مقالات   >   بهترین قارچ کش زعفران کدام است؟ ( نحوه جلوگیری از کنه با ضد عفونی پیاز زعفران )

بهترین قارچ کش زعفران کدام است؟ ( نحوه جلوگیری از کنه با ضد عفونی پیاز زعفران )

قارچ کش زعفران

یکی از نکات ضروری پیش از کاشت زعفران اقدام به ضدعفونی کردن پیاز زعفران با کنه کش و قارچ کش می باشد. علت اصرار ما بر انجام اینکار پیش از کاشت این است که پیاز هایی که خریداری نموده اید بخش مهمی از سرمایه کسب و کار زعفران و همینطور بخش بزرگی از ثروت این شغل است. اگر مرحله ضدعفونی پیاز زعفران به درستی انجام ندهید ریسک بزرگی را در شروع کشت متحمل شده اید.

زیرا در اثر عدم ضدعفونی احتمال ابتلا به کنه و قارچ پیاز زعفران افزایش می یابد. کنه نمی تواند پیاز زعفران را از بین ببرد اما قارچ پیاز زعفران بیماری خطرناکی است وممکن کل سرمایه شما را از بین ببرد. در این مقاله روش ضدعفونی و بهترین سم کنه و قارچ کش زعفران را معرفی کرده ایم.

 

کنه پیاز زعفران

مبارزه با کنه پیاز زعفران

 

کنه پیاز زعفران عمده ترین و شایع ترین بیماری پیاز است. کنه ها جانداران بسیار کوچک بیضی‌ شکل هستند، رنگ آنها تیره و دارای پاهای کوتاه پرز‌داری هستند.

کنه پیاز با حمله به بنه و استفاده از ذخایر غذایی پیاز باعث ایجاد لکه‌های سیاه سپس پوسیدگی و لهیدگی در بنه میشوند و درنتیجه ی ضعیف شدن پیاز، کاهش محصول اتفاق می افتد. فعالیت و زندگی این موجود مثل سایر عوامل مخرب دیگه به وجود چندتا عامل در کنار هم وابسته است.

کنه ها برای فعالیت و زندگی سه اصل رطوبت، دما و تغذیه را در کنار یکدیگر احتاج دارند. اگر یکی از این سه عامل وجود نداشته باشه شرایط زندگی، رشد و زادو ولد برای کنه ها وجود ندارد  وفعالیت گسترده ای نمیتواند داشته باشد. به طور میانگین هر کنه بیش از 500 تخم‌ می گذارد که در صورت عدم مبارزه تکثیر آنها خیلی سریع اتفاق می افتد و در طول یک دوره زندگی تمام مزرعه رو آلوده میکنند.

قارچ پیاز زعفران

عکس قارچ پیاز زعفران

عکس قارچ پیاز زعفران

قارچ پیاز زعفران از آسیب هایی که در بنه زعفران ایجاد شده وارد می شوند و باعث پوسیده شدن پیاز از داخل خواهند شد. این قارچ با زرد شدن برگ های زعفران نیز قابل تشخیص است.

کنه و قارچ پیاز زعفران  چگونه ایجاد می شود؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم سه عامل رطوبت، دما و تغذیه موجب بروز قارچ و کنه خواهد شد. از این سه عامل رطوبت و تا حدودی دما تحت کنترل ما است و در کاشت زعفران دیم این موضوع کمتر دیده می شود. مهم ترین فصل در کنترل کنه و قارچ فصل تابستان می باشد که دو عامل دما و تغذیه برای عوامل بیمری زا فراهم است.

در فصل تابستون از این سه فاکتور، فقط رطوبت در اطراف بنه زعفرون وجود ندارد، به همین دلیل مهم‌ترین عامل در محدودکردن زندگی کنه تو فصل تابستون کنترل رطوبت می باشد. به همین دلیل در زمان بررسی ویژگی زمین مناسب کشت زعفران، فاکتورهایی مثل نزدیک نبودن رودخانه و شالیزار در کنار زمین را باید در نظر بگیریم.

