۰۹۳۰۲۹۹۹۷۶۸-٠٢٦٩١٣٠١٣٥٠دهکده موفقیت گشتا

مزایا و معایب کشت زعفران

  چرا زعفران بکاریم؟

به نظرمن قبل از شروع هر کاری لازمه در مورد چرایی انجام آن کار اطلاعات لازم رو داشته باشیم. چرا که کشت زعفران هم مثل هر کار دیگری بدون سختی نیست و طبیعتا مشکلاتی سرراه شما قرار خواهد گرفت.توی این مقاله، درمورد مزایا و معایب کشت زعفران صحبت میکنیم. 

میدونستی میتونی کشت زعفران رو رایگان یاد بگیری؟ در آموزشگاه دهکده به صورت ویدئو آموزش کشت زعفران رو تماشاکن.

 مزایای کشت زعفران

از جمله مزایای زعفران این است که گرانترین محصولات زراعی کشورمان زعفران است، که به غیر از مصرفی که در خود کشور دارد، از نظر صادراتی هم بسیار پرارزش است. 

باتوجه به ارز آوری که به وسیله صادرات زعفران انجام می شود، در رونق اقتصادی کشور نقش به سزایی دارد. علاوه بر اینها دلایلی که مزیت برای کشت زعفران به حساب می آیند شامل موارد ذیل می شوند: 

  1)نیاز آبی کم زعفران

مرحله ی رشد زعفران در پاییز اتفاق می افتد و در تابستان که اغلب گیاهان در دوره ی رشد خود به سر میبرند، پیاز زعفران در خواب است. به همین علت زعفران نسبت به سایر گیاهان نیاز به آب کمتری دارد چون بخش زیادی از آب مصرفی آن به وسیله باران و برف تامین می شود.

باتوجه به اینکه بخش اعظمی از منابع آبی در کشور ما (که یک کشور کم آب است) در بخش کشاورزی مصرف می شود، پس رواج یافتن کشت گیاه کم آب زعفران لطف بزرگی در حق منابع آبی کشور برای آیندگان است.

به طور مثال مشکلی که در سالهای اخیر گریبان گیر کشاورزان ملایری و آذربایجان شرقی بوده است، کمبود آب در ملایر و پایین رفتن سطح آب در دریاچه ارومیه بوده. با ترویج کشت زعفران در این دوشهر کمک زیادی می توان به کشاورزی این شهرها کرد.

2)قابل استفاده بودن تمام بخش های گل زعفران

جالب است که بدانید تمام این قسمت های گل زعفران از جمله کلاله (که خود زعفران است)، گلبرگ و پرچم زعفران قابل استفاده است و هر یک خواص دارویی و کاربرد خاص خود را دارند که ای هم یکی از مزایای مهم کشت زعفران است.

 اگر مایلید در موردخواص و کاربرد ریشه,پرچم و زعفران بیشتر بدانید بعداز اتمام آموزش میتوانید به بخش مقاله ها و نوشته های دهکده موفقیت رجوع کنید.

مزایای کشت زعفران
ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان روستا با زعفران

 3)بهر برداری طولانی و ارزش افزوده زعفران

یکی از مزیت های بی نظیر کشت زعفران این مورد است. رویش زعفران از پیاز یا بنه ی آن صورت می گیرد. پیاز زعفران یک بار خریداری می شود و تا هفت سال در زمین باقی می ماند و هر سال به شما محصول می دهد. 

مورد توجه است که به شما بگویم بعد از هفت سال پیاز زعفران نه تنها از بین نمیرود بلکه به وزن آن افزوده هم میشود. پیاز در طول این هفت سال تکثیر پیدا می کند. شما می توانید پیاز ها را خارج کرده و اقدام به فروش پیاز زعفران کنید. 

  4)قیمت به روز زعفران

قیمت زعفران هر ساله افزایش دارد و نسبت به سایر گیاهان افزایش قیمت آن قابل توجه می باشد.

 5)کاشت داشت برداشت آسان زعفران

از جمله مزایای کشت زعفران فرایند کاشت تا برداشت زعفران بسیار ساده آن است و نیاز به ماشین آلات و ابزار خاص و پیچیده ای ندارد. اگر قطعه زمین کوچکی دارید که نمی توان از ماشین آلات در آن استفاده کرد زعفران پیشنهاد مناسبی برای شماست.

در کنار این موضوع لازم است به شما بگویم, کل زمانی که لازم است بعد از کشت زعفران برای نگهداری و عملیات داشت زعفران صرف کنید تقریبا چهل روز است که نسبت به گیاهان دیگر بسیار کم است.

 6)نگهداری زعفران بدون نیاز به انبارو سردخانه

نکته ای که حائز اهمیت است، زعفران برخلاف دیگر گیاهان بعد از برداشت نیاز به انبار یا سردخانه برای نگهداری ندارد و به راحتی می توان در خانه برای یک سال از آن نگهداری کرد. طبیعتا این مسئله باعث می شود اضطراری که کشاورزان برای فروش بعضی از محصولات، به خاطر فاسد شدن یا خراب شدن آنها به علت نداشتن انبار یا شرایط بدانبارداری دارند، در زعفران وجود نداشته باشد.

