۰۹۳۰۲۹۹۹۷۶۸-٠٢٦٩١٣٠١٣٥٠دهکده موفقیت گشتا

تاثیر و طریقه ی محلول پاشی زعفران

همه به خوبی می دانیم که کشت زعفران بسیار پر سود و منفعت است اما چرا گاهی بعضی از افراد از این گیاه پرسود بهره کمی می برند یا دچار خسارت می شوند؟

در حقیقت کاربرد صحیح عناصر غذایی در رشد بنه‌های دختری و عملکرد گل زعفران اهمیت ویژه‌ای دارد و رعایت درست اصول محلول‌پاشی و تغذیه ی مناسب گیاه زعفران موجب تفاوت میان افرادی که سود مناسبی از زعفران می‌کنند با افرادی که دچار ضرر می‌شوند است.

 زعفران گیاه کم‌توقعی می‌باشد؛ ولی تغذیه متعادل و در زمان مناسب برای حداکثر عملکرد آن لازم و ضروری است.

همان‌طور که می‌دانیم گل‌های زعفران از پیاز زعفران به وجود می‌آید بنابراین اگر پیاز دختری درشت‌تری داشته باشیم طبیعتاً گلدهی سال آینده بیشتر خواهد شد پس، تغذیه زعفران هم در کشت خاکی و هم در کشت آیروپونیک بسیار با اهمیت است.

در واقع با این محلول‌پاشی‌هایی که انجام می‌شود پیاز زعفران را تغذیه می‌کنیم تا وزن آن افزایش پیدا کند و به حد مطلوب (در حدود ۸ گرم) برسد و بتواند محصول مناسب و گلدهی فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

 هرچه تغذیه بهتر و اصولی‌تر باشد پیازهای با کیفیت بالاتری خواهیم داشت. اگر پیاز کیفیت مناسبی نداشته باشد و وزن آن پایین باشد، بیشتر انرژی و تغذیه‌ای که در خود دارد را برای رشد قسمت‌های رویشی خودش می‌گذارد و عملاً گلدهی به‌خوبی انجام نمی‌گیرد.

علاوه بر گلدهی عناصر غذایی که جذب می‌شوند باعث:

 • افزایش مقاومت گیاه به تنش‌های محیطی
 • افزایش تعداد گل‌ها
 • افزایش کیفیت کلاله می‌شود
میدونستی توی آموزشگاه دهکده موفقیت ویدئو های آموزشی کشت زعفران به صورت رایگان قرار داره!

 زمان درست محلول‌پاشی

بعد از دادن زاج آب اوایل دی‌ماه تا فروردین‌ماه بهترین زمان محلول پاشی می باشد که باتوجه ‌به شرایط محیطی منطقه و شرایط اقلیمی و دیریازود دادن آب متفاوت است.

از آذرماه پیاده زعفران وارد فاز تکثیر خود می‌شوند بنابراین؛ در این بازه زمانی پیازهای زعفران مادری از بین رفته و جای خود را به پیازهای زعفران دختری می‌دهند.

بنابراین ریشه‌ها از بین رفته و ما نمی‌توانیم که از طریق ریشه مواد غذایی را به پیازهای زعفران برسانیم. اما برگ‌های پیاز زعفران باقی‌مانده که روی سطح زمین دیده می‌شود.

باید از طریق همین برگ‌ها پیازهای دختری را تقویت کنیم تا وزن مناسبی پیدا کنند و گلدهی سال بعد زمین ما تضمین شود.

زمانی که رشد برگی پیاز حداقل ۲۰ سانتیمتر برسد محلول‌پاشی برگی آغاز می‌شود بعد از شروع اولین محلول‌پاشی تا زمانی که ‌برگ‌های زعفران زرد شود فرایند محلول‌پاشی ادامه دارد.

 مراحل محلول‌پاشی زعفران

تعداد دفعات محلول‌پاشی مناسب سه الی چهار بار می‌باشد و با فاصله ۱۵ روز انجام می‌شود.

 • اواخر دی ماه
 • آخر بهمن‌ماه
 • نیمه اسفندماه
 • اوایل فروردین‌ماه

البته تاریخ‌های گفته شده در آب‌وهوای مختلف و بسته به مناطق متفاوت می‌باشد.

 کودهای مورد استفاده در محلول‌پاشی

کودهایی که در محلول‌پاشی استفاده می‌شود شامل عناصر اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم می‌باشد و ریز مغذی ها می باشد.

به همین دلیل کود های کامل NPK(پایه) گزینه ی مناسبی برای انتخاب هستند.

 • استفاده از جلبک دریایی
 • کود عناصر ریز مغذی
 • اسیدآمینه بسیار مفید هستند

 البته انتخاب نوع کود به عواملی از جمله شرایط خاک، بافت خاک، سن مزرعه، میزان سالم بودن پیاز بستگی دارد ولی کودهایی که گفته شد به‌صورت پایه استفاده می‌شود.

