مقالات > مهم مقالات   >   بهترین کود محلول پاشی زعفران کدام است؟ ( زمان محلول پاشی زعفران + فواید آن )

بهترین کود محلول پاشی زعفران کدام است؟ ( زمان محلول پاشی زعفران + فواید آن )

زمان محلول پاشی زعفران کی است؟

همه به خوبی می دانیم که کشت زعفران بسیار پر سود و منفعت است اما چرا گاهی بعضی از افراد از این گیاه پرسود بهره کمی می‌برند یا دچار خسارت می‌شوند؟

یکی از دلایل این عدم سوددهی به این موضوع برمیگردد که زعفرانکاران توجهی به تغذیه پیازهای موجود در خاک نمی‌کنند. زعفران گیاهی است که هفت سال در زمین باقی می‌ماند. نحوه تکثیر این گیاه به وسیله تقسیم است. بعد از تقسیم پیاز مادری کاشته شده به 2 تا 5 پیاز تبدیل می‌شود.

در این مقاله به یکی از مهم ترین مراحل کشت ” آموزش محلول پاشی زعفران ” می‌پردازیم و بهترین کودهای محلول پاشی زعفران را نام می‌بریم. این مرحله از بعد از تقسیم پیازها شروع شده و تا به خواب رفتن و تکمیل چرخه بیداری و فعالیت پیازها ادامه می‌یابد.

 

بهترین زمان محلول پاشی زعفران

 

بهترین زمان محلول پاشی زعفران

 

زمانی که رشد برگی پیازهای مزرعه به حداقل ۲۰ سانتی متر برسد محلول‌ پاشی زعفران آغاز می‌شود. بعد از شروع اولین محلول‌پاشی تا زمانی که ‌برگ‌های زعفران زرد شود فرایند محلول‌پاشی ادامه دارد.

از آذر ماه پیاز زعفران وارد فاز تکثیر خود می‌شوند. در این بازه زمانی پیازهای زعفران مادری از بین رفته و جای خود را به پیازهای زعفران دختری می‌دهند؛ بنابراین ریشه‌ها از بین رفته اند اما برگ‌های پیاز زعفران باقی‌مانده که روی سطح زمین دیده می‌شود.

باید از طریق همین برگ‌ها پیازهای زعفران دختری را تقویت کنیم تا وزن مناسبی پیدا کنند و گلدهی سال بعد زمین ما تضمین شود.

بعد از برداشت زعفران و دادن زاج آب، از اوایل دی‌ ماه تا فروردین‌ ماه بهترین زمان محلول پاشی می باشد. البته باید توجه کنید که زمان مناسب برای محلول پاشی زعفران در منطقه شما باتوجه ‌به شرایط محیطی منطقه، شرایط اقلیمی و دیر یا زود دادن آب متفاوت است.

 

آموزش محلول‌پاشی زعفران

 

تعداد دفعات محلول‌پاشی مناسب سه الی چهار بار می‌باشد و با فاصله ۱۵ روز انجام می‌شود.

+ محلول پاشی زعفران در دی ماه
+ آخر بهمن‌ماه
+ نیمه اسفندماه
+ اوایل فروردین‌ماه

البته تاریخ‌های گفته شده در آب‌ و هوای مختلف و بسته به مناطق متفاوت می‌باشد.

با یک مشاوره خوب؛ یک تغییر اساسی توی برداشت گل زعفران امسالت بده!

روی راه های ارتباطی زیر کلیک کن و مشاوره بگیر یا فرمو پر کن تا مشاوران ما باهات تماس بگیرن!

 

نام و نام خانوادگی(ضروری)
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

بهترین کود برای محلول پاشی زعفران کدام است؟

مهم ترین نکته قبل از انتخاب و  خرید کود زعفران و اقدام به کوددهی گرفتن آزمایش خاک کشاورزی  و اطلاع از کمبود عناصر موجود در خاک می باشد. گرفتن آزمایش خاک تا حدودی موجب کاهش هزینه ها و کود دهی اصولی تر خواهد شد.

