مقالات   >   نحوه ی آبیاری گیاه زعفران چگونه است؟

نحوه ی آبیاری گیاه زعفران چگونه است؟

بهترین زمان آبیاری زعفران

یکی از نکات مهمی که در مراحل کشت زعفران حائز اهمیت است نیاز آبی زعفران، دفعات آبیاری و زمان دقیق آبیاری زعفران می‌باشد.

به علت اینکه دوره ی رشدی زعفران در زمستان و پاییز است، این گیاه نیاز آبی کمی دارد و اغلب نیاز آبی خود را با آب باران و برف تأمین می‌کند، اما در چند مرحله ی رشدی نیاز به آبیاری دارد که نمی‌شود آن را نادیده گرفت. کیفیت آب آبیاری برای زعفران هم بسیار مهم است به همین دلیل لازم است از کیفیت آب مزرعه مطلع باشید.

در این مقاله در مورد دفعات و زمان دقیق آبیاری زعفران صحبت شده است.

هر سوالی در مورد دوره ی آموزشی کشت زعفران در خاک یا دوره کشت زعفران گلخانه ای داری با ما در میون بگذار!

نام و نام خانوادگی(ضروری)

زمان دقیق آبیاری زعفران

بهترین زمان آبیاری زعفران

وجین آب و زرد آب را حتما زمانی که نزولات جوی اعم از باران و برف کافی نبود به مزرعه زعفران بدهید و قبل از آن از مشاوران کمک بگیرید.حتما قبل از اقدام برای آبیاری توضیحات مربوطه را مطالعه کنید.

به‌طورکلی تعداد دفعات آبیاری زعفران در زمین در 5 مرحله (بسته به منطقه می‌تواند کمتر هم باشد) انجام می‌شود.

میتونید کلیه نکات آبیاری را در این پادکست آموزش نحوه  آبیاری از دهکده موفقیت بشنوید.

زمان آبیاری اول زعفران(بسار آب)

آبیاری اول زعفران به‌عنوان بسار آب یا آب گل هم شناخته می‌شود. با این آبیاری به زعفران یک شوک سرمایی داده می‌شود تا از خواب ظاهری بیدار شود و چرخه ی رشدی خود را آغاز کند.

اگر با چرخه ی زندگی زعفران آشنایی نداری مقالشو حتما بخون!

زمان آبیاری زعفران بسیار مهم است زیرا در صورتی‌ که در زمان مناسب آن انجام نشود منجر به رشد رویشی به‌ جای گلدهی می‌شود یعنی برگ‌ها زودتر از گل نمایان می‌شوند؛ این موضوع از کیفیت گل می‌کاهد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که میانگین دمای شبانه‌روز بیشتر از 15 درجه سانتی‌گراد باشد و آبیاری زعفران انجام شود.

برای اینکه خواب پیاز زعفران به طور کامل شکسته شود نیاز دارد که در حدود دوهفته در دمای 17 درجه سانتی‌گراد قرار بگیرد. طبعاً رسیدن به این دما در مناطق سردسیر زودتر و در منطق گرمسیر دیرتر اتفاق می‌افتد؛ بنابراین زمان آبیاری زعفران باید با توجه به شرایط اقلیمی منطقه تعیین شود.

به طور کلی زمانی که میانگین دمای شبانه‌روز به 12 درجه سانتی‌گراد برسد زمان مناسب برای آبیاری اول زعفران می باشد.

اما توصیه کلی زمان آبیاری زعفران در تمام مناطق کشور به شرح ذیل می‌باشد:

اقلیم‌های سردسیر: ۱۰ شهریور  – اول مهر
اقلیم‌های معتدل: ۲۰ شهریور – ۱۵ مهر
اقلیم‌های گرمسیری: اول مهر – ۲۵ مهر

بعضی از کشاورزان برای جلوگیری از سرمازدگی زعفران، اقدام آبیاری زودتر از موعد زعفران در مناطق سردسیر می‌کنند؛ هرچند که این اقدام همان‌طور که در بالا هم گفته شد از عملکرد می‌کاهد اما برای مناطقی که سرمای زودرس دارند می‌تواند باعث جلوگیری از سرمازدگی هم شود. چون آبیاری زودرس احتمال تشدید آفات و علف هرز را دارد، بهتر است در زمان آبیاری زعفران اول در مناطق سردسیر از سم ترفلان استفاده شود.

