دمای خاک به 9-7 درجه سانتی‌گراد برسد گل‌های زعفران شکوفا می‌شوند.

 آبیاری دوم زعفران(زاج آب) 

این آبیاری باید به‌صورت سبک در حدی که فقط سطح خاک خیس شود انجام می شود؛ چون در عمق خاک رطوبت کافی وجود دارد.

 این آبیاری در حدود 10 روز بعد از برداشت گل انجام می شود.

کود مورد استفاده در آبیاری دوم

کودی که در آبیاری دوم استفاده می‌شود کود اوره می‌باشد. کود اوره دارای ۴۶ درصد نیتروژن خالص می‌باشد.

عنصر ازت یا نیتروژن جزء ضروری برای ساخت پروتئین‌ها می‌باشد و در بیشتر فرآیند رشد و فتوسنتز گیاه دخالت دارد؛ همچنین عنصر نیتروژن برای گیاه در جذب برخی از عناصر نیز مؤثر است و نقش بسزایی ایفا می‌کند.

می‌توانید در این آبیاری با نظر کارشناس مربوطه همراه با کود اوره از هیومیک اسید هم استفاده کنید.

آبیاری زعفران در تابستان

نکته!!  

آبیاری اول و دوم نقش بسزایی در توسعه ریشه‌های پیاز زعفران و رسانیدن غذا به آنها و رشد و نمو گیاه و درشت کردن پیاز دختر دارند، بنابراین حتماً باید در زمان مناسب و به‌دقت و شرایط گفته شده انجام شوند.

 آبیاری سوم زعفران (وجین آب)

در اوایل اسفند که علف‌های هرز می‌رویند برای سهولت انجام وجین، زمین زعفران را آبیاری می‌کنند و پس از گاو رو شدن زمین اقدام به حذف علف‌های هرز می‌نمایند.

دادن این آب بستگی به میزان بارندگی منطقهٔ شما دارد اگر بارش خوبی در پاییز داشتید نیازی به استفاده از این آب نیست.

در استفاده از این آبیاری دقت لازم را داشته باشید چون ممکن است موجب یخ‌زدگی مزرعه شود.

 آبیاری چهارم زعفران

اگر در زمستان خشکسالی داشتید و بارندگی خوبی نداشتید لازم است که در اواخر اسفند زمین را آبیاری کنید تا رطوبت پیاز در خاک حفظ شود و پیازهای درشتی تکثیر شوند. در این آبیاری عموما هیومیک اسید و اوره به همراه آبیاری به زمین زعفران می دهند.

*نکته برای مناطق گرمسیر*

در مناطق گرمسیر از این مرحله‌ی آبدهی به امید بارندگی فصل بهار اجتناب نکنید. مگر اینکه در فصل زمستان بارش زیادی را تجربه کرده باشید.

 آبیاری پنجم زعفران (زرد آب)

اخرین آبیاری زعفران در فصل بهار و فروردین‌ماه و قبل از زرد شدن برگ‌های سبز زعفران انجام می‌شود به همین دلیل به آن زرد آب می‌گویند.

 4نکته ضروری برای آبیاری زعفران 

 • در تابستان به هیچ وجه زمین را آبیاری نکنید
 • مراحل آبیاری بستگی فراوان به بارندگی منطقه دارد و در مناطق گرمسیر و سردسیر متفاوت است
 • در فاصله بین دو آبیاری، خاک را خشک نگهدارید.
 • بعد از پایان عمر برگهای گیاه زعفران، آبیاری را قطع کنید
 • آبیاری زعفران کاشته شده در منزل(سبد، باغچه، پشت بام، گلدان) نیز باید با نکات گفته شده انجام شود.
شیوه ی آبیاری مزرعه زعفران

 آبیاری تابستانه زعفران

شاید یکی از مهم ترین مسائل در مورد آبیاری زعفران که اختلاف نظرهای مختلفی در مورد آن وجود دارد آبیاری تابستانه زعفران است! اگر با کشاورزان سنتی و قدیمی صحبت کرده باشید حتما بهتون می گویند باید در تابستان هم زعفران را آبیاری کرد؛ اگر با مشاوران کشت مدرن صحبت کرده باشید، حتما شنیده اید که نیاز به آبیاری تابستانه نیست و این آبیاری بیش از منفعت آن مضر است!

