مقالات   >   چرا زعفران بکاریم؟

چرا زعفران بکاریم؟

معایب کشت زعفران

به نظر ما قبل از شروع هر کاری لازمه در مورد چرایی انجام آن کار اطلاعات لازم رو داشته باشید؛ چرا که زعفران هم مثل هر کار دیگری بدون سختی نیست و طبیعتا مشکلاتی سرراه شما قرار خواهد گرفت.توی این مقاله، در مورد مزایا و معایب کشت زعفران صحبت میکنیم.

 

 مزایای کشت گیاه زعفران

از مهم ترین مزایای کشت زعفران این است که گرانترین محصول زراعی کشورمان زعفران است؛ که به غیر از مصرفی که در خود کشور دارد، از نظر صادراتی هم بسیار پرارزش است.

باتوجه به ارزآوری که به وسیله صادرات زعفران انجام می شود، در رونق اقتصادی کشور نقش به سزایی دارد. علاوه بر اینها دلایلی که مزیت برای کشت زعفران به حساب می آیند شامل موارد ذیل می شوند:

 آموزش کشت زعفران در خاک

هر سوالی در مورد دوره ی آموزشی کشت زعفران در خاک داری با ما در میون بگذار!

نام و نام خانوادگی(ضروری)
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

  1) نیاز آبی کم زعفران

 رشد زعفران در پاییز اتفاق می افتد و در تابستان -که اغلب گیاهان در دوره ی رشد خود به سر میبرند- پیاز زعفران در خواب است. به همین علت زعفران نسبت به سایر گیاهان نیاز به آب کمتری دارد؛ چون بخش زیادی از آب مصرفی آن به وسیله باران و برف تامین می شود که از مزایای کشت زعفران و برتری آن می باشد.

باتوجه به اینکه بخش اعظمی از منابع آبی در کشور ما (که یک کشور کم آب است) در بخش کشاورزی مصرف می شود.

به طور مثال مشکلی که در سالهای اخیر گریبان گیر کشاورزان ملایری و آذربایجان شرقی بوده است، کمبود آب در ملایر و پایین رفتن سطح آب در دریاچه ارومیه بوده. با ترویج کشت زعفران در این دو شهر کمک زیادی می توان به کشاورزی این شهرها کرد؛ همچنین رواج یافتن کشت گیاه کم آب زعفران لطف بزرگی در حق منابع آبی کشور برای آیندگان است.

در مقاله ی دیگری از دهکده موفقیت  مزایای کشت زعفران گلخانه ای  را بررسی کرده ایم اگر علاقه مند به این نوع کشت هستید خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

2)قابل استفاده بودن تمام بخش های گل زعفران

جالب است که بدانید تمام قسمت های زعفران از جمله کلاله قرمز (که قسمت تجاری زعفران است)، گلبرگ، ریشه زعفران ( خرید ریشه زعفران )و پرچم زعفران قابل استفاده است.

هر یک از این بخش ها خواص دارویی و کاربرد خاص خود را دارند و می توانند به صورت جداگانه بازاریابی شوند به فروش برسند.

مزایا و معایب زعفران

 3)بهر برداری طولانی و ارزش افزوده؛ مزیت ویژه زعفران

یکی از مزیت های بی نظیر کشت بهره برداری طولانی مدت آن است!

رویش زعفران از پیاز یا بنه ی آن صورت می گیرد. پیاز زعفران یک بار خریداری می شود و تا هفت سال در زمین باقی می ماند و هر سال به شما محصول می دهد.

مورد توجه است که به شما بگویم بعد از هفت سال پیاز زعفران نه تنها از بین نمیرود بلکه به وزن آن افزوده هم می شود. پیاز در طول این هفت سال تکثیر پیدا می کند و هر پیاز مادری به 2 تا 4 پیاز دختری تقسیم می شوند؛ که این یعنی دو تا 4 برابر شدن سرمایه شما در هر سال!

شما می توانید پیاز ها را خارج کرده و اقدام به فروش پیاز زعفران کنید. با یک مقدار خلاقیت نیز می توانید از این مزیت کشت زعفران بهره برداری کرده و با احداث بانک پیاز زعفران که هدف آن برداشت پیاز زعفران با کیفیت است سود خوبی ببرید.

