مقالات > مهم مقالات   >   برای تقویت پیاز زعفران چه باید کرد؟ (بهترین کود برای درشت شدن پیاز زعفران )

برای تقویت پیاز زعفران چه باید کرد؟ (بهترین کود برای درشت شدن پیاز زعفران )

برای درشت شدن پیاز زعفران چیکار کنیم

بخش زیادی از کشاورزانی که برای مشاوره زعفران با دهکده موفقیت تماس میگیرند با دو مشکل عمده مواجه اند. کشاورزان زعفرانکار عموما از مشاوران دهکده در مورد عدم گل دهی زعفران و یا ریز بودن پیازهای دختری در سال دوم و یا سالهای بالاتر سوال می پرسند و در این باره نیاز به مشاوره دارند.

علت گل ندادن پیاز زعفران و ریز بودن آن‌ها در سال دوم عدم تغذیه مناسب پیاز مادری می باشد. در واقع کشاورزان به یکی از اصول مهم کشت زعفران که تغذیه پیاز های زعفران می باشد توجهی نمی کند بنابراین بر اثر نبود مواد غذایی کافی پیاز مادری نمی تواند به خوبی تقسیم شده و پیازهای دختری ریزی به وجود آمده که توانایی گلدهی در سال بعد را ندارد.

 

برای تقویت پیاز زعفران چه باید کرد؟

در مراحل مختلف کشت در دو مرحله کلی تقویت پیازهای زعفران انجام می شود اولین مرحله در آبیاری و دومین مرحله محلول پاشی می باشد.

آبیاری

دومین آبیاری زعفران بعد از پایان گلدهی اتفاق می‌افتد. در این مرحله پیاز زعفران هنوز دارای ریشه است و یکی از بهترین زمان های تغذیه می باشد.

در این آبیاری لازم است تا از کود زاج اب زعفران استفاده نمایید تا پیاز زعفران به وسیله ریشه های خود اقدام به جمع آوری مواد غذایی از خاک کند.

محلول پاشی

حدوداً دو هفته بعد از  آبیاری دوم ریشه های زعفران از بین رفته و لازم است تا از طریق برگ اقدام به تغذیه بیشتر پیاز های زعفران کنیم.

برای این کار از محلول پاشی های برگی استفاده می کنیم و در دو تا چهار نوبت محلول پاشی با کودهای مناسب تقویت پیاز مادری انجام شده و تکثیر آن به درستی انجام می شود. همچنین این مرحله تاثیر زیادی در جلوگیری از سرمازدگی زعفران دارد.

با یک مشاوره خوب؛ یک تغییر اساسی توی برداشت گل زعفران امسالت بده!

میتونی فرمو پر کنی تا مشاوران ما باهات تماس بگیرن.

نام(ضروری)

بهترین کود برای درشت شدن پیاز زعفران کدام است؟

بهترین کود برای درشت شدن پیاز های زعفران و یا به عبارتی کود افزایش گلدهی زعفران با توجه به محل کشت، نوع خاک و مواد غذایی و عناصر موجود در خاک متفاوت می باشد. برای ارائه برنامه کودی برای درشت شدن پیازها باید تمام این عوامل بررسی شود. بهتر است با استفاده از آزمایش خاک و نظر کارشناس تجویز کود انجام شود تا عملکرد درستی از کود دهی زعفران به دست بیاید.

هر کود تاثیر مخصوص به خودش را بر روی پیاز می گذارد اگر به اشتباه یا در زمان نامناسب از کودها استفاده شود ممکن است به جای درشت شدن پیازها غده زایی تحریک شود و تعداد پیازهای دختری به جای وزن آنها افزایش یابد بنابراین هم نوع کود و هم کود دهی زعفران از اهمیت بالایی برخوردارند. در اینصورت هم هزینه تهیه کود و هم هزینه خرید پیاز به هدر می رود.

به صورت کلی و عموماً کود هایی که برای تغذیه پیاز زعفران توصیه می‌شوند شامل موارد ذیل می باشند :

در مرحله آبیاری اول و زاج آب :

کودهای ازته مانند کود اوره، نیترات آمونیوم و سولفات آمونیوم از کودهایی هستند که می توان در آبیاری اول و به همچنین به عنوان کود زاج اب از آنها استفاده کرد.

