مقالات   >   آشنایی با چرخه زندگی زعفران

آشنایی با چرخه زندگی زعفران

مراحل زندگی پیاز زعفران

گونه‌های زیادی از زعفران به‌صورت وحشی در طبیعت وجود دارد که فقط یک‌گونه از آن به‌صورت زراعی کشت و کار می‌شود.

زعفران دارای یک دوره بیداری و یک دوره خواب می‌باشد.

مراحل رشد زعفران

 الف) دوره بیداری زعفران

 اولین مرحله از مراحل رشد زعفران دوره ی بیداری است. این دوره در مناطق گرم سیر حدود 8 ماه و در مناطق سردسیر 7-6 ماه می‌باشد و در این زمان گیاه دو مرحله شدت رشد و توقف رشد را طی می‌کند. 

در مناطق گرمسیر دوره استراحت پیاز و میزان بارش کمتر است به عبارتی مرحله ی رشد زعفران در مناطق گرمسیر کوتاه‌تر است و این باعث کاهش اندازه پیاز زعفران و تغذیه کمتر آن می شود، به همین دلیل مرغوبیت و مقدار محصول مناطق سردسیر متعادل، از کیفیت و کمیت بیش‌تری برخوردار است.

 در آبان‌ماه که مرحله رشد زعفران در مناطق گرمسیر آغاز می‌شود، در مناطق سردسیر اقدام به برداشت زعفران می‌کنند. این تفاوت اقلیمی تنها در سود و کیفیت کار نقش دارد که میزان 5% تا 10% است.

 1-شدت رشد زعفران

 این دوره از مراحل رشد زعفران از اوایل مهرماه تا پایان بهمن‌ماه هرسال به طول می‌انجامد و در طول این مدت پس از اولین آبیاری ریشه‌ها در کف یا انتهای پیاز مادر (crom) در زیرزمین روییده و به‌مرورزمان بزرگ می‌شوند و شروع به جذب رطوبت و مواد غذایی می‌کنند. 

سپس گل‌ها نمایان می‌شوند، پس از برداشت برگ‌ها سوزنی شکل “بنه” جوانه‌زده و بلند می‌شود. پس از گل‌دهی در بازه زمانی 4-5 ماه پیاز مادر به‌تدریج از بین رفته و جای خود را به پیاز دختر که در انتهای لوله گل و در بالای جسم پیاز مادر متولد شده، می‌دهد. در اواخر این مرحله از دوره ی رشد زعفران بهمن‌ماه دیگر اثری از پیاز مادر نخواهد بود به همین دلیل کوددهی در این زمان بی‌ثمر است.

با بخش های مختلف اندام زعفران آشنایی؟ اگر نه مقاله اندام های مختلف زعفران را بخونم.

  2-مرحله توقف رشد

 این بخش از مراحل رشد پیاز زعفران از اوایل اسفند تا خشک شدن کامل برگ‌ها حدود دو ماه و نیم زمان می‌برد. با توقف رشد برگ‌ها و عدم وجود ریشه می‌توان گفت زندگی گیاه متوقف شده است اما برای رسیدن رطوبت به پیاز دختر که در این زمان به پیاز مادر تبدیل می‌شود.

 با آبیاری اسفندماه میزان رطوبت خاک را می‌توان حفظ کرد تا پیازهای دختر رشد حداکثری را داشته باشند. در این بازه زمانی رطوبت خاک برای حفظ درشتی پیازهای کوچکتری که تبدیل به پیاز مادر شده اند اهمیت دارد.

 ب)دوره خواب زعفران

دوره خواب زعفران حدود 4-5 ماه زمان می‌برد و از نیمه اردیبهشت تا مهرماه ادامه دارد که به دو مرحله خواب حقیقی و خواب ظاهری تقسیم می‌شود:

 1-خواب حقیقی زعفران

دوره ی خواب حقیقی زعفران از نیمه اردیبهشت یعنی اواسط فصل بهار تا نیمه تیر در حدود 60 روز مرحله خواب کامل پیاز است در این زمان جوانه نوک پیاز در زیر خاک اندازه ثابت دارد و بی تغییر است. 

اگر قصد جابه‌جایی پیاز و احداث مزرعه جدید را دارید در این دوره از مراحل رشد زعفران هیچ صدمه‌ای به روند تشکیل گل در داخل پیاز وارد نمی‌شود، پس بهترین زمان جابه‌جایی همین مرحله است. در مناطق گرمسیر دوره خواب بیشتر از مناطق سردسیر است و پیازهای مناطق سردسیر از تغذیه بیشتری برخوردارند.

 2-خواب ظاهری زعفران

تقریباً از نیمه اول تیر تا نیمه شهریورماه زمان خواب ظاهری پیاز است، اندام‌های برگ و ساقه در داخل جوانه ظاهر می‌شوند سپس در دهه دوم و سوم مردادماه اندام‌های گل از قبیل پرچم و مادگی پدید می‌آید، اگر مزرعه جدید در این زمان احداث شود پیازها قدرت گل‌دهی خود را تا حدودی از دست می‌دهند.

 

راستی توی پیج اینستاگرام دهکده موفقیت هم در مورد دوره زندگی پیاز زعفران یک پست خوب داریم میتونید از اونم استفاده کنی.

اگر قصد کشت زعفران را داری میتونی از مشاوره های رایگان (واتس اپ) کارشناسان ما استفاده کنی!

 

    دیدگاه های شما

  1. الهام گفت:

    سلام ممنون از مطالب عالیتون. زعفران خیلی خوب تو مناطق سردسیر رشد میکنه و ما در اردبیل میتونیم کشت زعفران انجام بدیم با توجه به این مقاله درسته؟