مقالات   >   تغذیه زنبور با گرده زعفران توی پاییز و زمستون!

تغذیه زنبور با گرده زعفران توی پاییز و زمستون!

تغذیه زنبور در زمستان با گرده زعفران

با افزایش خشک سالی در سال های اخیر صنعت زنبورداری نیز با مشکلات متعدی در حوزه تغذیه زنبوران مواجه شده است، بر طبق گزارش های ایرنا خشکسالی های اخیر موجب کاهش جمعیت کندوها و مهاجرت کندوداران به شهرهای دیگر شده است.

کاهش گل در مراتع حتی در فصول بهار و تابستان موجب کاهش تغذیه شده است و در نتیجه این کمبود ها میزان تولید عسل در هر کندو کاهش چشمگیری پیدا کرده است. 

درکنار کمبود گل در تابستان، در پائیز و زمستان وضعیت وخیم تر می شود و به علت نبود هیچ گلی در زمستان تغذیه زنبوران با مشکلات زیادی رو به رو خواهد شد؛ در این مقاله به تغذیه زنبور با گرده زعفران به عنوان راه حلی طبیعی برای تغذیه ی زنبور در پاییز پرداخته ایم.

تغذیه مصنوعی = مرگ تدریجی زنبورها!

زنبورها بیشتر مواد تغذیه ای خود را از گل ها در طبیعت بدست می آورند و کم شدن گل ها و از بین رفتن تنوع ها در تغذیه زنبورها می تواند مشکل ساز باشد.

زنبوردارانی که تغذیه زنبوران خود را از طریق رژیم های غذایی طبیعی و گرده های گل تامین میکنند در این صنعت موفق تر می باشند. در رژیم های غذایی چند گلِ کیفیت و ارزش غذایی عسل بدست آمده بیشتر از رژیم غذایی تک گل است.

اکثر زنبورداران برای جبران کمبود مواد غذایی کندوها و کلنی های خود، جهت تامین مواد غذایی برای زنبوران از تغذیه های مصنوعی ساخت دست خود مانند شربت شکر استفاده می کنند و همین امر میزان تولید عسل، محصولات حاشیه‌ای دیگر و همچنین کیفیت آنها را به شدت کم کرده است.

در ادامه باید توجه داشت که تغذیه زنبور در پاییز و زمستان با مواد دست ساز و مصنوعی به تنهایی نیاز غذایی زنبوران را برطرف نمی کنند. در صورتی که منابع پروتئینی و آمینو اسید های لازم برای مدت طولانی در اختیار زنبور قرار نگیرد، سیستم ایمنی زنبور کاهش پیدا کرده و توانایی گذر از شرایط سخت زمستان را ندارد؛ بنابراین زنبور قادر به ادامه زندگی نمی باشد و جمعیت کلنی به تدریج کاهش می یابد.

نکته اساسی دیگر در تغذیه زنبور در پاییز و زمستان و تامین مواد مغذی مورد نیاز زنبور عسل، تفاوت نسبت جذب مواد مغذی در هر زنبور نسبت به آناتومی خاص خودش است.

 رعایت نسبت صحیح در اغلب اوقات کاری بسیار دشوار یا غیر ممکن است. توجه نکردن به موارد فوق باعث افزایش مرگ و میر و کاهش چشم گیر جمعیت کلنی می شود.

تغذیه زنبور در پاییز با گرده زعفران راهکار ساده حفظ کلونی !

راهکاری ساده برای کاهش خسارت و جبران تغذیه کلنی ها وجود دارد!

 آغاز فصل گلدهی زعفران همراه با شروع خزان از اوایل آبان تا آذر ماه است، برخلاف اکثر گل ها که در بهار و تابستان گلدهی و شکوفایی را آغاز می کنند.

تغذیه زنبور در پاییز با گرده زعفران نه تنها یک منبع طبیعی تغذیه برای زمستان فراهم می کند، بلکه رژیم چند گلی را در طی دوره غذایی یک سال زنبور نیز رقم میزند.

نکته حائز اهمیت و مثبت در کشت زعفران افزایش زمان گلدهی با تغییر در زمان شبکه آبیاری است. گلدهی در این گیاه اعجاب انگیز بستگی به زمان آبیاری و بیدار کردن پیاز زعفران از خواب حقیقی دارد. 

بر فرض مثال اگر شما 4000 متر زمین زعفران داشته باشید با تقسیم زمین به چهار قطعه 1000متری و آبیاری هر قطعه با فاصله 15 روز میتوانید تا 2 ماه در مزرعه زعفران خود گل داشته باشید و تغذیه زنبور با گرده زعفران را در طول زمستان انجام دهید.

استفاده از گرده زعفران برای تغذیه زنبور

دلایل استفاده از گرده زعفران برای تغذیه زنبور

عموما گرده گیاهان در قسمت بساک قرار دارد که در انتهای اندام پرچم قرار گرفته است؛ اما در زعفران گرده ها در کل اندام پرچم قرار دارند. بنابراین بااستفاده از زعفران گرده ی بیشتری در اختیار زنبورها قرار می گیرد.

پرچم زعفران حاوی عناصری مثل کروسین، آنتوسیانین، کاروتن، لیکوپن، زیگزانتین است که ارزش غذایی آن را برای تغذیه زنبور با گرده زعفران افزایش می دهد.

ترکیبات غذایی موجود در پرچم زعفران شامل چربی ها، آنزیم ها، پروتئین های طبیعی و مواد آنتی اکسیدانی که پرچم زعفران دارد، گرده زعفران برای تغذیه زنبور را به یک ماده با ارزش تبدیل کرده است.

با کشت زعفران هم درآمد جانبی بساز و هم کندو زنبورتو با گرده زعفران تغذیه کن!