در مرحله محلول پاشی :

اولین محلول پاشی : کود کامل  20-20-20، هیومیک اسید به همراه گوگرد و ازت می توان استفاده کرد.

دومین محلول پاشی : آمینو اسید، جلبک دریایی از کودهای مورد استفاده در این مرحله هستند.

سومین محلول پاشی : کودهای سیلکاته یا کودهای ریز مغذی که درصد مس آنها بالا باشد مناسب برای این مرحله هستند.

 

نحوه ی پرورش زعفران گلخانه ای را در مقالات دیگر دهکده موفقیت مطالعه کنید.

عوامل ریز شدن پیاز زعفران کدامند؟

1) عوامل مرتبط به خاک

اولین نکته که باعث ریز شدن پیازهای زعفران می شود بافت نامناسب خاک می باشد. زمین مناسب کشت زعفران باید خاک لومی شنی داشته باشد زمانی که خاک بیش از رسی یا شنی باشد پیاز زعفران نمی تواند به خوبی تغذیه شود بنابراین ریز باقی می ماند.اگر خاک بیش از اندازه رسی باشد نیز موجب پوسیدگی پیاز شده و علت پوک شدن پیاز زعفران می‌باشد.

دومین موضوع مهم عناصر موجود در خاک می باشد اگر بافت خاک مناسب باشد اما خاک فقیر باشد نمیتواند بستر مناسبی برای تغذیه فراهم کند بنابراین پیازها بعد از تکثیر ریز خواهند شد.

سومین نکته مربوط به شوری خاک می باشد. شوری خاک با آزمایش خاک کشاورزی مشخص می شود. زعفران را در خاک شور نمی توان کشت کرد زیرا به دلیل شوری پیاز نمی تواند فعالیت کند در نتیجه جذب مواد غذایی نیز صورت نمی گیرد.

2) علف های هرز

در هر مرحله ای از کشت که در زمین علف هرز دیده شود باید اقدام به از بین بردن آنها نمایید. زیرا علف های هرز با ریشه های بلندی که دارند عناصر غذایی موجود در خاک را مصرف کرده و اجازه تغذیه پیاز زعفران را نمی دهند. در مراحلی که پیاز در حال فعالیت است بهتر است از وجین استفاده کنید و تا حد ممکن از سموم علف کش زعفران استفاده نکنید.

3) عمق کم کاشت

اگر عمق کشت زعفران کم باشد پیاز‌ها نمی توانند عناصر مورد نیاز خود را جذب کنند به علاوه در معرض تنش های آب و هوایی نیز قرار خواهند گرفت. عمق مناسب بسته به منطقه بین 15-20 سانت می باشد.

 

عوامل مهم در تقویت پیاز زعفران

 1. وجود عناصر ضروری در خاک برای استفاده پیاز مادر
 2. تغذیه مناسب پیاز زعفران مادری
 3. آبیاری به موقع به جهت بلند شدن برگهای زعفران
 4. رعایت اصول محلول پاشی ها
 5. عمق مناسب کشت پیاز زعفران مادری

 

اطلاعات 
✅ کود پیاز زعفران  با توجه به وضعیت پیاز مشخص میشود
✅ مراحل تقویت پیاز زعفران محلول پاشی + ابیاری
✅  علت ریز شدن  عمق کم کاشت + تغذیه
✅ نحوه تکثیر  تقسیم شدن پیاز

در آخر :

نحوه مدیریت کودی و برنامه مناسب تعیین کننده سود دهی و درامد کشت زعفران در سال آینده خواهد بود؛ بنابراین توصیه کارشناسان دهکده موفقیت این است که در این مرحله از نظر افرادی استفاده کنیم که تخصصی تر عمل می کنند و با اصول کشاورزی پیش برویم زیرا بروز اشتباه در کود دهی و استفاده از کودهای اشتباه موجب می شود تکثیر به درستی صورت نگیرد. کوددهی در کشت خاکی با کشت هیدروپونیک زعفران و ایروپونیک متفاوت است. اگر پیازهای دختری کمتر از ۸ گرم وزن داشته باشند، گلدهی در سال آینده نخواهند داشت و بنابراین به راحتی میتواند یک سال هزینه، زحمت و تلاش زعفرانکار را نابود کند.

