مقالات   >   کشت گلخانه ای زعفران با سیستم ایروپونیک (aeroponic)

کشت گلخانه ای زعفران با سیستم ایروپونیک (aeroponic)

آموزش نحوه اماده سازی و کشت زعفران در گلخانه ایروپونیک

در این مقاله از ابتدا تا انتهای راه‌ اندازی، احداث گلخانه ی زعفران به روش آیروپونیک یا کشت بدون خاک زعفران را آموزش خواهیم داد و تجهیزات و لوازم موردنیاز آن را بررسی می‌کنیم.

شرایط محیطی برای احداث گلخانه ی زعفران ایروپونیک

موقعیت جغرافیایی برای کشت گلخانه زعفران بدون خاک دارای محدودیت نیست و عملاً در هرکدام از استان‌های ایران با هرگونه اقلیمی قابل‌ اجرا است. لازم به ذکر است نور مستقیم نباید وارد گلخانه آیروپونیک زعفران شود و برای پرورش محصول نور معمولی محیط به طور غیرمستقیم کافی است.

نور محیط در بازه‌های زمانی، مختلف می‌باشد که باید تنظیم و کنترل شود. به علت اینکه مراحل اصلی کشت بدون خاک زعفران در نیمه اول سال و مخصوصاً فصل تابستان قرار دارد و عدم نیاز به متراژ بالای بستر کشت پیشنهاد می‌شود به جای استفاده از گلخانه از فضاهای مسقفی مثل سوله یا سالنی نسبتاً کوچک استفاده گردد تا کنترل دما با هزینه کمتر و سهولت بیشتر امکان پذیر باشد.

در غیر این صورت در هر گلخانه‌ای با هر سازه‌ای باید سیستم سرمایشی آن گلخانه توانایی کاهش دما و تنظیم دمای لازم در فصول گرم سال را داشته باشد و عدم توجه به این نکته و ناتوانی در کنترل دما در گلدهی زعفران بسیار مؤثر بوده و به سود نهایی پروژه ضرر مالی خواهد زد.

هر سوالی در مورد دوره ی آموزشی کشت زعفران گلخانه ای  داری شمارتو بذار.

پکیج های آموزشی زعفران

نام و نام خانوادگی(ضروری)

تجهیزات موردنیاز برای راه اندازی گلخانه ی زعفران

قفسه

طبقه

 مه پاش

سیستم سرمایشی

تایمر

رطوبت سنج 

دماسنج متصل به ترموستات

سنسورها برای روشن و خاموش کردن سیستم فوگر و کولر

عوامل مؤثر در پرورش زعفران گلخانه‌ای مثل رطوبت، نور و دما بر مبنای ماه‌های سال و بازه‌های زمانی مشخص بوده اما تجهیزات و تأسیسات لازم برای تحقق این عوامل، مرتبط با موقعیت جغرافیایی، متراژ، هندسه و شرایط گلخانه می‌باشد.

چگونگی محقق کردن پارامترهای لازم کشت و فناوری آن را می‌توان توسط تکنسین‌ها و یا مهندسانی در عرصه کشاورزی که شغل و تخصص آنها طراحی و احداث گلخانه می‌باشد بررسی کرد. تمامی هزینه ها و درآمد کشت زعفران گلخانه ای را در مقاله ی دیگری بررسی کرده ایم.

 

 سالن کشت گلخانه ای زعفران بدون خاک

برای احداث گلخانه زعفران با سیستم هواکشت (آیروپونیک) و به طور طبقاتی، بهتر است ابعاد سالن 9*11 در نظر گرفته شود. هر قفسه در سالن به عرض 1 مترو طول 9 متر تعبیه می‌شود. سبدهای کشت که پیاز زعفران در آنها قرار می‌گیرند به ابعاد 1*1 روی این قفسه‌ها قرار می‌گیرند.

تأسیسات کولر در قسمت جلوی ردیف‌ها قرار می‌گیرد و می‌توان از طریق کانال‌کشی جریان مناسب از رطوبت و دما در سطح سالن و کلیه طبقات ایجاد کرد. استقرار سیستم مه پاش در امتداد طولی سالن توصیه می‌گردد.

