تاثیر و طریقه ی محلول پاشی زعفران

همه به خوبی می دانیم که کشت زعفران بسیار پر سود و منفعت است اما چرا گاهی بعضی از افراد از این گیاه پرسود بهره کمی می برند یا دچار خسارت می شوند؟ 

در این مقاله به یکی از مهم ترین مراحل کشت که محلول پاشی زعفران است، می پردازیم.

چرا باید زعفران را محلول پاشی کنیم؟

در حقیقت کاربرد صحیح عناصر غذایی در رشد بنه‌ های دختری و عملکرد گل زعفران اهمیت ویژه‌ای دارد و رعایت درست اصول محلول‌پاشی زعفران و تغذیه ی مناسب پیاز زعفران موجب تفاوت میان افرادی که سود مناسبی از زعفران می‌کنند یا به اصطلاح بار خودشونو می بندند با افرادی که دچار ضرر می‌شوند، است.

 زعفران گیاه کم‌ توقعی می‌باشد؛ ولی تغذیه متعادل و در زمان مناسب برای حداکثر عملکرد آن لازم و ضروری است.

همان‌طور که می‌دانیم گل‌های زعفران از پیاز زعفران به وجود می‌آید بنابراین اگر پیاز دختری درشت‌تری داشته باشیم طبیعتاً گلدهی سال آینده بیشتر خواهد شد. پس تغذیه زعفران هم در کشت خاکی و هم در کشت گلخانه ای بسیار با اهمیت است.

در واقع با محلول‌پاشی‌ زعفران، پیاز ها را تغذیه می‌کنیم تا وزن آن ها افزایش پیدا کند و به حد مطلوب برسد. اگر وزن پیاز زعفران مناسب نباشد، نمی تواند گلدهی خوبی داشته باشد؛ زیرا همان انرژی محدود و کمی را هم که دارد برای رشد رویشی خود قرار می دهد.

علاوه بر گلدهی عناصر غذایی که در محلول پاشی جذب برگ می‌شوند باعث:

 • افزایش مقاومت گیاه به تنش‌های محیطی
 • افزایش تعداد گل‌ها
 • افزایش کیفیت کلاله
 • افزایش سطح برگ و میزان فتوسنتز
 •  افزایش وزن و تعداد پیاز
عوامل کلیدی در محلول پاشی زعفران

 زمان درست محلول‌پاشی زعفران

زمانی که رشد برگی پیازهای مزرعه به حداقل ۲۰ سانتی متر برسد محلول‌ پاشی زعفران آغاز می‌شود. بعد از شروع اولین محلول‌پاشی تا زمانی که ‌برگ‌های زعفران زرد شود فرایند محلول‌پاشی ادامه دارد.

از آذر ماه پیاز زعفران وارد فاز تکثیر خود می‌شوند. در این بازه زمانی پیازهای زعفران مادری از بین رفته و جای خود را به پیازهای زعفران دختری می‌دهند؛ بنابراین ریشه‌ها از بین رفته اند اما برگ‌های پیاز زعفران باقی‌مانده که روی سطح زمین دیده می‌شود.

باید از طریق همین برگ‌ها پیازهای دختری را تقویت کنیم تا وزن مناسبی پیدا کنند و گلدهی سال بعد زمین ما تضمین شود.

بعد از برداشت و دادن زاج آب به زعفران از اوایل دی‌ ماه تا فروردین‌ ماه بهترین زمان محلول پاشی می باشد. البته باید توجه کنید که زمان مناسب برای محلول پاشی زعفران د رمنطقه شما باتوجه ‌به شرایط محیطی منطقه، شرایط اقلیمی و دیر یا زود دادن آب متفاوت است.

 مراحل محلول‌پاشی زعفران

تعداد دفعات محلول‌پاشی مناسب سه الی چهار بار می‌باشد و با فاصله ۱۵ روز انجام می‌شود.

 • اواخر دی ماه
 • آخر بهمن‌ماه
 • نیمه اسفندماه
 • اوایل فروردین‌ماه

البته تاریخ‌های گفته شده در آب‌وهوای مختلف و بسته به مناطق متفاوت می‌باشد.