زمان دقیق آبیاری زعفران

نحوه انجام آبیاری اول زعفران

در آبیاری اول چون زمین بسیار خشک است باید به‌ صورت سنگین و عمیق انجام شود تا پیازهایی که در عمق 20-15 سانتی خاک قرار دارند بتوانند به‌ خوبی از این آب استفاده کنند.

کودهای مورد استفاده در آبیاری اول

در زمان آبیاری زعفران چون پیاز زعفران برگ یا ریشه ندارد دادن کودهای شیمیایی عموماً کار بی‌فایده‌ای است. در این آبیاری بهتر است از کودهایی مثل کودهای اسیدآمینه و کودهای میکروبی استفاده کنید.

اگر در آزمایش خاک کشاورزی کمبود پتاس وجود داشت بهتر است قبل از آبیاری اول از کود پتاس به‌صورت سرک استفاده کنید همچنین از کودهای هیومیک اسید که درصد بالایی از پتاس را دارند نیز می‌توانید برای این منظور بهره ببرید.

فواید استفاده از هیومیک اسید در آبیاری زعفران

تحقیقات نشان داده مصرف هیومیک اسید می تواند ثمره بخشی گیاه زعفران را از 16-80 درصد افزایش دهد.

مزایای استفاده از هیومیک اسید شامل موارد زیر می باشد:

هیومیک اسید موجب افزایش تعداد گل‌ها در گیاه زعفران می شود.

به کاربردن هیومیک اسید همراه با آبیاری موجب افزایش وزن پیاز دختری در گیاه زعفران می شود.

باعث بهبود ساختار خاک و ایجاد فضای مناسب برای رشد ریشه زعفران در خاک می شود.

هیومیک اسید میکرو ارگانیسم‌های موجود در خاک را تحریک به فعالیت بیشتر می کند و در نتیجه مواد مغذی مورد نیاز زعفران سریع‌تر و بیشتر به ریشه گیاه می‌رسد.

استفاده از هیومیک اسید در زمان آبیاری زعفران باعث افزایش فعالیت آنزیم‌های موجود در خاک، افزایش رشد ریشه و اندام ها دیگر گیاه می شود.

جذب آب توسط ریشه پیاز زعفران به وسیله هیومیک اسید افزایش می یابد.

جذب فسفر خاک در مجاورت هیومیک اسید افزایش یافته و درنتیجه افزایش گل دهی زعفران اتفاق می افتد.

هیومیک موجب افزایش فعالیت ریزجانداران موجود در خاک، در نتیجه کیفیت بهتر خاک زعفران می شود.

افزایش مقاومت به بیماری ها و تنش های محیطی مانند گرما و سرما یکی دیگر از فواید به کار بردن هیومیک اسید در زمان آبیاری زعفران است.

آبیاری زعفران در زمستان

**نکته مهم**

حتماً بعد از آبیار اول زمین را سله شکنی کنید.

نکته‌ای که در آبیاری اول زعفران بسیار حائز اهمیت می‌باشد سله شکنی است. سله ترک‌هایی که بعد از بارش باران و آبیاری در سطح خاک ایجاد می‌شود، است و موجب سفت شدن خاک می‌شود.

در سله شکنی از کج بیل، گاوآهن ایرانی و چهار شاخ فلزی، شن کش و کولتیتواتور استفاده می‌شود و تا عمق 8-5 سانتی سطح خاک را نرم می‌کنند این کار به خروج بهتر گل کمک می‌کند.

زمان مناسب سله شکنی

زمان مناسب سله شکنی زمین زعفران (در صورتی که بارش باران وجود نداشته باشد) بعد از گاو رو شدن زمین در حدود 48 ساعت بعد از آبیاری زعفران انجام می‌شود.

بعد از آبیاری، زعفران به‌سرعت رشد می‌کند و اگر سله شکنی دیر انجام شود منجر به قطع شدن ساقه‌های گل دهنده می‌شود که خسارت زیادی را ایجاد می‌کند. از طرفی اگر سله شکنی انجام نشود ساقه‌ها نمی توانند خود را به سطح زمین برسانند و نور کافی دریافت نمی‌کند و ممکن است بسیاری ازگل‌ها در زیر خاک بمانند و از بین بروند.

