مقالات   >   زعفران ارگانیک، راهکار ورود به بازار جهانی!

زعفران ارگانیک، راهکار ورود به بازار جهانی!

تولید-زعفران-ارگانیک

حتماً به گوش شما هم رسیده که بسیاری از محصولات تولید شده در ایران از مرزهای صادراتی کشورهای مختلف برگشت داده می شوند. این اتفاق ناخوشایند به علت سطح بالای آفلاتوکسین، سطح بالای آلودگی میکروبی و باقی مانده ی  بیش از حد مجاز کودها و سم ها در محصولات کشاورزی کشورمان می باشد.
زعفران نیز از این قاعده مستثنا نیست؛ در حال حاضر کشور ایران بزرگترین تولید کننده زعفران دنیا می باشد، اما نباید فراموش کرد که کشورهایی مثل افغانستان با سرمایه گذاران خارجی و چین با صنعت رو به رشد اگر تولیدات خود را افزایش دهند، به راحتی به دلیل کیفیت پایین زعفران کشور ما می‌توانند رقبای شکست ناپذیری برای ایران شوند که جایگاه زعفران ایرانی را در کشورهای اروپایی تسخیر کنند!

برای حفظ جایگاه صادرات زعفران ایرانی چه باید کرد؟

اتفاق نویدبخشی که در حوزه زعفران در کشور افتاده، افزایش سطح زیر کشت و تمایل افراد  برای کشت این محصول در استان های مختلف کشور می باشد؛ اما نکته که حائز اهمیت این است که بازار مصرف زعفران بعد از افزایش تولید کدام کشورها خواهد بود؟ طبیعتاً باید فکری به حال صادرات زعفران ایران کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم میزان تولید زعفران در ایران به دلیل استقبال در شهرها و استان های مختلف به ۵۰۰ تن رسیده است؛ اما مصرف داخلی زعفران چیزی حدود ۷۰ تن است که البته قابلیت افزایش آن وجود دارد.
زعفران نیز مانند سایر ادویه ها باید به جای آنکه یک کالا لوکس باشد باید به یک کالا در سبد خانواده ها تبدیل شود. طبیعتاً با این اتفاق میزان مصرف نیز افزایش خواهد داشت؛ اما اگر سطح زیر کشت زعفران به همین نسبت که در چند سال گذشته افزایش پیدا کرده افزایش یابد، از میزان نیاز و مصرف داخلی فزونی می یابد و این موضوع باعث کاهش قابل ملاحظه ی قیمت خواهد شد؛ بنابراین لازم است تولید زعفران به سمت تقاضای جهانی برود.

تولید زعفران ارگانیک؛ تقاضای بازار جهانی!

در حال حاضر بسیاری از کشورها مثل اتحادیه اروپا، آمریکا، کانادا و ژاپن در حال حرکت به سمت محصولات ارگانیک هستند و قوانین سفت و سختی را برای عبور محصولات غذایی با کیفیت از مرزهای کشورشان معین کرده اند.
با توجه به سطح زیر کشت زعفران در ایران، فقط ۲۰۰ کیلوگرم زعفران ارگانیک در ایران تولید می شود که چیزی در حدود ۲ درصد از کل زعفران تولید شده می باشد. با حرکت به سمت تولیدات ارگانیک و افزایش تولید زعفران ارگانیک ایرانی علاوه بر امکان ورود به بازارهای جهانی دارای فواید بسیاری از جمله ارائه یک محصول با کیفیت به بازار داخلی و خارجی، تضمین سلامت مصرف کنندگان به همراه کاهش اثرات زیست محیطی ناشی از استفاده بی رویه از کود و سم های می باشد.
اما با وجود مزایای فراوانی که کشت زعفران ارگانیک دارد طی تحقیقاتی که انجام شده فقط ۴۷ درصد از کشاورزان تمایل به کشت ارگانیک زعفران دارند؛ البته با افزایش مهارت فروش و شناخت بازارهای جهانی و نحوه بازاریابی صادراتی می توان ارتباط مناسبی بین کشاورز با شرکت های خارجی ایجاد کرد و به این ترتیب رغبت کشاورزان را به تولید زعفران ارگانیک افزایش داد.