کود محلول پاشی زعفران شامل عناصر اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم و ریز مغذی ها می باشد. انتخاب نوع کود به عواملی از جمله شرایط خاک، بافت خاک، سن مزرعه، میزان سالم بودن پیاز بستگی دارد و باید با توجه به این عوامل و نتیجه آزمایش خاک با نظر کاشناس تعیین شود.

 

— کود محلول پاشی زعفران در دی ماه 

این مرحله را با استفاده از سه نوع کود می توانید انجام دهید.

محلول پاشی اول  نوع کود مزایای استفاده 
 هیومیک اسید  افزایش وزن پیاز + بهبود ساختار خاک
کود نیتروژن دار
گوگرد کاهش ph خاک + کاهش ابتلا به کنه و قارچ
باکتری تیوباسیلوس  بهبود مصرف گوگرد

 

استفاده از این کودها در محلول پاشی زعفران در دی ماه، اندام‌های سبز گیاه را توسعه داده و طبعاً موجب افزایش فتوسنتز گیاه می‌شود.

افزایش فتوسنتز باعث افزایش تولید مواد غذایی در گیاه و افزایش ذخیره این مواد در پیاز زعفران می‌شود. همچنین افزایش بخش های سبز گیاه موجب می‌شود کودهای بعدی جذب بیشتری داشته باشند.

 

— دومین محلول پاشی زعفران 

محلول پاشی دوم نوع کود مزایای استفاده 
 آمینو اسید  افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش
جلبک دریایی افزایش جوانه زنی گیاه
key plex پتاس جلوگیری از یخ زدگی پیاز

 

این محلول پاشی در حدود سه هفته بعد از محلول پاشی اول انجام می شود. توی این مرحله از کودهای بالا به صورت عمومی میتونید استفاده کنید اما روش درست این هست که مطابق با شرایط مزرعه و نوع کودهای مصرفی در سال های گذشته تجویز انجام شود. تا با کمترین میزان مصرف کود بیشترین بهره را ببرید.

 

کود عصاره جلبک دریایی در محلول پاشی زعفران 

جلبک دریایی که در این مرحله مورد استفاده قرار میگرید یکی از بهترین کودها با خواص بسیار زیاد برای پیاز است. این کود موجب افزایش جذب موادغذایی، میزان پروتئین و در نهایت کیفیت محصول خواهد شد.

همچنین مقاومت گیاه را در برابر سرما و یخبندان افزایش می دهد و باعث می شود گیاه بتواند در برابر بیماری ها نیز از خود مقاومت نشان دهد. این کودها تاثیر زیادی بر روی بهبود تهویه خاک دارد.

 

بهترین کود برای محلول پاشی

 

یکی از عناصری که در رشد پیاز زعفران و ضخیم تر شدن برگ ها تاثیر فراوانی دارد جلبک دریایی می باشد.
اثر کودی جلبک دریایی بر رشد پیاز زعفران به قدری چشمگیر است که با مقایسه مزارعی که از کود جلبک دریایی استفاده کردند در میزان گلدهی زعفران نسبت به سایر مزارع به دو برابر هم می رسد!

استفاده از کود جلبک دریایی سبب افزایش وزن کلاله خشک می‌شود. با افزایش ضخامت برگ ها در پیاز، جذب عناصر مغذی بیشتر خواهد شد و این فرایند منجر به افزایش وزن پیاز زعفران می شود.

وزن مناسب در پیاز های دختری باعث مشود در برداشت زعفران سال آینده تعداد گل های زعفران که از هر پیاز خارج شده هم بیشتر خواهد بود و در نهایت میزان محصول دهی سیر صعودی خواهد داشت.