گلدهی

حدود یک هفته بعد از آبیاری زمانی که دمای خاک به 9-7 درجه سانتی‌گراد برسد گلدهی زعفران  آغاز می‌شود.

 آبیاری دوم زعفران(زاج آب) در چه زمانی انجام می شود؟

این آبیاری باید به‌صورت سبک در حدی که فقط سطح خاک خیس شود انجام می شود؛ چون در عمق خاک رطوبت کافی وجود دارد. این آبیاری در حدود 14 روز بعد از برداشت گل زعفران انجام می شود.

اگر مزرعه زعفران گلدهی نداشت، زمانی از کود زاج آب استفاده کنید که برگ های تیج ها رشد کرده باشد و به حدود 10 سانتی متر برسد، رنگ برگ ها سبز تیره می شود و دیگر گلدهی اتفاق نمی افتد بنابراین زمان زاج آب رسیده است.

کود مورد استفاده در زاج آب زعفران

کودی که در زاج آب یا آبیاری دوم استفاده می‌شود کود اوره می‌باشد. کود اوره دارای ۴۶ درصد نیتروژن خالص می‌باشد.

عنصر ازت یا نیتروژن جزء ضروری برای ساخت پروتئین‌ها می‌باشد و در بیشتر فرآیند رشد و فتوسنتز گیاه دخالت دارد؛ همچنین عنصر نیتروژن برای گیاه در جذب برخی از عناصر نیز مؤثر است و نقش بسزایی ایفا می‌کند.

می‌توانید در این آبیاری با نظر کارشناس مربوطه همراه با کود اوره از هیومیک اسید هم استفاده کنید.

نکته!!  

آبیاری اول و دوم نقش بسزایی در توسعه ریشه‌های پیاز زعفران و رسانیدن غذا به آنها و رشد و نمو گیاه و درشت کردن پیاز دختر دارند، بنابراین حتماً باید در زمان مناسب و به‌دقت و شرایط گفته شده انجام شوند.

آبیاری سوم زعفران (وجین آب)

در اوایل اسفند که علف‌های هرز می‌رویند برای سهولت انجام وجین، زمین زعفران را آبیاری می‌کنند و پس از گاو رو شدن زمین اقدام به حذف علف‌های هرز می‌نمایند.

دادن این آب بستگی به میزان بارندگی منطقهٔ شما دارد اگر بارش خوبی در پاییز داشتید نیازی به استفاده از این آب نیست.

در استفاده از این آبیاری دقت لازم را داشته باشید چون ممکن است موجب یخ‌زدگی مزرعه شود.

 آبیاری چهارم زعفران

اگر در زمستان خشکسالی داشتید و بارندگی خوبی نداشتید لازم است که در اواخر اسفند زمین را آبیاری کنید تا رطوبت پیاز در خاک حفظ شود و پیازهای درشتی تکثیر شوند. در این آبیاری عموما هیومیک اسید و اوره به همراه آبیاری به زمین زعفران می دهند.

*نکته برای مناطق گرمسیر*

در مناطق گرمسیر از این مرحله‌ی آبدهی به امید بارندگی فصل بهار اجتناب نکنید. مگر اینکه در فصل زمستان بارش زیادی را تجربه کرده باشید.

 آبیاری پنجم زعفران (زرد آب)

اخرین آبیاری زعفران در فصل بهار و فروردین‌ماه و قبل از زرد شدن برگ‌های سبز زعفران انجام می‌شود به همین دلیل به آن زرد آب می‌گویند.تعداد دفعات ابیاری

آبیاری زعفران در گلدان

اگر شما هم جزو کشت کنندگان زعفران در منزل هستید حتما براتون سوال شده که زمان دقیق آبیاری زعفران در گلدان، سبد یا باغچه کی هست؟

همانطور که برای کشت زعفران در زمین گفته شد، زمان دقیق آبیاری زعفران بسته به موقعیت اقلیمی شما متفاوت می باشد؛ اما کار برای شما ساده تر است!

پیاز های زعفران را از اواسط مهر ماه هر دو هفته یک بار چک کنید و ببینید تیج یا ساقه ی زعفران چه مقدار رشد کرده است.

