مقالات   >   کاشت زعفران در گیلان و مازندران ( کی در شمال زعفران بکاریم؟ )

کاشت زعفران در گیلان و مازندران ( کی در شمال زعفران بکاریم؟ )

خطه ی سرسبز شمال کشور مهد پرورش بیشتر گیاهان می باشد اما در مورد زعفران اوضاع کمی متفاوت است. زعفران از جمله گیاهانی است که رطوبت بالا را نمی تواند تحمل کند بنابراین به نظر می رسد که کشت زعفران در مازندران و گیلان با شکست مواجه خواهد شد!

اما نتایج حاصل از کشت زعفران در صومعه سرا، گلوگاه مازندران و قائمشهر حاکی از آن است که کشت این گیاه و برداشت آن موفقیت آمیز بوده است. سوالی که در اینجا مطرح می شود آن است که آیا کشت زعفران در مازندران ممکن است؟

پاسخ این سوال بستگی به شرایط اقلیم منطقه شما، شرایط زمین و فاکتورهای دیگر دارد که در این مقاله بررسی کرده ایم.

6 شرط کاشت زعفران در مازندارن و گیلان

برای آنکه بتوانید در شمال کشور کشت را انجام دهید لازم است منطقه ای که قصد کشت در آن را دارید و زمین مورد نظر شما شرایطی را داشته باشد از جمله :

1 ) میزان بارش در تابستان حداقل باشد زیرا رطوبت بالا باعث ایجاد انواع بیماری ها مانند زوال پیاز، پوسیدگی ریشه، کنه و قارچ پیاز زعفران شده و آنها را از بین می برد.

2 ) زمین مناسب برای کشت زعفران نباید در نزدیکی شالیزار باشد و هیچ رودی از نزدیکی زمین عبور نکرده باشد زیرا در این مناطق سطح آب بسیار بالاست در نتیجه رطوبت خاک نیز بالاست.

3 ) در سطح زمین و همچنین در عمق 30 سانتی که پیاز زعفران قرار می گیرد سنگلاخ وجود نداشته باشد.

4 ) در صورتی که زمین کوهپایه ای است شیب بیشتر از ۱۵ درصد نداشته باشد.

5 ) گونه های گیاهی دیگری در زمین یا مزارع اطراف کاشته نشده باشد زیرا ممکن است بیماری یا آفت مشترکی بین محصول قبلی و زعفران وجود داشته باشد که باعث آلوده شدن خاک و در نتیجه انتقال این بیماری به بنه خواهد شد.

6 ) بافت خاک زمین هایی که برای کشت زعفران در گیلان یا مازندران انتخاب میشوند نباید رسی باشد و میزان رس در بافت خاک باید کمتر از ۳۰ درصد باشد در غیر اینصورت احتمال آلوده شدن پیاز زعفران به بیماری هایی از جمله پوسیدگی پیاز و ریشه به شدت افزایش پیدا کرده و مهم تر از آن رشد ریشه محدود شده و تغذیه پیاز زعفران با مشکل مواجه می شود.

 

نحوه تولید زعفران ارگانیک چگونه است؟ در مقالات دیگر دهکده موفقیت در این باره به طور کامل توضیح داده ایم.

نحوه کاشت زعفران در مازندران

نکته ! در صورتی که سایر شرایط برای منطقه فراهم بود و تنها مانع نوع بافت خاک مزرعه بود با استفاده از روش های اصلاح بافت خاک و افزایش ماسه و شن در بافت خاک می توان کشت را انجام داد.

زمان کشت زعفران در گیلان و مازندران

اگر منطقه ی شما شرایط بالا را داشت و وارد مرحله ی کشت شدید اولین سوالی که با آن مواجه می شوید زمان کشت زعفران است. زمان کاشت در شمال کشور با باقی مناطق فرقی ندارد. بهترین زمان انجام عملیات کشت از تیرماه شروع شده و تا شهریور ماه ادامه پیدا می کند.

نکته مهم در انتخاب زمان در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی می باشد و برنامه ریزی برای انجام عملیات آماده سازی زمین می باشد. پیش از کشت لازم است تا زمین شخم عمیق زده شود. بنابراین با توجه به گزارش های هوا و اقلیم شناسی باید زمانی را انتخاب کنید بارندگی در بهار نباشد.

 

آموزش کشت زعفران هیدروپونیک را در مقالات دیگر دهکده موفقیت بخوانید.