با آبیاری تابستانه زعفران آن هم  بدون تدابیر لازم رطوبت را در کنار دو فاکتور دیگه یعنی تغذیه که خود بنه زعفران هست و دمای بالا قرار میدیم و مثلث فعالیت کنه تشکیل داده میشود.

 

بهترین سم کنه و قارچ کش زعفران کدام است؟

ضد عفونی پیاز زعفران پیش از کاشت چگونه انجام می شود؟

پیش از شروع کاشت بعد از آنکه نقره کردن پیاز ها به اتمام رسید در یک مخزن محلول قارچ کش پیاز زعفران کاربندازیوم و سم کنه پیاز زعفران پروپارژیت را طبق غلظت نوشته شده بر روی بسته بندی با آب تمیز رقیق کنید.

سپس پیازها را در سبد های میوه چیده و به مدت 30 تا 60 ثانیه در این محلول نگه دارید سپس سبد را بیرون آورده و اجازه دهید آب اضافی آن خارج شود. با گذراندن همین مرحله ساده تا حدود بسیار زیادی از ایجاد کنه و قارچ پیاز زعفران جلوگیری می کنید.

اگه مجبور به انجام آبیاری تابستانه شدیم چه جوری مانع ایجاد قارچ و کنه شویم؟

همیشه با وجود کنه ها و فعالیتشون بیماری ها قارچی هم بوجود می آیند. پیاز های آسیب دیده توسط کنه که صدمه فیزیکی دیدند؛ محل مناسبی برای ورود باکتری های بیماری زا می باشند و خیلی زود آلودگی باکتریایی رو جذب میکنند و دچار بیماری های قارچی میشوند.

قارچ با ایجاد لکه های سیاه روی بنه خودش را نمایان میکند. اگر بیماری شدت پیدا کند بنه های زعفران دچار له شدگی میشوند.  

عکس قارچ پیاز زعفران

نحوه تشخیص کنه و قارچ پیاز زعفران

برگ‌ بنه های آلوده به کنه و قارچ کوتاه ‌تر و نازک ‌تر است و زودتر از زمان معمول زرد میشوند. پیاز های آلوده به کنه و قارچ، گل میدهند اما گل‌هایی که از پیاز آلوده شکوفا میشوند کوچک هستند و این گل ها دارای کلاله‌های ضعیف یا فاقد کلاله ‌اند.

روش‌های پیشگیری از قارچ و کنه زعفران

1. عمق کاشت بسته به بافت خاک حداقل 25-20 سانتی‌متر باشد.

2. عملیات ضد عفونی  با کنه‌ کش و قارچ‌ کش پیاز زعفران باید قبل از کاشت انجام شود.

3. پیاز های زعفران را از مرجع معتبری تهیه کنید و در هنگام خرید توجه کنید تا اشتباها پیاز بیمار نخرید.

4. عمر بهره‌ برداری از مزرعه را به 6 سال کاهش دهید.

5. هر دو سال یک ‌مرتبه خاک زراعی سبک به ارتفاع 1-2 سانتی‌متر به همراه کود به زمین اضافه کنید تا عمق پیازها ثابت بماند.

6. تغذیه مزرعه طبق برنامه مشخص و نیاز مزرعه انجام شود.

7. به هیچ عنوان به حرف دوستانی که میگویند آبیاری زعفران در تابستان برای پیاز مفید است گوش ندید.

استفاده از قارچ کش پیاز زعفران

راه های مقابله با کنه و قارچ زعفران

برای مقابله با کنه و بیماری های قارچی باید در سریع ترین زمان ممکن اقدام نمود. به طور کلی دو کار برای مقابله با کنه و قارچ باید انجام شود :

1.استفاده از کنه و قارچ  کش پیاز زعفران در زمان های آبیاری یکی از راه های مقابله است. استفاده از سموم کنه کش زعفران از پیشروی جلوگیری میکنه اما راه درمان نیست. بنه با جذب سموم محصول ارگانیک تولید نمیکند و این مسئله میتواند در آینده محصول و قیمت محصول تاثیر گذار باشد.