هر زمان که تیج زعفران به 2 سانتی متر برسد باید آبیاری زعفران را آغاز کنید. اولین آبیاری زعفران را طوری انجام دهید تا گیاه سیراب شود. حتما از محلول کنه کش پروپارژیت در آبیاری اول زعفان استاده کنید.

بعد از آبیاری خاک را چک کنید که تا عمقی که پیاز ها کاشته شده خیس شده باشد.

دو تا سه روز بعد از آبیاری وقتی سطح خاک سله بست با یک چنگال سطح خاک را نرم کنید تا زعفران به راحتی بتواند رشد کند.

برای ابیاری گلدان زعفران از آبپاش های کوچک استفاده کنید کود مورد نظر در هر مرحله را با آب رقیق کنید و با آبپاش دستی گلدان را آبیاری کنید.

اگر از علاقه مندان به کشت گلخانه ای هستید در مورد مزایای کشت گلخانه ای زعفران در مقاله ی دیگری به طور کامل توضیح داده ایم.

4نکته ضروری برای آبیاری زعفران

در تابستان به هیچ وجه زمین را آبیاری نکنید.

مراحل آبیاری بستگی فراوان به بارندگی منطقه دارد و در مناطق گرمسیر و سردسیر متفاوت است.

در فاصله بین دو آبیاری، خاک را خشک نگهدارید.

بعد از پایان عمر برگهای گیاه زعفران، آبیاری را قطع کنید.

اگر کشت زعفران در خانه (سبد، باغچه، پشت بام، گلدان) را تجربه می کنید آبیاری آن را باید با نکات گفته شده انجام شود.نحوه آبیاری زعفران با لوله های پی فلکس

آبیاری تابستانه زعفران

شاید یکی از مهم ترین مسائل در مورد آبیاری زعفران که اختلاف نظرهای مختلفی در مورد آن وجود دارد آبیاری تابستانه زعفران است! اگر با کشاورزان سنتی و قدیمی صحبت کرده باشید حتما بهتون می گویند باید در تابستان هم زعفران را آبیاری کرد؛ اگر با مشاوران کشت مدرن صحبت کرده باشید، حتما شنیده اید که نیاز به آبیاری تابستانه نیست و این آبیاری بیش از منفعت آن مضر است!

تحقیق و بررسی های انجام شده در مورد تاثیر آبیاری تابستانه بر ویژگی هایی چون عملکرد و کیفیت کلاله ها نشان داده؛  آبیاری زعفران در تابستان باعث افزایش عملکرد و تا حدودی پیکروسین نیز می شود.

در همین تحقیقات گفته شده است که افزایش رطوبت خاک اطراف پیاز زعفران، تحت تاثیر دفعات آبیاری تابستانه موجب کاهش رشد زعفران در فصل رشد می شود. آبیاری تابستانه زعفران با افزایش فراهمی رطوبت موجب تحریک رشد ریشه های انقباضی می شوند. افزایش رشد این ریشه ها موجب می شود انرژی بیشتری از پیاز زعفران صرف شود و بدین ترتیب انرژی مورد نیاز برای گلدهی از دست می رود و این صفت مطلوب نیست.

به علاوه افزایش رطوبت در اطراف پیاز زعفران در تابستان -که پیاز جذب آب ندارد- به همراه گرمای تابستان محیط مناسبی برای رشد کنه ها، قارچ ها و پوسیدگی بنه به وجود آورده و پیاز بیماری که در خاک وجود دارد؛ از بین رفته و موجب کاهش عملکرد زعفران می شود.

پس چگونه آبیاری تابستانه موجب افزایش عملکرد می شود؟! در این تحقیقات گفته شده: یک نوبت آبیاری تابستانه به نحوی که سطح خاک مرطوب شود و موجب خنک شدن پیاز زعفران در خاک شود؛ در زمان تمایز اندام های زایشی یعنی در حدود 15مرداد ( بسته به مناطق مختلف متفاوت است) موجب افزایش عملکرد گل، کلاله و بنه زعفران خواهد شد.

توجه کنید! در صورتی که آبیاری تابستانه زودتر از تمایز اندام زایشی یا دیرتر اتفاق بیافتد موجب کاهش قطعی عملکرد خواهد شد. به همین دلیل است که تاکید می کنیم حتما پیش از شروع آموزش کاشت زعفران را به صورت اصولی فرا بگیرید.

