مقالات   >   بهترین روش نگهداری زعفران برای طولانی مدت ( نگهداری زعفران دم کرده )

بهترین روش نگهداری زعفران برای طولانی مدت ( نگهداری زعفران دم کرده )

روش نگهداری زعفران درخانه |منزل

یکی از سؤالاتی که ممکن است برای شما هم پیش‌آمده باشد چه تولیدکننده باشید و چه مصرف‌کننده خانگی این است که بهترین روش نگهداری زعفران، که عطر و طعمش را تا مدت طولانی حفظ کند چه روشی است؟ یا گاهی بعضی‌ها می‌پرسند زعفران را تا چه مدت می شود نگه داشت؟ توی این مقاله جواب این سؤالات را برای شما آماده کردیم.

 

بهترین روش نگهداری زعفران برای طولانی مدت

زعفران گیاه با ارزشی است و برای اینکه این ارزش را حفظ کنید لازم است از روش نگهداری مناسب استفاده کنید.

اگر شما از جمله افرادی هستید که مایل اند زعفران را به‌ صورت تر یا زعفران فله خریداری کنند و خودشان فرایند فرآوری را انجام دهند، برای نگهداری زعفران فله شما یک مرحله بیشتر از کسانی که زعفران بسته بندی شده و خشک شده می‌خرند کار دارید!

 

نگهداری زعفران دم کرده

 

1) روش نگهداری زعفران دم کرده

بهترین روش برای نگهداری زعفران دم کرده آن است که ابتدا با روش دم كردن زعفران با یخ یا آبجوش آن را به صورت مایع درآورید و سپس آن را الک نمایید. پس از خنک شدن، زعفران آب شده را درون قالب‌های یخ کوچک ریخته و در فریز نگهداری کنید. برای هر استفاده یک‌ تکه از آن را برداشته، اجازه دهید آب شود و مورد استفاده قرار دهید.

 

نگهداری زعفران دم کرده در یخچال روش مناسبی است؟

زعفران را چه به صورت قلم و چه به صورت دم شده در یخچال نگه داری نکنید. مدت نگهداری زعفران در یخچال نباید بیش از ۲ هفته شود. زعفرانی که در یخچال نگه‌ داشته می‌شود با قرارگرفتن در دمای محیط، رطوبت اطراف را به خود جذب می‌کند و با برگرداندن ظرف زعفران به یخچال شرایط مناسب برای ایجاد کپک و ازبین‌ رفتن زعفران فراهم می شود.

 

2) روش نگهداری زعفران فله

در ابتدای امر زعفران‌های تر یا فله را فرآوری کرده (منظور از فراوری جدا کردن کلاله قرمز رنگ زعفران از ریشه آن است) و بعد از آن باید زعفران های فله ای که فراوری کردید را خشک کنید. ما در دهکده موفقیت مقاله جامع در مورد روش‌های خشک‌کردن زعفران و انواع زعفران داریم که با استفاده از آنها به بهترین نحوه می‌توانید فرآیند فرآوری زعفران را انجام دهید.

بعد از خشک‌ کردن زعفران فله می‌توانید برای نگهداری آن به دو روش عمل کنید:

 1.  به‌ صورت کامل رشته‌های زعفران را نگه دارید.
 2.  رشته های زعفران را پودر کنید.

در روش اول، برای حفظ شرایط نگهداری زعفران در خانه باید قلم‌های زعفران را در ظرف مناسب بریزید که در ادامه در مورد ظروف مناسب صحبت کرده‌ایم.

اگر می‌خواهید زعفران را به‌صورت سابیده شده نگه دارید، برای سابیدن زعفران می‌توانید از هاون یا دستگاه‌های زعفران ساب استفاده کنید.

در گذشته از قند برای سابیدن زعفران استفاده می‌کردند اما توجه کنید که وجود قند باعث کاهش رنگ‌دهی زعفران می‌شود. از طرفی هاون‌های فلزی باعث سوختن کلاله ی زعفران می‌شوند پس بهتر از هاون‌های مرمر یا زعفران ساب های چوبی استفاده کنید.

بعد از سابیدن زعفران، کاغذی را به صورت مخروطی درآورده و با آن زعفران‌ها را در ظروف مناسب برای نگهداری زعفران در خانه بریزید.

 

3) روش نگهداری زعفران در انبار

قبل از نگهداری زعفران در انبار، حتماً زعفران را به‌ خوبی خشک کنید؛ زیرا خشک نشدن زعفران‌ها باعث باقی‌ماندن رطوبت در کلاله می‌شود و این رطوبت کلاله را به عنوان منبع مناسبی برای قارچ‌ها و میکروب‌ها تبدیل می کند.

پس از خشک شدن اقدام به بسته بندی زعفران نمایید و در نهایت زعفران را در انباری که شرایط زیر را داشته باشد نگهداری کنید :

>> اگر تولیدکننده هستید دقت کنید که قفسه‌ هایی که در انبار انتخاب می‌کنید، تمیز باشد و فشاری به زعفران وارد نکند تا باعث خرد شدن آنها نشود.

>> انبار باید کاملا تمیز، به دور از گرد و غبار و نور خورشید باشد.

>> حتماً از تجهیزات کنترل دما در انبار استفاده کنید. اگر رطوبت منطقه بالا است از دستگاه رطوبت‌گیر استفاده کنید.