2. تقویت پیاز ها و افزایش مقاومت آنها در برابر این آسیب ها بهترین راه پیش رو  می باشد. بنه هایی که به خوبی تغذیه شوند مقاومت بالایی در برابر بیماری دارند و میتوانند تا لحظه تکثیر در برابر بیماری ها دوام بیاورند.

 نکته مثبتی که لازم است به آن اشاره و دقت کنیم!

این موضوع است که راه تکثیر پیاز از طریق تقسیم می باشد یعنی در هر سال یک پیاز مادری به دو تا چند پیاز دختری تقسیم می شود. بنابراین و بر طبق گفته های بالا در صورتی که پیاز مادری به خوبی تغذیه و رسیدگی شود بیماری های پیاز مادری به پیاز دختر منتقل نمی شوند و به اصطلاح بیماری در آنها موروثی نیست.

  دیدگاه های شما

 1. عبدالله گفت:

  سلام‌پارسال پیازهای زعفرون ما قارچ داشت از قارچ کش مانکوزب استفاده کردم! امسال دیگه اون قارچ کش رو نزنم؟! به روش گلخانه ای زعفران کشت کردم.

 2. يدالله گفت:

  سلام قارچ کش خوب برای پیاززعفران هر سال باید بزنم؟

 3. مظاهر گفت:

  سلام میشه بعد از کشت زعفرون پیازامو ضدعفونی کنم؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما بهتره پش از کشت اینکارو انجام بدین اما اگر به هر دلیلی نتونستید بعد از کشت میتونید با استفاده از سموم کنه کش و قارچ کش احتمال بروز این بیماری ها رو کمتر کنید.

 4. marjan گفت:

  salam vase goldoonam lazeme zede ofoni konam? shoma mahlool zede ofooni meghdar kamham darin

 5. سمانه گفت:

  سلام خوبین؟ ضد عفونی پیاز زعفرون با قارچ کش مانکوزب هم میشه؟

 6. ملیحه گفت:

  سلام کنه کش پروپارژیت پیدا نکردم میشه از کنه کش های دیگه استفاده کنم و اینکه پیاززعفرونم خالای قهوای داره رو سفیدیش این مال خوده پیازهست یا قارچ زده

 7. علی جعفری گفت:

  کنه کش قارچکش برای ضد عقونی پیاز زعفران از کجا باید بخرم تو شهر ما نیست تروخدا راهنمایی کنید

 8. bahram گفت:

  راست میگن اگه پیاز زعفرون خوب تغذیه شده باشه ضدعفونی نمیخواد. حتما باید ازین کنه کش ها استفاده کنیم یا هرچیزی میشه

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما خیر این جمله درست نیست. کنه کش و قارچ کش نام برده شده بهترین سموم برای ضدعفونی کنه و قارچ هستن.

 9. کریم گفت:

  سلام ضد عفونی پودری بهتره یا محلولی؟ میشه محلول رو اسپری کنم رو پیازعفرونا یا حتما باد بکنمشون تو اب

 10. حمید گفت:

  سلام پیاززعفرون رو حتما باید ضدعفونی کنیم؟ حتی وقتی قارچی چیزی نداره؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما بله حتما اینکارو انجام بدید تا احتمال ابتلا به بیماری ها رو کاهش بدید

 11. ندیم گفت:

  خیلی چاکریم.منضدعفونی کردم کاشتم تو خاک پیازمو ولی باز وسطای اذر نگاه کردم قارچ داشت. علتشو میگین و این که اینجور موقع باید قارچ کش اینا بزنم؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما علت این اتفاق قرار گرفتن پیاز زعفران در معرض رطوبت هست. بله در اینجور مواقع باید دوباره از قارچ کش و کنه کش استفاده کنید.