تحقیق و بررسی های انجام شده در مورد تاثیر آبیاری تابستانه بر ویژگی هایی چون عملکرد و کیفیت کلاله ها نشان داده؛  آبیاری زعفران در تابستان باعث افزایش عملکرد و تا حدودی پیکروسین نیز می شود.

در همین تحقیقات گفته شده است که افزایش رطوبت خاک اطراف پیاز زعفران، تحت تاثیر دفعات آبیاری تابستانه موجب کاهش رشد زعفران در فصل رشد می شود. آبیاری تابستانه زعفران با افزایش فراهمی رطوبت موجب تحریک رشد ریشه های انقباضی می شوند. افزایش رشد این ریشه ها موجب می شود انرژی بیشتری از پیاز زعفران صرف شود و بدین ترتیب انرژی مورد نیاز برای گلدهی از دست می رود و این صفت مطلوب نیست.

 به علاوه افزایش رطوبت در اطراف پیاز زعفران در تابستان -که پیاز جذب آب ندارد- به همراه گرمای تابستان محیط مناسبی برای رشد کنه ها، قارچ ها و پوسیدگی بنه به وجود آورده و پیاز بیماری که در خاک وجود دارد؛ از بین رفته و موجب کاهش عملکرد زعفران می شود.

پس چگونه آبیاری تابستانه موجب افزایش عملکرد می شود؟! در این تحقیقات گفته شده: یک نوبت آبیاری تابستانه به نحوی که سطح خاک مرطوب شود و موجب خنک شدن پیاز زعفران در خاک شود؛ در زمان تمایز اندام های زایشی یعنی در حدود 15مرداد ( بسته به مناطق مختلف متفاوت است) موجب افزایش عملکرد گل، کلاله و بنه زعفران خواهد شد.

توجه کنید! در صورتی که آبیاری تابستانه زودتر از تمایز اندام زایشی یا دیرتر اتفاق بیافتد موجب کاهش قطعی عملکرد خواهد شد.

با باران های تابستانه در زمین زعفران چه کنیم؟

تاثیر باران های مرتب تابستانه در مزرعه زعفران نیز همچون آبیاری تابستانه موجب ایجاد بیماری در پیاز زعفران خواهد شد؛ اما برای جلوگیری از این اتفاق توجه کنید که حتما قبل از کشت زعفران پیازها را با قارچ کش و کنه کش ضدعفونی کنید. قبل از کشت مراحل آماده سازی و آزمایش خاک را انجام دهید تا با تغذیه اصولی زعفران از بیماری جلوگیری کنید. 

در طول تابستان حتما هر 10تا 15 روز یکبار به زمین زعفران سر زده ، پیاز ها را به صورت تصادفی از زمین خارج کرده و چک کنید تا دچار بیماری نشده باشند؛ اگر پیاز ها دچار بیماری شدند حتما با مشورت مشاور کشت زعفران از قارچ کش و کنه کش مناسب برای جلوگیری از پیشرفت بیماری استفاده کنید. برای این منظور می توانید از مشاوران دهکده موفقیت راهنمایی بگیرید.

آبیاری زعفران در یخبندان

آبیاری زعفران در یخبندان و برف زمستانه

یکی از سوالاتی که برای کشت کنندگان زعفران در مناطق سردسیر با احتمال بارش برف به وجود می آید این است که چگونه زعفران را در یخبندان و برف پاییزه و زمستانه ابیاری کنیم؟

وجود برف برای زعفران مثل یک عایق حرارتی عمل می کند و نمی گذارد برگ ها و سایر قسمت های فعال گیاه دچار یخ زدگی  شوند؛ اما اگر این برف به هر دلیلی در زمان برودت هوا که از دمای یخبندان کاسته نشده باشد، حذف شود گیاه دچار یخ زدگی و کاهش شدید عملکرد می شود.