 

نحوه نگهداری زعفران در خانه

مکانی که زعفران را در برای مدت طولانی آنجا نگه‌داری می‌کنید باید دور از نور خورشید، خنک و عاری از رطوبت باشد. عموماً افراد زعفران را در کابینت در خانه نگه‌داری می‌کنند. برای نگهداری در کابینت منزل توجه کنید که کابینت نزدیک گاز نباشد.

نحوه نگهداری زعفران در خانه و در کابینت برای مناطقی که خیلی گرم و کویری هستند یا در نواحی مرطوب شمالی و جنوبی کشور مناسب نیست.

در کویر، مناطق گرم و در مناطق مرطوب بهتر است ظرف زعفران را با نایلون پلاستیکی پیچیده و در یخچال قرار دهید؛ هر دفعه به‌ اندازه نیاز زعفران را بردارید و سریعاً ظرف را به یخچال برگردانید.

 

بهترین ظرف برای نگهداری زعفران خشک

 

نگهداری زعفران برای طولانی مدت

 

> بهترین ظرف برای نگهداری زعفران خشک باید کوچک باشد تا در خودش کمترین هوا را نگه دارد.

> ظرف مناسب برای نگهداری زعفران که مدت طولانی کیفیت زعفران را نگه دارد و از شکستن آن جلوگیری کند عموماً ظروف فلزی و شیشه‌ای می‌باشند.

> توصیه ما این است که به هیچ عنوان از ظروف پلاستیکی استفاده نکنید گاهی برخی تولید کنندگان برای افزایش سود بسته بندی زعفران خویش اقدام به استفاده از ظروف پلاستیکی می نمایند اما پلاستیک به مرور زمان مواد مضر خود را وارد زعفران کرده و از عطر و طعم زعفران می‌کاهد. ظروف شیشه‌ای و فلزی برای نگهداری بهتر عمل می‌کنند.

> در مقایسه ظرف شیشه‌ای با ظرف فلزی، ظروف فلزی بهترند؛ زیرا مانع از برخورد نور خورشید به کلاله زعفران می‌شوند. اما اگر از ظروف شیشه‌ای استفاده می‌کنید حتماً آن را دور از نور خورشید قرار دهید یا دور آن را با فویل بپوشانید.

> نکته‌ای که حتماً باید برای ظرف در نظر بگیریم این است که در ظرف به خوبی بسته شود و تا هوا وارد ظرف نشود.

 

نکات ضروری در نگهداشتن زعفران

— رطوبت محیط از ۴۰ درصد پایین‌تر باشد.
— نور خورشید به زعفران نخورد.
— دما نگهداری باید پایین‌تر از ۲۰ درجه باشد.
— گردوخاک در محل نگهداری وجود نداشته باشد.
— در مجاورت هوای آزاد نباشد.

 

زعفران خشک را چه مدت میتوان نگه داشت؟

زعفران عموماً تا حدود دو سال با کیفیت باقی می ماند. اگر در شرایط مطلوب نگه‌داری شود ممکن است تا ۳ سال نیز بشود از آن استفاده کرد.

بعد از سه سال به دلیل تبخیر رطوبت درون زعفران مواد با ارزش آن نیز تبخیر شده و عملاً زعفران هیچ فایده‌ای نخواهد داشت.

 

تفاوت زعفران کهنه با تازه

— زعفران کهنه رنگ ظاهری تیره‌تری دارد و شفافیت و تازگی زعفران را ندارد.
— زعفران کهنه سخت‌تر از زعفران تازه آسیاب و ساییده می‌شود.
— زعفران کهنه مدت زیادی طول می کشد تا بتواند رنگ خود را آزاد کند.

 

از کجا بفهمم زعفرانم تازه است؟

مقداری از زعفران را در دستتان له کنید و عطر و طعم آن را بچشید اگر طعم شاخص زعفران و عطر زعفران را داشت یعنی زعفران شما تازه است.

 

  دیدگاه های شما

 1. زیبا بانو گفت:

  برای نگهداشتن زعفران از چه ظرفی باید استفاده کرد؟ جنسش فرق داره؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما بهتره از ظروف فلزی استفاده کنید اگر نداشتید از ظروف شیشه ای استفاده کنید ولی به دور ازنور خورشید قرارش بدید.

 2. فهیمه گفت:

  سلام برای نگهداشتن زعفران فله بهتره از چه روشی استفاده کنیم؟ من زعفران فله خریدم میخوام بسته بندی کنم نمیدونم چه جوری نگهش دارم؟

 3. مهدیه گفت:

  تا چه مدت میشه زعفرون رو نگهداشت؟ زعفران تاریخ انقضا داره؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما بله تا دوسال میتونید نگه دارید زعفران را با رعایت اصول نگهداری.

 4. شریف گفت:

  زعفرون توی همون بسته های مخصوص وپلاستیکی که به تعداد زیاد میخریم تا چه موقع در همون حالت وبسته بودن پلاستیک توی کابینت سالم می مونه

  • پشتیبان دهکده موفقیت گفت:

   بستگی به این داره که زعفرانشون در چه سالی تولید شده باشه، اگر تولید تازه باشه یکسال، اما بهتره جایی نگهداری بشه که هوا و نور بهش نرسه