 4)قیمت به روز زعفران

قیمت زعفران هر ساله افزایش دارد و نسبت به سایر گیاهان افزایش قیمت آن قابل توجه می باشد.

زعفران یک کالای با ارزش جهانی است که نوسانات نرخ ارزی موجب افزایش قیمت آن می شود و همیشه در بازار جهانی خریدار دارد.

به تازگی نیز  وارد بورس آتی زعفران به راه افتاده که این نیز خود راهی برای افزایش سود از زعفران می باشد.

 5)کاشت داشت برداشت آسان زعفران

از جمله مزایای کشت زعفران این است که فرایند کاشت تا برداشت زعفران بسیار ساده آن است و نیاز به ماشین آلات و ابزار خاص و پیچیده ای ندارد. اگر قطعه زمین کوچکی دارید که نمی توان از ماشین آلات در آن استفاده کرد زعفران پیشنهاد مناسبی برای شماست.

در کنار این موضوع لازم است به شما بگویم، کل زمانی که لازم است بعد از کشت برای نگهداری و عملیات داشت( استفاده از سم علف کش زعفران یا روش های مکانیکی دفع علف های هرز، محلول پاشی، مبارزه با آفات) زعفران صرف کنید تقریبا چهل روز است که نسبت به گیاهان دیگر بسیار کم است.

چرا زعفران بکاریم؟

 6)نگهداری زعفران بدون نیاز به انبار و سردخانه

خشک ارائه شدن زعفران مزیتی حائز اهمیت است، زعفران برخلاف دیگر گیاهان بعد از برداشت نیاز به انبار یا سردخانه برای نگهداری ندارد؛ به دلیل اینکه بعد از برداشت، زعفران باید با روش های مختلف خشکشود و به راحتی می توان در خانه برای یک سال از زعفران نگهداری کرد بدون آنکه خراب شود یا کیفیت آن افت قابل توجهی داشته باشد.

طبیعتا این مسئله باعث می شود اضطراری که کشاورزان در فروش بعضی از محصولات – به خاطر فاسد شدن یا خراب شدن آنها- به علت نداشتن انبار یا شرایط بد انبارداری دارند، در زعفران وجود نداشته باشد.

7)مزیت استراتژیک بودن زعفران

استراتژیک بودن زعفران به این معنی است که خروج پیاز زعفران از ایران به کشورهای دیگر قاچاق محسوب می شود.

بیش از 70 درصد زعفرانی که در دنیا مصرف می شود در ایران تولید می شود و باقی کشورهای تولید کننده زعفران، مقدار کمی برداشت و تولید دارند؛ و به دلیل استراتژیک بودن زعفران امکان وسعت دادن به کشت برای آنها وجود ندارد و از طرفی تقاضای جهانی برای زعفران نیز بسیار زیاد است که فرصت خوبی را برای ایران فراهم می کند.

 

نحوه کشت هیدروپونیک زعفران را در مقالات دیگر دهکده موفقیت بخوانید.

 

 8)اشتغال اعضای خانواده

آخرین نکته ای که در مزیت کاشت زعفران وجود دارد این است که حداقل می توانید برای اعضای خانواده خود ایجاد اشتغال کرده و در فرآوری زعفران از آنها کمک بگیرید.

معایب کشت زعفران

 معایب زعفران

1)یکی از مهم ترین موارد معایب کشت زعفران، خرید پیاز زعفران نامرغوب است. باتوجه به هزینه ای که تهیه پیاز زعفران در ابتدا برای کشاورز دارد، اشتباه در این مورد ممکن است باعث متضرر شدن شما شود.

ما در دهکده موفقیت جهت جلوگیری از این ضرر مقاله ای را جهت خرید پیاز زعفران آماده کرده ایم که میتوانید برای سنجش کیفیت پیاز زعفران از آن استفاده کنید.

2)درست است که در بالا اشاره کردیم که کار نگهداری زعفران تقریبا چهل روز می باشد، اما لازم است توجه کنید که سخت ترین مرحله در کشت همین چهل روز می باشد که باید به بهترین شکل انجام شود.

