مقالات   >   با تولید پیاز زعفران، پول بکار! (بانک پیاز زعفران چیه؟)

با تولید پیاز زعفران، پول بکار! (بانک پیاز زعفران چیه؟)

اگر شما از دسته افرادی هستید که زمین کوچکی دارید و به سودهای زیاد فکر می کنید پیشنهاد تولید پیاز زعفران یا احداث بانک پیاز زعفران پیشنهاد مناسب شماست!

با توجه به کم آبی که این سالها با آن مواجه هستیم اکثر کشاورزان در پی یافتن گیاهی جایگزین برای ادامه چرخه تولید مزارع خود هستند و باتوجه به آوازه ی سود آوری زعفران، کشت آن در سال‌های اخیر در مناطق مختلف ایران باب شده است.

گیاهی که با اکثر اقلیم ها سازگار است و شرایط موجود را می پذیرد؛ بهترین انتخاب کاشت زعفران می باشد!

با استفاده از روش های اصولی کشاورزی، زعفران در بسیاری از استانها حتی در شمال کشور نیز کشت شده است. زعفران برداشت شده در برخی از استان‌ها به مراتب کیفیت و مرغوبیت بیشتری از زعفران تولید شده در مشهد دارد؛ به همین دلیل است که تبلیغات گسترده ای برای کشت زعفران در بیشتر استانها دیده می شه و باتوجه به این حجم از تبلیغات افراد زیادی رو به کشت زعفران جلب کرده!

به همین دلیل پیشنهاد مشاوران زعفران دهکده موفقیت راه اندازی بانک پیاز زعفران در استان خودتان و برای همشهریان خودتان می باشد.

چطور تولید پیاز زعفران سود بیشتری به من می دهد؟

در احداث بانک پیاز زعفران هدف اصلی تکثیر پیاز زعفران می باشد؛ در این روش تولید کننده تمرکز خودش را به جای برداشت محصول به تولید پیاز زعفران معطوف می‌کند و در نهایت یک تامین کننده پیاز زعفران میشود.

پیاز زعفران در طی جابه جایی و فعالیت های حمل و نقل از اقلیمی به اقلیم دیگر با تنش های محیطی مختلفی روبرو میشود. این تنش ها علت کاهش محصول در سال های اولیه است.

زمان زیادی لازم است تا بنه زعفران به شرایط اقلیمی جدید سازگاری پیدا کند و باید مدتی رو در بستر  کشت جدید بماند اما اگر کشاورز بذر اولیه را از خزانه پیاز زعفرانی که در شهر خودش قرار دارد تامین کند، تنش های اقلیمی به حداقل رسیده و موجب افزایش گلدهی در سال های اول میشود!

 سود تولید پیاز زعفران از کجاست؟

بالاتر گفتیم که در تولید پیاز زعفران تمرکز بر روی تکثیر پیاز است بنابراین رسیدگی به پیاز زعفران متفاوت تر از نوع رسیدگی جهت برداشت زعفران است و حتما نیاز به تخصص و تجربه دارد. همین تفاوت سبب بارور شدن دوچندان پیازهای موجود در بانک پیاز زعفران میشود.

اکثر کشاورزان بومی زعفران (زعفران کاران قدیمی) پیازهایی رو برای فروش ارسال میکنند که نهایت گلدهی را داشته و حالا با جا به جایی و ایجاد تنش پیاز، اکثر توان خودش را صرف مقاومت میکند و دیگه توانی برای گلدهی در سال بعد ندارد.

همین مسئله باعث میشود زعفرانکارانی که به تازگی به این حوزه وارد شدند در سال های ابتدایی  همه توان و سرمایه خود را صرف رسیدگی به مزرعه کنه تا پیاز های درون خاک بارور شوند.

با این وجود زمان را از دست داده و با کم تر شدن سال های برداشت، زعفران کار تازه وارد، زیان اقتصادی را تجربه میکند. تهیه پیاز از خزانه این مشکلات را به حداقل میرساند!