بهترین تاثیر جلبک دریایی در رشد پیاز زعفران در طول مرحله شدت رشد زعفران یعنی اواسط زمستان است اما اگر به هر دلیل محلول پاشی کود جلبک دریای به تعویق افتاد میتوان تا اواخر اسفند ماه از این کود استفاده کرد. توجه داشته باشید در هنگام محلول پاشی شرایط اقلیمی محلولپاشی را حتماً رعایت کنید.

 

— سومین محلول پاشی 

محلول پاشی سوم نوع کود مزایای استفاده 
 سیلیکات پتاسیم مقابله با آفات
عناصر ریز مغذی افزایش مقاومت

 

هدف از این محلول پاشی که باز هم با فاصله 21 روزه از مرحله اول اتفاق می افتد افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری ها و آفات می باشد به همین دلیل از این نوع کودها که در جدول بالا به آنها اشاره شد استفاده می شود.

منظور از عناصر ریزمغذی یا میکرو عناصری هستند که نسبت به باقی عناصر مثل نیتروژن یا پتاسیم به میزان کمتری در خاک وجود دارند و نیاز گیاه به آنها نیز کمتر است. اما این موضوع به معنای کم اهمیت بودن این عناصر نیست گاها در بعضی از مزارع کمبود همین عناصر موجب کاهش عملکرد گلدهی خواهد شد.

ریزمغذی‌ شامل موارد ذیل می باشد :

 1. آهن
 2. مس
 3. روی
 4. منگنز
 5. بر
 6. مولیبدن
 7. سدیم
 8. کلر

درآمد و هزینه کشت گلخانه ای زعفران را در مقاله ی دیگر ما بخوانید.

 

محلول پاشی با کود

 تاثیر اسیدآمینه در محلول پاشی چیست؟

اسیدآمینه‌ها واحد سازنده پروتئین‌ها هستند و بنابراین موجب ساخته‌شدن پروتئین در گیاه می‌شوند. پروتئین‌ها در واقع هورمون‌های گیاهی هستند که وظایف مختلفی را در رشد، افزایش گلدهی و کمک به مقابله با بعضی از تنش‌های غیر زیستی مثل خشکسالی و گرمای زیاد ایفا می‌کنند.

مصرف اسیدآمینه در افزایش تعداد کلروفیل هم تأثیر دارد و به همین ترتیب با افزایش کلروفیل میزان فتوسنتز گیاه نیز افزایش می‌یابد و مواد غذایی ذخیره‌ای در پیاز زعفران نیز بیشتر می‌شود.

به طور خلاصه اسیدآمینه موجب می‌شود زعفران انرژی کمتری مصرف کند و بتواند مواد غذایی بیشتر را ذخیره کند.

توجه! مصرف اسیدآمینه در دوز بالا باعث سوختگی گیاه می‌شود.

 

چرا باید زعفران را محلول پاشی کنیم؟

کاربرد صحیح عناصر غذایی در تغذیه پیاز زعفران و عملکرد گل زعفران اهمیت ویژه‌ای دارد. رعایت درست اصول محلول‌پاشی زعفران، تغذیه مناسب و تقویت پیاز زعفران موجب تفاوت میان افرادی که سود مناسبی از زعفران بدست می آورند یا به اصطلاح بار خودشونو می بندند با افرادی که دچار ضرر می‌شوند، است.

زعفران گیاه کم‌ توقعی می‌باشد؛ ولی تغذیه متعادل و در زمان مناسب برای حداکثر عملکرد آن لازم و ضروری است.

 

 

همان‌طور که می‌دانیم گل‌های زعفران از پیاز زعفران به وجود می‌آید بنابراین اگر پیاز دختری درشت‌تری داشته باشیم طبیعتاً گلدهی سال آینده بیشتر خواهد شد. پس تغذیه پیاز زعفران هم در کشت خاکی و هم در کشت گلخانه ای بسیار با اهمیت است.

در واقع با محلول‌پاشی‌ زعفران، پیاز های زعفران را تغذیه می‌کنیم تا وزن آن ها افزایش پیدا کند و به حد مطلوب برسد. اگر وزن پیاز زعفران مناسب نباشد، نمی تواند گلدهی خوبی داشته باشد؛ زیرا همان انرژی محدود و کمی را هم که دارد برای رشد رویشی خود قرار می دهد.