مفهوم تولید زعفران ارگانیک چیه؟

کشاورزی زیستی یا کشاورزی ارگانیک در واقع یک شیوه نوین در تولید محصولات کشاورزی است. در تولید زعفران ارگانیک در هیچ مرحله ای از تولید از آماده‌سازی، کاشت، نگهداری، برداشت و فرآوری از مواد شیمیایی کود یا سم یا مواد تراریخته استفاده نمی شود و گیاه با مواد طبیعی و معدنی رشد می کند.
به زبان ساده تر کشاورزی ارگانیک را بخوایم توضیح بدیم مانند این است که به قبل از مدرن شدن کشاورزی برگردیم. کشاورزی زیستی به زمانی بر می گردد که در روستاها باقی مانده غذاها و پوست میوه ها و برگ ها را در زیر زمین دفن میکردند تا تبدیل به کود بشود و برای گیاه استفاده کنند.

امروزه با توجه به توسعه کشاورزی نیاز نیست برای تولید کود، مواد غذایی باقی مانده را در خاک دفن کرد یا حتی وقتی آفتی به مزرعه حمله کرد کل محصولات از بین برود. در کشاورزی ارگانیک نوین می توان با استفاده از کودهای معدنی، کودهای گیاهی، کمپوست ها، انواع کود و مواد بیولوژیک برای کنترل آفت و افزایش عملکرد گیاه استفاده کرد.
در کشاورزی ارگانیک از مالچ برای کنترل علف های هرز و از روش های مکانیکی و بیولوژیکی برای کنترل آفات استفاده می کنند. برای باروری خاک نیز از کودهای معدنی ، زیستی و بیولوژیک استفاده می‌کنند. کودهای بیولوژیک به نوبه خود باعث ایجاد علف‌هرز کمتری خواهند شد.

چرا لازمه تولید زعفران ارگانیک بشه؟

استفاده از کودها و سم های شیمیایی سالهاست موجب آلودگی آب، خاک و حتی کاهش کیفیت مواد غذایی شده است. مصرف کنندگان امروزی توجه به زیادی به کیفیت غذای خود و طبیعی بودن محصولات غذایی می‌کنند و عموما ترجیح می‌دهند از فرآورده‌هایی که غیر طبیعی باشند دوری کنند.
کشاورزی ارگانیک یا کشاورزی زیستی به زودی جایگاه کشاورزی سنتی را خواهد گرفت و دیگر هیچ یک از مشتریان به دنبال محصولاتی با باقیمانده کودها و سم های شیمیایی مضر نخواهد رفت. کشت زعفران ارگانیک علاوه بر حفظ سلامتی انسان و سایر موجودات، برای حفظ خاک آب و محیط زیست بسیار مناسب است. از همین رو کشورهای دیگر به شدت بر تولیدات ارگانیک تاکید دارند و راه ورود به بازار این کشورها و  صادرات زعفران، تولید زعفران ارگانیک می باشد.

آیا تا به حال کشت زعفران ارگانیک در ایران انجام شده است؟

شهر گناباد ایران یکی از تولید کنندگان زعفران ارگانیک با کیفیت مطلوب می باشد.

ویژگی زعفران ارگانیک چیه؟

 • در زعفران ارگانیک باقی مانده ای از سم و کود شیمیایی دیده نمی‌شود و محصول ۱۰۰% سالم و خالص می باشد.
 • قیمت زعفران ارگانیک تولید شده ۳۰ الی ۴۰ درصد بالاتر از قیمت زعفران معمولی می باشد.
 • زعفران ارگانیک تولید شده در صنعت داروسازی کاربرد فراوانی دارد و شرکت های داروسازی داخلی و شرکت های داروسازی خارج از ایران، متقاضی دریافت زعفران ارگانیک می باشند.
 • زعفران ارگانیک کیفیت و مرغوبیت بالایی دارد و ارزش غذایی این نوع زعفران بسیار بالا می باشد خواص درمانی آن نیز بالطبع به دنبال کیفیت بالای آن بیشتر می باشد.

