مقالات   >   چه طوری بین درختان باغ و باغچه زعفران کشت کنم؟

چه طوری بین درختان باغ و باغچه زعفران کشت کنم؟

حتماً شنیده‌اید که کشت زعفران بین درختان باغ و باغچه هم انجام می شود اما این موضوع در مورد تمام باغات و برای تمام درختان صدق نمی‌کند حال سؤالی که پیش می‌آید این است که بین چه در ختانی می توان زعفران کشت کرد؟

 

 

شرایط کاشت زعفران بین درختان چیست؟

قبل از هر چیزی باید بدانید که زعفران به نور مستقیم خورشید نیاز دارد و درختان باغ شما نباید بر روی زعفران‌ها سایه ایجاد کند. نکته مهم دیگر در مورد کاشت زعفران بین درختان توجه به میزان آبیاری درختان یا نهال‌های شما می‌باشد، گرما و رطوبت به طور هم‌ زمان دو عامل تشدید کننده بیماری‌های کنه و قارچ در پیاز زعفران است.

پس اگر در تابستان و فصل گرما که درختان نیاز آبی بیشتری دارند به پیاز زعفران آب برسد با بیماری شدید کنه و قارچ مواجه شده و از بین می‌رود. یکی از روش های کشت، کاشت زعفران در خانه می باشد. برای اطلاع از نحوه ی آن به مقاله ی دیگری از دهکده موفقیت مرعه کنید.

بهترین زمان کشت کیه؟

زمان کاشت زعفران در مناطق مختلف متفاوت است اما به طور کلی ا اواخر خرداد ماه تا اواخر شهریورماه که پیاز زعفران رد خواب است می توان عملیات کاشت را انجام داد.

 زعفران در بین چه درختانی و چه باغاتی می‌توان کشت کرد؟

درختان شما باید جوان باشند، یعنی نهال باشند تا سایه بر روی پیاز زعفران نیفتد. فاصله بین آنها باید بیش از ۳ متر باشد تا با رعایت فاصله یک متر از درخت بتوان از یک متر میانی که باقی می‌ماند برای کاشت در باغ و باغچه استفاده کرد.

بهتر است یک متر میانی شما برای کشت زعفران بین در ختان به‌ صورت پشته باشد و میزان خاک آن بیشتر باشد تا از آبرسانی اضافه به پیاز زعفران جلوگیری شود. میزان رشد ریشه نهال‌های شما باید در هر ماه چک شود چرا که نهالی همچون پسته دارای ریشه‌های وسیعی است و بایستی قبل از رسیدن ریشه به پیازهای زعفران، آنها را خارج کنید.

در سال‌های بعد که ریشه نهال‌ها رشد کردند می‌توانید پیازها را به درون سبد انتقال دهید و از کشت سبدی بهره ببرید. باغاتی که فاصله بین درختان آنها بیش از ۳ متر هستند: زرشک، بادام و پسته مناسب برای کشت زعفران در بین درختان می‌باشند، اما رعایت نکات ذکر شده در مورد آبیاری و میزان نور موردنیاز پیاز زعفران را نباید فراموش کرد.

کوددهی و رسیدگی پیاز زعفران با درختان باغات قطعاً متفاوت است و پیاز زعفران نیازهای خود را دارد.

دوره کشت خاکی زعفران   هر سوالی در مورد دوره ی آموزشی کشت زعفران در خاک یا آموزش کشت گلخانه ای زعفران داری با ما در میون بگذار!

نام و نام خانوادگی(ضروری)

مراحل کشت زعفران بین در ختان باغ و باغچه چگونه است؟

خاک سبک(لومی) با قدرت زهکشی بالا و همچنین PH خنثی، برای کاشت زعفران بین درختان باغ و باغچه مناسب است. پس از مشخص کردن زمین به ازای هر مترمربع لازم است از 4 کیلوگرم کود دامی پوسیده و 10گرم آمونیوم فسفات استفاده کنید.

می توانید از خاک برگ، کمپوست و مواد آلی دیگر هم استفاده کنید. دقت کنید که این مواد تغذیه گیاه در زمستان هستند. کود ها را در زمین پخش کرده و زمین را بابیل تا عمق 30سانتی متری شخم میزنیم. بعد از یک هفته تا یک ماه شیار هایی به عمق20سانتی متر در زمین ایجاد می کنیم. پیاز ها را با کاربندازیوم و پروپارژیت ضدعفونی می کنیم.

در مورد ضد عفونی کردن پیاز زعفران به طور کامل در مقاله ی دیگری توضیح داده ایم. به ازای هر متر مربع نیاز به یک کیلوگرم پیاز زعفران دارید. 

سپس آنها را به فاصله ی 5-7سانتی متر در شیارها قرار می دهیم. در اوایل مهر ماه در مناطق سردسیر و در دهه سوم در مناطق گرمسیر اولین آبیاری زعفران را انجام می دهیم.

یک هفته بعد از آبیاری لازم است با بیلچه سطح خاک را جابه جا کنیم و بتراشیم تا سله شکنی انجام شود وسطح خاک برای بیرون آمدن تیج زعفران نرم باشد.

چند هفته بعد از آبیاری گل های زعفران نمایان می شوند. فراموش نکنید که باید در زمستان تقویت پیاز های زعفران را با محلول پاشی ها انجام دهید تا در سال آینده هم گلدهی خوبی داشته باشید.

  دیدگاه های شما

 1. profile avatar مظفری گفت:

  بین درختای مرکباتم توی شمال میشه زعفرون کاشت؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما کشت زعفران بین درختان مرکبات ممکن نیست بارش های فراوان شمال مناسب برای پیاز زعفران نیست

 2. profile avatar maryam گفت:

  سلام.
  ما امسال در یک منطقه سرد و خشک نهال گردو کاشتیم. فاصله بین نهالها 6 متر هست. آیا کاشت زعفران بین نهالها توصیه میشه؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما
   الان که نهال هستن میتونید کشت انجام بدین
   چون نه سایه آن‌چنانی میندازه و نه ریشه های بلندی داره
   اما بعد از گذشت چندسال که ریشه ها بلندتر بشه و نهال ها قامتشون بیشتر بشه بحث رقابت ریشه ای بیشتر میشه و تغذیه به پیازها آنچنان که باید نمی‌رسه.
   اگر کاتید باید نهایتا تا ۴ سالِ دیگه پیازهارو انتقال بدین به زمین دیگه ای که بایر و خالی باشه
   برای دریافت مشاوره با شماره
   09302999768
   تماس بگیرید.

 3. profile avatar عقیل گفت:

  ما چند سال پیش توی زمین پسته ای که داشتیم توی شیراز زعفرون کاشتیم ولی هیچی در نیومد حتی برگم نداد. کل هزینه ای که کردیم رفت به باد

 4. profile avatar Yalda گفت:

  من درخت فندق دارم تو باغم میخوام بینش پیاز زعفرون کشت کنم کود دادم به زمین پارسال ولی سایه هست آیا ممکنه بکارم؟

 5. profile avatar علی گفت:

  سلام‌من بین درختان باغ سیبم زعفران‌کاشتم! اون‌موقع نهال بود آنا الان ریشه هاش بلند شده! باید چیکار کنم؟