 7)اشتغال اعضای خانواده

آخرین نکته ای که در مزیت کاشت زعفران وجود دارد این است که, حداقل می توانید برای اعضای خانواده خود ایجاد اشتغال کرده و در فرآوری زعفران از آنها کمک بگیرید.

 معایب کشت زعفران

1)یکی از مهم ترین موارد معایب زعفران، خرید پیاز زعفران نامرغوب است. باتوجه به هزینه ای که تهیه پیاز زعفران در ابتدا برای کشاورز دارد، اشتباه در این مورد ممکن است باعث متضرر شدن شما شود.

 ما در دهکده موفقیت جهت جلوگیری از این ضرر مقاله ای را جهت خرید پیاز زعفران آماده کرده ایم که میتوانید برای سنجش کیفیت پیاز زعفران از آن استفاده کنید.

2)درست است که در بالا اشاره کردیم که کار نگهداری زعفران تقریبا چهل روز می باشد، اما لازم است توجه کنید که سخت ترین مرحله در کشت زعفران همین چهل روز می باشد که باید به بهترین شکل انجام شود.

3)برداشت دیر هنگام گل زعفران باعث افت کیفیت آن می شود. این مشکل بیشتر در سطح های بزرگ کشت شده، به وجود می آید و مهم ترین نکته از معایب کشت زعفران می باشد که با هماهنگی درست قبل از برداشت و تامین نیروی کارگری مناسب جلوی پیش آمد آن را به راحتی می توان گرفت.

4)همانطور که در بالا اشاره کردیم زعفران در پاییز برداشت می شود. این موضوع از یک جهت(مصرف آب کمتر) حسن زعفران و از آن جهت که در پاییز هوا نسبتا سرد می شود و کار کردن کمی سخت، می توان یکی از معایب کشت زعفران به شمار برد.

مزایای کشت زعفران
زعفران گرانترین گیاه زراعی است که بسیار کم اب است

 در پایان این مقاله توجه شما را به این مطلب جلب می کنم:

درصورتی که رواج کشت زعفران صورت بگیرد و مراکز فرآوری زعفران در کشور به وجود بیاید، فواید زیادی شامل حال کشور و کشاورزان خواهد شد ازجمله:

 • ايجاد اشتغال پايدار در روستاها که نقاط قوت کشاورزی هستند
 • اميد به ماندن در روستا و در مواردي مهاجرت معكوس به روستاها
 • باافزایش سطح زیر کشت و رونق کشت زعفران رقابت برسر کیفیت زعفران خواهد بود
 • استفاده درست از منابع، مانند آب و اراضي
 • جذب سرمايه در مناطق محروم برای فرآوری زعفران
 • توسعه گردشگري از طريق جلب علاقه‎مندان به بازديد از مزارع زعفران و مراسم برداشت گل زعفران در روستاها
 • توسعه صادرات محصولات كشاورزي و كسب ارزش افزوده واقعي زعفران
 • کاهش قیمت برای مصرف کننده و در نتیجه افزايش سرانه مصرف زعفران از طريق اطلاع رساني و معرفي اين گياه ارزشمند
 
برای دریافت مشاوره قبل از کشت با ما تماس (واتس اپ) بگیرید.
 
 

شما چه دلیلی دیگه ای برای کشت زعفران دارید؟ بهمون بگید تا کمکمون کنید محتوامون رو کاملتر کنیم.

6 نظرات
 1. پاسخ دهید
  محمدرضا روزگار 1400-03-04 از 1:26 ب.ظ

  سلام
  منم موافقم با این صحبتتون به نظرم اگر این موندن جمعیت توی روستاها اتفاق بیوفته هم اشتغال توی روستا بوجود میاد و هم خب به تدریج کاهش جمعیت توی شهر ها رو می بینیم و ممکنه با این کار الودگی شهر ها هم به ندرت کمتر بشه

 2. واقعا با رعایت اصول اصلی کاشت و راه کار های فروش مجموعتون میشه به موفقیت های چشم گیری رسید

 3. سلام ـ من امسال یک هکتار زعفران میخواهم بکارم و اینکه پرس و جو کردم میگن که امسال نکارو یه جوری ته دلمون رو خالی میکنن ـ حالا از شما سوال میکنم آیا کاشت زعفران در این وضعیت کم آبی ضرر داره یا نه ؟!! و اینکه چقدر اب لازمه برای سطح کشتیکهکتار زمین؟!!!

  • درود برشما. اتفاقا با وجود کم آبی باید روی به کاشت گیاه کم آبی مثل زعفران آورده بشه. شما میتونید اطلاعات زمینتو رو وارد کنید و برای دریافت مشاوره تماس بگیرید.

پاسخ دهید

دهکده موفقیت گشتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
باز کردن چت
واتس اَپ دهکده
میتونیم کمکتون کنیم؟