علاوه بر گلدهی عناصر غذایی که در محلول پاشی جذب برگ می‌شوند باعث:

>افزایش مقاومت گیاه به تنش‌های محیطی

> افزایش تعداد گل‌ها

> افزایش کیفیت کلاله

> افزایش سطح برگ و میزان فتوسنتز

> افزایش وزن و تعداد پیاز

 

ابزارهای محلول پاشی زعفران

برای محلول پاشی زعفران بسته به متراژ زمین می توانید از انواع سمپاش ها استفاده کنید:

*سمپاش دستی یا پشتی

*سمپاش فرغونی

*سمپاش پشت تراکتوری

*بوم ها( برای زمین های بزرگ استفاده می شوند و پشت تراکتور نصب می گردند.)

 

6 نکته مهم در محلول پاشی زعفران

محلول پاشی زعفران با تراکتور

۱.در روزهای بارانی از محلول‌پاشی خودداری نمایید ۲۴ ساعت قبل و بعد از محلول‌پاشی بارندگی نباشد.

۲.هنگام محلول‌پاشی اندام هوایی و برگ‌ها به طور کامل مرطوب باشند در صورت امکان از آب زلال استفاده نمایید.

۳.در دمای زیر ۱۰ درجه محلول‌پاشی برگ‌ها انجام نگردد. عموما زمان مناسب برای محلول پاشی زعفران بین ساعات 10 صبح تا 3 بعداز ظهر در مناطق مختلف متفاوت می باشد.

۴.بعد از آبیاری، محلول‌پاشی انجام گردد زیرا بعد از آبیاری روزنه‌ها باز شده و جذب عناصر، راحت‌تر می‌گردد.

۵.لانس سم‌پاش تنظیم شده باشد تا کاملاً اسپری به روی برگ ها انجام شود.

6.به درصد رقیق کردن کودها که در پشت هرکود نوشته شده توجه کنید اگر کود به اندازه گفته شده رقیق نشود و غلظت کود بالا باشد باعث ایجاد تنش در گیاه می شود و سوزش برگ ها را به دنبال دارد؛ اگر هم کود خیلی رقیق باشد تاثیر لازم را بر روی پیاز زعفران نمی گذارد.

7.در زمان خشکسالی از غلظت کمتری از کودها استفاده کنید.

در آخر!

عامل مهم تاثیرگذار در کشاورزی آب و هوا می باشد به همین علت باید در اولین فرصت ممکن عمل محلول پاشی رو انجام بدید و به قولی کار امروز را به فردا واگذار نکنید چون اگر هر کدام از این محلول پاشی ها در زمان درست انجام نشود، موجب خسارت زیادی برای شما شود. فراموش نکنید اگر کشت زعفران در سبد یا گلدان انجام داده اید نیز باید اقدام به محلول پاشی نمایید.

محلول پاشی زعفران با کودهای مختلفی با توجه به شرایط مزرعه شما انجام می شود. حتما برای انجام محلول پاشی درست از مشاور استفاده کنید.

کارشناسان دهکده موفقیت می توانند به عنوان مشاوره در تمام مراحل کنار شما باشند. کافیه که فرم مشاوره را تکمیل کنید و برامون ارسال کنید.

