آموزش کشت زعفران   >   ویژگی منطقه کشت زعفران

ویژگی منطقه کشت زعفران

شهر مناسب کشت زعفران

سوالی که عموما قبل از کشت زعفران پیش میاد این هست که، آیا منطقه ی من مناسب برای کشت هست توی این مقاله در مورد آب وهوای مناسب کشت زعفران صحبت کردیم و 7پارامتر مهم را به صورت کلی بررسی کردیم.

منطقه ی من مناسب کشت زعفران هست یا خیر؟

زعفران گیاه نیمه گرمسیری است. به دلیل اینکه رشد پیاز زعفران در فصل پاییز و زمستان آغاز می شود، شهرهای سردسیر نیز مناسب کشت زعفران هستند.

 برای اینکه صد در صد کشت زعفران از صرفه اقتصادی برخوردار باشد، باید به شرایط اقلیمی هر فصل در شهر یا مزرعه خود توجه ویژه داشته باشید. به منظور اینکه تشخیص این موضوع برای همراهان دهکده موفقیت راحت تر باشه:

7نکته مهم برای تشخیص اینکه شهر شما برای کشت زعفران مناسب هست یا خیر؟

  1)بیشترین و کمترین دما در منطقه کشت زعفران:

زعفران را به عنوان یک گیاه جان سخت می‌شناسند که قادر است گرما و سرمای شدید را تحمل کند و می‌توان آن را در همه جا کشت کرد. با این وجود به محدود دمایی خاصی نیاز دارد.

 حداکثر دمایی که برای زعفران قابل تحمل است، 45 درجه سانتی گراد می باشد؛  بنابراین اگر در منطقه ای زندگی می کنید که دمای هوا چند روز پی در پی بالای 45 درجه می رود منطقه ی شما مناسب کشت زعفران نیست.

حداقل دما در منطقه کشت زعفران نباید از 22-درجه پایین تر بیاید زیرا باعث از بین رفتن پیاز زعفران و سرمازدگی می شود.

میانگین حداقل و حداکثر دمای هوا برای زعفران، 0 تا 20 درجه سانتیگراد است که این رنج بسته به آب وهوای مناطق مختلف متفاوت است.

  2)بارندگی

رطوبت در تابستان موجب بروز کنه، قارچ و بیماری های دیگر در پیاز زعفران می شود. بنابراین توصیه ما این است که اگر اقلیم منطقه ای زندگی می کنید که در تابستان(دهه دوم خرداد تا دهه دوم شهریور) بیش از 30میلی متر بارش باران دارید، آب وهوای مناسب برای کشت زعفران را ندارید بنابراین بهتر است از کشت زعفران صرف نظر کنید.

پیاز زعفران در پاییز رشد خود را شروع می کند، و نیاز به آبیاری در دو فصل پاییز و زمستان دارد. در نتیجه برخلاف تابستان، نیاز است که منطقه ی کشت در پاییز وزمستان بارش خوبی داشته باشد.

اقلیم مناسب کشت زعفران

3)ارتفاع از سطح دریا

نکته دیگری که در کاشت اقتصادی زعفران بسیار مهم است، ارتفاع مزرعه مورد نظر شما از سطح دریاست. زعفران در ارتفاع ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ متر از سطح دریا می‌تواند رشد و عملکرد خوبی داشته باشد. 

هرچه ارتفاع از سطح دریا بالاتر باشد رشد پیاز زعفران بهتر خواهد بود. زیرا میزان تابش نور در ارتفاعات بیشتر است و عمل فتوسنتز در پیاز زعفران رابطه مستقیمی با تابش نور دارد.

 4) زمین کشت زعفران

دقت کنید که زمینی که زعفران در آن کشت می کنید نباید در سایه ی دیگر درختان و پوشش گیاهی دیگر قرار بگیرد. به طور کلی گیاه زعفران زمین های حاصلخیز و زهکشی شده بدون درخت با خاک (لومی ، لیمونی ، رسی و شنی) و آهک‌دار را بر زمینهای شور، فقیر و مرطوب و اسیدی ترجیح می دهد.

زمین باید آفتاب گیر و بدون پوشش درختی باشد. پیاز زعفران در تابستان نباید آبیاری شود، بنابراین بهتر است از کاشت پیاز زعفران در بین درختان باغ یا پوشش گیاهی دیگر خودداری کنید.

 با این وجود در برخی از روستاهای بیرجند و قاین در زیر سایه بوته های زرشک و درختان بادام که در تابستان کمتر آبیاری می شوند کاشته می شود که این نوع کشت شرایط ویژه ی خود را دارد. زمین هایی که در معرض وزش بادهای سرد نیستند، بهترین منطقه برای کشت زعفران هستند.

