مقالات   >   پیاز و گل زعفران در چه دمایی یخ میزند؟ ( راه های مقابله با سرمازدگی زعفران )

پیاز و گل زعفران در چه دمایی یخ میزند؟ ( راه های مقابله با سرمازدگی زعفران )

سرما زدگی زعفران

با یک تحقیق ساده می شود خبرهای فراوانی را از خسارات وارد شده به زعفران در شهرهای مختلف بر اثر سرمازدگی مشاهده کرد. در خیلی از مناطق کل سرمایه زعفران کاران از بین رفته است. اما واقعا سرمازدگی گیاه زعفران به همین مهلکی و خسارت زا است.

در این مقاله در مورد سرمازدگی و راه های جلوگیری از سرمازدگی زعفران صحبت می کنیم.

سرمازدگی گیاه زعفران

سرمازدگی به این معنی است که گیاه در دمایی قرار بگیرد که از محدوده دمایی مورد نیاز برای رشدش پایین تر باشد؛ در این صورت گیاه دچار سرمازدگی می‌شود.

 سرمازدگی انواع مختلفی دارد. عموم سرمازدگی هایی که باعث خسارت فراوانی میشود در صورتی است که قسمت هایی از گیاه به طور مستقیم با سرما در ارتباط باشد. خسارت ناشی از این نوع سرمازدگی جبران ناپذیر می باشد.

 زعفران می‌تواند دمای منفی 18- تا 22- درجه سانتیگراد را تحمل کند؛ اما زعفران در مرحله رویشی و زایشی تحمل کمتری نسبت به سرما دارد.

 اگر با دوره رشدی زعفران آشنا باشید می دانید که تیج یا ساقه زعفران با کاهش دما در پاییز شروع بیرون آمدن می کند. تیج زعفران با دریافت رطوبت آبیاری، گلدهی را آغاز می کند؛ اما اگر در زمان گلدهی سرمای زودرس زمستان از راه برسد و دما کاهش پیدا کند، سرمازدگی زعفران اتفاق می‌افتد.

 بنابراین سرمازدگی بیشتر در دوره گلدهی زعفران اتفاق می افتد که خسارت های فراوانی را بر جای می‌گذارد. طبق گزارشات ارائه شده سرمازدگی در زعفران می تواند ۱۵ تا ۵۰ درصد مزرعه را تحت تاثیر قرار دهد. سرمازدگی گل زعفران باعث افت کیفیت قابل ملاحظه ای در عطر و طعم زعفران خواهد شد.

سرمازدگی در گل، برگ و پیاز زعفران اتفاق می افتد.

راه کارهایی برای سرمازدگی زعفران

علائم سرمازدگی در زعفران چیست؟

سرمازدگی در گل زعفران

زمانی که گل زعفران دچار سرمازدگی می شود گلبرگ ها حالت لزج پیدا می‌کنند. کلاله به گلبرگ چسبیده و امکان فرآوری کردن زعفران وجود نخواهد داشت.

خسارت سرمازدگی باعث می‌شود کیفیت کلاله ها کاهش پیدا کند و رنگ و عطر آشنای زعفران از بین برود.

 گل هایی که از جوانه ها خارج نشدن هم ممکن است با سرمازدگی مواجه شوند و عملکرد زعفران با کاهش روبرو شود.

سرمازدگی برگ های زعفران

 زمانی که برگ ها دچار سرمازدگی می‌شوند، ظاهر برگ ها به شکل نکروز شده و  زرد رنگ می شود.

 در سرمازدگی برگ ها پیاز زعفران از بین نمی‌رود اما دچار تنش سرما می شود و در سال آینده عملکرد آن به شدت کاهش می یابد. برای جلوگیری از کاهش عملکرد سال آینده در سرمازدگی برگ ها بهتر است از کود دامی پوسیده و کود ازته به صورت سرک استفاده شود.

سرمازدگی در پیاز زعفران

تحقیقات انجام شده نشان می دهد پیاز زعفران می تواند دمای 5- درجه را تا ۸ روز تحمل کند.

زمانی که پیاز زعفران دچار سرمازدگی می شود علاوه بر زرد شدن برگ ها، در ردیف های کاشته شده زعفران نقاط خالی دیده می‌شود که نشان دهنده ی نابودی در اثر سرمازدگی پیاز زعفران می باشد. تنها راه حل این اتفاق کاشت مجدد پیاز ها می باشد.

سرمازدگی برگ زعفران

راه های جلوگیری از سرمازدگی زعفران کدامند؟

 پیاز زعفران را از اقلیم خودتان تهیه کنید.

 پیازهای زعفرانی که از اقلیم متفاوتی به محل کشت جدید با اقلیم متفاوت منتقل می‌شوند عموماً در مقابل سرما مقاومت چندانی از خود نشان نمی‌دهد. بنابراین بهتر است برای کشت، پیاز زعفران را از بانک‌های پیاز زعفرانی که در منطقه و اقلیم خودتان قرار دارد تهیه کنید.

از یک برنامه کودی مناسب استفاده کنید.

 تقویت پیاز زعفران با استفاده از یک برنامه کودی مناسب و مشورت کردن با کسانی که هم از تجربه کافی در کشت زعفران برخوردارند و هم علم کافی را در این باره دارند یکی از عوامل ضروری در کشت زعفران می باشد.