کشت زعفران و استفاده از گرده زعفران برای تغذیه زنبور در پاییز، به خودی خود درامدی مجزا و پرسود می باشد؛ به نوعی که میتوان گفت کشت زعفران درامد تکمیلی زنبورداران است.

در شرایطی خاص تر در برخی از مناطق که افت دما هوا به شدت است میتوان زعفران را به صورت گلخانه پرورش داد و زمان گلدهی را تا اوایل زمستان به درازا کشاند و در این مدت نیز تغذیه زنبور را با گرده زعفران در گلخانه انجام داد.

تغذیه زنبور با گرده طبیعی زعفران میزان جذب پروتئین و املاح معدنی را در تمام طول سال برای زنبور ها یکسان میسازد، در پی تغذیه منظم، ذخیره چربی و پروتئین در بخش پوستی و کیتینی زنبورهای عسل بهبود میابد و سبب تحریک ملکه زنبور عسل به تخم ریزی بیشتر می شود؛ که خود موجب افزایش حداکثری جمعیت کندو ها خواهد شد.

تغذیه زنبور در زمستان| گرده افشانی زنبور در باغ

آیا گرده زعفران مناسب برای تغذیه زنبور است؟

حشرات به ویژه زنبوران در شرایط ایده آل به تغذیه خود اهمیت میدهند، از میان گلها، گلی در اولویت قرار دارد که سه عامل را داشته باشد:
عطر گل: در گرده افشانی عطرآگین بودن گل ها سبب جذب بیشتر حشرات به ویژه زنبور عسل می شود و زعفران نیز در این زمینه شهرت خاص و جهانی دارد بنابراین به نظر می رسد زنبورها به تغذیه با گرده زعفران علاقه مند باشند.
رنگ گل: طبق تحقیقات به عمل آمده زنبور عسل به لحاظ طیف رنگی قابل مشاهده اش علاقه زیادی به رنگ بنفش دارد و همین امر سبب خاص بودن گلبرگ ها بنفش زعفران برای تغذیه زنبور شده است.
اندازه گل: زنبوران عسل از نوش گل‌ها تغذیه می‌کنند. اندازه گل‌ها اغلب اوقات با جثه ی زنبور هماهنگ است. زنبور بایستی طوری درون گل قرار بگیرد که بدنش با دانه‌های گرده و مادگی زعفران تماس پیدا کند. از این نظر هم تغذیه زنبور با گرده زعفران بسیار مناسب می باشد.

پیشنهاد ویژه بهره بری بیشتر از باغات میوه با کشت زعفران و زنبورداری!

همه ما از معجزات گرده افشانی زنبوران و تاثیرات مثبت آنها در میزان و کیفیت محصولات باغی و زراعی به خوبی آگاهیم.

اکثر گیاهانی که در فصل زمستان به بار می نشینند، در فصل پاییز شروع به ذخیره سازی انرژی و جذب عناصر مورد نیاز و آماده برای محصول دهی می شوند. گرده افشانی در این زمان قطعا برای باردهی و عملکرد بالاتر موثر می باشد.

اما اگر درختان تابستانه دارید، چند کندو تهیه کنید و برای گرده افشانی بهتر درختان میوه باغ خود از آنها استفاده کنید. برای تغذیه طبیعی زنبورهای کندو نیز در بین درختان خود بارعایت اصول کشت، زعفران بکارید و تغذیه زنبور در پاییز را با گرده زعفران انجام دهید. اینجوری هم زعفران خودتون را کشت می کنید و آن سود می برید هم از عسل طبیعی خودتان استفاده می کنید و هم محصول باغتان را چند برابر می کنید!

نکته بسیار مهم در تغذیه زنبور با گرده زعفران در زمستان

گل زعفران در ابتدای روز و قبل از طلوع خورشید بالاترین حد سافرانال را دارد که برای زنبور مضر است.

به دلیل اینکه زنبور کاملا داخل گل قرار می گیرد این مقدار از سافرانال برای آن ایجاد مسمومیت می کند.

بنابراین بهتر است اجازه بدید هوا مقداری گرمتر شود، آفتاب طلوع کند و بعد تغذیه زنبور با گرده زعفران را انجام بدید. عموما در مناطقی که برداشت زعفران در ساعات دیرتری از صبح انجام می شود مانند کرج یا همدان، تغذیه زنبور در پاییز با گرده زعفران مناسب تر است.

نظر شما چیه میشه توی پاییز از گرده زعفران برای تغذیه زنبور استفاده کرد؟

  دیدگاه های شما

 1. ناشناس گفت:

  سلام خوب باید چکاری انجام دهیم که زنبور بعدازطلوع خورشید به سراغ گل زعفران برود.

  • sadeghi گفت:

   درود بر شما گرده پاشی صبحگاهی با پرچم زعفران و آب شیرین شده با قند طبیعی مثل شیره انگور، قرار دادن‌کندو در نزدیکی مزرعه و مکان شکوفایی گل

 2. ناشناس گفت:

  سلام لطفا جواب سوال من رابدهید.ممنون

  • معصومه مزدکی گفت:

   پاسخ شما داده شده ” درود بر شما گرده پاشی صبحگاهی با پرچم زعفران و آب شیرین شده با قند طبیعی مثل شیره انگور، قرار دادن‌کندو در نزدیکی مزرعه و مکان شکوفایی گل “

 3. ناشناس گفت:

  سلام ما که نفهمیدیم جوابه سواله اون آقا را ندادین یا که دادین ما متوجه نشدیم میشه بهتر توضیح بدید

  • علیرضا صادقی زاده گفت:

   سلام شما اگر سوالت پاسخ داده نشده تماس بگیر با واحد مشاوره