نحوه کسب در آمد از مزرعه مادری پیاز زعفران چگونه است؟

برای احداث خزانه زمینی با متراژ 2000 متر به بالا مناسب برای کاشت پیاز است، با این تفاوت که میزان بهره بری از زمین 3 ساله می باشد و پیاز ها باید در سال دوم و سوم خارج شوند و به فروش برسند.
در اسفند ماه هر سال هر یک پیاز مادری که در بانک پیاز زعفران کاشته شده است به 3 الی 6 پیاز دختری تکثیر میشود. میانگین بذر اولیه 2-4 برابر مقدار اولیه ی کشت در نظر گرفته میشود. با روش های تغذیه ای مناسب تکثیر و تجویز برنامه تغذیه ای به طور جداگانه، که نسبت به آزمایش خاک زمین مشخص میشود، این روند در طی دو سال ادامه پیدا می کند و  میزان بذر نهایی آماده فروش، تا 6 برابر مقدار اولیه خواهد شد.

میزان هزینه و درآمد تولید پیاز زعفران چقدر است؟

با یک مثال میزان هزینه و در آمد بانک پیاز زعفران را حساب می کنیم:

اگر در 5000 متر زمین، 10 تن پیاز زعفران بکاریم :

در سال اول به نسبت 3 برابر تقسیم شود، در سال دوم میزان پیاز موجود در مزرعه پیاز زعفران مادری به 30000 کیلو گرم که معادل 30 تن است می رسد. به نظر ما که شگفت انگیزه!
در سال دوم تکثیر با توجه به کاهش فضای در خاک، تکثیر پیاز زعفران به 2 برابر میرسد؛ اما با این تفاوت که این مرتبه میزان بذر تکثیر شده از 30 تن محاسبه میشود و بانک شما حدود 60 تن پیاز زعفران آماده برداشت دارد.

6 برابر وزن بیشتر، در دو سال!

عموما در حدود 25 درصد از مقدار نهایی پیاز تکثیر شده وزن و قوای بیشتری را دارند و مناسب برای کشت در محیط گلخانه هستند؛ مابه التفاوت قیمت آن با بذر سنتی به سه برابر هم میرسد.

جدول درآمد و هزینه تولید پیاز زعفران

 

 

جمع کل هزینه ها برای احداث 500 متر مزرعه مادری پیاز زعفران = 73.600.000

با فرض:

قیمت پیاز زعفران در سال 1400 : قیمت پیاز زعفران کشت خاکی از 4000 تومان تا 7500 تومان در هر کیلوگرم بسته به درصد خاک و مرغوبیت پیاز متفاوت می باشد.

قیمت پیاز زعفران گلخانه ای در سال 1400 : قیمت پیاز زعفران گلخانه ای از 12000 تومان تا 17000 تومان قیمت گذاری شده است و میزان درصد رطوبت پیاز، وزن پیاز و سلامت پیاز در نحوه قیمت گذاری موثر است.

 

درآمد از بانک پیاز زعفران

توجه کنین که میزان در آمد در کم ترین حالت 435 میلیون تومان است با در نظر گرفتن این موضوع که در این دوسال قیمت پیاز زعفران افزایشی نداشته باشد!

البته که سود این کار بسیار شیرینه اما در هر مرحله از این کار نکاتی است که نیاز به مشاوره و راهنمایی دارد. و بدون اطلاعات لازم این میزان سود هرگز بدست نخواهد آمد.

احداث بانک پیاز زعفران برای چه کسی مناسبه؟

برای زمین دارانی که متراژ زمین آنها پایین است و می خواند با همین متراژ پایین سود بالایی رو بدست بیاورند.
برای کسانی که توی منطقه آنها به تازگی کشت زعفران ترویج پیدا کرد است یا حتی مناطقی که کشت زعفران در آن امکان پذیر است اما اکثریت از آن اطلاعی ندارند!