نکته: گلخانه زعفران هرگز نمی‌تواند سازه‌ای مشابه سازه‌های گلخانه با پوشش پلاستیک، پلی‌کربنات یا شیشه داشته باشد، مگر اینکه توسط پرده‌های ویژه پوشیده شود تا از نفوذ نور به گلخانه جلوگیری شود.

 قفسه ها در پرورش گلخانه ای زعفران

قفسه‌هایی باید تهیه یا ساخته شود که طبق‌های زعفران روی آن‌ها قرار گیرد. ابعاد قفسه محدودیت ندارد اما توصیه می‌شود فاصله بین طبقات کمتر از ۴۰ سانتی‌متر نباشد. بهترین فاصله 50 سانتی‌متر است. توجه کنید هر قفسه باید 30 سانتی‌متر از کف سالن هم فاصله داشته باشد بنابراین اگر بخواهیم 6 طبقه داشته باشیم باید ارتفاع سالن 3 متر باشد.

قفسه‌ها می‌تواند با هر متریالی که توانایی استقامت و تحمل پیازها را داشته باشد ساخته شود که به این منظور بهترین گزینه استفاده از میل‌گرد و جوشکاری می‌باشد اما پرهزینه است. استفاده از نبشی‌های سوراخ‌دار پیچ‌ومهره (به شرط مقاوم‌سازی سازه) کم هزینه تر است یا از سقف‌های آماده موجود در بازار استفاده نمود.

برای کاهش هزینه ی کشت گلخانه ای زعفران می توانید قفسه ها را خودتون بسازید.

آموزش کشت زعفران در گلدان را در مقاله ی دیگری از دهکده موفقیت مطالعه کنید.

طبقات در کشت زعفران گلخانه ای

طبقات می‌تواند از جنس چوب یا پلاستیک باشد، اما سطح آن نباید صفحه ای شکل باشد زیرا برای گردش جریان هوا و حفظ سلامت پیازها می‌بایست دارای شیارها یا سوراخ‌های متعددی باشد در صورت انتخاب سازه چوبی برای طبقه‌ها توصیه می‌شود ابعاد طبقه‌ها 1*1 مترمربع یا 1 متر در ۷۰ سانتیمتر باشد. دیوار دور طبقه‌ها نیز به طور معمول می‌تواند ۵ سانتیمتر باشد و عرض چوب‌های تشکیل‌دهنده طبقه‌های قفسه‌ها بین ۷ تا ۸ سانتیمتر و ضخامت آن‌ها نیم تا یک سانتی‌متر و یا بیشتر باشد.

طبقه‌های پلاستیکی با قالب آماده نیز می‌تواند نسبت به طبقه‌های چوبی بی‌زحمت تر و به لحاظ هزینه به‌صرفه‌تر باشد. قفسه و طبقه‌ها بهتر است قبل از خردادماه آماده شود. پیشنهاد می‌گردد نوع قفس‌ها از جنس گالوانیزه یا چوب تهیه گردد.

قفسه ها در کشت زعفران در گلخانه

 سیستم سرمایشی گلخانه زعفران

انتخاب نوع سیستم سرمایشی بستگی به هزینه‌ای دارد که به آن اختصاص می‌یابد. در مناطق گرم کشت محصولات در تابستان و درون گلخانه بدون انجام تهویه مناسب و خنک کردن گلخانه با استفاده از سیستم سرمایشی امکان‌پذیر نیست؛ چون درجه حرارت محیط به‌سرعت از تحمل گیاه تجاوز می‌کند.

لازم است از کولرهای آبی در گلخانه‌های کوچک و کولرهای آبی صنعتی در گلخانه‌های بزرگ استفاده کرد. راه‌حل دیگر برای تجهیزات گلخانه استفاده از فن‌های مکنده هوا در یک طرف گلخانه و قراردادن پوشال و الیاف و عبور آب ازروی آن توسط یک ناودان از قسمت فوقانی، در طرف دیگر می‌باشد که باعث می‌شود جریان هوا خنک به درون گلخانه هدایت شود.

سیستم سرمایشی تبخیری یکی از سیستم های سرمایشی در کشت زعفران ایروپونیک است که در دو نوع پوشالی و سلولزی موجود می‌باشد و میزان خنک‌کنندگی این سیستم به میزان دما و رطوبت در هوای آزاد بستگی دارد. منظور از هوای آزاد هوای خارج از گلخانه و قرار گرفته در پشت پد است توان خنک‌کنندگی با کاهش میزان رطوبت و دما در هوای خارج افزایش می‌یابد.