حتی زمانی که بخش هایی از برگ بیرون از برف باقی می ماند؛ رنگ برگ خاکستری شده، دچار یخ زدگی می شود و در نهایت نیز از بین می رود.

مزرعه زعفران را در زمستان آبیاری کنیم یا نه؟

به هیچ عنوان مزرعه زعفران را در زمان برودت شدید هوا و یخبندان آبیاری نکنید زیرا آبیاری در یخبندان و برف باعث آب شدن برف و یخ زدگی گیاه و کاهش شدید عملکرد خواهد شد. 

چند نکته لازم در زمینه آبیاری زعفران

 • بهترین دما برای آبیاری زعفران زمانی مشخص می شود که منحنی دمایی شهرتان را از سایت هواشناسی استان بگیرید و در اختیار کارشناسان قرار دهید؛ اما به طور کلی زمانی که دمای هوای 48 ساعت متوالی به 12 درجه برسد مناسب برای آبیاری زعفران می باشد.
 • به هیچ وجه زعفران را در تابستان و در زمان یخبندان آبیاری نکنید.
 • اگر نمی خواهید با کاهش شدید عملکرد مواجه بشوید! حتما بعد از آبیاری اول سله شکنی انجام دهید.
 • از اواسط اردیبهشت حتما آبیاری زعفران را قطع کنید.

اطلاعات زمینتو توی این فرم برامون بفرس  و مشاوره رایگان از دهکده موفقیت بگیر.

بهمون بگین توی منطقه ی شما دادن چند تا آب برای زعفران مرسومه؟ گفتن تجربتون قطعا برامون مفیده.

12 نظرات
 1. اوره فقط یکبار استفاده میشه

 2. سلام توی آبیاری اول زعفران از چه کودی استفاده کنیم بهتره؟

  • درود برشما بستگی به آزمایش خاکی داره که از مزرعه اتون گرفتین لطفا با مشاورن ما تماس بگیرین

 3. آبیاری اولیه زعفران توی تابستان اتفاق میوفته؟

 4. سلام وقت بخیر من امسال زعفران کشت کردم آبیاری زعفران تو چه فصلی اتفاق میوفته؟ کی باید اولین اب زعفران رو بدم؟ توی اولین آب کود پتاس بالا بدم یا پتاس خالی؟

  • درود بر شما آبیار زعفران در فصل پاییز اتفاق می افته. زمانی که دمای 48 ساعت به زیر12 رسید می تونید به زعفرانتون آب بدید.توی اولین آب اگر قبل از کشت کود پتاس استفاده نکردید بله باید از کود پتاس بالا استفاده کنید.

 5. سلام روز بخیر برای ابیاری زعفران در چه فصلی باید اقدام کنم؟

 6. سلام من زمین دارم ۲۰۰ متر میخوام آبیاریش کنم امسال اولین سالیه که زعفرونامو کاشتم کی باید آبیاری زعفران شروع کنم؟

 7. سلام توی اولین آبیاری زعفران نمیشه از کودفسفر استفاده کرد؟ من به زمین کود فسفر ندادم قبل از کشت چیکار باید بکنم؟

پاسخ دهید

پوچ
10 درصد تخفیف
مشاوره رایگان
20 درصد تخفیف
ریشه زعفران یک مثقالی
50 درصد
امروز خوش شانس نبودی
پرچم زعفران یک مثقالی
زعفران یک مثقالی
دوباره امتحان کن!
ارسال رایگان
زرشک نیم کیلویی
شانستو امتحان کن جایزه مال توعه!

ایمیل و شماره تماستو وارد کن و جایزه ببر!

امیدوارم خوش شانس باشی :))

دهکده موفقیت گشتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
باز کردن چت
واتس اَپ دهکده
میتونیم کمکتون کنیم؟