 کودهای مورد استفاده در محلول‌پاشی

مهم ترین نکته قبل از کود دهی گرفتن آزمایش خاک و اطلاع از کمبود عناصر موجود در خاک می باشد. گرفتن آزمایش خاک تا حدودی موجب کاهش هزینه ها و کود دهی اصولی تر خواهد شد.

کودهایی که در محلول‌ پاشی استفاده می‌شود شامل عناصر اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم و ریز مغذی ها می باشد.

انتخاب نوع کود به عواملی از جمله شرایط خاک، بافت خاک، سن مزرعه، میزان سالم بودن پیاز بستگی دارد و باید با توجه به این عوامل و نتیجه آزمایش خاک با نظر کاشناس تعیین شود.

کودهایی که در زیر گفته می شود به صورت عمومی مرسوم است:

 • کودnpk
 •  جلبک دریایی
 • کود عناصر ریز مغذی
 • اسیدآمینه 
کودnpkبرای زعفران

کودهای کامل NPK برای زعفران

کودهای پایه‌ای که در محلول‌پاشی استفاده می‌شوند کود ۱۲ ۱۲ ۳۶ و کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ می‌باشد. اعدادی که گفته شد به ترتیب میزان پتاس، نیتروژن و فسفر را نشان می‌دهد.

به این معنا که ۳۶ درصد کود از پتاسیم ۱۲ درصد نیتروژن و ۱۲ درصد کود فسفر تشکیل شده است و باقی کود به عناصر میکرو تعلق دارد. هرکدام از کودهای 36-12-12 یا ۲۰-۲۰-۲۰ خواص مخصوص به خودشان رو دارند و باید در مرحله درستی استفاده شود.

ریزمغذی‌هایی که در کود کامل وجود دارد شامل موارد ذیل می باشد :

 • آهن
 • مس
 • روی
 • منگنز
 • بر
 • مولیبدن
 • سدیم
 • کلر

اولین محلول پاشی زعفران با کود۲۰-۲۰-۲۰  

این کود شامل ۲۰درصد از هریک از عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم می‌باشد.

استفاده از آن در محول پاشی، اندام‌های سبز گیاه را توسعه داده و طبعاً موجب افزایش فتوسنتز گیاه می‌شود.

افزایش فتوسنتز باعث افزایش تولید مواد غذایی در گیاه و افزایش ذخیره این مواد در پیاز زعفران می‌شود. همچنین افزایش بخش های سبز گیاه موجب می‌شود کودهای بعدی جذب بیشتری داشته باشند.

بهترین کود برای محلول پاشی زعفران

دومین محلول پاشی زعفران با کود۱۲.۱۲.۳۶

این کود شامل ۱۲ درصد نیتروژن، ۱۲درصد فسفر و ۳۶ درصد پتاس می‌باشد و ۴۰ درصد مابقی عناصر ریزمغذی می‌باشند. به علت مقدار پتاسیم بالایی که دارد باعث افزایش خصوصیات کیفی در زعفرانی که سال آینده برداشت می‌شود خواهد شد.

سومین محلول پاشی با سافرون مجیک

 کود سافرون مجیک کود تخصصی زعفران است. این کود دارای ازت، پتاسیم اکسید، فسفر و آهن می باشد که 20 درصد آن از پتاس و سایر عناصر ماکرو و میکرو  و 30 درصد آن از کود جلبک دریایی تشکیل شده است؛ همچنین کود سافرون مجیک دارای اسید امینه می باشد.

هر بسته برای ۵ هزار مترمربع مناسب است. این محلول به جهت تقویت پیاز دختری، افزایش گلدهی و تأمین عناصر موردنیاز برای گیاه زعفران استفاده می کنند.

 تاثیر اسیدآمینه در کود سافرون مجیک چیست؟

اسیدآمینه‌ها واحد سازنده پروتئین‌ها هستند و بنابراین موجب ساخته‌شدن پروتئین در گیاه می‌شوند. پروتئین‌ها در واقع هورمون‌های گیاهی هستند که وظایف مختلفی را در رشد، افزایش گلدهی و کمک به مقابله با بعضی از تنش‌های غیر زیستی مثل خشکسالی و گرمای زیاد ایفا می‌کنند.

مصرف اسیدآمینه در افزایش تعداد کلروفیل هم تأثیر دارد و به همین ترتیب با افزایش کلروفیل میزان فتوسنتز گیاه نیز افزایش می‌یابد و مواد غذایی ذخیره‌ای در پیاز زعفران نیز بیشتر می‌شود.