 5)Ec(هدایت الکترونیکی) آب

آب موردنیاز برای زعفران بهتره آب شیرین با ای سی(Ec) 1/5 تا 2000 باشد هر چند، ای سی(Ec) بالاتر (تا)5000 را هم تحمل می‌کند. ولی برای بهترین عملکرد، بهتره درصد املاح مضر و نمک های سنگین در آب آبیاری در کمترین حد باشند.

از جهت دیگر وقتی آبیاری با آب شور انجام می شود به تدریج املاح روی خاک رسوب کرده و خاک را هم شور می کنند. پیشنهاد ما این هست که اگر مشکل آب شور دارید آب را خریداری کنید و زمین را باآب شور آبیاری نکنید، چون به تدریج باعث از دست رفتن خاک نیز می شود.

 6)خاک مناسب منطقه کشت زعفران

عملکرد زعفران در خاک‌هایی با بافت متوسط و تقریباً سبک بالاست. جنس خاک مناسب برای منطقه کشت زعفران لومی شنی است. خاک لومی شنی تشکیل شده از۴۰ درصد شن+ ۴۰ درصد سیلت+ ۲۰ درصد ماسه می باشد.

 ویژگی خاکهای لومی شنی:

۱.گردش و برودت هوا در خاک لومی شنی به دلیل منافذ بیشتر راحت انجام میگیرد و هوا به خوبی به ریشه پیاز زعفران میرسد.

۲.زهکشی و خروج آب : در خاک های سبک و منفذ دار همزمان با برودت هوا در هنگام آبیاری خروج آب به طور کامل انجام میشود.

۳.کنترل دما : دما مناسب در طول تابستان و خنک تر بودن خاک های لومی به علت حاصلخیزی به پیاز زعفران آسیب وارد نمیکند، خاک هایی که از سنگریزه بیشتری برخوردار هستند دمای خورشید را بیشتر جذب کرده و موجب گرم شدن بیشتر دمای خاک‌میشوند. 

۴.نرم بودن خاک لومی : سخت بودن سطح خاک در خروج گل های زعفران بسیار اثر گذار است, به همین دلیل اکثر خاک های سخت تنها با سله شکنی میتوانند گلهارا نمایان کنند. اما خاک لومی به علت نرم بودن با یک سله شکنی سطحی عملکرد بهتری دارد.

**میدونین ویژگی زمینتون برای کشت زعفران باید چه جوری باشه؟ اگر نمیدونید مقاله ی ویژگی زمین مناسب کشت رو بخونین.**

 7)ph مناسب برای کشت زعفران

ph مناسب برای منطقه کشت زعفران 9-7 می باشد. گرچه زعفران در ph های بالاتر هم به عمل می‌آید اما از نظر محصول دهی سیر نزولی خواهد داشت و از صرفه اقتصادی خارج می شود.

اقلیم مناسب کشت زعفران

تفاوت رشد پیاز زعفران در مناطق گرمسیر و سردسیر:

دوره رشد پیاز زعفران در اقلیم گرمسیر از اواسط آبان تا اواخر فروردین یعنی در حدود پنج ماه ادامه دارد. در اقلیم سردسیر دوره رشد از اواسط شهریور یا اوایل مهرماه آغاز شده و تا اوایل اردیبهشت ماه یعنی در حدود هشت ماه به طول می انجامد. طولانی بودن دوره ی رشد پیاز زعفران در مناطق سردسیر باعث می شود پیاز زعفران از تغذیه و رشد خوبی برخوردار شود. 

تغذیه بیشتر پیاز زعفران= وزن واندازه بیشتر= گلدهی قطر تیر یا ساقه بیشتر= کلاله بیشترزعفران

درنتیجه:
پیازهای زعفرانی که در مناطق سردسیر رشد و نمو داشتند از کیفیت بهتری برخوردار هستند و شهرهایی برای کشت زعفران مناسبند که دارای زمستان های پر بارش و تابستان های نسبتا خشک باشند.

میدونستی قبل از کشت میتونی با مشاوران ما تماس بگیری یا  پیام بدی و مشاوره رایگان بگیری؟برای خرید پیاز مرغوب میتونی از سایت دهکده استفاده کنی.

 

 نظرت در مورد مقاله چی بود؟ براتون مفید بوده ؟ بهمون بگید و کمکون کنید تا مقاله ها رو بهتر و جامع تر کنیم

    دیدگاه های شما

  1. علیرضا گفت:

    تو شمال چطوری میشه کشت کرد؟ اصلا میشه؟

    • معصومه مزدکی گفت:

      بستگی به منطقه ی مورد نظرتون داره با مشاورمون در ارتباط باشید