نحوه کاشت زعفران در مازندران و گیلان

کلیات نحوه کشت در استان های شمالی کشور درست مثل سایر مناطق می باشد اما تفاوت های کوچکی وجود دارد که در مراحل بعد از کشت و در نگهداری از مزرعه زعفران باید به آنها توجه نمایید :

1 ) اولین قدم که مهم ترین مرحله نیز می باشد آن است که زمین به خوبی بررسی شود تا اثری از جوندگانی مانند موش، تشی و سایر حیوانات آسیب زا به بنه زعفران وجود نداشته باشد.اگر قرار است کاشت زعفران در باغچه انجام شود باید شرایط این نوع کشت را نیز در نظر بگیرد.

2 ) زعفران دارای دو آبیاری اصلی به نام بار آب و زاج آب می باشد. بار آب قبل از باردهی پیازها و زاج آب بعد از برداشت به زمین داده می شود. بعد از آنکه بار آب به زمین داده می شود سطح خاک سفت شده و به اصطلاح سله می بندد و باید با استفاده از سله شکنی سطح خاک را نرم کرد تا گل های زعفران به راحتی خارج شوند. نکته مهم برای آبیاری در مناطق شمالی آن است که بعد از هر آبیاری ( هم بار آب و هم زاج آب ) باید سله شکنی زمین انجام شود.

3 ) هر زمان در مزرعه زعفران علف هرز دیده شد باید سریعا اقدام به از بین بردن انها کرد. ترجیحا برای از بین بردن علف های هرز ابتدا به روش های دستی و مکانیکی استفاده کنید و در مرحله آخر از روش های شیمیایی بهره ببرید.

نحوه کاشت زعفران در خانه چگونه است؟ در مقاله ی دیگری بخوانید.

کشت زعفران در گیلان

4 ) تغذیه بنه در زمستان به وسیله ی محلول پاشی های زعفران انجام می شود. 48 ساعت بعد از محلول پاشی نباید بارندگی وجود داشته باشد. در زمان محلول پاشی نباید باد شدیدی بوزد یا هوا بارانی باشد. کنترل این شرایط و پیدا کردن زمان مناسب برای محلول پاشی نیاز به کنترل شرایط آب و هوایی و غنیمت شمردن هر فرصت دارد.

5 ) برای کنترل رطوبت مزرعه لازم است از مالچ پاشی یا ورمی کولیت استفاده نمایید. پیشنهاد مشاوران دهکده موفقیت آن است که برای صرفه جویی در هزینه ها و افزایش درآمد کشت زعفران خودتان در مزرعه مالچ تهیه کنید و برای کنترل رطوبت از آن استفاده نمایید.

کلام آخر :

به گزارش خبرگزاری ایرنا کشت در شهرستان های گلوگاه ، بهشهر، صومعه سرا، گلوگاه، قائمشهر، نکاء در شرق استان مازندران در حال گسترش است. بنابراین اگر شرایط لازم در مورد زمین و منطقه که در بالا گفته شد را دارید می توانید اقدام به کشت زعفران نمایید اما پیش از قدم گذاشتن در این راه باید بدانید که کشت این گیاه در منطقه ی پربارانی مانند گیلان و مازندران نیاز به توجه و دقت بیشتری دارد. در این مناطق باید حتما به طور مرتب شرایط آب و هوایی بررسی شوید و هیچ فرصتی را از دست ندهید.

  دیدگاه های شما

 1. leyla گفت:

  سلام من تو امل تو باغچه کاشتم 50 گرمم برداشت کردم. خیلی زعفرون های خوبی داد. ولی برگاش کم رشد کرد باید کود بدم بهشون چه کودی بدم خوبه؟

 2. اسد گفت:

  میخواستم بدونم میشه تو شمال زعفرون کاشت؟ ما رحیم آباد رشتیم

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما اگر ویژگی هایی که گفته شد توی زمین مزرعتون وجود داشته باشه بله میتونید. بهتره قبلش با مشاوران کشت زعفران صحبت کنید حتما آزمایش خاک تهیه کنید.

 3. نعیم گفت:

  سلام ممنونم ازتون عالی بود میتونم تو ییلاقات گیلوش زعفرون بکارم زمینم 200 متره واسه گلخونه ام 50 متر خونه دارم

 4. زهرا گفت:

  سلام من سمت نور مازندران زمین دارم میتونم اونجان کشت زعفران انجام بدم؟ دلم میخواد کشن گلخونه کنم اون چجوری میشه؟

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما چه برای کشت سنتی و چه گلخانه ای باید زمین شما بررسی بشه و آزمایش خاک تهیه کنید و حتما از نظر یک مشاوره استفاده کنید تا بررسی بشه اصن زمین و منطقه مورد نظر شما برای کشت مناسب هست یا خیر.

 5. فرزاد گفت:

  سلام ماسال میشه کاشت زعفرون. رود و شالیزر نیست ولی شیب داره بعد اینجا تشیم زیاده همون جوجه تیغی بزرگش