با باران های تابستانه در زمین زعفران چه کنیم؟

تاثیر باران های مرتب تابستانه در مزرعه زعفران نیز همچون آبیاری تابستانه موجب ایجاد بیماری در پیاز زعفران خواهد شد؛ اما برای جلوگیری از این اتفاق توجه کنید که حتما قبل از کشت زعفران پیازها را با قارچ کش و کنه کش ضدعفونی کنید. قبل از کشت زعفران لازم است مراحل آماده سازی و آزمایش خاک را انجام دهید تا با تغذیه اصولی زعفران از بیماری جلوگیری کنید.

در طول تابستان حتما هر 10تا 15 روز یکبار به زمین زعفران سر زده ، پیاز ها را به صورت تصادفی از زمین خارج کرده و چک کنید تا دچار بیماری نشده باشند؛ اگر پیاز ها دچار بیماری شدند حتما با مشورت مشاور کشت زعفران از قارچ کش و کنه کش مناسب برای جلوگیری از پیشرفت بیماری استفاده کنید. برای این منظور می توانید از مشاوران دهکده موفقیت راهنمایی بگیرید.

زمان دقیق ابیاری زعفران

آبیاری زعفران در یخبندان و برف زمستانه

یکی از سوالاتی که برای کشت کنندگان زعفران در مناطق سردسیر با احتمال بارش برف به وجود می آید این است که چگونه زعفران را در یخبندان و برف پاییزه و زمستانه آبیاری کنیم؟

وجود برف برای زعفران مثل یک عایق حرارتی عمل می کند و نمی گذارد برگ ها و سایر قسمت های فعال گیاه دچار یخ زدگی شوند؛ اما اگر این برف به هر دلیلی در زمان برودت هوا که از دمای یخبندان کاسته نشده باشد، حذف شود گیاه دچار یخ زدگی و کاهش شدید عملکرد می شود.

حتی زمانی که بخش هایی از برگ بیرون از برف باقی می ماند؛ رنگ برگ خاکستری شده، دچار یخ زدگی می شود و در نهایت نیز از بین می رود.

مزرعه زعفران را در زمستان آبیاری کنیم یا نه؟

به هیچ عنوان مزرعه زعفران را در زمان برودت شدید هوا و یخبندان آبیاری نکنید زیرا آبیاری در یخبندان و برف باعث آب شدن برف و یخ زدگی گیاه و کاهش شدید عملکرد خواهد شد.

چند نکته لازم در زمینه آبیاری زعفران

بهترین دما برای آبیاری زعفران زمانی مشخص می شود که منحنی دمایی شهرتان را از سایت هواشناسی استان بگیرید و در اختیار کارشناسان قرار دهید؛ اما به طور کلی زمانی که دمای هوای 48 ساعت متوالی به 12 درجه برسد مناسب زمان آبیاری زعفران می باشد.
به هیچ وجه زعفران را در تابستان و در زمان یخبندان آبیاری نکنید.
اگر نمی خواهید با کاهش شدید عملکرد مواجه بشوید! حتما بعد از آبیاری اول سله شکنی انجام دهید.
از اواسط اردیبهشت حتما آبیاری زعفران را قطع کنید.

بهمون بگین توی منطقه ی شما دادن چند تا آب برای زعفران مرسومه؟ گفتن تجربتون قطعا برامون مفیده.

  دیدگاه های شما

 1. profile avatar علیرضا گفت:

  اوره در زمان ابیاری زعفران فقط یکبار استفاده میشه

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما بله اوره در آبیاری فقط یک بار استفاده میشه اما نیتروژن رو از طریق راه های دیگه ام به پیاز می رسونیم. میتونید مقاله برنامه کودی زعفران رو بخونید. https://dehkadeco.com/blog-manure-saffron/

 2. profile avatar الهه گفت:

  سلام توی آبیاری اول زعفران از چه کودی استفاده کنیم بهتره؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود برشما بستگی به آزمایش خاکی داره که از مزرعه اتون گرفتین لطفا با مشاورن ما تماس بگیرین

   • profile avatar مهدی گفت:

    سلام . من امسال تازه وارد کسب وکار زعفران شدم و حدود 200 متر زعفران کشت کردم نمیدونم زمان دقیق ابیاری زعفران کی هست چه طوری میتونم راهنمایی بگیرم؟؟

    • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

     درود بر شما زمان دقیق ابیاری زعفران مشخص نیست. شما دمای هرروز و پیاز های زعفرانتونو چک کنید هر زمان که تیج زعفران در حدود 2 سانت رشد کرد زمان مناسب برای ابیاری زمین شماست.