اگر سوال دارید یا نیاز به راهنمایی دارین شماره تماستونو بگذارین تا مشاوران دهکده موفقیت باهاتون تماس بگیرند.

 

نام و نام خانوادگی(ضروری)

نحوه  تولید پیاز زعفران در بانک پیاز

پیاز زعفران کاشته شده در بانک پیاز در تابستان غیر فعال و به اصطلاح در خواب می باشد و فعالیت خود را در پاییز و زمستان شروع می کند. اگر پیاز اولیه کاشته شده در بانک پیاز زعفران را پیاز مادری بنامیم؛ روی آنها جوانه هایی وجود دارد که رشد می کنند و پیاز های جدید را به وجود می آورند که به آنها پیاز زعفران دختری می گویند. پیاز های زعفران دختری تکثیر شده در بانک پیاز زعفران باید به خوبی و بر طبق اصول تغذیه پیاز زعفران، بارور می شوند تا به وزن مناسب برسند.

مهم ترین مرحله در احداث خزانه یا بانک پیاز زعفران تقویت پیازها با استفاده از برنامه های کودی درست و اصولی می باشد. مشاوران ما در این مرحله به خوبی می توانند راهنمای شما باشند.

برای تولید پیاز زعفران به چه امکاناتی نیاز دارم؟

اولین و مهم ترین مورد زمین احداث خزانه می باشد:

ویژگی زمین مزرعه مادری زعفران

در زمینی که انتخاب میکنید نباید در چند سال گذشته، زعفران کشت شده باشد.

حداقل سه سال در زمین گیاهانی که تکثیر زیر زمینی دارند کشت نشده باشد.

زمین از نظر ph و ec باید شرایط مناسب برای کشت زعفران را داشته باشد.

زمین شما باید فاصله ی لازم را از شالیزار، باغات، مزارع یونجه و مزارع تولیدی زعفران داشته باشد.

میزان آلودگی و آفات در زمین باید به طور دقیق سنجیده شود و در صورت لزوم آفات و بیماری ها رفع شود.

ویژگی پیاز برای احداث خزانه

پیازی که برای احداث خزانه استفاده می شود باید 6-3 گرم وزن داشته باشد و بیشتر از این وزن مناسب نیست.
حتما توجه کنید پیازی که خریداری می کنید باید بدون آفت باشد، جوانه ی انتهایی پیاز سالم باشد و بیشتر از 2 درصد جوانه فعال نداشته باشد.

شروع کار احداث بانک پیاز زعفران

اولین گام:

در انجام هر نوع کشت گرفتن آزمایش آب و خاک اولین گام می باشد؛ اهمیت تهیه آزمایش خاک در کشت پیاز زعفران از جمله نکاتی هست که کمتر کشاورزی از آن اطلاع دارد.

در خزانه داری پیاز زعفران عمق و نحوه گرفتن آزمایش خاک کاملا متفاوت می باشد و به میزان فرسایش خاک و شیب مزرعه نیز توجه خاصی می شود. صحت نمونه برداری و یا اشتباه در نمونه برداری نتیجه آزمایش را کاملا تغییر میدهد لطفا به ای نکته توجه کافی نمایید.

در صورت وجود املاح مضر و مواد اضافه در ساختمان خاک، بافت خاک باید اصلاح شود و در صورت لزوم با تدابیر علمی میشود از راهکار هایی مثل حفر کانال جهت خروج املاح اضافه استفاده کرد. البته که این کار نیاز به راهنمایی و مشاوره گرفتن از افراد متخصص دارد.

گام دوم:

عمق شخم و آماده سازی زمین در دو سطح انجام می شود تا هر سطح به طور جداگانه برای کشت آماده شود. کلوخ شکنی و تسطیح زمین از مراحل بعد از شخم هست.
مقدار کود های مصرفی به کمبود ها یا بیش بود های عناصر موجود در خاک بستگی دارد و طبق نامه آنالیز خاک مشخص میشود، قیمت این کود ها براساس نوع برند انتخابی متفاوت است.
مهم ترین کودی که حتما لازم است به زمین داده شود، کود گاوی پوسیده شده است. در هر هزار مترمربع 5000 کیلوگرم معادل 5 تن به همراه ماده معدنی زئولیت به میزان 20% وزن کود معادل 1000کیلوگرم جهت پوسیده کردن استفاده میشود.