فرق زعفران معمولی (اصل) با زعفران ارگانیک در چیست؟

اگر در تولید زعفران از کودهای شیمیایی به اندازه مناسب و متناسب با نیاز زعفران و خاک و باتوجه به آزمایش خاک و نه بیش از اندازه نیاز استفاده کنیم و در کنار آن برای استفاده از سموم نیز اندازه ارائه شده بر روی بسته بندی هر محصول یا پیشنهاد مشاور کشت زعفران  توجه کنیم و دوره کارنس هر سم را رعایت کنیم می توان گفت محصول زعفران سالمی تولید کرده‌ایم.

محصول سالم تولیدی مقادیری از کود و سم را در خود دارد اما این مقادیر به میزان ناچیزی وجود دارد و ضرری برای بدن انسان ندارد؛ اما محصول شما ارگانیک و و بدون اثر تخریبی برای بدن و خاک نیست.
البته تولید زعفران ارگانیک به راحتی امکان پذیر نیست و تلاش گسترده ای را باید برای تولید محصول ارگانیک انجام داد.

شرایط مورد نیاز برای کشت ارگانیک زعفران

خاک مورد نظر شما باید به خوبی آزمایش شده باشد شرایط خاک برای کشت زعفران ارگانیک از نظر حاصلخیزی در سطح مطلوبی باشد و چندین سال (حداقل ۵ سال) در آن هیچ کودی استفاده نشده باشد.
آب مزرعه تولید زعفران ارگانیک نیز باید آزمایش شود تا باقیمانده ای از کودها و سم ها در آن وجود نداشته باشد.
به طور کل آب و خاک هر دو باید دارای کیفیت مطلوبی باشند.
مزرعه ای که قرار است در آن زعفران ارگانیک تولید شود باید فاصله مناسب را از مزارعی که دیگر داشته باشد.
پیازی که برای تولید زعفران ارگانیک استفاده می شود نیز باید از مزارع ارگانیک برداشت شده باشد یعنی مزارعی که تمام شرایط مورد نیاز برای کشت ارگانیک زعفران را رعایت کرده باشند؛ به دلیل اینکه پیاز زعفران ارگانیک مسئله حساسی است بهتر است خودتان اقدام به تولید پیاز زعفران ارگانیک نمایید.
کود حیوانی که برای تولید زعفران ارگانیک استفاده می کنید باید از دامدارانی تهیه شود که آنها نیز برای جیره غذایی دام های خود از مواد غذایی ارگانیک استفاده کرده باشند.

شرایط لازم برای دریافت مجوز تولید زعفران ارگانیک

اتحادیه بین‌المللی اروپا استاندارد آیفوم(ifoam) را برای نشان دادن فراورده های زیستی از غیر زیستی ثبت کرده است. اگر محصولی طبق این استانداردها تولید شود و بتواند برچسب آیفوم را بگیرد می توانید زعفران ارگانیک تولید کنید.
سازمان غذا و دارو ایران نیز گواهی ارگانیک برای محصولات را طبق استانداردهای سازمان استاندارد ارائه می دهد.
دادن گواهی استاندارد به این صورت است که فرآیندهای اجرای تولید محصول باید مطابق با استاندارد 11000 انجام شود. فرایند تولید زعفران ارگانیک توسط شرکت هایی که مجوز نظارت بر محصولات ارگانیک را دارند انجام خواهد شد و پس از تایید این مراجع کد پیگیری محصول به تولید کننده اهدا می‌شود که می تواند به وسیله آن مجوز درج عبارت محصول ارگانیک را بر روی محصول خود دریافت نماید.
برای اطلاع از شرایط و ضوابط تولید محصول ارگانیک میتوانید به سازمان استاندارد مراجعه نمایید.

شما تصمیم به کشت ارگانیک زعفران گرفتین؟ به نظرتون سخته؟ اگر تجربه یا اطلاعاتی دارین توی کامنت بنویسین

  دیدگاه های شما

 1. محسن گفت:

  توی کشت ارگانیک زعفران میتونیم از آفت کش استفاده کنیم؟ اگر زیاد باشه آفت؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما خیر به هیچ وجنباید از آفت کش استفاده کنید بلکه باید از کنترل بیولوژیک استفاده کنید.

 2. محمد گفت:

  خب حالا ما امدیم و زعفران ارگانیک تولید کردیم ایا مشتری این زعفران هست که قیمت خوب بخره

  • پشتیبان دهکده موفقیت گفت:

   درود بر شما هر کالایی بازار هدف خودش رو داره و بله امکان فروشش هست