  کودهای کامل NPKبرای زعفران

کودهای پایه‌ای که در محلول‌پاشی استفاده می‌شوند کود ۱۲ ۱۲ ۳۶ و کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ می‌باشد. اعدادی که گفته شد به ترتیب میزان پتاس، نیتروژن و فسفر را نشان می‌دهد.

 به این معنا که ۳۶ درصد کود از پتاسیم ۱۲ درصد نیتروژن و ۱۲ درصد کود فسفر تشکیل شده است و باقی کود به عناصر میکرو تعلق دارد. هرکدام از کودهای ۱۲ ۱۲ ۳۶ یا ۲۰۲۰۲۰ خواص مخصوص به خودشان رو دارند و باید در مرحله درستی استفاده شود.

ریزمغذی‌هایی که در کود کامل وجود دارد شامل آهن، مس، روی، منگنز، بر، مولیبدن، سدیم، کلر و غیره می‌باشند.

 کود۲۰.۲۰.۲۰

این کود شامل ۲۰درصد از هریک از عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم می‌باشد.

استفاده از آن در محول پاشی اندام‌های سبز گیاه را توسعه داده و طبعاً موجب افزایش فتوسنتز گیاه می‌شود. افزایش فتوسنتز باعث افزایش تولید مواد غذایی در گیاه و افزایش ذخیره این مواد در پیاز می‌شود. همچنین افزایش بخش های سبز گیاه موجب می‌شود کودهای بعدی بیشتر جذب شوند.

*از آن در مرحله ی اول محلول‌پاشی استفاده می‌شود*

 کود۱۲.۱۲.۳۶

این کود شامل ۱۲ درصد نیتروژن، ۱۲درصد فسفر و ۳۶ درصد پتاس می‌باشد و ۴۰ درصد مابقی عناصر ریزمغذی می‌باشند. به علت مقدار پتاسیم بالایی که دارد باعث افزایش خصوصیات کیفی می‌شود.

*در مرحله ی دوم محلول پاشی استفاده می شود*

 سافرون مجیک

 این کود دارای ازت، پتاسیم اکسید، فسفر، آهن می‌باشد.

هر بسته برای ۵ هزار مترمربع مناسب است. این محلول به جهت تقویت پیاز دختری میباشد و موجب افزایش گلدهی و تأمین عناصر موردنیاز برای گیاه زعفران میباشد.

زمان استفاده از این محلول دی‌ماه تا نیمه فروردین با فاصله ۱۵ روز مناسب است.

 محلول اسیدآمینه

اسیدآمینه‌ها واحد سازنده پروتئین‌ها هستند و بنابراین موجب ساخته‌شدن پروتئین در گیاه می‌شوند. پروتئین‌های گیاه در واقع هورمون‌های گیاهی هستند که وظایف مختلفی را برعهده دارند که هرکدام از آنها نقش به خصوصی در رشد، افزایش گلدهی و کمک به مقابله با بعضی از تنش‌های غیرزیستی مثل خشکسالی و گرمای زیاد ایفا می‌کنند.

مصرف اسیدآمینه در افزایش تعداد کلروفیل هم تأثیر دارد و به همین ترتیب با افزایش کلروفیل میزان فتوسنتز گیاه نیز افزایش می‌یابد و مواد غذایی ذخیره‌ای در پیاز زعفران نیز بیشتر می‌شود

به طور خلاصه اسیدآمینه موجب می‌شود زعفران انرژی کمتری مصرف کند و بتواند انرژی بیشتر را ذخیره کند.

توجه! مصرف اسیدآمینه در دوز بالا باعث سوختگی گیاه می‌شود.

 کود عصاره جلبک دریایی

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از جلبک دریایی می‌تواند تأثیر فوق‌العاده‌ای بر رویش بنه، عملکرد زعفران و افزایش رشد رویشی داشته باشد.

می تونی کل فوایدی که جلبک برای زعفران داره رو توی این مقاله بخونی←تاثیر جلبک دریایی در رشد پیاز زعفران

توجه! مقدار مصرف از هرکدام از این کودها باتوجه‌به آزمایش خاک و نیاز زمین باید باشد.

نکته مهم آخر!

عامل مهم تاثیرگذار در کشاورزی آب و هوا می باشد به همین علت باید در اولین فرصت ممکن عمل محلولپاشی رو انجام بدید و به قولی کار امروز را به فردا واگذار نکنید چون ممکن است هر کدام از این محلول پاشی ها در زمان درست انجام نشود و شامل خسارت زیادی برای شما شود.

برنامه کودی زعفران+ تاثیر هر عنصر برروی زعفران رو میتونی توی مقاله برنامه کودی زعفران بخونی!


برنامه کودی مزرعه زعفران شما به چه شکله؟ تجربیاتتون رو با ما در میان بگذارید.

نظر دهید

پاسخ دهید

دهکده موفقیت گشتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
باز کردن چت
واتس اَپ دهکده
میتونیم کمکتون کنیم؟