مقالات   >   روش پاک کردن زعفران ( چگونه زعفران را سریع پاک کنیم؟ )

روش پاک کردن زعفران ( چگونه زعفران را سریع پاک کنیم؟ )

چگونه زعفران را سریع پاک کنیم

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های پس از برداشت، روش پاک کردن زعفران است. به دلیل محدودیت‌هایی مانند پایین آمدن سطح سافرانال و همچنین چسبیدن گرده پرچم به کلاله لازم است پاک کرن زعفران در سریع‌ترین زمان انجام شود. در این مقاله به موضوع پاک کردن زعفران می‌پردازیم و به این سوال پاسخ می‌دهیم که چگونه زعفران را سریع پاک کنیم؟

 

طرز پاک کردن زعفران

 

 

برای بهتر پاک کردن زعفران ابتدا لازم است با بخش‌های مختلف آن آشنا شوید در تصویر زیر سه بخش مهم زعفران که شامل کلاله و قسمت زرد رنگ است را می‌بینید و در انتهای کلاله نیز بخش سفید رنگ که ریشه است دیده می‌شود. در پر کردن یا پاک کردن زعفران لازم است این سه قست از یکدیگر جدا شوند.

در واقع نوع زعفران مد نظر شما در این مرحله و با توجه به نقطه برش کلاله مشخص می‌شود.

پاک کردن زعفران

— در اولین مرحله پاک کردن زعفران لازم است کلاله زعفران را که شامل سه شاخه است با دو انگشت اشاره و شصت گرفته و به سمت پایین بکشید تا به صورت کامل رشته زعفران کنده شود.

— حالا لازم است قسمت سفید رنگ و قرمز رنگ رشته زعفران را با توجه به انواع زعفران که قصد فروش ان را دارید، جدا کنید و سپس به سرعت آن را با روش‌های مختلف خشک کردن زعفران، فرآوری نمایید.

 

نکات مهم در پاک کردن زعفران

> هرگز برای جدا کردن کلاله از قیچی استفاده نکنید.

> همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفته شده سرعت در پاک کردن زعفران از اهمیت بالایی برخوردار است و بنابراین سعی کنید در همان روز برداشت فرایند پَر کر زعفران را انجام دهید.

> رعایت مسائل بهداشتی در هنگام پَر کردن زعفران بسیار حائز اهمیت است. محیط منتخب برای اینکار باید عاری از هر گونه آلودگی و گرد و خاک باشد وجود گردو خاک موجب افزایش ناخالصی زعفران در نتیجه کاهش کیفیت آن میشود. حتما افرادی که وظیفه پاک کردن زعفران را بر عهده دارند از دستکش و لباس مخصوص استفاده کنند.