 هر چه گیاه زعفران بهتر تغذیه شود مقاومت بیشتری نیز به تنش سرما از خود نشان می دهد. عنصر پتاسیم یکی از عناصر مهم در مقاومت گیاه به تنش سرما می باشد. بهتر است در تغذیه گیاه از کودهای پتاس بالا استفاده شود.

زمین مناسبی را برای کشت انتخاب کنید.

اختلاف دمای شب و روز زمین هایی که در شیب جنوبی قرار دارند، بالاست؛ باعث می شود برفی که روی زمین قرار دارد به سرعت آب شود و در روز بعد دوباره زمین پوشیده از برف شود. چرخه بارش و ذوب سریع و هر روزه موجب بیشتر شدن خسارات ناشی از سرمازدگی در زعفران میشود.

در شیب های شمالی سرعت آب شدن برف کمتر است و چرخه ذوب و بارش وجود ندارد که خود موجب کاهش اثر سرمازدگی می شود.

 بهتر است زمین هایی که دره و گودال ها هستند استفاده نشوند؛ چون هوای سرد در این مناطق بیشتر تجمع می یابد.

 آبیاری به موقع = برداشت به موقع = جلوگیری از سرمازدگی زعفران

یکی از دلایلی که عموماً موجب سرمازدگی در زعفران می شود آبیاری دیرهنگام زعفران می باشد. آبیاری دیرتر از زمان مناسب باعث می شود که دوره گل دهی زعفران به دوره سرمای زمستانه برخورد کند و برداشت در اثر سرمازدگی در زعفران انجام نشود.

شما به عنوان زعفران کار باید به وضعیت آب و هوایی منطقه خود توجه کنید و با دیدن اولین علائم سرمای زودرس حتماً از آبیاری زودهنگام استفاده کنید تا زعفران ها زودتر به مرحله گلدهی برسند و در معرض سرمای زودرس پاییز از بین نروند.

در آبیاری اول زعفران استفاده از پتاس و هیومیک اسید در جلوگیری از سرمازدگی در زعفران موثر است.

پیاز زعفران را در عمق مناسب بکارید.

 کم بودن عمق کشت یکی از دلایل سرما زدگی پیاز زعفران می باشد. وقتی عمق کشت پیاز کم است در معرض سرمای زمستان قرار می گیرند.

 دمای عمق خاک در زمستان بیشتر از دمای سطح خاک می باشد به دلیل اینکه خاک انتقال دهنده ی خوبی برای حرارت نیست و تغییرات دما در خاک به کندی صورت میگیرد؛ بنابراین امکان سرمازدگی در زمستان برای پیاز زعفرانی که در عمق مناسب کشت شده، وجود ندارد.  عمق مناسب کاشت زعفران ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر می باشد.

از کشت آرمانی استفاده کنید.

 یکی از دلایل اصرار ما برای کشت آرمانی زعفران دقیقا این مورد است که موجب جلوگیری از سرمازدگی می شود! در کشت آرمانی تراکم کاشت پیازها در هر هزار متر بیشتر از کشت های سنتی می باشد.

تراکم کم در زمین های کشت سنتی یکی از عواملی است که موجب بروز سرمازدگی در زعفران و خسارت ناشی از آن در زمین می شود.

 سن مزرعه شما چقدر است؟

 هر چه سن مزرعه کمتر باشد احتمال سرمازدگی در زعفران و خسارت ناشی از آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

علت این اتفاق به دلیل فرصت کم پیازها برای تطبیق پیدا کردن با محیط جدید می باشد. در مناطقی که پیاز زعفران چند سال در معرض سرما بوده راحت تر می تواند به شرایط یخبندان عادت کند و افت عملکرد کمتری نسبت به پیاز زعفرانی که در اقلیم گرمتر به وجود آمده از خود نشان می دهد.

سرمازدگی گیاه زعفران

بعد از یخ زدگی زعفران چه کارهای را انجام بدیم/ ندیم؟

اگر در منطقه شما بروز سرمای زودرس پاییزه اتفاق افتاد راه کارهایی برای زعفران سرمازده وجود:

  • برفها را از روی زعفران ها کنار نزنید چون برف به عنوان یک عایق عمل می کند و دمای زیر برف بیشتر از دمای روی برف می باشد؛ بنابراین اندام هایی که در زیر برف قرار دارند خسارت کمتری خواهند دید.
  • در زمان یخبندان و بروز سرما زعفران را آبیاری نکنید زیرا این آبیاری در زمان یخبندان به بروز تنش سرما کمک می‌کند و باعث آسیب و خسارت بیشتر به پیاز زعفران می شود.
  • پیاز های باقی مانده از سرمازدگی را به کمک محلول پاشی های درست و با برنامه تقویت کنید تا شاهد عملکرد کاهش عملکرد کمتری در سال آینده باشید.

کلام آخر:

احتمال سرمازدگی زعفران را با رعایت همین چند نکته ساده می توانید به صفر برسانید. کافی است در زمان کشت زعفران که اتفاقا یک بار هم انجاممی شود دقت و تمرکز لازم را داشته باشید.

تیم دهکده در تمام مراحل کشت زعفران میتواند در کنار شما باشد برای مشاوره فرم اطلاعات زمین را برای مشاوران ما بفرستید.