۰۹۳۰۲۹۹۹۷۶۸-٠٢٦٩١٣٠١٣٥٠ دهکده موفقیت گشتا

ویژگی منطقه کشت زعفران

ویژگی منطقه کشت زعفران:
پیاز زعفران گیاه نیمه گرمسیری است اما به دلیل اینکه رشد پیاز زعفران در فصل پاییز و زمستان آغاز می شود در مناطق سردسیر نیز میتوان زعفران را کشت کرد. برای اینکه صددرصد کشت زعفران از صرفه اقتصادی برخوردار باشد، باید به شرایط اقلیمی هر فصل در محل سکونت یا مزرعه خود توجه ویژه داشته باشید.
ویژگی فصل تابستان جهت احداث مزرعه زعفران: پیاز زعفران در مناطقی که دارای تابستان های معتدل که دمای ۴۰ تا ۴۵ درجه هوا را تجربه میکند، به خوبی رشد می‌کند. اگر در منطقه‌ای که قصد کشت‌زعفران دارید تابستان های مرطوب به همراه بارش وجود دارد کشت زعفران می‌تواند با خطرات زیادی از جمله بیماری های قارچ و کنه روبه‌رو شود اگرچه در حال حاضر نیز در شمال کشور درسته هکتاری زعفران کشت می شود.
ویژگی فصل زمستان برای کشت پیاز زعفران: مناطقی که دارای زمستان های سرد هستند که در آن سطح آب یخ زده و منجمد میشود و میزان بارش برف و باران قابل توجهی دارد مناسب کشت زعفران است، پیاز زعفران به راحتی می‌تواند در این‌مناطق رشد کند.
نکته دیگری که در کاشت زعفران بسیار مهم است ارتفاع منطقه مزرعه مورد نظر شما از سطح دریا است زعفران در ارتفاع۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ متر از سطح دریا می‌تواند رشد و عملکرد بهتری داشته باشد. هرچه ارتفاع از سطح دریا بالاتر باشد رشد پیاز زعفران بهتر خواهد بود. میزان تابش نور در ارتفاعات بیشتر است و عمل فتوسنتز در پیاز زعفران رابطه مستقیمی با تابش نور دارد.
تفاوت رشد پیاز زعفران در مناطق گرمسیر و سردسیر:
دوره رشد پیاز زعفران در مناطق گرمسیر از اواسط آبان تا اواخر فروردین یعنی در حدود پنج ماه ادامه دارد اما در مناطق سردسیر دوره رشد از اواسط شهریور یا اوایل مهرماه آغاز شده و تا اوایل اردیبهشت ماه یعنی در حدود هشت ماه به طول می انجامد به همین دلیل پیازهای زعفران در مناطق سردسیر از رشد و تغذیه بیشتری برخوردار هستند. هر چی پیاز زعفران از تغذیه بیشتری برخوردار باشند اندازه و وزن بیشتری هم خواهد داشت و هر چه وزن پیاز زعفران بیشتر باشد میزان گلدهی قطر تیر یا ساقه و در نهایت کلاله زعفران بیشتری را خواهد داشت.
نتیجه گیری: پیازهای زعفرانی که در مناطق سردسیر رشد و نمو داشتند از کیفیت بهتری برخوردار هستند. و مناطق با زمستانهای پر بارش و تابستان های نسبتا خشک برای کشت زعفران‌ مناسب تر هستند.
ویژگی های زمین مناسب کشت زعفران: زمین مناسب کشت زعفران زمینی بدون درخت و هر نوع گیاه دیگه می باشد چرا که در تابستان ها گیاهان دیگر رشد و نمو دارند و نیاز آبیاری پیاز زعفران در طول فصل تابستان در خواب قرار داشته و در صورت آبیاری به علت قرار گیری دو عامل گرما و رطوبت در کنار یکدیگر موجب ایجاد بیماری کنه و قارچ می شود
خاک مناسب کشت زعفران: ph مناسب کشت پیاز زعفران ۷_۹ می باشد  گرچه زعفران ph های بالاتر هم به عمل می‌آید اما از نظر محصول دهی سیر نزولی خواهد داشت و از صرفه اقتصادی خارج می شود. جنس خاک مناسب کشت زعفران لومی شنی است، خاک لومی شنی از۴۰ درصد شن+ ۴۰ درصد سیلت+ ۲۰ درصد ماسه تشکیل شده است.
ویژگی خاکهای لومی شنی:
۱.گردش و برودت هوا در خاک لومی شنی به دلیل منافذ بیشتر راحت انجام میگیرد و هوا به خوبی به ریشه پیاز زعفران میرسد.
۲.زهکشی و خروج آب: در خاک های سبک و منفذ دار همزمان با برودت هوا در هنگام آبیاری  خروج آب به طور کامل انجام میشود.
۳.کنترل دما: دما مناسب در طول تابستان و خنک تر بودن خاک های لومی به علت حاصلخیزی به پیاز زعفران آسیب وارد نمیکند، خاک هایی که از سنگریزه بیشتری برخوردار هستند دمای خورشید را بیشتر جذب کرده و موجب گرم شدن بیشتر دما خاک‌میشوند.
۴.نرم بودن خاک لومی: سخت بودن سطح خاک در خروج گل های زعفران بسیار اثر گذار است به همین دلیل اکقر خاک های سخت تنها با سله شکنی میتوانند گلهارا نمایان کنند. اما خاک لومی به علت نرم بودن با یک سله شکنی سطحی عملکرد بهتری دارد.

مشاوره رایگان تماس با دهکده 

واتس اپ

خرید پیاز زعفران

مطالب مشابه:

عارضه سفید شدن گلبرگ و کاسبرگ زعفران

آنچه درباره پیاز زعفران باید بدانید

نظر دهید

پاسخ دهید

دهکده موفقیت گشتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
باز کردن چت
واتس اَپ دهکده
میتونیم کمکتون کنیم؟