گام سوم:

در تولید پیاز زعفران، میزان بذر مصرفی در هر 1000 متر 2 تن ( 2000 کیلوگرم) است که گاها این مقدار به 3 تن هم میرسد. در شرایطی که میزان بذر افزایش داشته باشد بنه های زعفران را دو سطح مجزا کاشته میشوند. کاشت پیازها در دو سطح مسئله ای مهمی است که توجه به آن میتواند روی بهره وری مالی تاثیر به سزایی داشته باشد.

در احداث بانک پیاز نیز بعد از تهیه پیاز زعفران باید عملیات سورت کردن پیاز ها و بعد عملیات ضد عفونی پیاز زعفران انجام می شه، در هر متربع 100 عدد پیاز زعفران به صورت ردیفی باید کاشته شود.

دیگه همه چیز مهیا شده تا مرحله کشت به اتمام برسد!

رسیدگی و مراقبت از مزرعه پیاز مادری زعفران

طبق نیاز مزرعه و شرایط اقلیمی برای هر مزرعه جدول رسیدگی ( کوددهی زعفران + آبیاری + وجین + محلول پاشی ) مجزا با توجه به نتیجه آزمایش خاک و طبق نظر مشاور باید تجویز شود.

مزایای احداث خزانه پیاز زعفران چیست؟

اولین و مهم ترین مزیت این کار حذف واسطه های خرید پیاز زعفران است.

دومین مزیتی که به دنبال مزیت اول احداث بانک پیاز اتفاق می‌افتد این است که با کوتاه شدن دست واسطه ها امکان سوء استفاده نیز کاهش پیدا می‌کند.

سومین مزیتی که احداث بانک پیاز زعفران در هر شهر دارد این است که مشتری میتواند با دیدن کیفیت پیاز زعفران خزانه شما خرید مطمئن تری داشته باشد و با دلالان برخورد نکند.

چهارمین مزیتی که احداث خزانه پیاز زعفران دارد این است که وقتی در هر استان مزارع زعفران وجود داشته باشد، هزینه ی حمل و نقل انتقال پیاز زعفران برای مشتری کاهش پیدا میکند؛ بنابراین زعفران کار تازه کار به دنبال استان های دیگه برای خرید نمی رود و خب برای صرف هزینه کمتر حتما از شهر و استان خودش خرید می کند.

احداث خزانه پیاز زعفران تا حالا انجام شده؟

البته که اگر شما احداث خزانه پیاز زعفران را انجام بدید جزو اولین افراد خواهید بود؛ اما اولین نفری که تولید پیاز زعفران انجام داده نیستید! در سالهای گذشته کشاورزانی بودن که مزرعه مادری پیاز زعفران احداث کردند؛ اما تعداد آنها انگشت شمار است. شما میتونین اخبار مربوط به احداث خزانه پیاز زعفران را در خبرگزاری های مختلفی مثل باشگاه خبرنگاران جوان، ایانا و مدپلنت مشاهده کنید.

  دیدگاه های شما

 1. profile avatar elahe گفت:

  سلام پیاز زعفران رو چطور تولید کنیم از کی میشه شروع کرد

 2. profile avatar اسد گفت:

  سلام خوبین من میخوام پیاززعفرون تولید کنم چیکار باید کنم؟ چیا میخواد؟

  • profile avatar معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما لطفا فرم مشاوره رو تکمیل کنید یا با مشاوران ما تماس بگیرید

 3. profile avatar محمد گفت:

  سلام تولید کردیم این پیاز زعفرونارو شما میفروشین یا میگید کجا بفروشیم کسی هست بخره