3)برداشت دیر هنگام گل زعفران باعث افت کیفیت آن می شود. این مشکل بیشتر در سطح های بزرگ کشت شده، به وجود می آید و مهم ترین نکته از معایب آن می باشد که با هماهنگی درست قبل از برداشت و تامین نیروی کارگری مناسب جلوی پیش آمد آن را به راحتی می توان گرفت.

4)همانطور که در بالا اشاره کردیم زعفران در پاییز برداشت می شود. این موضوع از یک جهت(مصرف آب کمتر) حسن زعفران و از آن جهت که در پاییز هوا نسبتا سرد می شود و کار کردن کمی سخت، می توان یکی از معایب کشت به شمار برد.

 در پایان این مقاله توجه شما را به این مطلب جلب می کنم:

درصورتی که رواج کشت صورت بگیرد و مراکز فرآوری زعفران در کشور به وجود بیاید، فواید زیادی شامل حال کشور و کشاورزان خواهد شد ازجمله:

 1. ايجاد اشتغال پايدار در روستاها که نقاط قوت کشاورزی هستند
 2. اميد به ماندن در روستا و در مواردي مهاجرت معكوس به روستاها
 3. باافزایش سطح زیر کشت و رونق کشت رقابت برسر کیفیت زعفران خواهد بود
 4. استفاده درست از منابع، مانند آب و اراضي
 5. جذب سرمايه در مناطق محروم برای فرآوری زعفران
 6. توسعه گردشگري از طريق جلب علاقه‎مندان به بازديد از مزارع زعفران و مراسم برداشت گل زعفران در روستاها
 7. توسعه صادرات محصولات كشاورزي و كسب ارزش افزوده واقعي زعفران
 8. کاهش قیمت برای مصرف کننده و در نتیجه افزايش سرانه مصرف زعفران از طريق اطلاع رساني و معرفي اين گياه ارزشمند

 

  دیدگاه های شما

 1. محمدرضا روزگار گفت:

  سلام
  منم موافقم با این صحبتتون به نظرم اگر این موندن جمعیت توی روستاها اتفاق بیوفته هم اشتغال توی روستا بوجود میاد و هم خب به تدریج کاهش جمعیت توی شهر ها رو می بینیم و ممکنه با این کار الودگی شهر ها هم به ندرت کمتر بشه

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود برشما. ماهم در دهکده موفقیت دقیقا با نظر شما موافقیم.

 2. سینا گفت:

  واقعا با رعایت اصول اصلی کاشت و راه کار های فروش مجموعتون میشه به موفقیت های چشم گیری رسید

 3. مهران گفت:

  سلام ـ من امسال یک هکتار زعفران میخواهم بکارم و اینکه پرس و جو کردم میگن که امسال نکارو یه جوری ته دلمون رو خالی میکنن ـ حالا از شما سوال میکنم آیا کاشت زعفران در این وضعیت کم آبی ضرر داره یا نه ؟!! و اینکه چقدر اب لازمه برای سطح کشتیکهکتار زمین؟!!!

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود برشما. اتفاقا با وجود کم آبی باید روی به کاشت گیاه کم آبی مثل زعفران آورده بشه. شما میتونید اطلاعات زمینتو رو وارد کنید و برای دریافت مشاوره تماس بگیرید.

  • سرینا گفت:

   منم کاشتم واقعا راضی ام کشت زعفرون کلی مزیت داره. قبلا باید کی هزینه سردخونه میدادم یا بارمو زیرقیمت میدادم دلال الان دیگه این مشکل رو ندارم

 4. صالحی گفت:

  برداشتش خیلی سخته 5 صبح باید بلند شی گل بچینی از کجا اونموقع کارگر گیر بیاری خیلی سخته اصن نمی ارزه

  • معصومه مزدکی گفت:

   درود بر شما. از لحاظ به صرفه بودن که به صرفه هست. اونموقع صبح هم توی شهرهایی که زعفران صبح زود در میاد کارگر هست

 5. محمد گفت:

  سلام
  من امسال تازه نهال کاشتم میخوام بین نهال ها زعفران بکارم ولی میگن کاشت زعفران باعث سفتی خاک میشه نهال رشت کافی رو نداره لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  • علی رضا صادقی زاده گفت:

   درود برشما، گیاه با بافت خاک کاری نداره و شما میتونید مثل هزاران نفره دیگه کشت کنید