به طور خلاصه اسیدآمینه موجب می‌شود زعفران انرژی کمتری مصرف کند و بتواند مواد غذایی بیشتر را ذخیره کند.

توجه! مصرف اسیدآمینه در دوز بالا باعث سوختگی گیاه می‌شود.

کود دهی زعفران

 کود عصاره جلبک دریایی در محلول پاشی زعفران با سافرون مجیک

 یکی از عناصری که در رشد پیاز زعفران و ضخیم تر شدن برگ ها تاثر فراوانی دارد جلبک دریایی می باشد.
اثر کودی جلبک دریایی بر رشد پیاز زعفران به قدری چشمگیر است که با مقایسه مزارعی که از کود جلبک دریایی استفاده کردند در میزان گلدهی زعفران نسبت به سایر مزارع به دو برابر هم می رسد!
استفاده از کود جلبک دریایی سبب افزایش وزن کلاله خشک می‌شود. با افزایش ضخامت برگ ها در پیاز، جذب عناصر مغذی بیشتر خواهد شد و این فرایند منجر به افزایش وزن پیاز زعفران می شود.
وزن مناسب در پیاز های دختری باعث مشود در برداشت زعفران سال آینده تعداد گل های زعفران که از هر پیاز خارج شده هم بیشتر خواهد بود و در نهایت میزان محصول دهی سیر صعودی خواهد داشت.

بهترین تاثیر جلبک دریایی در رشد پیاز زعفران در طول مرحله شدت رشد زعفران یعنی اواسط زمستان است اما اگر به هر دلیل محلول پاشی کود جلبک دریای به تعویق افتاد میتوان تا اواخر اسفند ماه از این کود استفاده کرد. توجه داشته باشید در هنگام محلول پاشی شرایط اقلیمی محلولپاشی را حتماً رعایت کنید.

5 نکته مهم در محلول پاشی زعفران

۱.در روزهای بارانی از محلول‌پاشی خودداری نمایید ۲۴ ساعت قبل و بعد از محلول‌پاشی بارندگی نباشد.

۲.هنگام محلول‌پاشی اندام هوایی و برگ‌ها به طور کامل مرطوب باشند در صورت امکان از آب زلال استفاده نمایید.

۳.در دمای زیر ۱۰ درجه محلول‌پاشی برگ‌ها انجام نگردد.

۴.بعد از آبیاری، محلول‌پاشی انجام گردد زیرا بعد از آبیاری روزنه‌ها باز شده و جذب عناصر، راحت‌تر می‌گردد.

۵.لانس سم‌پاش تنظیم شده باشد تا کاملاً اسپری به روی برگ ها انجام شود.

در آخر!

عامل مهم تاثیرگذار در کشاورزی آب و هوا می باشد به همین علت باید در اولین فرصت ممکن عمل محلول پاشی رو انجام بدید و به قولی کار امروز را به فردا واگذار نکنید چون اگر هر کدام از این محلول پاشی ها در زمان درست انجام نشود، موجب خسارت زیادی برای شما شود.

محلول پاشی زعفران با کودهای مختلفی با توجه به شرایط مزرعه شما انجام می شود. حتما برای انجام محلول پاشی درست از مشاور استفاده کنید.

کارشناسان دهکده موفقیت می توانند به عنوان مشاوره در تمام مراحل کنار شما باشند. کافیه که فرم مشاوره را تکمیل کنید و برامون ارسال کنید.

 

برنامه کودی مزرعه زعفران شما به چه شکله؟ تجربیاتتون رو با ما در میان بگذارید.

نظر دهید

پاسخ دهید

پوچ
10 درصد تخفیف
مشاوره رایگان
20 درصد تخفیف
ریشه زعفران یک مثقالی
50 درصد
امروز خوش شانس نبودی
پرچم زعفران یک مثقالی
زعفران یک مثقالی
دوباره امتحان کن!
ارسال رایگان
زرشک نیم کیلویی
شانستو امتحان کن جایزه مال توعه!

ایمیل و شماره تماستو وارد کن و جایزه ببر!

امیدوارم خوش شانس باشی :))

دهکده موفقیت گشتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
باز کردن چت
واتس اَپ دهکده
میتونیم کمکتون کنیم؟