 3. profile avatar طاهره گفت:

  آبیاری اولیه زعفران توی تابستان اتفاق میوفته؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود برشما خیر به هیچ وجه نباید زعفران را در تابستان ابیاری کنید.

 4. profile avatar mohamad گفت:

  سلام وقت بخیر من امسال زعفران کشت کردم آبیاری زعفران تو چه فصلی اتفاق میوفته؟ کی باید اولین اب زعفران رو بدم؟ توی اولین آب کود پتاس بالا بدم یا پتاس خالی؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما آبیار زعفران در فصل پاییز اتفاق می افته. زمانی که دمای 48 ساعت به زیر12 رسید می تونید به زعفرانتون آب بدید.توی اولین آب اگر قبل از کشت کود پتاس استفاده نکردید بله باید از کود پتاس بالا استفاده کنید.

 5. profile avatar اسما گفت:

  سلام روز بخیر برای ابیاری زعفران در چه فصلی باید اقدام کنم؟

 6. profile avatar فرهاد گفت:

  سلام من زمین دارم ۲۰۰ متر میخوام آبیاریش کنم امسال اولین سالیه که زعفرونامو کاشتم کی باید آبیاری زعفران شروع کنم؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما هر زمان که درجه حرارت 48 ساعت به 12 و زیر ان رسید میتونید آبیاری زعفرانتونو انجام بدین.

 7. profile avatar مهری گفت:

  سلام توی اولین آبیاری زعفران نمیشه از کودفسفر استفاده کرد؟ من به زمین کود فسفر ندادم قبل از کشت چیکار باید بکنم؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود برشما خیر نمیتونید از فسفر در آبیاری اول زعفران استفاده کنید. لطفا با مشاوران دهکده تماس بگیرید.

 8. profile avatar صیفی گفت:

  سلام چرا نباید در آبیاری اول زعفران از کود استفاده کرد؟ من چند جا شنیدم که این موضوع رو بیان کردن که در ابیاری اول از هیچ کودی استفاده نکنید؟ ایا باعث اسیب به زعفران میشه

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما خیر در آبیاری اول چون زعفران ریشه ای نداره که بتونه مواد غذایی رو مصرف کنه و عملا مواد غذایی به هدر میره.

 9. profile avatar رضا گفت:

  منطقه ما کلا دوتا اب بیشتر نمیدن تا الانم جودب داده ۵ تا اب و اینهمه کود!چه خبره

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود برشما ما در کل متن اشاره کردیم که تعداد دفعات آبیاری مزارع زعفران به شرایط آب وهوایی بستگی داره. اگر منطقه شما نزوالات جوی خوبی داشته باشه طبعا تعداد آبیاری هم کمتر خواهد بود.

 10. profile avatar فائزه گفت:

  سلام خسته نباشید چه روشی برای آبیاری زعفران بهتره از آبیاری قطره ای استفاده کنیم یا بارانی؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما عموما بهترین روش برای آبیاری زعفران استفاده از لوله های پی فلکس هست که جزو آبیاری بارانی حساب می شود البته از آبیاری قطره ای هم می تونین استفاده کنید

 11. profile avatar محمد گفت:

  سلام من امسال تازه زعفران کشت کردم میخواستم ببینم تعداد دفعات آبیاری زعفران چه قدر تمام این آبیاری ها باید انجام بشه؟ ممنونم از پاسخدهیتون

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما تعیین تعداد دفعات آبیاری زعفران وابسته به آب و هوای منطقه شماست لطفا با مشاوران دهکده تماس بگیرد.

 12. profile avatar نازنین گفت:

  سلام برای آبیاری زعفران درگلدان چه طوری باید عمل کنیم؟ من امسال چند تاگلدون کشت کردم اما نمیدونم چه جوری باید ابیاریشون کنم و چه جوری کود بدم ؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما برای آبیاری زعفران در گلدان ژیازها را از خاک بیرون بیارین و ببینید هر زمان تیج به 2سانتی متر رسید میتونید گلدان را آبیاری کنید.