از دیگر مزیت‌های این سیستم این است که علاوه بر خنک‌کنندگی می‌تواند باعث افزایش رطوبت محیط گلخانه نیز شود و به دلیل اینکه در روش گلخانه‌ای ما نیاز به رطوبت داریم این خاصیت سیستم می‌تواند بسیار مفید و کارآمد باشد.

 رطوبت ساز (مه پاش)

برای تأمین رطوبت محیط باید از دستگاه‌های رطوبت ساز استفاده کرد که بر مبنای متراژ گلخانه، هندسه محیط و هزینه مدنظر باید تهیه شود. رطوبت ساز در سه نوع مه پاش نازلی، مه پاش صنعتی، رطوبت ساز اولتراسونیک موجود می‌باشد که هرکدام دارای محاسن و معایبی است. بهترین نوع رطوبت ساز اولتراسونیک می‌باشد که صدای بسیار کمی دارد و انرژی خیلی کمی مصرف می‌کند. مه پاش باید جایی باشد که تماس مستقیم با پیاز نداشته باشد.

 تهیه پیاز زعفران گلخانه ای

بعد از فراهم‌کردن گلخانه زعفران، قفسه‌ها، طبقه و تجهیزات لازم بر مبنای سطح کشت و هزینه‌ای که برای این کار در نظر گرفته شده نوبت به تهیه پیازهای زعفران می‌رسد. توصیه جدی می‌شود که تمامی اقدامات مذکور یعنی آماده‌سازی گلخانه و ساخت قفسه‌ها و تهیه طبق‌ها و تجهیزات قبل از خرید پیازها انجام شود.

خرید پیازها از نیمه اردیبهشت‌ماه تا نهایتاً نیمه تیرماه انجام شود زیرا در این زمان پیاز در خواب حقیقی کامل قرار دارد (خوابی که به‌اصطلاح رایج برای درختان و دیگر گیاهان خواب زمستانی نام دارد) و بهترین فرصت برای حمل‌ونقل پیاز زعفران می‌باشد. لازم به ذکر است که پیازها به جهت گلدهی بیشتر و محصولی باکیفیت‌تر باید دارای وزن بالای ۱۵ گرم باشند هنگام خرید باید توجه داشت که پیازها دچار بیماری یا آفت‌هایی مانند قارچ یا کنه نباشد.

 

 

نکته بسیار مهم پیازی که از هر کشاورزی خریداری می‌شود دارای ۱۵ الی ۲۰ درصد وزن کاذب است که شامل خاک زمین، پیاز خراب و پوشال‌های سطح پیاز می‌باشد. بنابراین این امکان وجود دارد که به طور مثال مقدار باری که شما خریداری می‌کنید ۱۰ تن باشد اما در نهایت پس از گذراندن مراحل لازم ۸ امتیاز آماده کشت باقی بماند اما بیشتر از این مقدار خاک و پیاز خراب صرفه اقتصادی ندارد. پیشنهاد می کنیم از  مزایای کشت گلخانه ای زعفران  مطلع شوید.

کشت زعفران بدون خاک

گلدهی پیازها در کشت گلخانه ای زعفران به روش آیروپونیک

در اواخر شهریورماه  دوره ی خواب پیاز زعفران  تمام شده و به‌صورت ظاهری فعالیت خود را آغاز می‌کنند و شروع به جوانه زدن می‌کنند هنگامی‌که طول جوانه‌های پیازها به ۲ الی ۳ سانتیمتر رسید باید محیط تاریک را برای پیاز را روشن کرد.

روشن‌کردن محیط باید تدریجی باشد و در طول یک هفته مرحله‌به‌مرحله و هر روز بیشتر از روز قبل منافذ پوشانده شده را باز و نور محیط را زیاد کرد. اگر از روش دوم انبارداری در تاریکی استفاده کردید که پیازهای شما در گلخانه حاضر و آماده است اما اگر روش اول استفاده می‌کنید بعد از اتمام دوره انبارداری در تاریکی باید طبق‌هایی که پیازها در آن چیده شدن را در قفسه ساخته شده قرار داد.