  دیدگاه های شما

 1. ناصره گفت:

  سلام وقت بخیر کود سافرون مجیک چیه واسه تقویت پیاز زعفرون خوبه؟

 2. حسام الدین گفت:

  خداقوت میگن کود تقویت پیاز زعفران قبل کاشت استفاده بشه یا بعدش. این سافرون مجیک و سافرون پاور چیه

  • معصومه مزدکی گفت:

   کود تقویت پیاز بعد از گلدهی استفاده میشه و هر دوی این کودها تخصصی برای زعفران هستند.

 3. رضا گفت:

  سلام میتونم پیاز معمولی بخرم تقویت کنم تو گلخونه زعفرون استفاده کنم بعدا؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما بله حتی میتونید توی طرح خزانه پیاز شرکت کنید و حتی از این کار سود بیشتری هم ببرید.

 4. نیکبخت گفت:

  محلولپاشی واسه درشت شدن پیازها خیلی موثره

 5. ابوالفتح گفت:

  سلام پیازام امسال ریز بود کود دامی بدم؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما بستگی داره به وضعیت زمین و پیازها. ممکنه ریز بودن پیازا اصن به خاطر عمق نامناسب باشه.

 6. جواد گفت:

  سلام برای زاج اب چه کودی باید بدیم که پیاز تقویت بشه همچنین محلول پاشی چه کودی خوبه

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما، هر زمینی شرایط خودش رو داره، تجویز کود باید طبق نیاز زمین، وضعیت پیاز و سن‌مزرعه انجام بشه، برای تجویز و گرفتن برنامه کودی فرم ارزیابی زمین رو در انتهای صفحه زیر پر کنید.
   https://dehkadeco.com/adviser-saffron/

 7. محمدرضا گفت:

  سلام زمین سال چهارکشت میباشد عمقش هم مناسب اما امسال گلدهی نداشت واکثرا بچه زایی نمودند علتش چیست ممنون

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما وقت بخیر لطفا در صفحه‌ی مشاوره فرم ارزیابی زمین رو در انتهای صفحه ای که براتون قرار میدم پر کنید تا بتونیم علت کم شدن گل رو دقیق پیدا کنیم، و متخص نیاز مزرعه شما تجویز انجام بدیم
   https://dehkadeco.com/adviser-saffron/

 8. محمد گفت:

  با سلام آیا کود پتاس وفسفر بالا به همراه اسید هیومیک و کود اوره برای زعفران سال اول کشت زاچ آب مناسب است در ضمن خاک زمین رسی سبک است

 9. زهرا گفت:

  پارسال پیاز زعفران خریدم پیاز درشت گیرم نیامد پیازها خیلی ریز بودند کود گاو دادم ودر گلدان سفالی کاشتم پیازها سبز شدند ولی گل ندادند امسال هم پیازها سبز شدند ولی بعضی از پیازها ازبین رفتن وبقیه هم گل ندادند لطفا من را راهنمایی کنید ممنون از توجه شما

  • پشتیبان دهکده موفقیت گفت:

   درود بر شما پیاز زعفران هرسال تکثیر میشه، یعنی هرسال ریز میشه، عاملی که موجب رشد بنه زعفران میشه تغذیه بنه از طریق آبکود و محلول پاشیِ، این به این معنیِ که مهم نیست بنه اولیه ریز یا درشت باشه، فرم ارزیابی رو پر کنید دلایل رو بررسی کنیم

 10. صحرایی گفت:

  سلام و وقت بخیر متاسفانه پیازهای من که توی سال دوم تکثیر هستند باز هم ریز شدند علت چی میتونه باشه؟ میشه لطفا با شماره من تماس بگیرید برای مشاوره.

 11. ایمان ابراهیمی گفت:

  سلام، زعفرانهایی که سرما زده و برگهاشون نصفش خشک شده وپیاز دختری ریزی دارند چه کار کنیم. ممنون

  • پشتیبان دهکده موفقیت گفت:

   درود بر شما با واحد مشاوره تماس بگیرید وضعیت بنه ها بررسی بشه