 13. profile avatar موسوی گفت:

  سلام خسته نباشید میخواستم ببینم این زمان هایی که گفته شده زمان دقیق آبیاری زعفران هستند؟ تو همین تاریخ ها آبیاری رو انجام بدیم خوبه؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما. قطعا نه! آبیاری زعفران در هر منطقه با منطقه ی دیگه متفاوته و وابسته به شرایط آب و هوایی هست تاریخ هایی که گفته شده صرفا یک اطلاعات کلی هست و شما برای تعیین زمان دقیق آبیاری تو منطقتون باید از یک مشاور کمک بگیرید.

 14. profile avatar shadi گفت:

  سلام وقتتون بخیر مقالتون رو خوندم ممنون از تون توی تعیین وقت آبیاری زعفران کدوم مهمتره اینکه تیج برسه به دوسانت یا دمای هوا به حد نرمال برسه؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما هردو عامل رو باید در کنار هم قرار بدید هر زمان که دمای هوا پایین اومد باید به زمین سر بزنید پیاز ها رو چک کنید و زمانی که تیج ها بیرون اومدن زمان دقیق ابیاری شماست.

 15. profile avatar مهراوه گفت:

  سلام وقتتون بخیر من امسال پیاز زعفران خریدم توی سبد توی تراس کشت کردم ۱۰تا سبده زمان آبیاری زعفران برای سبد کیه؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما زمان ابیاری توی سبد یا گلدان با زمین فرقی نداره شما هم باید زمانی که تیج ها به 2 سانتی رسیدن ابیاری زعفران کشت سبدیتون رو انجام بدین.

 16. profile avatar محسن گفت:

  سلام زمان ابیاری زعفران تو مناطق سردسیر کی هست؟ ما توی همدان کشت کردیم ولی نمیدونیم کی باید ابیاریرو انجام بدیم و زمانش کیه؟

 17. profile avatar فهیمه گفت:

  سلام وقت بخیر برای آبیاری زعفران هایی که تی گلدان کاشتیم اید چیکار کنیم من چند باری چک کردم هنوز تیج های زعفرانام بلند نشدن

 18. profile avatar مصطفوی گفت:

  زمان آبیاری ززعفران توی پاییزه کیه؟ اول پاییز همه ابیاری رو انجام میدن درسته ؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما بسته به منطقه ی شما متفاوته. پیاز های زعفرانتونو چک کنین هر زمات تیج ها به ۲ سانت رسید میتونید ابیاری رو انجام بدین

 19. profile avatar moein گفت:

  کاشکی توی مقاله زعفران دقیق آبیاری زعفران رو میگفتین. من توی سبد توی تراسم کشت کردم و نمیدونم اید کی برم و ابیاری زعفران رو انجام بدم ممنون مشم ی زمان دقیق بگین.

 20. profile avatar nasim گفت:

  برای ابیاری دوم زعفران یا زاج اب زعفران چه کودی باید استفاده کنیم؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما برای ابیاری زاج اب زعفران بهتره از کود اوره استفاده کنید.

 21. profile avatar زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخیر کاشکی توی مقاله در مورد زمان دقیق ابیاری زعفران هم اشاره ای میکردین. من تازه کشت کردم و اصلا نمیدونم کی بادی آبیاری رو انجام بدم.

 22. profile avatar منصوره گفت:

  سلام آبیاری دوم زعفران کی باید انجام بشه ماها که زمینمون امسال گل نداده باید چه جوری آبیاری دوم رو انجام بدیم؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما به برگ های هرتیج نگاه کنین اگر سبز تیره هستن موقع آبیاری دوم شما رسیده.

 23. profile avatar مصطفی گفت:

  زاج آب زعفران رو چه زمانی بدم؟ گلدهم یکی دو روزه تموم شده؟ بهتره از چه کودی برای زاج آب زعفران استفاده کنیم؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما دو هفته بعد از اتمام گلدهی از زاج آب استفاده کنید. از کودهای حاوی نیتروژن مثل اوره میتونید استفاده کنید.

 24. profile avatar هلیا گفت:

  آبیاری توی زمستون لازمه انجام بشه ؟ چه بدیم با آبیاری بهتره؟