در طی یک یا دوهفته از اواخر مرداد تا شهریور که پیازها به گلخانه انتقال داده می‌شوند، فضا باید تاریک باشد دما 23-20 و رطوبت 80-70درصد باشد تا زمانی که جوانه ها دو الی سه سانت رشدکنند. بعد از اینکه جوانه‌ها 2-3 سانتی شدن و وارد بیداری حقیقی شد، به طور تدریجی در طی یک هفته روشن سازی محیط ارام ارام اتفاق می‌افتد و نور به گیاه می‌رسد.

این موضوع اوایل مهرماه اتفاق می‌افتد دمای محیط گلخانه باید بین ۱۹ الی ۲۳ درجه سانتیگراد و رطوبت محیط نیز بین ۸۰ تا ۸۵ درصد باشد.

 نقره و ضدعفونی‌کردن پیازها در کشت بدون خاک زعفران

پیازهای زعفران نهایتاً تا تیرماه باید تهیه شود. حداکثر تا شهریورماه فرصت برای انتقال به گلخانه وجود دارد. قبل از انبارکردن پیازها باید آنها را نقره کرد. یعنی پوشال‌های اضافی اطراف پیاز زعفران را جدا کرد. نقره کردن پیاز به این معنی نیست که باید پوشال و پوستی که پیاز را احاطه کرده جدا شود در حدی که پیاز لخت شود. نقره کردن باعث می‌شود که پیازهای زخم‌خورده، له شده و گندیده و مبتلا به قارچ و معیوب جدا شود تا دیگر پیازها را خراب نکرده و هم کنترل جهت بهره‌وری روند نگهداری و رشد پیازها داشته باشیم.

تکمه انتهای پیازها که از پیاز مادری هست هم باید کنده شود این پولک یا تکمه محل زندگی آفت کنه پیاز است اگر جدا نشود ممکنه پیاز دارای کنه باشد مشکلاتی را به وجود آورد. بعد از نقره کردن، پیازها را در کیسه‌های توری یا سبد پلاستیکی و در محیطی به دمای نسبی ۲۵ تا ۲۸ درجه و رطوبت 50-60درصد قرار می‌دهیم. شکل چیدمان پیازها باید به‌گونه‌ای باشد که گردش هوا به‌راحتی برای پیاز امکان‌پذیر باشد زیرا عدم گردش هوا باعث گندیدن پیازها می‌شود.

سبد های پلاستیکی یا توری‌ها باید با یکدیگر و از دیوارها و سطح زمین فاصله مشخصی داشته باشد. از اواخر تیرماه تا اواخر شهریورماه پیازها به‌ظاهر فعالیتی ندارد اما در اندام خود در حال آماده‌سازی برای فعالیت می‌باشد؛ بنابراین مانند مادری که جنین را حمل می‌کند در حد امکان باید از ضربه حمل‌ونقل سنگین شک‌های دمایی جلوگیری کرد.

در اواخر مردادماه باید پیازها را برای انتقال به گلخانه و چیدمان در قفسه‌ها آماده و ضدعفونی کنیم برای ضدعفونی و باکتری زدایی باید محلولی متشکل از قارچ‌کش و کنه‌کش را فراهم کرد (به نسب 2 به 1000) و پیازها را در یک سبد چید (در هر سبد 1 کیلوگرم پیاز) و به مدت ۲ تا ۳ ثانیه درون حوضچه از قارچ‌کش و کنه‌کش فروبرد. ترجیحاً این کار در حداقل یک هفته قبل از انتقال به گلخانه انجام شود تا رطوبت باقی‌مانده در پیاز مشکل فیزیولوژیکی ایجاد نکند.

بعد از ضدعفونی پیازها را پهن کنید، این کار را به این جهت انجام می‌دهند که پیازها خشک شود و پیاز زعفران جهت کاشت آماده شود.

کشت گلخانه ایروپونیک زعفران

ضدعفونی قفسه‌ها و جایگاه کشت 

ضدعفونی سطح بستر و سینی با ۲۵٪ کربن دزیم ۵۰۰ برای جلوگیری از بیماری انجام می‌شود. پس از تهیه پیاز، نقره کردن و باکتری زدایی پیازها، طبقه و قفسه‌ها؛ پیاز زعفران در طبقه‌هایی که به انتخاب افراد چوبی یا پلاستیکی می‌باشند بدون فاصله و کنار هم به‌نحوی‌که قسمت فوقانی پیازها به سمت بالا قرار بگیرد باید چیده شود.