 12. ناشناس گفت:

  سلام زمین زعفران ما قارچ سفید داده از چی هستش

 13. حاجی علی براتزاده از سهگنبد گفت:

  سلام کاشت زعفران تازه امسالی، قارچ گرفته چکار، کنم، الان هم یخبندان است، بی زحمت راهنمایی کنید، ممنونم

  • پشتیبان دهکده موفقیت گفت:

   درود بر شما، اگر برف زمین رو پوشیده کرده و یخ بسته، همین مسئله به جلوگیری از رشد قارچ کمک میکنه، در حال حاضر تا پایان یخ بندان کاری نمیشه از پیش برد، اما بعد از یخ بندان تغذیه کامل انجام بدین، استفاده از آمینو اسید+سیلیکات پتاسیم+جلبک دریایی در یک نوبت محلول پاشی و در نوبت بعدي استفاده از گوگرد، سولفات روی+سولفات مس و آمینو قول پیشنهاد میشه❤️

 14. حاجی علی براتزاده از سهگنبد گفت:

  ممنونم

 15. علی اکبر گفت:

  سلام خسته نباشید کاشت زعفران من امسالیه تازه کاروندمش قارچ گرفته میخاستم ببینم پیاز قارچ گرفته هم تکثیر میشه مرسی

  • دهکده شاپ گفت:

   سلام سعی کنید تغذیه خوبی انجام بدین حداقل دو نوبت ابیاری به همراه کود داشته باشید و سه نوبت محلولپاشی برای تجویز و بررسی دقیقبه واحد مشاوره زنگ بزنید

 16. بهزاد گفت:

  سلام قارچ کش خوب برای زعفران چی رو معرفی می کنید؟ زعفران رو تازه کشت کردیم انوز قارچ کش نزدیم. تشکر.

  • دهکده موفقیت گفت:

   درود بر شما بهترین سازگاری با پیاز زعفران رو قارچ کش کاربندازیوم و کنه کش پروپارژیت دارن اما پیشنهاد میکنیم قبل از گلدهی از گوگرد مایع پایه پتاسیم استفاده کنید.

 17. محمدرضا گفت:

  سلام ما الان زمینمون دوهزار پارسال 265گرم گل خشک داد و 26کیلو گل الان پیازامون بعضی ها پوچ شده و بعضی ها قارچ داره الان باید چه کودی بدیم

  • علیرضا صادقی زاده گفت:

   درود خاکتون مشکل داره به احتمال زیاد با واحد مشاوره تماس بگیرید

 18. ناشناس گفت:

  دریا
  سلام . ما دو تا دشت زعفران کنار هم داریم که هر دو در کنارشون گل محمدی کشت شده . امسال یکی از دشت ها گل هاش خوبه ولی یکی دیگه گل هاش در اومده ولی کلاله هاش خیلی کوچیکه و بعضاً به پرچم ها چسبیده . علتش چه چیزهایی می تونه باشه و چه طور میشه مشکل رو حل کرد ؟ آیا اگه کنه گرفته باشه باید تمام پیازهای آلوده رو از زمین خارج کرد یا اینکه با کنه کش درمان میشه ؟ کنه کش حتماً باید در آبیاری استفاده بشه ؟

  • علیرضا صادقی زاده گفت:

   درود بر شما، اگرمقدوره فرم ارزیابی زمین زعفران رو فرم کنید و با واحد مشاوره تماس بگیرید، با برسی دقیق زمین زعفران شما و پیازهای مزرعه زعفران شما میتونیم مشکل رو به راحتی حل کنیم

 19. مهدی عادلی گفت:

  سلام وقتتون بخیر پیاز داخل خاک هست پیاز هادارن کوچک میشن قبلا بزرگ بودن الان اندازه یک دانه تسبیح شدن مشکل از خاک یا از اب ممنون میشم

  • علی رضا صادقی زاده گفت:

   درود برشما، خاک مزرعه زعفران شما فقیر شده، پیاز زعفرانتون هرسال تکثیر میشه و وقتی تعدادشون بالا بره باهم رقابت ریشه ای رو شروع میکنن، نیاط به دریافت برنامه تغذیه ای هستین