 

مختصری مروری بر محلول پاشی
🔴زمان محلول پاشی  رشد برگ به 20 سانتی متر برسد
🔴دفعات محلول پاشی  3 – 4 مرتبه
🔴کود مرحله اول   هیومیک اسید – نیتروژن – گوگرد
🔴کود مرحله دوم امینواسید – جلبک دریایی
🔴کود مرحله سوم ریز مغذی – سیلیکات پتاسیم

 

  دیدگاه های شما

 1. رضایی گفت:

  واسه کشت خونگی هم باید محلول پاشی پیاز زعفران رو انجام داد

 2. mohamad گفت:

  تقویت پیاز با محول پاشی زعفران کامل میشه؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما خیر. محلول پاشی بخش مهمی در تقویت پیاز است ولی توجه کنید که باید عوامل دیگر هم درنظر بگیرید مثلا اگر علف های هرز رو کنترل نکنید ممکنه تقویت پیاز با محلول پاشی انجام نشه. یا در صورتی که آبیاری را در زمان مناسب انجام ندید ممکنه باز هم باعث آسیب بشه.

 3. علی گفت:

  سلام وقتتون بخیر من امسال از شما پیاز زعفران خریدم و کشت کردم میخوام ببینم کی باید محلول پاشی زعفران رو شروع کنم؟اولین کودی که میدم چی باشه؟ آزمایش خاک گرفتم زمینم کود کم نداره

 4. عارفه گفت:

  سلام. خدا قوت .من امسال از پکیج های 30 تایی پیازاتون استفاده کردم میخوام ببینم چه کودی بدم؟ بهترین کود برای محلول پاشی زعفران درگلدان چه نوع کودی هست؟!

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما. برای محلول پاشی در گلدان از کودهایی که گفته شده در جدول برنامه کودی زعفران میتونید استفاده کنید

 5. مهران گفت:

  سلام کود 202020 رو با کود 121236 اگر توی محلول پاشی جا به جا بدیم مشکلی ایجاد میشه؟ من الان داشت نگاه میکردم پارسال جا به جا دادم ولی پیازای زعفرانی که پارسال کشت کردم ریز و کوچیک شده از اینه؟

 6. محسن گفت:

  اولین محلول پاشی زعفران در دی ماه یا بهمن ماه بالاخره کدومش رو باید انجام بدیم تو هر منبعی ی تاریخی مشخص کردن

  • معصومه مزدکی گفت:

   درودبر شما. اولین محلول پاشی بسته به زمانی که ابیاری رو انجام دادین و منطقه شما متفاوته.

 7. سهرابی گفت:

  بهترین کودی که برای محلول پاشی دی باید استفاده کنیم چه کودیه؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   کود 202020 بهترین کود برای محلول پاشی دی ماهه که میونین ازش استفاده کنین

 8. صفایی گفت:

  اگر توی محلول پاشی سه بیست رو با 12 12 36 جا به جا بدیم مشکلی برای پیازهای زعفران پیش میاد؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما خیر در بهترن حالت بهتره 202020 ابتدا داده بشه و بعدش 121236 ولی اگر به جا دادین مشکلی به وجود نمیاره

 9. رضا گفت:

  محلول پاشی چند مرتبه باید انجام بشه؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما 3-4 مرتبه در فصل زمستان محلول پاشی با کودهای گفته شده انجام میشه.

 10. فرضی گفت:

  از بین اینهمه کودی که معرفی کردین کدومش برای محلول پاشی اثزر بیشتری داره بگید همونو استفاده کنیم؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما تاثیر تمامی این کودها در کنار هم شکل میگیره و نمیشه گفت یکی از همه مهم تره

 11. مهنا گفت:

  محلول پاشی چقدر توی تقویت پیاز زعفران تاثیر داره؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما تاثیر محلول پاشی بر تقویت پیازهای زعفران دختری بسیار زیاده و حتما باید انجام بشه.

 12. شهاب گفت:

  کود جلبک دریای رو مگه جدا نمی دیم برای محلول پاشی ؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما بسته به نیاز زعفران داره بله جدا هم میشه خریداری کرد و استفاده کرد.