این اقدام در هفته آخر مردادماه تا هفته اول شهریورماه انجام می‌شود پس از چیدن پیازها در طبقه‌ها باید پیازها را در تاریکی مطلق قرارداد که این مرحله در دو روش اجرا می‌شود

 روش اول:

تمامی پیازها به‌صورت فشرده مثل طبقه‌های فرهای شیرینی‌پزی روی‌هم قرار می‌گیرند تا محیط کوچکی ایجاد شود و فاصله ۵ سانتیمتری از بالا از پایین و پهلوها از سطح دیوار و زمین ایجاد می‌شود تا هوا جریان یابد دم‌کردگی اتفاق نیفتد و سپس تمامی منافذ نور را پوشانده و محیط را کاملاً تاریک می‌کنیم. از مزایای این روش فضای کمتری هست که اشغال می‌کند و در صرفه‌جویی انرژی برای کنترل نور، رطوبت و دما مؤثر است.

 روش دوم:

پس از چیده شدن پیازها در طبقه‌ها همه طبقه‌ها را در قفسه‌های گلخانه (که باید تا قبل از این آماده شده باشند) قرار می‌دهیم سپس تمامی منافذ نور را پوشانده و محیط را کاملاً تاریک می‌کنیم از مزایای این روش این است که در مرحله بعدی، یعنی انتقال پیازها به گلخانه زودتر به وقوع پیوسته و عملاً تا روییدن گل‌ها زحمت خاصی در کار نیست. در مرحله انبارداری می‌بایست دمای محیط بین ۲۳ تا ۲۸ درجه و رطوبت نیز بین ۷۰ تا ۸۰ درجه باشد.

گلدهی زعفران در کشت زعفران گلخانه ای

بهترین زمان کاشت زعفران در تیرماه می باشد به این ترتیب در اوایل آبان‌ماه به  دوره گلدهی زعفران  می‌رسند و تمامی پیازهایی که بالای ۱۵ گرم هستند شروع به گل دادن خواهند کرد در این مرحله دمای گلخانه باید بین ۱۰ الی ۱۳ درجه سانتیگراد و رطوبت نیز بین ۸۵ تا ۹۰ درصد باشد.

بعد از گلدهی پیازهای زعفران برای برداشت گل می‌توان هر طبقه را از قفسه خارج کرد و گل‌های آن را چیده سپس سراغ طبقه بعدی برویم در روش سنتی از هر یک کیلو گل زعفران به طور میانگین بین ۸ تا ۱۰ گرم زعفران خشک به دست می‌آید درحالی‌که در کشت گلخانه از هر کیلو زعفران به طور میانگین ۲۵ گرم زعفران خشک شده حاصل می‌شود یعنی دو تا سه برابر کشت سنتی.

آموزش رایگان کشت گلخانه ای زعفران

 انتقال پیاز های گلخانه به خاک

بعد از گذراندن مراحل ضدعفونی (همان‌طور که قبل از کشت در گلخانه انجام شد) و حذف جوانه‌های اضافی پیاز ها به زمین باز گردانده میشود و در سال بعد مراحل تکرار می‌شود.

تمامی مراحل کوددهی و آبدهی در زمین به روال سیستم کشت خاکی انجام می‌شود. خاک زمین باید از نوع خاک سبک یا از ترکیب شناور درست باشد تا پیاز بتواند علاوه بر تأمین مواد غذایی در مقابل شرایط خاص منطقه‌ای نیز مقاومت کند برای بهترین اقدام در مورد خاک بهتر است که از منطقه موردنظر آزمایش خاک کشاورزی نمونه‌گیری و به  آزمایشگاه‌های آب‌ و خاک  برده شود و کمبود عناصر معدنی به‌علاوه بافت خاک اطلاعات حاصل شود و کمبود عناصر جبران شود.