 13. سجاد گفت:

  من کود ابیاری دوم رو ندادن و الان پیازا رو که چک کردم امروز به شدت ریز شدن چیکار باید بکنم که درست بشن؟ سال اول بود و بی تجربه بودم میتونم با محلول پاشی جبرانش بکنم؟ ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

 14. شبنم گفت:

  بهترین زمان برای محلول پاشی کی هست؟ من یک ماهی میشه زاج آب رو دادم. ممنون میشم راهنمایی ربفرمایید

 15. هادی محمدی گفت:

  سلام توی اسفند میشه 202020 محلول پاشی کرد ودر فروردین از 361212 استفاده کنیم

  • پشتیبان دهکده موفقیت گفت:

   درود بر شما اگر برگ های پیازها سالم هستند از میکرو زود جذب و بیو استفاده کنید، پتاس بالا رو در صورت سالم بودن ریشه به همراه آهن آبیاری کنید

 16. علی گفت:

  باسلام خسته نباشیدسه چهارسال کشت کردم ولی ازهیچ کودی استفاده نکردم فقط امسال آذرماه کودسفیددادم ویکباردی ماه میخام بدم خوبه یانه؟بعدبعضی اززمین علف هرززیادداشته باشه محلول پاشی میتونیم یاخیر؟ممنون خدای بزرگ قوت بده.

  • علی رضا صادقی زاده گفت:

   درود کود سفید و اوره سبب افزایش تنش سرما زدگی میشه و به هیچ عنوان توصیه نمیکنیم، بعلاوه نیتروژن کود اوره یا همون کود سفید ناپایدار هست و به راحتی آبشویی میشه. دقت کنید یک کود تمام نیاز مزرعه زعفران شمارو برطرف نمیکنه.

 17. جان محمدی تاج محمد گفت:

  کود الیت سبز برای مرحاه اول محلول پاشی مناسب است وعناصر مورد نیاز برای پیاز زغفران دارد

  • علی رضا صادقی زاده گفت:

   درود برشما هیچ کودی برای تمام مزارع زعفران وجود نداره و حتما باید باتوجه به نیاز مزرعه تجویز کودی انجام بشه

 18. غنجعلی پور گفت:

  سلام درمحلول پاشی برا زعفران چه مقدار کود 202020در هکتار بدهیم ممنون میشم پاسخ دهید

  • علی رضا صادقی زاده گفت:

   درود ماکرو زود جذب استفاده کنید بستگی به برند مصرفی داده، برند های با کیفیت حتی ۱ لیتر هم کافیه، اما به این نکته توحه کنید کود ۲۰۲۰۲۰ به تنهایی پاسخگوی نیاز غذایی مزرعه زعفران شما نیست.

 19. علیرضا گفت:

  سلام هیومیک اسید مگه از طریق محلول پاشی هم جذب میشه ؟؟؟تا اونجایی که مهندسین کشاورزی میگن هیومیک اسید از طریق محلول پاشی جذب نمیشه فقط فلویک اسید از طریق محلوب پاشی جذب میشه

  • علی رضا صادقی زاده گفت:

   درود خیر میزان حداقلی مصرف میشه که در تبادل یونی عناصر دیگه و جذب راحت تر کمک کنه

 20. احمد گفت:

  سلام آیا دراوایل فصل بهار محلول پاشی خوب؟چه کودهای توصیه می شود

  • علی رضا صادقی زاده گفت:

   درود عزیز فصل محلولپاشی مزارع زعفران از آذرماه شروع و در اسفند ماه خاتمه میابه

 21. امیر گفت:

  سلام جناب مهندس
  من یه فرمول کلی از ریز مغزی ها و مابقی نیاز های اصلی ک زعفران نوشتم که اگه کمبودی داشته باشه برطرف میشه …
  به نظرتون فرمول خودم را بدم به محصول یا اینکه آنالیز خاک انجام بدم و بعد از آن فقط کمبود هارو برطرف کنم ؟!؟

  • علی رضا صادقی زاده گفت:

   درود بر شما وقتی آزمایشی از خاک نگرفتین از کجا متوجه شدید که خاک چه کمبودی داره؟ ابتدا ازمایش خاک بگیرید با وضعیت عناصر موجود در خاک آشنا بشید بعد کوددهی رو شروع کنید.