در اواخر دوره گلدهی یعنی اواخر آبان‌ماه زمین باید شخم عمیق زده شود و سپس نسبت به متراژ زمین و توصیه افراد باتجربه و آزمایش خاک حتماً کود گاوی پوسیده استفاده شود. همراه با کود گاوی برحسب آزمایش خاک از کودهای فسفاته، پتاس و نیتروژن در زمین پخش کرده و بعد آن را با تراکتور با زمین مخلوط کرده و کلوخه‌های خاک را از بین می‌بریم. زمین ایده‌آل به‌ازای هر تن پیاز ۲۰۰۰ متر می‌باشد که در صورت محدودیت و عدم وجود فضای کافی می‌تواند هزار متر برای هر تن استفاده نمود.

در نظر داشته باشید که برای هر پیاز ۱۰ سانتی‌متر مربع فضای خوبی است. اگر در دسترسی به زمین محدودیت دارید می‌توانید این فضا را به ۷ سانتی‌متر کاهش دهیم ۲۰۰ پیاز در هر مترمربع می‌توان به‌صورت فشرده کشت کرد. باید در نظر گرفت پیاز در این حالت بیشتر از روش کاشت عادی و ایده آل تغذیه شود.

اوایل یا اواسط آذرماه بعد از برداشت و اتمام کامل دوره گلدهی و سبزشدن علف‌های پیازها در گلخانه برای حمل‌ونقل پیازها به سمت زمین می‌توان در هر طبقه جوانه‌های پیازها را با دست روی‌هم خوابانید تا هنگام حمل‌ونقل به آنان آسیب وارد نشود برای کاشت پیاز می‌توان از روش کشت زعفران به صورت شیار کشی، کرت‌بندی و گندم‌کاری استفاده نمود.

کاشت زعفران در گلخانه

تغذیه پیازها

مرحله ی بعد از انتقال، تغذیه پیازهای زعفران می باشد. بدین منظور لازم است یک آبیاری با کودهای نیتروژنه انجام می شود این آبیاری هنگامی انجام می شود که پیازها در حال جمع کردن تغذیه و آماده شدن برای تکثیر هستند در واقع این آبیاری به تکثیر بهتر پیازها کمک خواهد کرد.

زعفران در گلخانه چند بار گل می دهد؟

زعفران در گلخانه یک بار گل می دهد مانند کشت در زمین کشاورزی اما می توان با شکستن خواب پیاز زعفران، می شود در سال دوبار از پیازها گل زعفران برداشت کرد. اما پیشنهاد دهکده موفقیت این است که از این روش استفاده نکنید و سرمایه ی اصلی کشت زعفران که پیازها هستند را از بین نبرید.

 

میتوانید این آموزش را به صورت کامل تر در  pdf کشت گلخانه ای زعفران  دانلود کنید.

 

  دیدگاه های شما

 1. profile avatar حسینی گفت:

  سلام آموزش ویدئویی برای کشت گلخانه ای زعفران ندارین؟

 2. profile avatar اعظم گفت:

  سلام شما خودتون کشت زعفران در گلخانه ی ایروپونیک رو انجام میدین؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود برشما . عموما تاکید ما بر روی کشت سنتی هست اگر که تخصص لازم رو در کشت گلخانه ای ندارین.

 3. profile avatar مسلمی گفت:

  برای کشت گلخانه ی ایروپونیک زعفران دوره ای آموزشی هم دارید که پشتیبانی داشته باشه؟

 4. profile avatar صفری گفت:

  چقدر فضا برای شروع نیازه؟ من میخوام توی اتاق حدود 20 متری کشت کنم از در ورودی کاملا نور مستقیم وارد میشه اما میشه پوشوندنش.

 5. profile avatar احمدی گفت:

  برای احداث گلخانه ی زعفران مشاوره ای هم دارید؟

 6. profile avatar نوردین گفت:

  سلام خداقوت انشالله پربار باشید کشت زعفران گلخانه به کدام روش بهتر است؟ گلخانه ایروپونیک زعفران بیشتر سود دارد یا گلخانه هیدروپونیک؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما بستگی داره به امکاناتتون و میزان سرمایه تون و عوامل مختلف دیگه.

 7. profile avatar فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر من درست متوجه نشدم یعنی هر سال باید پیازها رو از گلخانه ببریم توی خاک دوباره ببریم توی گلخانه؟ بهتر نیست که همون کشت خاکی رو انجام بدیم؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما بله اگر توی خاک کشت کنید قطعا سود بیشتری خواهد داشت